روش‌های یادگیری سریع درس

۹ روش برای این که هر چیزی را خیلی سریع یاد بگیرید

روش‌های یادگیری سریع درس

همه ما دوست داریم که هر چیزی را سریع یاد بگیریم و دیگر از ذهنمان خارج نشود. یادگیری در هر سن و هر موقعیتی وجود دارد شما چه دانش آموز باشید و چه معلم ، چه خانه‌دار باشید و چه بی‌کار ، به یادگیری نیاز دارید. انسان در همه دوره‌های زندگی‌اش نیاز به یادگیری دارد با یادگیری هر چیزی در زندگی آسان می‌شود. یادگیری یک نوع مهارت است . همه باید به این مهارت برسند. در ادامه این مطلب از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها ، روش‌های یادگیری سریع را به شما آموزش می‌دهیم. همراه ما باشید.

روش‌های یادگیری سریع

یک رویکرد مثبت ایجاد کنید

یکی از روش‌های یادگیری سریع ایجاد رویکرد و تفکر مثبت است. خیلی از افراد قبل از ابن که یادگیری را شروع کنند از این نگران هستید که یاد نخواهند گرفت در حالی که این کاملا اشتباه است تا وقتی که شما احساس خوبی نسبت به نتیجه کار نداشته باشید به دنبال راه حل هم نخواهید بود این یعنی شکست!  پس شما باید باور داشته باشید که یاد می‌گیرید تا به دنبال راه حل و روش‌های مختلف یادگیری مناسب باشید. همیشه به خودتان اطمینان داشته باشید.

مورد یاد گرفته را به صورت عملی انجام دهید

بسیاری از موضوعات هستند که به صورت تئوری نمی‌شود یاد گرفت مثلا شما کامپیوتر را فقط با خواندن کتاب یاد نمی‌گیرید. باید آموخته‌هایتان را به صورت عملی انجام دهید تا در ذهنتان ثبت شود.

بهترین روش مطالعه درسی

در زمینه موضوعی که می‌خواهید یاد بگیرید ، متخصص پیدا کنید

مثلا اگر شما می‌خواهید کامپیوتر یاد بگیرید یا زبان یاد بگیرید ، یک متخصص در آن حوزه پیدا کنید و همه سوال‌هایی در ذهنتان برای شروع یادگیری وجود دارد ، بپرسید. مدام در مورد چیزی که دوست دارید یاد بگیرید ، صحبت کنید.

یک دوست برای خودتان پیدا کنید

یکی از روش‌های یادگیری سریع این است که برای خودتان یک همراه پیدا کنید که او هم علاقه مند به یادگیری آن چیزی باشد که شما هم به آن علاقه دارید سپس با هم به یادگیری شروع کنید و آموخته‌هایتان را با هم به اشتراک بگذارید با داشتن همراه احساس دلگرمی خواهید کرد. حتی در مورد درس خواندن هم سعی کنید همراه داشته باشید و با هم بخوانید.

هر موقع متوجه نشدید دوباره بپرسید

بعد از شروع یادگیری به هر طریقی ، مثلا اگر معلم یا استاد دارید ، و موضوع بیان شده را متوجه نشدید خیلی راحت دوباره بپرسید یا هر سوال کوچکی که به ذهنتان در موضوع مربوطه رسید ، آزادانه بپرسید و مطرح کنید و توضیح بیشتری بخواهید. مثلا اگر در کلاس درس متوجه موضوعی نشدید از معلم یا استاد بخواهید که دوباره حتی چندباره توضیح دهد.

روش‌های یادگیری سریع

روش های حفظ مطالب درسی

تکرار کنید

یکی از روش‌های یادگیری سریع این است که یادگرفته‌هایتان را مرور و تکرار کنید این مسئله باعث می‌شود که شما سریع‌تر یاد بگیرید چون وقتی یک کار را چند بار انجام دهید دیگر برایتان عادی خواهد شد و هیچ موقع از یادتان نخواهد رفت. ذهن انسان انعطاف پذیر است و تمرین باعث سریع‌تر عمل کردن مسیرهای عصبی می‌شود

فقط ننویسید ، بلکه بکشید

اگر چیزی را یاد نمی‌گیرد ، تصورش را بکشید ، هر جور که می‌توانید با این کار و تصویر کشیده شده هیچ گاه آن موضوع از ذهن شما پاک نمی‌شود اگر هم یادتان برود تصویرش در ذهنتان می‌آید.

روش‌های یادگیری سریع درس

یادگیری در شروع روز

یکی دیگر از روش‌های یادگیری سریع این است که یادگیری را از ابتدای روز که ذهنتان هنوز خسته نشده و سرحال است شروع کنید رفته رفته در طول روز اراده شما کمتر خواهد شد پس برنامه ریزی داشته باشید تا صبح شروع کنید.

از قانون ۲۰/۸۰ استفاده کنید

این قانون را شنیده‌اید؟ یک قانون به نام  ۲۰/۸۰ وجود دارد که بیان می‌کند که شما ۸۰% از آن‌چه ارزشمند است را از ۲۰% کار بدست می‌آورید. در تجارت ، ۲۰% از فعالیت‌های شما به تولید ۸۰% از نتایج منجر می‌شود. مثلا وقتی که یک کتاب را بررسی می‌کند، به صفحه فهرست آن نگاه کنید و یک لیست از ۱ تا ۵ درست کنید.

در این لیست ، ۱ مرتبط‌ترین فصل کتاب با نیاز شما است. وقتی که در حال دیدن یک فیلم آموزشی هستید ، معمولا آن را جلو می‌زنید تا ببینید که این مهارت یا تکنیک چگونه عملی می‌شود ، سپس به عقب باز می‌گردید تا اصول و اطلاعات مورد نیاز را دریافت کنید.

این موضوع جواب می‌دهد،  چرا که شروع اکثر فیلم‌های آموزشی با شرح موضوع است و اکثر کتاب‌ها نیز پر از اطلاعات به درد نخور هستند تا حجم آن‌ها بیشتر شود. بنابراین اگر کمی زرنگ باشید ، می‌توانید بیشترین اطلاعات را در کمترین زمان به دست بیاورید.