آموزش ساخت تراریوم با شن رنگی

ساخت تراریوم با شن رنگی

مجله صورتی‌ها: تراریوم یکی از زیباترین و خاص‌ترین وسایل دکوری برای تزیین دکوراسیون اتاق یا محیط کار به ویژه در دکوراسیون‌های منیمال است. تراریوم همان باغ شیشه‌ای است که شاید در بسیاری از مکان‌هایی که با ایده‌های خلاقانه دیزاین شده‌اند، دیده‌اید. این وسیله‌ی تزئینی علاوه بر زیباسازی محیط با هدف نگهداری برخی کاکتوس‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. تراریوم‌های شیشه‌ای به راحتی تهیه می‌شوند و نمایی فوق العاده زیبا دارند به ویژه اگر گلدان شیشه‌ای را با خاک‌های رنگی پر کنید. در این بخش از هنرهای دستی، ساخت تراریوم با شن رنگی را خدمت شما ارائه می‌دهیم.

ساخت تراریوم با شن رنگی

ساخت تراریوم با شن رنگی

ممکن است از این تراریوم‌ها در بازار پیدا کنید، ولی در این صورت لذت بازی با شن‌های زرق و برق دار و لایه لایه را از دست خواهید داد. در ساخت این تراریوم از شن‌های رنگی استفاده می‌شود. انتخاب رنگِ شن‌ها کاملا سلیقه‌ای بوده اما برای یک انتخاب جسورانه رنگ‌های صورتی، زرد و نارنجی پیشنهاد می‌شود.

برای القای حال و هوای دریا از رنگ‌های آبی و فیروزه‌ای و سایر رنگ‌های مشابه  می‌توانید استفاده کنید. سعی کنید یک ترکیب رنگ معنادار انتخاب کرده و به تراریوم خود موجودیت دهید. در لیست ابزار و وسایل مورد نیاز برای ساخت تراریوم با شن رنگی را مشاهده می‌کنید.

ساخت تراریوم با شن رنگی

وسایل مورد نیاز برای درست کردن تراریوم با شن رنگی:

 • تنگ یا ظرف شیشه‌ای
 • یک ورق کاغذ (cardstock)
 • چسب نواری
 • لوله دستمال رولی
 • شن ساده
 • شن رنگی
 • قاشق
 • کاکتوس (در این آموزش از گیاهی با نام گیاه هوازی تیلاندسیا استفاده شده است)
 • موارد تزئینی نظیرِ سنگ‌ریزه، صدف و ستاره دریایی

پس از تهیه ابزار و سایل مورد نیاز، مراحل ساخت تراریوم با شن رنگی را دنبال کنید تا هر چه سریع‌تر این جذابِ دوست داشتنی را به محیط اتاق یا کارتان اضافه کنید.

آموزش مرحله به محله ساخت تراریوم با شن رنگی:

مرحله اول:

ابتدا یک ظرف شیشه‌ای شفاف که ارتفاع زیادی نداشته باشد و دهانه‌ی آن گشاد باشد. ظرف باید به اندازه کافی عمیق باشد تا چندین لایه شن و همچنین گیاهان را نگه دارد.

ساخت تراریوم با شن رنگی

مرحله دوم

سپس یک ورق کاغذ را رول کنید و به شکل یک قیف دربیاورید و به لبه‌ی آن چسب بزنید تا باز نشود. این قیف کار را آسان‌تر می‌کند و باعث می‌شود تا شن را دقیقا جایی که می‌خواهید، بریزد.

ساخت تراریوم با شن رنگی

مرحله سوم:

از این مرحله به بعد، پر کردن ظرف شیشه‌ای آغاز می‌شود. با ریختن حدود نیم اینچ از ماسه به کف ظرف شروع کنید. این لایه با هدف ثابت ماندن قیف کاغذی در مراحل بعدی، به کف ظرف ریخته می‌شود.

ساخت تراریوم با شن رنگی

مرحله چهارم:

در این مرحله لوله دستمال رولی را بردارید و آن را در میان شن‌ها فرو کنید. ارتفاع لوله باید بیشتر از ارتفاع شیشه باشد. سپس قیف را درون این لوله قرار دهید.

ساخت تراریوم با شن رنگی

مرحله پنجم:

با استفاده از این قیف و قاشق، درون لوله مقوایی را تا اراتفاع مورد نظر با شن پر کنید. برای استفاده از شن ساده درون لوله دو هدف داریم. هدف اول اینکه قیمت شن معمولی نسبت به شن رنگی پایین‌تر است و وجود داشتن شن رنگی در قسمت‌های وسط به دلیل اینکه دیده نمی‌شوند، بی اهمیت است. پس برای همین از شن ساده استفاده می‌کنیم. دوم اینکه با صرف نظر کردن از پر کردن قسمت میانی با شن رنگی، پر کردن قسمت‌های کناری و ایجاد طرح‌های جالب آسان‌تر خواهد بود.

