روش های داغ نگه داشتن غذا

روش های داغ نگه داشتن غذا

گرم نگه داشتن غذا کار مهمی است. اکثر بانوان دوست دارند غذای خود را گرم نگه داشته و دیگر نگران گرم کردن دوباره غذای خود نباشند. خوشبختانه راه‎های بسیار آسانی برای انجام این کار در خانه برای بانوان وجود دارد. شما می‌توانید از وسایل آشپزخانه یا ظروف عایقی برای گرم نگه داشتن مواد غذایی استفاده کنید، از یک سرد کن برای ساخت یک ظرف داغ و قابل حمل استفاده کنید و یا غذای خود را در بشقاب‌های گرم سرو کنید تا سرد نشوند. مهم نیست چگونه غذای خود را گرم نگه می‌دارید مهم گرم خوردن غذا در هر مکانی است. با ما همراه باشید تا با روش های داغ نگه داشتن غذا آشنا شوید.

روش های داغ نگه داشتن غذا

روش های داغ نگه داشتن غذا

در این مقاله از مجله بانوان صورتی‌ها شما با ۴ مورد از روش های داغ نگه داشتن غذا آشنا خواهید شد که امیدواریم با استفاده از این مقاله بتوانید در هر مکانی غذای خود را داغ میل کنید:

گرم نگه داشتن غذا با لوازم آشپزخانه:

۱- مواد غذایی خود را با آرام‌پز گرم نگه دارید:

قبل از انتقال غذا به آرام‌پز، اجازه دهید آرام پز گرم شود تا در حین انتقال غذای شما سرد نشود. اگر می‌خواهید زمان زیادی غذا را گرم نگه دارید بهتر است آرام‌پز را روی ۱۷۰ درجه فارنهایت و یا ۷۷ درجه سانتی‌گراد قرار دهید تا غذای شما گرم بماند.

  • آرام‌پز غذاهای آبکی مانند سوپ، خورشت را به بهترین نحو نگه‌داری می‌کند.
  • در هنگام روشن بودن آرام پز غذای شما به پخت و پز ادامه می‌دهد و ممکن است غذای شما بافت نرم‌تری نسبت به زمان پخت داشته باشد.
  • بعد از خاموش کردن آرام‌پز، دستگاه غذای شما را حدود ۲ ساعت دیگر گرم نگه خواهد داشت.

روش های داغ نگه داشتن غذا

۲- گوشت و ظروف بزرگ را در فر گرم نگه دارید:

فر را در دمای ۲۰۰ درجه فارنهایت و یا ۹۳ درجه سانتی گراد قرار داده و سپس غذا را در یک تایه مطمئن بگذارید و به داخل فر انتقال دهید. با این روش می‌توانید غذا را به مدت ۲ ساعت گرم نگه دارید. دقت کنید که بعد از ۲۰ دقیقه از گذاشتن غذا در فر، با یک دماسنج درجه غذا را اندازه‌گیری کنید و اگر درجه از ۶۰ درجه سانتی‌گراد کمتر بود شعله را کمی بالاتر ببرید.

روش های داغ نگه داشتن غذا

۳- گرم نگه داشتن غذا در حمام آب گرم:

برای گرم نگه داشتن غذا می‌توانید از حمام آب گرم استفاده کنید به طوری که یک تابه بزرگتر از اندازه قابلمه خود انتخاب کرده و تا نصف ظرف را با آب پر کنید. آب را روی حرارت قرار دهید تا به دمای ۱۶۰ درجه فارنهایت و یا ۷۱ درجه سانتی گراد برسد، زمانی که آب به این دما رسید، شعله را روی کمترین حالت قرار داده و قابلمه مواد غذایی را داخل آب گرم قرار دهید تا غذا گرم بماند.

  • شما می‌توانید زمانی که آب تابه بخار شد آب گرم به تابه بیافزایید و دوباره درجه حرارت را اندازه‌گیری کنید تا اگر درجه کمتر از مقدار مورد نظر بود شعله را کمی افزایش دهید.
  • دقت کنید که هرازگاهی مواد غذایی را با قاشق هم بزنید تا مواد زیری قابلمه نسوزد.

