موخوره و راه پیشگیری و حتی درمان آن!

روش پیشگیری از موخوره

روش پیشگیری از موخوره

موخوره چیست؟

مو خوره مشکل شایع و بزرگی برای همه، مخصوصا خانم‌ها می‌باشد. وقتی‌ می‌گوییم مو موخوره دارد یعنی قسمت انتهایی ساقه مو شکافته شده و به دو قسمت یا بیشتر تقسیم می‌شود، سپس شکافتگی به طرف ریشه حرکت می‌کند و باعث شکستن و خرد شدن ساقه مو می‌شود.

مو خوره در حقیقت به علت آسیب لایه پوشاننده برونی مو اتفاق می‌افتد که کوتیکول نام دارد. سلول‌ها کوتیکول در موهای سالم  و بدون موخوره با نظم مشخصی قرار گرفته‌اند که آن را به سفال‌های سفت تشبیه می کنند زیرا این سلول‌ها با مختصر هم پوشانی روی هم قرار گرفته‌اند.
هر عاملی که به سلول‌های کوتیکول آسیب برساند باعث مو خوره می‌شود از جمله شامپوهای خشن و غیر استاندارد، مواد اکسیدان، رنگ مو، مواد فر، گرمای شدید ناشی از سشوار یا اتوی مو، باد و تابش آفتاب.

 هنگامی که موها خیلی بلند می‌شوند به علت تماس طولانی مدت با مواد شوینده آسیب می‌بینند و موخوره به وجود می‌آید.

درمان موخوره

نکات قابل توجه جهت پیشگیری از موخوره

– سالی یکبار یا بیشتر ، موهای خود را حدود یک تا دو سانی‌‎متر کوتاه کیند تا موخوره نیوفتد.
– از شامپوهای استاندارد استفاده کنید و هنگام شستشو بیشتر پوست سر و ابتدای ساقه را شستشو داده و از چنگ زدن قسمت انتهایی ساقه مو کاملا پرهیز کنید.
– گرما به هر صورت برای موها مضر است، هنگام آبکشی موها از آب ولرم استفاده نمایید. در مورد استفاده از سشوار و اتوی مو دقت کنید و در موارد ضروری سشوار را روی درجه ملایم قرار داده و از فاصله بیست سانتیمتری به موها نزدیکتر نکیند.
– استفاده از مواد فر دائم، اکسیدان و رنگ را به حداقل برسانید، قبل از سفید شدن موها آن‌ها را رنگ نکیند و هنگامی که تعداد و تارهای سفید مو زیاد می‌شوند چاره‌ای به جز رنگ کردن نیست؛ از رنگ‌های نزدیک به پایه موی خود استفاده نمایید تا دفعات رنگ کردن به حداقل برسد.
– مو تفریحی با آب شور دریا، باد و آفتاب به مو ها آسیب می‌زند بنابراین ساعات آن را محدود نمایید.
– هنگامی که موها رنگ می‌شوند حتما آسیب می‌بینند و برای نگهداری بهتر بایستی از نرم کننده‌ها و حالت دهنده‌ها استفاده نمایید. این گروه از فرآورده‌های مو دو نوع هستند:
حالت دهنده‌ها : داخل حمام پس از شامپو و آبکشی به ساقه موها زده شده و پس از زمان انتظار ۲ تا ۳ دقیقه‌ای با آب ولرم یا سرد آبکشی می‌شوند.
کرم‌های مو یا ماسک‌های ویژه موها: پس از خروج از حمام در حالی که موها هنوز مرطوب هستند به موهای دونم زده شده و با شانه دندانه درشت شانه می‌شوند. کرم یا ماسک مو نیازی به آبکشی ندارد و روی موها باقی می‌ماند.

درمان موخوره

-باید نزدیکترین موخوره به ریشه مو را پیدا کنید و حداقل سه سانتیمتر بالاتر از آن موها را کوتاه نمایید.

– دو تا سه ساعت قبل از حمام ابتدا موها را مرطوب کنید و سپس با نوعی روغن گیاهی مثل روغن زیتون، روغن بادام تلخ یا شیرین موهای مرطوب را روغن بزنید و انتهای موها را داخل یک کیسه پلاستیکی قرار دهید، سپس هنگامی که وارد حمام می‌شوید کیسه را باز کرده و موها را شستشو دهید اما نوک موها را چنگ نزنید.
– پس از حمام بایستی قسمت پایانی موها را با کرم یا ماسک مو محافظت کنید.

شامپو گیاهی

شامپوهای گیاهی برای درمان موخوره

۱) یک لیوان شیرین بیان را در سه لیوان آب جوشیده بریزید و ۱۰ دقیقه بجوشانید تا دم بکشد، پس از سرد شدن آن را صاف نمایید. این مایع را به سر موهای خود بمالید . این عمل را هر روز تکرار نمایید تا موخوره شما بهبودی حاصل نماید. ریشه کنجد را در آب جوش خیس نموده و بگذارید تا ۱۵ دقیقه بماند سپس آن را حدود ۳۰ دقیقه دیگر جوشانده و دم کنید، پس از آن این مخلوط را صاف کرده و مایع صاف شده را به سر خود بمالید . این عمل را هر روز تکرار کنید.

۲) برای رفع موخوره باید حداقل ماهی یک بار آن را با جوشانده گل بابونه یا گل ختمی شست  و شو داد. خیس کردن مو در آب جوشانده تخم پیاز، نیز برای رفع موخوره خیلی مفید می‌باشد. در طب جدید آمونیاک را بهترین درمان موخوره می‌دانند . بدین ترتیب که در یک لگن آب، دو یا سه قطره آمونیاک ریخته و موهای سر را با آن می‌شویید .

۳) قهوه خام ، نخود خام ، دانه خشخاش، روناس ساییده و زرده تخم مرغ را با هم مخلوط کرده و به صورت خمیری در آورید و آن‌ها را به سر خود ببندید و صبح با آب گرم سر را بشویید و بعد از آن که موها خشک شدند موها را با روغن زیتون چرب کنید.

۴) گل ریواس ، شاه تره ، سدر را به یک نسبت در آب، خیس نموده و پس از گذشت ۲۴ ساعت آن را صاف کرده ، این مایع صاف شده را به سر خود بمالید. مخلوط نیم کیلو آرد نخود خام، ۲۰۰ گرم برگ مورد و نیم کیلو حنا را پنج قسمت کرده ، پنج شب متوالی آن را با سه عدد زرده تخم مرغ به سر گذاشته و صبح سر را با گل سرشوی بشویید.

۵) روغن‌های معتدل ، مانند روغن بنفشه یا روغن بادام را به سر بمالید و مالش دهید. از لعاب کتیرا نیز می‌توانید برای درمان موخوره استفاده کنید.

 

8 دیدگاه برای “موخوره و راه پیشگیری و حتی درمان آن!

  1. نرگس گفته:

    وایییی مرسی رحان جون ?
    در عرض یک ماه تمام موخوره هام رفت ?
    تازه فهمیدم موهام چقد خوشگلع❤

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.