رژیم گروه خونی بر اساس شواهد

رژیم گروه خونی

رژیم غذایی‎ای که رژیم گروه خونی نامیده می‌شود تقریبا دو دهه است که در بین افراد درگیر با تغذیه و تناسب اندام محبوب شده است. طرفداران این نوع رژیم غذایی معتقد هستند که نوع خون تعیین می‌کند که کدام غذاها برای سلامتی شما مناسب هستند. افرادی زیادی هستند که پس از انجام این رژیم، ادعا می‌کنند و سوگند یاد می‌کنند که رژیم گروه خونی زندگی آن‌ها را نجات داده است. اما جزئیات رژیم گروه خونی چیست؟ آیا مدارک مستندی درباره‌ی درستی این رژیم وجود دارد؟ در ادامه این مقاله با رژیم گروه خونی بیشتر آشنا می‌شوید.

رژیم گروه خونی چیست؟

رژیم گروه خونی چیست؟

رژیم غذایی نوع خون که به عنوان رژیم گروه خونی نیز شناخته می‌شود، در سال ۱۹۹۶ توسط یک پزشک طبیعت درمانی به نام پیتر دی آدامو، مورد استفاده قرار گرفت. کتاب او با نام Eat Right 4 Your Type (بر اساس گروه خونی خود بخورید) فوق‌العاده موفقیت‌آمیز بود. این کتاب یکی از کتاب‌های پرفروش در نیویورک تایمز بود که در زمان خودش، میلیون‌ها نسخه از آن فروخته شد و هنوز هم به شدت محبوب است. در این کتاب، او ادعا می‌کند که رژیم مطلوب برای هر یک از افراد به نوع خون ABO فرد بستگی دارد. او ادعا می‌کند که هر نوع گروه خونی نشان‌دهنده ویژگی‌های ژنتیکی اجداد ما است. از جمله رژیم غذایی آن‌ها برای رشد است.

رژیم غدایی برای هر نوع گروه خونی

رژیم غدایی برای هر نوع گروه خونی

گروه خونی A: این گروه، گروه کشاورزان یا کالتیواتور نامیده می‌شود. افرادی که دارای گروه خونی A هستند باید رژیم غذایی غنی از گیاهان و سبزیجات داشته باشند و از گوشت قرمز دوری کنند. گوشت قرمز برای این افراد شبیه به سم است. این رژیم بسیار شبیه به رژیم گیاهخواری است.

گروه خونی B: دکتر آدامو این گروه را، گروه عشایر یا چادرنشین نامیده است. افراد دارای گروه خونی B می‌توانند گیاهان، برخی از لبنیات و اکثر گوشت‌ها (به جز گوشت مرغ و خوک) را بخورند. با این حال، آن‌ها باید از گندم، ذرت، عدس، گوجه‌فرنگی و چند غذای دیگر اجتناب کنند.

گروه خونی AB: دکتر آدامو این گروه را گروه معما نامیده است و اعتقاد دارد خصوصیات این گروه خصوصیاتی بین گروه خونی A و B می‌باشد. افرادی که دارای گروه خونی AB هستند، رژیم غذایی آن‌ها باید شامل غذاهای دریایی، توفو، لبنیات، غلات و حبوبات باشد. اما لوبیای قرمز، ذرت، گوشت گاو و مرغ نباید در رژیم غذایی این افراد جایی داشته باشد.

گروه خونی O: این گروه شکارچی نام گذاری شده است. این رژیم غذایی، یک رژیم با پروتئین بالا است. افرادی که در گروه خونی O هستند باید عمدتا غذایی نظیر، گوشت، ماهی، مرغ، میوه‌ها و سبزیجات مشخص مصرف کنند. این افراد باید در رژیم خود، غلات، حبوبات و لبنیات را محدود کنند. این رژیم شباهت زیادی به رژیم غذایی پائولو دارد.

به نظر می‌آید که تمام الگوهای رژیم غذایی ذکر شده، فارغ از نوع گروه خونی، برای اکثر مردم مناسب و ایده‌آل باشد. چرا که هر ۴ نوع رژیم، عمدتا شامل غذاهای طبیعی و سالم هستند و در آن‌ها غذاهای فراوری شده در رژیم‌های غربی وجود ندارند.

بنابراین حتی اگر یکی از این رژیم‌های غذایی را انتخاب کرده و از آن پیروی کنید، لزوما به این معنا نیست که آن رژیم با نوع گروه خونی شما ارتباط داشته است. شاید دلیل مزایای درمانی و سلامتی این رژیم‌ها، خوردن غذاهای سالم و طبیعی‌تر باشد.

به طور خلاصه، رژیم نوع A شبیه رژیم غذایی گیاه‌خواران و رژیم O یک رژیم سرشار از پروتئین است. دو گروه خونی، B و AB جایگاهی بین A و O دارند.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

رازهای شخصیتی نهفته در گروه خونی افراد

[/box]

 

رژیم گروه خونی

لِکتین یک پیوند پیشنهادی بین رژیم غذایی و گروه خونی

یکی از نظریه‌های اصلی رژیم گروه خونی مربوط به پروتئین‌های لکتین است. لکتین‌ها خانواده متنوعی از پروتئین‌ها هستند که می‌توانند مولکول‌های قند را به هم متصل کنند. این مواد به عنوان مواد ضدعفونی در نظر گرفته می‌شوند و ممکن است اثرات منفی بر روی پوشش روده داشته باشند. بر اساس نظریه‌ی رژیم گروه خونی بسیاری از لکتین‌ها در رژیم غذایی وجود دارند که به طور خاص انواع مختلف گروه خونی ABO را هدف قرار می‌دهد. ادعا می‌شود که مصرف لکتین‌های اشتباه، سبب آگلوتیناسیون سلول‌های قرمز خون می‌شود.

