آموزش ساخت جا شمعی با رنگ آمیزی شیشه‌های دور ریختنی

ساخت جاشمعی با وسایل دور ریختنی

دختران و بانوان علاقه شدیدی به درست کردن کاردستی و هنرهای دستی مختلف دارند. در این مطلب از بخش هنر دستی مجله صورتی‌ها برای کسانی که علاقه به ساخت کاردستی دارند، ساخت جاشمعی با وسایل دور ریختنی را به صورت مرحله به مرحله آموزش می‌دهیم.

رنگ آمیزی ظروف شیشه ای

رنگ آمیزی ظروف شیشه ای

اگر به دنبال روشی برای زیباسازی میزکار یا تحریرتان بدون صرف هزینه گزاف را دارید، راه حل شما ساخت یک جاشمعی زیبا با طرحی فانتزی است. با استفاده از ظروف ارزان، یک رنگ‌آمیزی ساده و فانتزی و مات کردن شیشه، شما صاحب یک ظرف شیشه‌ای زیبا و شیک شده‌اید که برای هر مناسبتی عالی خواهد بود. برای مثال می‌توانید از آن به عنوان جاشمعی استفاده کنید و یا به عنوان یک گلدان برای چینش گل و یا هر چیز دلخواه شما از آن بهره ببرید. وسایل مورد نیاز را تهیه کنید و همین الان صاحب آن شوید.

برای ساخت این ظرف شیشه‌ای نیاز نیست هزینه زیادی کنید. در هر منزلی شیشه‌های دور ریختنی مثل شیشه سس، شکلات صبحانه، مربا یا ترشی پیدا می‌شود. فقط کافی است با طراحی و رنگ آمیزی آن‌ها را به آنچه که می‌خواهیم تبدیل کنید. پیش‌تر مطالب و آموزش‌هایی با عنوان کاردستی با وسایل دور ریختنی را در مجله خوانده‌اید. در ادامه نحوه ساخت جاشمعی با وسایل دور ریختنی را به صورت مرحله به مرحله  مشاهده می‌کنید.

وسایل مورد برای ساخت جاشمعی با وسایل دور ریختنی

وسایل مورد برای ساخت جاشمعی با وسایل دور ریختنی

  • شیشه‌های دور ریختنی
  • اسپری رنگ مخصوص شیشه
  • اسپری مات کننده شیشه
  • چسب نواری و برچسب در طرح‌های دلخواه

مراحل ساخت جاشمعی

قبل از شروع نقاشی و نوار چسب زدن، سطح ظرف شیشه‌ای را با استفاده از الکل تمیز کنید. سپس آن قسمت‌هایی که نمی‌خواهید رنگ‌آمیزی شوند، با استفاده از برچسب زدن، پوشش دهید. در این مرحله مانند تصویر زیر، برچسب دایره‌ای بر روی شیشه بچسبانید.

ساخت جاشمعی با وسایل دور ریختنی

می‌توانید طرح‌های مختلفی را طراحی و خلق کنید. مثلا برای ایجاد خطوط نواری با ضخامت های مختلف باید از نوار چسب استفاده کنیم. نوارچسب‌ها را در جهت‌های مختلف افقی و عمودی روی شیشه میچسبانیم.

ساخت جاشمعی با وسایل دور ریختنی

در تصویر زیر یک نمونه دیگر از نوار چسب زدن و ایجاد طرح‌های فانتزی روی شیشه را مشاهده می‌کنید.

ساخت جاشمعی با وسایل دور ریختنی

سپس برای اینکه قسمت داخلی لیوان‌ها رنگی نشوند، آن‌ها را به صورت برعکس قرار دهید و مطمئن شوید در یک جای امن مرحله اسپری زدن را انجام می‌دهید و جایی را کثیف نخواهید کرد.

سپس با استفاده از اسپری رنگ، تمام نقاط روی شیشه را رنگ بزنید. سعی کنید فضای بین خطوط و اشکالی که رسم کرده‌اید را کامل رنگ آمیزی کنید تا بعد از باز کردن برچسب ها خطوط یکدست داشته باشید. اگر مجبور شدید ظروف را حرکت دهید از قسمت‌های چسب زده شده این کار را انجام دهید.

ساخت جاشمعی با وسایل دور ریختنی

قبل از کندن، نوارها، ۵ الی ۱۰ دقیقه صبر کنید تا رنگ‌ها خشک شوند. سپس به آرامی نوارها را بکَنید.

ساخت جاشمعی با وسایل دور ریختنی

پس از کندن تمام نوارها، با استفاده از اسپری مات کننده، ظروف شیشه‌ای را مات کنید. و اجازه دهید خشک شود.

ساخت جاشمعی با وسایل دور ریختنی

به این ترتیب جاشمعی‎های رویایی و زیبای ما آماده است.

رنگ آمیزی ظروف شیشه ای

امیدواریم از آموزش ساخت جاشمعی با وسایل دور ریختنی لذت برده باشید و با درست کردن این جاشمعی فضای زیبایی را به میزتان ببخشید. ممنون از همراهی‌تان.

گردآورنده: تیم صورتی‌ها

منبع: https://somethingturquoise.com/2012/06/29/diy-painted-frosted-glass-jars

1 دیدگاه برای “آموزش ساخت جا شمعی با رنگ آمیزی شیشه‌های دور ریختنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.