زندگی بعد از مرگ همسر چگونه ممکن است؟!

زندگی بعد از مرگ همسر

از دست دادن همسر، یکی از دردناک‌ترین تجربیات زندگی هر کسی است که حتی زندگی را مختل می‌کند. شما ممکن است کاملا بی‌حس و شوکه شوید؛ جهان ممکن است در اطراف شما متوقف شود. از دست دادن یکی از عزیزان کل زندگی شما را تغییر می‌دهد به خصوص وقتی که آن شخص شریک زندگی‌تان باشد. باید بدانید که در طول زمان این درد عاطفی بهبود می‌یابد و در نهایت به زندگی عادی خود باز خواهید گشت. در ادامه این مطلب از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها، در مورد زندگی بعد از مرگ همسر مطالبی را خواهیم خواند. همراه ما باشید.

زندگی بعد از مرگ همسر

زندگی بعد از مرگ همسر

شما باید کارهایی را برای بهبود وضعیت زندگی بعد از مرگ همسر انجام دهید، در ادامه این کارها را بررسی می‌کنیم:

خداحافظی کنید

این مرحله شامل کارهایی می‌شود که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

۱- درک کنید که این اتفاق ممکن است برای همه رخ دهد

درک کنید که این اتفاق ممکن است برای همه رخ دهد و شما باید به زندگی بعد از مرگ همسر فکر اساسی داشته باشید. اگر چه هر کس مراحل یکسانی را تجربه نمی‌کند ولی همه تقریبا مراحل مشابهی را طی می‌کنند. ممکن است برخی از افراد ترکیبی از انکار، خشم، ناراحتی، رنج، غم و در نهایت پذیرش را تجربه کنند. احتمال دارد که این موارد را اصلا تجربه نکنید و یا بارها و بارها برایتان اتفاق بیافتد. سعی کنید احساسات خود را بروز دهید و به هیچ وجه آن‌ها را پنهان نکنید.

زندگی بعد از مرگ همسر

۲- خواسته‌های همسرتان را به جای آورید

شاید برایتان عجیب به نظر برسد، ولی بهتر است خواسته‎های قبل از مرگ همسرتان را به جای بیاورید. اگر همسرتان به طور ناگهانی از دنیا رفت و درخواست‌های نهایی وجود نداشت که شما آن‌ها را اجرا کنید، پس باید ایده‌هایی را برای یادآوری خاطرات شیرین خود بیاموزید. این ممکن است به شما آرامش خاطر دهد و اطمینان حاصل کنید که در زندگی جدید خود، هیچ مانع روحی نخواهید داشت. شما می‌توانید این کار را تکرار کنید و برای خاطرات همسرتان احترام قائل شوید. مثلا می‌توانید گل‌هایی را بخرید و به مزار همسرتان بروید و با او صحبت کنید. این راه ساده برای بهبود زندگی بعد از مرگ همسر می‌باشد.

نحوه زندگی بعد از مرگ همسر

۳- بدانید که بعد از مدتی به این احساس عادت خواهید کرد

بدانید که زمان بیشتری برای عادت به این اتفاق نیاز خواهید داشت. درد شما ناپدید نخواهد شد و خود به خود بهبود نخواهد یافت. در طول روند غم و اندوه با خودتان صبور باشید. غم و اندوه یک سفر است که فقط زمان آن را از بین می‌برد. در طول این مسیر باید بدانید که به این احساس عادت خواهید کرد و پس از قبول کردن این حقیقت به زندگی عادی برخواهید گشت و راه‌های زندگی بعد از مرگ همسر را خواهید آموخت.

بعد از مرگ همسر چگونه زندگی کنیم

۴- تفاوت بین غم و افسردگی را بدانید

افسردگی و غم می‌توانند خیلی شبیه هم باشند اما کاملا متفاوت هستند. مهم است که این تمایز را بدانید به طوری که اگر غم و اندوه شما به افسردگی تبدیل شد بتوانید از یک درمانگر کمک بگیرید.

هنگام غم و اندوه، ممکن است حس غم، ناامیدی، عزاداری، خستگی یا انرژی کم، اشک، از دست دادن اشتها، خواب ضعیف، تمرکز ضعیف، خاطرات شاد و غم انگیز، و یا احساس خستگی، گناه و … را تجربه کنید.