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد درصد کمی از لکتین‌ها در سبزیجات و حبوبات خام می‎توانند باعث فعالیت آگلوتیوتیکی در یک گروه خونی خاص داشته باشند. برای مثال باقلای پخته نشده، ممکن است فقط با گلبول‌های قرمز در افرادی دارای گروه خون A ارتباط برقرار کند. به طور کلی، به نظر می‌رسد که اکثر لکتین‌ها با همه انواع خون واکنش نشان می‌دهند. به عبارت دیگر لکتین موجود در رژیم غذایی، به استثنای چند نوع حبوبات خام، منحصر به گروه خونی خاصی نیست. این موضوع ممکن است هیچ ارتباطی در دنیای واقعی نداشته باشد، چرا که اکثر حبوبات قبل از مصرف یا خیس خورده می‌شوند و یا پخته می‌شوند که در این صورت، لکتین‌های مضر از بین می‌رود.

به طور خلاصه، برخی از غذاها حاوی لکتین هستند که ممکن است باعث فعالیت آگلوتیوتیکی گلبول‌های قرمز خون می‌شوند.

درست بودن رژیم گروه خونی

آیا مدارک علمی در رابطه با رژیم گروه خونی وجود دارد؟

تحقیقات درباره انواع گروه خونی ABO در چند سال گذشته به سرعت پیشرفت کرده است. در حال حاضر شواهد محکمی مبنی بر این وجود دارد که بیماری‌های مختلف تاثیرات و عوارضی متفاوتی بر روی هر گروه خونی دارد. برای مثال، در گروه خونی نوع O، خطر کمتری نسبت به بیماری‌های قلبی و خطر بالایی نسبت به زخم معده دارند. با این حال، هیچ مطالعه‌ای وجود ندارد که نشان دهد این امر هیچ ارتباطی با رژیم غذایی ندارد.

بر اساس مشاهدات تحقیقاتی بین ۱۴۵۵ بزرگسال که رژیم گروه خونی نوع A را انجام می‌دادند، نشانگر علائم سلامتی بهتری برای آن‌ها بود. اما این تاثیرات، در هر فردی که رژیم نوع A را دنبال می‌کردند مشاهده می‌شد، نه لزوما افرادی که دارای گروه خونی A بودند.

در سال ۲۰۱۳ محققان اطلاعات موجودِ بیش از هزاران مقاله را بررسی کردند ولی نتوانستند حتی یک تحقیق پیدا کنند که تاثیرات سالم رژیم گروه خونی را به خوبی بررسی کرده باشد. در ۴ مطالعه بعضی موارد مرتبط با رژیم گروه خونی شناسایی شده بودند، اما این مطالعات نتوانستند موضوع را به‌خوبی بررسی کنند. یکی از مطالعات که ارتباط بین گروه خونی و حساسیت‌های غذایی را کشف کرده بود، عملا توصیه‌های مربوط به رژیم گروه خونی را رد کرد.

پس می‌توان گفت، یک مطالعه کامل و طراحی شده، برای تایید یا تکذیب منافع رژیم گروه خونی انجام نشده است.

نکات دیگر در مورد رژیم گروه خونی

برخی نکات دیگر در مورد رژیم گروه خونی

  • شکی در این وجود ندارد که افراد زیادی با پیروی کردن از رژیم غذایی گروه خون، نتایج مثبتی تجربه کرده‌اند. با این حال، این معنی آن نیست که لزوما این رژیم با گروه خونی آنها در ارتباط باشد.
  • رژیم‌های غذایی متفاوتی برای هر فرد وجود دارد و یک رژیم غذایی نمی‌تواند برای همه نتایج یکسانی داشته باشد. برخی از افراد در رژیم غذایی خود گیاهان زیاد و گوشت کم (مانند رژیم نوع A) مصرف می‌کنند. در حالی که برخی دیگر، غذاهایی با پروتئین بالا (مانند رژیم نوع O) در رژیم غذایی خود دارند و هر دو گروه از رژیم خود راضی هستند.
  • اگر شما از رژیم گروه خونی، نتایج خوبی به دست آورده باشید، می‌توان نتیجه گرفت که آن رژیم برای متابولیسم شما مناسب است و هیچ ربطی به گروه خونی شما نداشته باشد.
  • این رژیم بخش زیادی از غذاهای فراوری‌شده‌ی ناسالم را از رژیم غذایی افراد حذف می‌کند و این می‌تواند دلیل آن باشد که این نوع رژیم بدون توجه به نوع گروه خونی نتایج خوبی دارد.
  • اگر شما با استفاده از رژیم گروه خونی، به نتایج خوبی رسیده‌اید، پس لازم است آن را ادامه داده و اجازه ندهید، این مقاله شما را منصرف کند. همچنین اگر رژیم غذایی کنونی‌تان، برایتان مناسب نیست، هر چه سریع‌تر آن را بکشنید.

با تمام این شواهد، دلیل محکمی برای تبعیت چشم بسته از آن وجود ندارد. همین بس که با رعایت این رژیم می‌توانید از مواد مضر و فراوری شده‌ی نا سالم دوری کنید که این می‌تواند یک قدم محکم برای رسیدن به سلامت و تناسب اندام باشد.

منبع این مقاله:

healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.