ساخت تراریوم با شن رنگی

مرحله ششم:

طرحی که در این آموزش به عنوان یک مثال و طرح پیشنهادی آماده کرده‌ایم، ترسیم فضای یک اقیانوس است. برای شروع ابتدا نوک قیف را در یک مکانی دلخواه ما بین لبه‌ی شیشه و لوله مقوایی قرار دهید. سپس شن آبی را رنگ از طریق قیف به سطح شن قبلی بریزید و طرح مورد نظر خودتان را ترسیم کنید.

ساخت تراریوم با شن رنگی

حداقل دو لایه از ماسه آبی مختلف برای نشان دادن اقیانوس نیاز دارید. توجه کنید که لایه پایه شنی شبیهِ ساحل است.

ساخت تراریوم با شن رنگی

مرحله هفتم:

در این مرحله به عنوان مثال برای ایجاد یک جزیره در وسط اقیانوس، می‌خواهیم یک کوه بیرون از آب طراحی کنید. برای انجام این کار، از قیف برای هدایت شن و ماسه طلایی رنگ در بالای ماسه آبی استفاده کنید.

ساخت تراریوم با شن رنگی

برای اینکه این جزیره واقعی‌تر به نظر برسد، لایه نازکی از شن سیاه رنگ را روی قله‌ی شن طلایی بریزید.

ساخت تراریوم با شن رنگی

مرحله هشتم ساخت تراریوم با شن رنگی:

حالا زمان ایجاد آسمان در بالای اقیانوس است. چند لایه آبی مختلف و روشن‌تر را بر روی شن سیاه اضافه کنید تا آسمان پدید آید. دقت داشته باشید که لایه‌ها را تا حد امکان ناهموار باشند. چون لایه‌های ناهموار پویاتر به نظر می‌رسند. به دلیل اینکه قرار است چندین گیاه را درون تراریوم قرار دهید، بهتر است ظرف شیشه‌ای را تا نصف پر کنید.

ساخت تراریوم با شن رنگی

مرحله نهم:

پس از اتمام کار، باید لوله را به آرامی بیرون بکشید. دقت داشته باشید که شن‌های درون لوله باید به همان صورت باقی بمانند.

ساخت تراریوم با شن رنگی

سپس آخرین سطح را با استفاده از شن‌هایی با رنگ آبی تیره، بپوشانید تا ترفند ما لو نرود.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

نحوه نگهداری کاکتوس در منزل

[/box]

ساخت تراریوم با شن رنگی

مرحله دهم ساخت تراریوم با شن رنگی:

به عنوان گیاه از گیاهِ هوازیِ تیلاندسیا استفاده کرده‌ایم. چون این گیاهان برای رشد، نیازی به ریشه ندارند. چند بوته از آن‌ها را از مغازه گلفروشی خریداری کنید. اما دقت داشته باشید که ممکن است آن‌ها هنگام خرید به اندازه‌ی کافی مرطوب نباشند. برای ایجاد رطوبت آن‌ها را به مدت ۲۰ دقیقه درون آب قرار دهید.

ساخت تراریوم با شن رنگی

سپس آن‌ها را بر روی یک دستمال کاغذی به مدت یک ساعت قرار دهید تا خشک شوند.

ساخت تراریوم با شن رنگی

مرحله یازدهم:

در ادامه ساخت تراریوم با شن رنگی، یک یا دو بوته از گیاه مورد نظر را درون شن فرو کنید و مقداری شن دور آن بریزید تا محکم شود.

ساخت تراریوم

و در آخر وسایل تزئینی خود، نظیرِ سنگ ریزه، ستاره‌دریایی و … را بر روی آن بچینید.

ساخت تراریوم با شن رنگی

ساخت تراریوم با شن رنگی به اتمام رسید. تراریوم‌ها قطعات دکوری زیبا و کاربردی هستند که با اضاقه شدن شن‌های رنگی، زیبایی و جذابیت آن‌ها چند برابر شد.

تراریوم با شن رنگی

شما می‌توانید با استفاده از رنگ‌های مختلف فضاهای دیگری را نیز ترسیم کنید. امیدواریم از این آموزش لذت برده باشید.

برگرفته شده از: ehow.com

5 دیدگاه برای “آموزش ساخت تراریوم با شن رنگی

 1. رانیا گفته:

  محشرهههه خعلی خوب بود ولی دوتا سوال اگه جابه جاشون کنیم شن ها خراب نمیشه؟دوم اینکه به گیاهه که اب بدیم خراب نمیشه؟ یا وقتی بهشون اب میدیم شن ها سفت میشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.