روش های کاهش درد قاعدگی

روش‌های خانگی برای کاهش درد قاعدگی چیست؟

قاعدگی یک اتفاق طبیعی است که برای همه بانوان می‌افتد و تکرار می‌شود. ولی گاهی ممکن است این پدیده طبیعی برای خانم‌ها بسیار دردناک و سخت باشد و حالات ناخوشایندی را ایجاد کند. در این مواقع خانم‌ها به دنبال روش های کاهش درد قاعدگی می‌گردند. دردهای ناشی از آن کمردرد، شکم درد و … است که از فردی به فرد دیگر متفاوت است ممکن است خانمی اصلا درد نداشته باشد و خانم دیگری همه دردها را احساس کند. دوران قاعدگی یک دوران حساس است از لحاظ روحیه و بدن باید موردهایی را رعایت کنید. در ادامه این مطلب از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها، روش های کاهش درد قاعدگی را می‌خوانیم.

روش های کاهش درد قاعدگی

روشهای کاهش درد قاعدگی

مایعات زیادی بنوشید

همانطور که می‌دانید بدنتان روزانه به مقدار زیادی نوشیدنی مانند آب نیاز دارد در دوران قاعدگی هم این نیاز بیشتر احساس می‌شود. نوشیدن آب به مقدار زیاد باعث می‌شود که همه چیز با سرعت بیشتری از بدنتان خارج شود و سبک‌تر شوید.

به مقدار زیاد میوه و سبزیجات میل کنید

یکی از روش های کاهش درد قاعدگی این است که میوه و سبزیجات زیادی بخورید. شما در روزهای عادی هم باید مقدار زیادی میوه و سبزیجات میل کنید ولی در دوران قاعدگی بهتر است خوراکی سالمی میل کنید این خوراکی سالم باعث ملایم و آرام شدن بدنتان می‌شود. مثلا تحقیقات نشان داده است که مصرف لوبیا سبز قاعدگی شما را سبک می‌کند. همچنین اغلب مردم در یافته‌اند که مکیدن تکه‌ای از لیمو شیرین می‌تواند به موقتی قاعدگی را متوقف کند و درد را کاهش دهد.

سرکه بخورید

سرکه یکی از روش های کاهش درد قاعدگی است که باید ۲ قاشق چایخوری سرکه سیب را به یک فنجان آب اضافه نمایید و برای این که نتیجه بهتری بگیرید، ۳ بار در روز بنوشید.

از درمان‌های گیاهی استفاده کنید

ریشه سنبل ختایی، چای درست شده از برگ‌های تازه و یا خشک شده تمشک، گیاه لیدی منتل، مریم گلی و کیسه کشیش، همگی باعث کم کردن قاعدگی می‌شوند پس به جای داروهای شیمیایی از درمان‌های گیاهی استفاده کنید.

روش های کاهش درد قاعدگی

ژلاتین بخورید

خوردن لاتین یکی دیگر از روش های کاهش درد قاعدگی می‌باشد. یک پاکت پودر ژلاتین را با آب مخلوط کرده و سریع آن را بنوشید. این نوشیدنی می تواند پریودی تان را به مدت سه ساعت متوقف کند.

گرما بگیرید

همانطور که از قدیم گفته‌اند گرما درمانی و سرما درمانی بهترین و سریع‌ترین روش‌های درمان هستند موقع درد قاعدگی بهتر است از گرما درمانی کمک بگیرید. گرما باعث می‌شود که مایعات زود آب شوند. یک کیسه آب گرم روی نواحی شکم بگذارید.

نواحی رحم را ماساژ دهید

این کار سبب کاهش دردهای قاعدگی خواهد شد و باعث می‌شود مواد و مایعات به آرامی در بدن به حرکت در آیند.

ایبوبروفن مصرف کنید

می‌توانید از ایبوبروفن با دوز پایین ۴ – ۳ مرتبه در روز استفاده کنید. توجه کنید که از حد مجاز برای هر ۲۴ ساعت تجاوز نکنید. برای اغلب افراد این کار می‌تواند سبب تسکین درد و کاهش جریان خونریزی به میزان ۵۰ درصد شود.

این در حالی است که ایبوبروفن عوارض جانبی زیادی داشته و ممکن است سبب ایجاد مسمومیت در اثر زیاد خوردن دارو شود. قبل از اینکه مصرف کنید باید با پزشک مشورت نمایید.