روش‌های افزایش قد حتی بعد از ۲۵ سالگی!

روش های افزایش قد

صورتی‌ها: اغلب افراد در مورد روش های افزایش قد یا اینکه چطور بلندتر شوند، سوالاتی در ذهن دارند. این سوال همواره در فروم‌های مختلف از سوی کاربران مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. مقالات متعددی برای این کار وجود دارد که معتقد هستند با استفاده از چند روش و تکنیک خاص می‌توانید قد خود را سه تا چهار اینچ افزایش دهید. در این زمینه حتی برخی قرص‌های افزایش قد وجود دارند که ادعا می‌کنند، می‌توانند شما را  برای رسیدن به ارتفاع مطلوب کمک کنند. اما واقعیت این است که هیچ روش سری و یا قرصی وجود ندارد که در صورت بسته شدن صفحات رشد، بتواند باعث بلند قد شدن شما شود. بسته شدن صفحات رشد منجر به عدم رشد استخوان‌ها می‌شود. معمولا این اتفاق در پسران از سن ۱۸ تا ۲۱ سالگی  و در دختران از ۱۶ تا ۱۸ سالگی رخ می‌دهد.

روش های افزایش قد

روش های افزایش قد

بسیاری از ما احساس می‌کنیم بعد از یک سن مشخص، کوتاه قد مانده‌ایم و آرزو داریم چند سانتی‌متر بلندتر شویم. خبر خوب این است که هر گروه سنی که متعلق به شماست می توانید از طریق روش های مختلف و طبیعی قد خود را افزایش دهید. در این مقاله روش های افزایش قد را که به صورت علمی ثابت شده‌اند را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

عوامل موثر بر قد:

عوامل بیولوژیکی و فیزیکی زیادی وجود دارند که قد شما را مشخص می‌کنند. این عوامل به شرح زیر می‌باشند:

عوامل ژنتیکی

قد صفتی است که توسط هزاران نوع عوامل ژنتیکی نظیرِ میزان BMI و کلسترول تعیین می‌شود. اگر ما با مطالعات علمی پیش برویم، ۶۰ تا ۸۰ درصد تفاوت قد در میان افراد به وسیله عوامل ژنتیکی تعیین می‌شود در حالیکه ۲۰ تا ۴۰ درصد بستگی به محیط زیست یا عوامل فیزیکی مانند تغذیه دارد. اعداد بالا براساس تخمین ارتفاع انسان هستند که یک پارامتر ژنتیکی است که نسبت واریانس کلی را در ارتفاع به علت عوامل ژنتیکی در یک نمونه زیستی مشخص در نظر می‌گیرد.

به طور کلی، وراثت پذیری با برآورد میزان شباهت بین خویشاوندان مانند دوقلو، خواهر و برادر، والدین و فرزندان با شباهت آن‌ها در قد مشخص می‌شود. وراثت پذیری قد می‌تواند از جمعیتی به جمعیت دیگر متفاوت باشد. برای مثال جمعیت شرقی دارای ارتفاع متوسط هستند، در حالیکه جمعیت غربی دارای قد بلندتری. این تنوع وراثت پذیری به دلیل زمینه‌های مختلف ژنتیکی و محیط زیست مانند آب و هوا، عادات غذایی و سبک زندگی است.

عوامل غیر ژنتیکی

عوامل غیر ژنتیک دیگری علاوه بر تغذیه از قبیل بیماری‌ها، عدم فعالیت فیزیکی، وضعیت بدنی و عدم تعادل هورمونی، وجود دارند. بیماری دوران کودکی می‌تواند تا حد زیادی بر ارتفاع نهایی فرد تاثیر بگذارد. اما این مشکل می‌تواند با درمان هورمون رشد رفع شود. عدم فعالیت فیزیکی مثل ورزش نیز نقش مهمی در افزایش ارتفاع ایفا می‌کند. اگر شما ژن‌های کوتاه دارید اما به طور فعال در ورزش شرکت می‌کنید، این می‌تواند بر سیستم اسکلتی شما تاثیر بگذارد و بدن، جریان تغذیه را به سمت استخوان‌ها هدایت کند که در نتیجه این عوامل باعث افزایش قد شود. گاهی اختلال غدد درون‌ریز باعث عدم تعادل هورمونی می‌شود که می‌تواند فرآیند رشد شما را متوقف کند که می‌تواند با دارو و تمرینات مناسب اصلاح شود.

مواردی وجود دارند مانند نشستن و ایستادن نادرست که باعث می‌شوند کوتاهی فرد تشدید شود. برخی افراد عادت دارند که به جلو خم شوند یا شانه شان را پایین بیاندازند، که این کارها باعث می‌شود قد کوتاه‌تر شوند. شما می‌توانید به راحتی ارتفاع پنهان خود را با اصلاح وضعیت بدنی خود به دست آورید. تمرینات کششی که از روش های افزایش قد هستند، به کاهش طول ستون فقرات کمک می‌کنند و آن را انعطاف‌پذیر می‌سازند.

