روش های آرام سازی ذهن و افزایش طول عمر

روش های آرام سازی ذهن

تحقیقات جدید نشان می‌دهند که آرامش ذهنی با افزایش طول عمر مرتبط است. محققان در این باره بر این باور هستند که ذهن و مغزی آرام  باعث می‌شود تا انرژی بدن کمتر مصرف شود. متخصصان می‌گویند که چندین راه برای آرام کردن مغز مانندِ مدیتیشن، گوش دادن فعال و … وجود دارد. در این مقاله ما چند نمونه‌ی رایج از روش های آرام سازی ذهن و مغز را خدمت شما معرفی می‌کنیم.

روش های آرام سازی ذهن

روش های آرام سازی ذهن

هر فردی دوست دارد با افزایش سنش همچنان از نظر ذهنی تیز و سرحال باشد و این، دلیل اصلی حفظ یک مغز فعال و اکتیو است. اما تحقیقات جدید نشان می‌دهند زمانی که فعالیت ذهنی شما کمتر باشد، عمر شما طولانی‌تر خواهد بود. در یک مطالعه معتبر منتشر شده در مجله پزشکی طبیعت، محققان دانشکده پزشکی هاروارد گزارش دادند که یک مغز آرام با فعالیت ذهنی و عصبی کمتر می‌تواند به زندگی طولانی‌تر منجر شود.

بر اساس این پژوهش تازه که در مجله نیچر منتشر شده است، دانشمندان بنا بر نتایج اولیه این پژوهش می‌گویند که استفاده از داروهای آرامبخش و یا روش‌های آرام کردن اعصاب مانند مدیتیشن می‌تواند فعالیت مغز را تغییر دهد و به کند شدن روند پیری کمک کند؛ هرچند اثبات این یافته نیازمند انجام آزمایش‌های بیشتر است. به دست آوردن چنین نتیجه ای دور از ذهن نیست؛ چرا که مکانیسمی که هیجان در مغز را کنترل می‌کند ارتباط نزدیکی با مکانیسم کنترل‌کننده متابولیسم دارد که آن نیز به نوبه خود بر طول عمر تاثیر می گذارد. اما یافتن ارتباط فعالیت کمتر مغز با افزایش طول عمر، موضوعی غیرمنتظره بود.

این گروه از دانشمندان با بررسی بافت مغزی افرادی که در سنین مختلف از دنیا رفته اند متوجه شدند کسانی که تا ۹۰ یا ۱۰۰ سالگی عمر کرده‌اند، فعالیت مغزی کمتری از آن‌ها که در ۷۰ یا ۸۰ سالگی از دنیا رفته‌اند، داشته اند. آن‌ها پروتئینی را پیدا کردند که مسئول کنترل تمامی فعالیت‌های سیستم عصبی مغز است.

این پژوهشگران، که به دلیل نداشتن امکان انجام این آزمایش روی انسان‌ها آن را روی کرم‌ها آزمایش کرده‌اند، به این نتیجه رسیده‌اند که زمانی که پروتئین رست، در کرم‌ها فعال می‌شود، هیجانات مغزی آن‌ها کاهش پیدا کرده و طول عمرشان بیشتر شده است. ولی با کاهش فعالیت این پروتئین، فعالیت سیستم عصبی کرم‌ها بیشتر شد و طول عمرشان کاهش پیدا کرد. از همین رو، به گفته پژوهشگران این پروتئین می‌تواند هدف خوبی برای داروهایی باشد که برای بیماری‌های مغزی، از جمله آلزایمر، طراحی می‌شوند. در ادامه چند نمونه از روش های آرام سازی ذهن را خدمت شما معرفی می‌کنیم.

چند روش موثر در آرام کردن ذهن:

چند روش موثر در آرام کردن ذهن:

به بدن خود بیشتر توجه کنید:

یک روش عالی برای کاهش استرس و افزایش تمرکز ذهن، آگاهی و شناخت بیشتر از بدن است. فقط با کمی نرمش و توجه به بدن نقطه شروع خوبی برای تایید بدن است. یک تمرین دیگر برای افزایش تمرکز و توجه به بدن، ایجاد عاداتی است که بدن را به جنب‌وجوش وادار می‌کند.