اگر افسرده هستید، ممکن است علائم غم و اندوه را تجربه کنید، اما موارد پیچیده‌تری مانند: احساس بی ارزش بودن، بی‌نظمی، گناه شدید، افکار خودکشی، از دست دادن علاقه به فعالیت‌های لذت بخش، خستگی شدید و از دست دادن وزن را تجربه خواهید نمود.

توجه کنید که خاطرات خوب با همسرتان چه احساسی را در شما زنده می‌کند. آیا خاطرات گرم از همسر شما به شما آرامش یا شادی می‌دهد؟ یا احساس بدی را تجربه می‌کنید؟ اگر دومی را تجربه کنید، ممکن است نشانه‌ای از افسردگی شما باشد.

تفاوت بین غم و افسردگی

۵- نادیده بگیرید کسی را که می‌گوید به درستی غصه‌داری نمی‌کنید

شاید برخی از افراد در این میان به شما بگویند که به درستی غصه‌داری نمی‌کنید. معیاری برای غصه‌داری درست یا غلط وجود ندارد. بهتر است در جواب این سخن بگویید که از نگرانی شما تشکر می‌کنم ولی همه با هم متفاوت هستند و روش غصه‌داری متفاوتی را دارند. فقط مهم این است که خودتان احساس گناه نداشته باشید.

زندگی بعد از فوت همسر

۶- وضعیت خود را انتخاب کنید

شما باید زمان گریه کردن و رنج کشیدن خودتان را انتخاب کنید و فرصتی هم برای بهبودی وضعیت موجود ایجاد نمایید. اگر چه شما در از دست دادن همسر خود هیچ انتخابی نداشتید، اما می‌توانید انتخاب کنید که چگونه به وضعیت پاسخ می‌دهید و این که چگونه به زندگی خود ادامه دهید. از دست دادن همسر بزرگترین تغییر زندگی شماست، پس بهتر است در این دوران تصمیم جدی نگیرید.

بعد از مرگ همسر

۷- نگران فراموش کردن همسرتان نباشید

نگران نباشید که همسرتان را فراموش کنید. شما این شخص را به اندازه کافی دوست داشتید و تا آخر عمرش کنارش بودید و او را به یاد می‌آورید. با توجه به این که خاطرات او همیشه در ذهن شما باقی خواهد ماند، اجازه بدهید با زندگی خود نیز مشغول شوید. ممکن است یک سفر به بهبودی شما کمک کند.

فکر نکنید که اگر مشغول انجام کاری هستید، همسرتان را فراموش کرده‌اید یا این که به همسرتان بی‌احترامی می‌کنید. زندگی نیاز به توجه و کار سختِ شما دارد. طبیعی است که با زندگی مشغول باشید و نشانه‌ای از آن نیست که شما او را فراموش کرده‌اید.

بعد از مرگ همسر

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

روش‌های ساده و کاربردی برای شاد بودن در زندگی

[/box]

از خودتان مراقبت کنید

خود مراقبتی یکی دیگر از مراحل زندگی بعد از مرگ همسر می‌باشد.

۱- یک حیوان خانگی داشته باشید

یک حیوان خانگی داشته باشید، مطالعات نشان می‌دهد که داشتن یک حیوان خانگی باعث افزایش رفاه، کاهش تنهایی و کم توجهی می‌شود. اگر انرژی زیادی برای نگهداری یک حیوان خانگی ندارید، بهتر است گربه را در نظر بگیرید تا زحمت زیادی برای شما نداشته باشد زیرا آن‌ها تمیز هستند. آن‌ها به شما عشق و محبت می‌بخشند و از دیدن شما خوشحال می‌شوند به این ترتیب احساس تنهایی نخواهید کرد. اگر گربه را دوست ندارید، یک سگ یا هر حیوان خانگی را می‌توانید انتخاب کنید. درک کنید که حیوان خانگی عشق شما را جایگزین نمی‌کند و فقط به معنای آن است که شما لبخند بزنید و احساس بهتری داشته باشید.

نحوه زندگی بعد از فوت همسر

۲- به دیگران کمک کنید

کمک به دیگران باعث ایجاد احساس خوب و شادمانی در شما خواهد شد. وقتی انرژی دارید سعی کنید داوطلبانه به دیگران کمک کنید تا تاثیر مثبت آن را در خودتان ببینید. کمک کردن را از کم شروع کنید و رفته رفته بیشتر نمایید تا احساس خوبتان نسبت به زندگی و خودتان بیشتر شود.