حتی شما می‌توانید برای درمان ویژه کوتاهی قد خود متوسل به روش‌هایی نظیر جراحی شوید. البته جراحی به افراد بسیار کوتاه قد و غیرعادی توصیه می‌شود که به مراتب خطراتی نیز خواهد داشت و ریسک آن کمی بالا است. بنابراین نه تنها برای افزایش قد، بلکه برای تناسب اندام می‌توانید از روش‌های طبیعی نظیرِ ورزش و تغذیه مناسب استفاده کنید.

روش های افزایش قد:

تمرینات کششی یکی از بی‌خطرترین و بهتر روش های افزایش قد هستند. شما می‌توانید ماهیچه‌هایی که ستون فقرات را حفظ می‌کنند، تقویت کنید. حرکات کششی باعث ضخیم‌تر شدن غضروف‌های ستون فقرات شما شده که در نهایت به افزایش قد شما منجر خواهد شد. در ادامه روش های افزایش قد را به صورت موردی بررسی می‌کنیم.

ورزش برای افزایش قد

ورزش برای افزایش قد

حرکت شیفت لگن:

این ورزش ستون فقرات، شکم، ران و ماهیچه ساق پا را هدف قرار می‌دهد که به شما کمک می‌کند قد خود را با تحریک رشد در ماهیچه‌های مربوطه افزایش دهید. برای انجام این حرکت مانند تصویر زیر، موضع لگن خود را به صورت دراز کش و با رعایت زمان خاص، تغییر دهید.

روش های افزایش قد

حرکت کشش کبری:

این تمرین کششی بر عضلات ستون فقرات، گردن و شانه تاثیر می گذارد. این حرکت تنش را از عضلات آزاد می‌کند و باعث تقویت آن‌ها می‌شود. این ورزش از جمله حرکاتی است که به شدت برای افزایش قد توصیه می‌شود.

روش های افزایش قد

ورزش کششی میز:

این تمرین برای مبتدیان نیست و باید تحت نظارت متخصص انجام شود تا از آسیب دیدن جلوگیری شود. این روش یکی از موثرترین روش های افزایش قد است. برای انجام این پوزیشن، شما باید روی زمین بنشینید و بدن خود را در حالت زیر که شبیه به یک میز است، درآورید.

روش های افزایش قد

حرکات بارفیکس:

این روش فاصله بین مهره‌ها را افزایش می‌دهد و اجازه می‌دهد که دیسک نخاع مایع بیشتری داشته باشد که منجر به بلند شدن و تقویت ستون فقرات می‌شود. این حرکت همچنین بر ماهیچه‌های گردن که غده تیروئید در آن واقع است تاثیر می‌گذارد. بارفیکس کشش ماهیچه‌های گردن، سنتز و انتشار هورمون رشد را در بدن ایجاد می‌کند که به رشد قد کمک می‌کند.

روش های افزایش قد

شنا کردن:

شنا کردن یکی دیگر از روش های افزایش قد می‌باشد. شنا باعث کشیدگی ماهیچه‌ها می‌شود و اگر آن را از سن کودکی انجام دهید در رسیدن شما به قد مناسب کمک شایانی خواهد کرد. البته برای اثرگذاری،‌ باید حداقل ۲ ساعت در روز و ۴ تا ۵ روز در هفته شنا کنید.

روش های افزایش قد

لگد زدن (ورزش‌های رزمی):

این روش، انعطاف‌پذیری ماهیچه‌های پا را افزایش می‌دهد اما بیشتر در معرض آسیب قرار دارد. بنابراین باید تحت نظارت متخصص انجام شود. شما باید با لگد کوتاه و ساده شروع کنید و زمانی که به این تکنیک به درستی مسلط شدید، می‌توانید ضربات را سخت‌تر و بلندتری کنید. گرم کردن خیلی مهم است قبل از این که این تمرین را انجام دهید، باید بدن خود را گرم کنید. گرم نکردن بدن باعث آسیب‌های جدید به ماهیچه‌های و تاندون شما خواهد شد.

روش های افزایش قد

دورچرخه سواری:

شما در این تمرین از همه ماهیچه‌های اصلی بدن به خصوص دست‌ها و پاها استفاده می‌کنید. کشش در تمام ماهیچه‌های درگیر، باعث رشد پروسه افزایش قد شما می‌شود. این ورزش همچنین هماهنگی و تعادل در بدن را افزایش می‌دهد.