اگر توجه داشته باشید پزشکان در مواجه با بیمار سعی می‌کنند با لمس بدن بیمار این حس را به او القا کنند به او کمک می‌کنند. این امر باعث باعث ایجاد تمرکز بیشتر و ارتباط بهتر با بیمار می‌شود. معمولا ماساژ نیز از همین کار برای القای حس خوب استفاده می‌کند.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

آیا چیزی در مورد اختلال سلفی گرفتن می‌دانید؟

[/box]

روش های آرام سازی مغز

ترسیم برنامه‌های خود

یکی دیگر از روش های آرام سازی ذهن ترسیم برنامه‌ها است. برای اینکار یک جدول دوبخشی بکشید، در یک سمت از جدول کارهایی که علاقه‌‌مند به انجام آن‌‌ها هستید را بنویسید و در سمت دیگر کارهایی که در طول روز انجام داده‌‌اید را یادداشت و سپس میزان انطباق دو بخش جدول بر یکدیگر را بررسی کنید. با خودتان صادق باشید. اگر فاصله‌‌ زیادی بین علایق خود و کارهایی که در طول روز انجام داده‌‌اید می‌‌بینید، در صدد حل مشکل برآیید. مردم زمانی حس بدی نسبت به زندگی پیدا می‌‌کنند که کارهای موردعلاقه‌‌شان را انجام ندهند یا اینکه احساس از کارافتادگی و غیرمفید بودن داشته باشند.

روش آرام سازی ذهن

توجه به وعده‌های غذایی در آرام سازی ذهن مهم است:

اگرچه داشتن یک تغذیه سالم می‌‌تواند خستگی و احساسات منفی را از شما دور کند اما مکانی که شما در آن غذا می‌‌خورید نیز می‌‌تواند بر میزان لذتی که از غذا خوردن می‌‌برید تاثیر داشته باشد و در نتیجه احساس خستگی را از شما دور کند. سعی کنید با استفاده از چاشنی‌‌های مختلف از مزه‌‌ی غذایی که می‌‌خورید، لذت ببرید همچنین در مکان‌‌هایی غذا بخورید که احساس بهتری به شما منتقل می‌‌کنند. این روش نیز یکی دیگر از روش های آرام سازی ذهن و مغز است.

روش های آرام سازی ذهن

تشخیص فرسودگی‌ها

در اینجا منظور از فرسودگی همان قید چیزی را زدن و از پا درآمدن است. بسیاری از مردم این حس را تا زمانی که به طور کامل باعث از پا در آمدن آن‌ها نشود، تایید نمی‌کنند. شناخت علائم فرسودگی قبل از شروع، می‌تواند به ارزیابی مجدد و اولویت بندی مجدد کمک کند. علائم فرسودگی شامل احساس خستگی و سرخوردگی عاطفی، حس عدم موفقیت، کاهش هیجانات و افزایش خشم و عصبانیت درونی است. این علائم ممکن است در ابتدا برای شما کمرنگ و بی‌‌ارزش جلوه کنند اما می‌‌توانند پس از مدتی به‌صورت ناگهانی به شکل فرسودگی کامل بروز پیدا کنند.

 آرام سازی ذهن

ملاقات با افراد کاربلد

یکی دیگر از روش های آرام سازی ذهن و مغز ملاقات با افراد موفق و مثبت و به طول خلاصه اینکاره است. اینکه انسان همیشه از بهترین‌ها چیزی بیاموزد، حس خوبی خواهد داشت. به دنبال ارتباط و دوستی با افرادی باشید که در زندگی و کارهایشان موفق و مثبت‌اندیش هستند. افرادی که در شغل یا زندگی خود به موفقیت دست یافته‌‌اند، می‌‌توانند مشاور خوبی برای موفق شدن شما باشند و تجربیات مثبتی را در اختیار شما قرار دهند.

روش های آرام سازی ذهن را نیز خواندید. شما برای آرام کردن ذهن خود چه کارهایی را انجام می‌دهید؟ منتظر نظرات شما در این باره هستیم.

برگرفته شده از: healthline.com

2 دیدگاه برای “روش های آرام سازی ذهن و افزایش طول عمر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.