روز عاشورا چه روزی است؟!

روز عاشورا چه روزی است

روز عاشورا چه روزی است ؟ با توجه به معنی عاشورا و تاسوعا در عربی، به این نتیجه می‌رسیم که تاسوعا از ریشه کلمه تسع یعنی نُه و تاسوعا یعنی نهم و همچنین عاشورا از ریشه کلمه عشر به معنی ده و عاشورا یعنی دهم.پس عاشورا و تاسوعا بر نهم و دهم هر ماه می‌شود استفاده کرد، اما این دو کلمه را فقط و فقط برای نهمین و دهمین روز محرم استفاده کردند.

دلیل این استفاده برجسته کردن این روزها در پیشگاه شیعیان و مسلمانان و با توجه به  واقعه کربلا که در روزهای نهم و دهم محرم‌الحرام اتفاق افتاده استفاده از دو کلمه تاسوعا و عاشورا جایگاه خاصی در فرهنگ و آیین مسلمانان و شیعیان به این دو روز پر از حزن و اندوه بخشیده است.

روز عاشورا چه روزی است

روز عاشورا چه روزی است

اطلاق عاشورا و تاسوعای حسینی، پیش از واقعه کربلا مرسوم نبود و این نامگذاری پس از شهادت غریبانه امام و یارانش بر دهمین روز محرم صورت گرفت و دوره پیش از اسلام به دهم ماه محرم عاشورا نمی‌گفتند.اما سوال اینجاست که کاروان این امام بزرگوار در روز دوم محرم وارد کربلا شدند اما چرا برای روز های دوم یا روزهای بعدی این ماه اطلاحی در نظر گرفته نشده است؟با اینکه کاروان اباعبدالله الحسین علیه السلام در روز دوم محرم به سرزمین مقدس کربلا وارد شدند و تا روز دهم محرم در آن سرزمین بودند ولی با لحاظ کردن این که فقط در دو روز نهم و دهم ماه محرم اتفاقات کربلا رخ داد، این دو روز را برجسته تر نموده و به نام تاسوعا و عاشورا یعنی روز نهم و دهم محرم الحرام نامیدند.

امام صادق(ع) فرمود: و أمّا یوم عاشورا فیوم أصیب فیه الحسین(ع) صریعاً بین أصحابه و أصحابه حوله صرعی عراه؛ عاشورا روزی است که حسین(ع) میان یارانش کشته شد و بر زمین افتاد. یاران او نیز پیرامون او به خاک افتاده و عریان بودند.

تاریخ تاسوعای حسینی امسال در روز چهارشنه ۲۸ شهریور ماه ۱۳۹۷ شمسی می‌باشد و تاریخ عاشورای حسینی نیز در روز پنجشنبه ۲۹ شهریور ماه ۱۳۹۷ خورشیدی است.

امیدواریم مطلب روز عاشورا چه روزی است که توسط تیم صورتی‌ها تهیه شده است مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

1 دیدگاه برای “روز عاشورا چه روزی است؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.