روش های افزایش قد

طناب بازی:

طناب بازی فقط یک بازی کودکانه نیست بلکه ورزشی عالی برای افزایش قد هم به شمار می‌رود. در هنگام انجام این بازی بدن‌تان به حالت صاف قرار گرفته و کمر و ستون فقراتتان کشیده می‌شود. خم شدن دائم روی زانوها هم باعث می‌شود که ماهیچه‌های ساق پا به صورت عمودی کشیده شوند. این حرکات فیزیکی در کنار هم توده‌ی استخوانی را در قسمت پایینی پا افزایش می‌دهد که آن هم به نوبه‌ی خود چند سانتی‌متری برایتان افزایش قد می‌آورد.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

با این ۱۰ غذا به راحتی چاق شده و عضله بسازید

[/box]

 

روش های افزایش قد

پیاده روی منظم:

پیاده روی‌های روزانه یکی دیگر از روش های افزایش قد می‎باشد که می‌تواند، سلامتی بدنی شما را نیز تضمین کند. پیاده روی بی‌خطرترین ورزش کاردیو با مزایای زیاد برای بدن است. اگر چه ممکن است به آرامی بر رشد بدن شما تاثیر بگذارد، اما راه رفتن و پیاده روی منظم برای مدت طولانی به تولید هورمون رشد در بدن کمک می‌کند. پیاده روی همچنین باعث کاهش سطح هورمون استرس در بدن شده و به افزایش متابولیسم بدن کمک می‌کند.

روش های افزایش قد

تغذیه برای افزایش قد

تغذیه‌ی مناسب برای رشد کافی کاملا ضروری است چرا که کمک می‌کند اطمینان حاصل کنید همه‌ی مواد غذایی لازم برای رشد کامل به بدن شما می‌رسد. کلید تغذیه‌ی سالم متعهد بودن به رژیم غذایی متعادل و اجتناب از غذاهای ناسالم است. برای اینکه به حداکثر قد بالقوه‌ی خود برسید موارد زیر را در تغذیه‌ی خود رعایت کنید.

تغذیه برای افزایش قد

پروتئین:

پروتئین به عنوان نیاز پایه‌ای برای زندگی به شما کمک می‌کند تا بدن و عضلات خود را بازسازی کرده و به رشد و تقویت آن‌ها کمک کنید. اگر واقعا مایل به بلندتر شدن هستید، باید مواد غذایی غنی از پروتئین بخورید. بدن شما نیاز به دو نوع پروتئین با نام‌های پروتئین کامل و ناقص، دارد تا بهترین عملکرد را داشته باشد.

پروتئین‌های کامل حاوی طیف کاملی از اسیدهای آمینه مورد نیاز بدن شما برای بازسازی بافت‌ها هستند. مواد غذایی که دارای پروتئین کامل برای افزایش قد هستند عبارتند از تخم مرغ، گوشت، ماهی، شیر و پنیر. یک پروتئین ناقص فاقد کل سهمیه اسید آمینه است. با مصرف آجیل، دانه و لوبیا، شما می‌توانید این نوع پروتئین را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

ویتامین D کافی:

ویتامین D برای رشد سلامت استخوان‌ها ضروری است،‌ به خصوص در مورد کودکان. ویتامین D را می‌توان از غذاهایی مانند ماهی، قارچ و لبنیات، تخم‌مرغ، یونجه و توفو یا قرار گرفتن در معرض نور مناسب خورشید به دست آورد.

کلسیم کافی:

کلسیم دریافتی هم بسیار اهمیت دارد چرا که استخوان‌ها برای رشد و شکل‌گیری به این ماده نیاز مبرمی دارند. منابع غنی کلسیم عبارتند از پنیر،‌ دانه‌های سویا،‌ ماهی ساردین، سبزیجات و لبنیات.

روی

روی دریافتی خود را با استفاده از غذاهایی مانند حبوبات، مارچوبه، تخم‌مرغ، شکلات و صدف افزایش دهید تا رشد سلامت شما بهبود یابد. مصرف روی به خصوص در کودکان اهمیت دارد چرا که کمبود روی باعث توقف رشد می‌شود.

سایر مواد غذایی مهم برای افزایش قد:

به جز موارد ذکرشده‌ی فوق،‌ از سایر مواد غذایی هم غافل نشوید چرا که آن‌ها هم به رشد مناسب کمک می‌کنند. برای انرژی بخشیدن به سلول‌ها به کربوهیدارت‌ها احتیاج دارید. مصرف پروتئین کافی هم لازم است تا بدن‌تان آجر کافی برای بالا بردن ساختمان قامت شما داشته باشد. اگر به هر دلیلی قادر نیستید مواد غذایی لازم برای رشد خود را از طریق غذا دریافت کنید می‌توانید به سراغ مواد دارویی مکمل بروید.

برگرفته شده از:

findhealthtips.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.