روش های داغ نگه داشتن غذا

۴- گرم نگه داشتن غذا با ظروف شفینگ دیش استیل:

ظروف استیل شفینگ دیش که بیشتر در رستوران‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند ظرفی مناسب برای گرم نگه داشتن غذا به مدت ۲ ساعت است. این ظروف به دلیل داشتن مخزن شعله در زیر ظرف می‌توانند غذا را برای مدتی گرم نگه داشته و غذایی گرم به مهمانان هدیه کنند.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

نحوه صحیح دست گرفتن قاشق

[/box]

 

روش های داغ نگه داشتن غذا

گرم نگه داشتن غذا در هنگام مسافرت:

گرم نکهداشتن غذا در خانه بسیار راحت‌تر از مسافرت است چراکه تمامی ابزارها در خانه برای شما موجود می‌باشد.

۱- استفاده از فلاکس:

سوپ و خورشت خود را در هنگام مسافرت می‌توانید داخل ظروف عایقی مانند فلاکس بریزید و به مدت ۴ ساعت غذای خود را گرم نگه دارید. تنها نکته‌ی مهمی که باید در نظر بگیرید این است که غذا را به صورت داغ از روی شعله بردارید و به داخل ظرف عایق انتقال دهید تا غذا به مرور زمان سرد شود.

  • فلاکس‌ها برای نگه‌داری یک ماده‌ی غذایی ساخته شده‌اند.

روش های داغ نگه داشتن غذا

۲- استفاده از کیسه‌های عایق دار:

با خرید کیسه‌های عایق کاری شده می‌توانید غذاهای خود را در طول مسافرت گرم نگه دارید. ظروف غذاهای خود را با فویل آلومینیومی بپوشانید و در کیسه‌های حرارتی قرار دهید و درب کیسه‌ی عایق کاری شده را ببندید. کیسه‌های عایق کاری شده غذاهای گرم را حدود ۳ ساعت گرم نگه می‌دارند.

  • کیسه‌های حرارتی را می‌توانید از فروشگاه‌های لوازم خانگی تهیه کنید.
  • این کیسه‌های حرارتی یکبار مصرف نبوده و می‌توانید به دفعات از آن‌ها استفاده کنید.

روش های داغ نگه داشتن غذا

گرم نگه داشتن غذا با استفاده از جعبه‌های عایق:

روس‌هایی نیز وجود دارد که هم به درد مسافرت می‌خورد و هم می‌وان از آن‌ها در خانه نیز بره برد. استفاده از جعبه‌های عایق از جمله کاربردی‌ترین روش های داغ نگه داشتن غذا است.

۱- گرم نگه داشتن غذا با کلمن و فویل آلومینیوم:

عقیده‌ی همه‌ی افراد بر این است که کلمن همه چیز را سرد نگه می‌دارد و اگر غذا داخل کلمن گذاشته شود سرد می‌شود اما این عقیده می‌تواند درست نباشد شما می‌توانید با تهیه فویل آلومینیومی دو لایه داخل کلمن را عایق کاری کرده و غذای گرم را داخل آن داغ نگه دارید. این کار نیز یکی از روش های داغ نگه داشتن غذا در طول مسافرت و در خانه محسوب می‌شود.

روش های داغ نگه داشتن غذا

۲- ظرف غذای خود را با فویل آلومینیوم بپوشانید:

اگر می‌خواهید غذای خود را برای مدت طولانی گرم نگه دارید ظرف غذای گرم را با استفاده از فویل آلومینیومی بپوشانید. دقت کنید که همه جای ظرف را با فویل پوشانده باشید. در این صورت غذای شما گرم می‌ماند.

دقت کنید در هنگام پوشاندن ظرف با فویل آلومینیومی دست خود را نسوزانید.

روش های داغ نگه داشتن غذا

۳- ظرف فویل بندی شده را دخل کلمن قرار دهید:

زمانی که شما ظرف غذای فویل بندی شده را داخل کلمن فویل کاری شده قرار می‌دهید گرمایی که از ظرف خارج می‌شود به فویل درون کلمن برخورد کرده و دوباره به درون ظرف باز می‌گردد که این عمل باعث می‌شود غذای شما گرم بماند. این روش ترکیبی از دو روش قبلی است که تاثیر بسیار زیادتری نیز دارد.

