روش کاهش استرس ناشی از امتحان!

روش کاهش استرس ناشی از امتحان!

روش های کاهش استرس امتحان

چگونه استرس امتحان را کاهش دهیم؟؟؟

سلام صورتی‌های عزیز، فکر می‌کنیم نصف بیشتر صورتی‌ها درگیر امتحانا هستن! باید بگم ما هم مثل شما درگیرش شدیم ولی دیگه چاره‌ای نیست باید تلاشمونو بکنیم تا نتیجه خوبی بگیریم. من سعی کردم یه مطلبی آماده بشه (روش های کاهش استرس امتحان) که به درد همه‌مون تو این فصل بخورده. فکر می‌کنم اکثر اونایی که امتحان دارن، دچار استرس قبل از امتحان شدن(راستشو بگم منم دارم :D).
این مطلب دقیقا روش های کاهش استرس امتحان رو به ما میگه که چجوری استرس ناشی از امتحان رو کنترل کنیم.

روش های کاهش استرس امتحان

روش های کاهش استرس امتحان - کاهش استرس امتحان

تمرین کنید که استرس ناشی از امتحان را خنثی کنید

وقتی در مورد امتحان احساس ناراحتی می کنید و ذهنیت بدی پیدا می‌کنید،این مسئله مهم است که افکار منفی و عدم اعتماد بنفس را هر چه سریعتر از خودتان دور کنید. هر بار که دچار افکار منفی شدید، تمرین کنید که این افکار را خنثی کنید.

به نواحی اطراف قلبتان تمرکز و دقت کنید، سپس نفس عمیق بکشید، طوری که عمل دم و بازدم را از مرکز سینه دنبال کنید، برای ۴ تا ۵ ثانیه به آرامی و طبیعی تنفس کنید. هنگامی که تنفس می‌کنید، سعی کنید در مورد موقعیتی که دارید احساس آرامش کنید. این اعمال را قبل و در هنگام امتحان انجام دهید.

سوالات منفی را از ذهن خود دور کنید

اکثرا قبل از امتحان بر اثر اضطراب ناشی از امتحان سوالاتی منفی به ذهنمان خطور می‌کند مثلا از خودمان می‌پرسیم: اگر نمره قبولی را نیاورم چه می‌شود؟ یا اگر چیزی را بیاد نیاورم و یا اینکه در زمان مناسب امتحان را به پایان نبرم.

سعی کنید سوالات مثبت را بنویسید و به اطراف و موقعیت خود با دید مثبت نگاه کنید. مثلا:اگر بیش از چیزی که خوانده‌ام بیاد بیاورم چه می شود؟ یا اگر احساس آرامش بیشتری کنم چه اتفاقی می‌افتد؟

به مسائل خوب و مثبت فکر کنید

تحقیقات ثابت کرده است که احساسات مثبت به عملکرد مغز کمک می‌کند. اگر احساس کردید نگران و عصبی هستید به مسائلی فکر کنید که به شما آرامش می‌دهند.

مثلا به سرگرمی‌ها و اوغات فراغتی که با دوستانتان داشته‌اید فکر کنید یا به زمانی که در آغوش مادرتان بوده‌اید فکر کنید.

برای ۱۰ تا ۲۰ ثانیه و یا بیشتر بر روی این افکار تمرکز کنید. تمرین این مسئله قبل از امتحان بسیار مهم است.

به اندازه کافی بخوابید

همه امتحانات نیاز به انرژی و قدرت زیادی دارند تا بتوان برای ساعت‌ها تمرکز خود را حفظ کرد.

یادتان باشد که قبل از امتحان حداقل ۱۰ ساعت خوابیده باشید. شب قبل از امتحان عملی شاد و مفرح انجام دهید تا ذهن شما را از تمرکز بر روی آزمون دور کند،

مثلا: یک فیلم ببینید، یا فعالیت‌های ورزشی و یا بازی‌ها و سرگرمی‌هایی داشته باشید. این مسئله باعث می‌شود که ذهن شما آرامش کافی را قبل از امتحان بدست آورد.

صبحانه کافی بخورید

مغز در موقع امتحانات انرژی بیشتری برای تمرکز به مدت چند ساعت نیاز دارد. یک صبحانه سالم و کافی که شامل کربوهیدرات و پروتئین باشد و می‌تواند انرژی لازم را بشما بدهد.

غذاهایی مثل تخم مرغ، حبوبات، نان، برعکس شیرینیجات به مغز شما یاری می‌رساند. تمرین این موارد قبل از امتحان به دانش آموزان در کاهش نگرانی و استرس کمک می‌کند.

توصیه‌های مهم برای کاهش اضطراب ناشی از امتحان

۱) توکل به خدا:همیشه به خدا توکل کنید. خیالتان راحت می‌شود و آرام می‌شوید چرا که با یاد خدا دل‌ها آرامش می‌گیرد.
۲) روش مناسب برای مطالعه: برای مطالعه خود روش مناسبی را اختیار کنید و برای انجام مطالعه برنامه‌ریزی داشته باشید.
۳) جلوگیری از انباشته شدن درس‌ها: از انباشته کردن دروس اجتناب کنید و بدانید که نمی‌توان یک روز مانده به امتحان بر همه مطالب درسی، تسلط کافی پیدا کرد چون وقت کافی برای انجام این کار را ندارید.

۴) آمادگی و به موقع حاضر شدن در جلسه امتحان.

۵) نسبت به امتحان و نتیجه آن مثبت‌اندیش باشید. امتحان معیار ارزشیابی دانسته‌ها و توانایی‌های شما است.

۶) رعایت ترتیب در پاسخگویی به سوالات: در هر امتحان، ابتدا به سوالاتی پاسخ دهید که شما را دلگرم می‌کند یعنی ابتدا به سراغ آسان‌ترین‌ سوال‌ بروید.

۷) مرور پاسخ‌ها: پیش از تحویل برگه امتحانی دست کم یک بار نوشته‌ها را کنترل کرده تا اگر نکاتی را در حین نوشتن فراموش کرده‌اید، کامل کنید.

به عنوات توصیه آخر، سعی کنید هیچ موقع جواب سوالی را خالی نگذارید حتی اگر بلد نیستید! در مورد آن موضوع هر چه به ذهنتان می‌رسد،بنویسید.

3 دیدگاه برای “روش کاهش استرس ناشی از امتحان!

  1. kamyla گفته:

    ممنون خوب بود.. ولی اگه میشه دراین باره مطلب بیشتربزارید. من همیشه بی هیچ دلیلی دچاراسترس میشم پیش روانشناس هم رفتم ولی بازم این استرسای بیهوده ازبین نرفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.