نحوه زندگی بعد از فوت همسر

۳- غم خود را تحریک نکنید

ممکن است بعضی اوقات غم و اندوه شما تحریک شود، مثلا در روز تولد همسرتان احساس غم و اندوه بیشتری را تجربه کنید. همچنین باید توجه داشته باشید که مکان‌های خاص، بویایی و یا صداهای مرتبط با همسر شما می‌تواند باعث احساس غم و اندوه شدیدتری شود. اگر چه این طبیعی است، اما گام‌هایی برای کاهش درد عاطفی شما وجود دارد.

به عنوان مثال، اگر شما و همسرتان از یک فروشگاه خاص با هم خرید می‌کردید، ممکن است تغییر محل خرید یک راه برای جلوگیری از غم و اندوه باشد. یا ممکن است در خیابان و یا کوچه‌ای خاطره داشته باشید، بهتر است که مسیر رفت و آمد خود را تغییر دهید.

نحوه زندگی بعد از مرگ همسر

۴- از جسم خود مراقبت کنید

غم و اندوره می‌تواند سلامتی شما را به خطر بیاندازد پس مراقبت از سلامت جسمی اهمیت زیادی دارد. شما باید یک راه مقابله با اثرات غم و اندوه و افسردگی را پیدا نمایید مثلا ورزش یک راه مناسب است. سعی کنید غذاهای سالمی میل کنید، مقدار زیادی آب بنوشید و خواب کافی داشته باشید. هر روز ۳۰ دقیقه تمرین هوازی را به برنامه‌تان اضافه نمایید، از غذاهای رژیمی و بدون چربی استفاده کنید. همچنین از میل کردن بیش از حد قند و چربی خودداری نمایید.

کنار آمدن با مرگ عزیزان

۵- از مصرف دارو و یا الکل خودداری کنید

اگر چه ممکن است مصرف دارو و الکل وسوسه انگیز باشد ولی شما باید از مصرف هر دو اجتناب کنید، زیرا مصرف هر دو در نهایت باعث افسردگی و اضطراب شدید خواهد شد. به خصوص مردان برای فرار از غم تمایل زیادی به نوشیدن الکل دارند در حالی که باید خیلی بیشتر از خود مراقبت کنید.

کنار آمدن با مرگ همسر

۶- در جامعه فعال باشید

یک روش برای زندگی بعد از مرگ همسر این است که در جامعه فعال باشید و به دیگران نزدیک شوید. در واقع همبستگی اجتماعی خود را افزایش دهید و تبدیل به یک عضو فعال در جامعه شوید. مثلا می‌توانید این کار را با کمک کردن به بقیه شروع کرده و احساس نزدیکی به جامعه را پیدا کنید. رویدادهای اجتماعی را نیز می‌توانید از طریق اینرنت پیدا کرده و در آن شرکت کنید.

کنار آمدن با مرگ شوهر

۷- با یک درمانگر یا مشاور صحبت کنید.

اگر زندگی بعد از مرگ همسر برای شما سخت شده است، می‌توانید از یک متخصص مشاوره بگیرید و در مورد مشکلات خود با او صحبت کنید. مشاور و یا متخصص می‌تواند به بهبود وضعیت روحی شما کمک کند و حتی شما را از این وضعیت نجات دهد.

نحوه زندگی بعد از مرگ همسر

۸- به یک گروه پشتیبانی بپیوندید

برای بهبود وضعیت زندگی بعد از مرگ همسر می‌توایند به یک گروه پشتیبانی پیوندید. این گروه را می‌توانید از طریق اینترنت و یا مشاوره پیدا کرده و در آن شرکت کنید. این افراد ممکن است چشم انداز دیگری را در زندگی شما ایجاد کنند، با آن‌ها به راحتی صحبت کنید و وقت بگذرانید.

زندگی بعد از مرگ همسر

۹- کاری که همیشه می‌خواستید را انجام دهید

کاری را که همیشه انجام داده‎اید را انجام دهید. پس از گذر زمان کافی و تصمیم به بهبود وضعیت زندگی بعد از مرگ همسر می‌توانید کارهایی که در گذشته به شما هیجان و سرزندگی می‌بخشیده را دوباره انجام دهید. اکنون وقت آن است که این کار را بکنید! هرچه را که می‌خواهی انجام بده حتی اگر قبلا نتوانسته‌ای به خواسته و یا هدف خود برسی الان فرصت مناسبی برای شروع کردن است.

زندگی بعد از مرگ همسر

ممنون که همراه ما بودید، منبع مطلب:

wikihow

1 دیدگاه برای “زندگی بعد از مرگ همسر چگونه ممکن است؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.