روش های داغ نگه داشتن غذا

۴- گرمای درون کلمن را با برنج ۲ تا ۳ برابر کنید:

برای اینکه تاثیر ۳ روش قبلی را بیشتر کنید می‌توانید از جوراب‌های برنج‌دار استفاده کنید. به این صورت که چند جوراب تمیز انتخاب کرده و داخل آن‌ها را با برنج پر کنید و یک گره ساده بزنید تا هیچ یک از دانه‌های برنج از جوراب بیرون نریزد.

  • از جوراب پنبه برای این کار استفاده کنید و برای اطمینان بیشتر یک جوراب همراه خود داشته باشید.
  • از لوبیای خشک نیز به جای برنج می‌توانید استفاده کنید.

روش های داغ نگه داشتن غذا

زمانی که کیسه‌های برنج به تعداد لازم رسید، کیسه‌ها را در ماکروفر به مدت ۲-۳ دقیقه در بالاترین درجه ماکروفر قرار دهید تا کیسه‌ها گرم شوند. سپس کیسه‌ها را از ماکروفر بیرون بیاورید. این کیسه‌ها برای مدت مشخصی گرما را حفظ می‌کنند.

روش های داغ نگه داشتن غذا

کیسه‌های برنج آماده شده را داخل کلمن غذا قرار دهید تا فضای بزرگ کلمن پر شده و غذای شما محافظت شود. این کیسه‌های گرم فضای کلمن را به نسبت بیشتری گرم نگه خواهند داشت.

روش های داغ نگه داشتن غذا

در ادامه تمام قسمت‌های عایق کاری نشده و باز کلمن را با چند حوله بپوشانید و مطمئن شوید که گرما بیرون نفوذ نخواهد کرد تا از گرم ماندن غذا مطمئن شوید.

روش های داغ نگه داشتن غذا

۵- استفاده از بطری‌های آب گرم برای تاثیر بیشتر:

مرحله آخر برای گرم نگه داشتن غذا بطری آب گرم است. بطری‌های پلاستیکی را با آب گرم پر کنید تا یک محافظ نهایی برای گرم نگه داشتن غذا آماده کرده باشید. سپس بعد از قرار دادن بطری آب گرم روی حوله‌ها درب کلمن را محکم ببندید تا گرمای به هیچ وجه نتواند از داخل کلمن به بیرون نفوذ کند.

روش های داغ نگه داشتن غذا

غذای شما بعد از دو ساعت دمایی حدود ۶۰ درجه سانتی‌گراد خواهد بود که مناسب برای میل کردن است.

روش های داغ نگه داشتن غذا

ظروف سرو خود را گرم کنید:

اگر ظروف سرو شما گرم باشند، غذای سرو شده برای زمان مشخصی گرم می‌ماند. ظروف سرو را یکی یکی به مدت ۳۰ ثانیه در تنظیمات مشخص ماکروویو گرم کنید و سپس مواد غذایی را در ظروف گرم شده بریزید.

روش های داغ نگه داشتن غذا

از فر برای گرم کردن ظروف سرو می‌توانید استفاده کنید به طوری که ظروف را در فر گرم شده با کمترین درجه به مدت چند دقیقه قرار دهید و سپس با استفاده از دستمال ظروف را بیرون آورده و بعد از مقداری خنک شدن مواد غذایی را داخل آن‌ها ریخته و برای مهمانان خود سرو کنید.

روش های داغ نگه داشتن غذا

برای گرم کردن ظروف سرو برای مواد غذایی گرم می‌توانید از صفحات الکتریکی که در بازار وجود دارند خریداری کرده و آن‌ها را به برق متصل کنید و بعد از گرم شدن، ظروف را داخل صفحه بچینید تا ظرفی گرم داشته باشید.

روش های داغ نگه داشتن غذا

گرم نگه داشتن غذا برای بانوانی که شاغل هستند بسیار مهم است. با یادگیری این روش های داغ نگه داشتن غذا امیدواریم همیشه غذایی گرم در هر مکانی داشته باشید.

منبع این مطلب:

wikihow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.