روز دانش آموز چه روزی است؟

روز دانش آموز چه روزی است

آیا می‌دانید روز دانش آموز چه روزی است و تاریخچه آن چیست؟ چرا این روز را روز دانش‌آموز نامیده‌اند؟ بله درست است ۱۳ آبان مصادف با روز دانش‌آموز است که ریشه این روز مبارزه و قیام دانش‌آموزان متعهد و بیداری است که در ۱۳ آبان سال ۱۳۵۷ بر ضد رژیم شاه و استکبار جهانی قیام کردند و این قیام دانش‌آموزان در سال ۱۳۵۷ نشانه‌ی هدفی بود که برای آینده خود داشتند و می‌خواستند از اهداف عظیم و والای انقلاب اسلامی دفاع کنند. در ادامه این مطلب از مجله زنانه و دخترانه صورتی‌ها با ما باشید تا به جزئیتان بیشتری از روز دانش‌آموز بپردازیم. تاریخچه و دلیل نام‌گذاری این روز را بدانیم.

روز دانش آموز چه روزی است

 

در پاسخ به سوال روز دانش آموز چه روزی است باید گفت که: روز ۱۳ آبان یکی از روزهای بزرگی است که اتفاقات بزرگی در این روز افتاده است. که در روز ۱۳ آبان ۱۳۴۳ امام خمینی به ترکیه تبعید شد و در ۱۳ آبان سال ۱۳۵۷ دانش‌آموزان زیادی توسط رژیم شاه کشته شدند و در ۱۳ آبان سال ۱۳۵۸ نیز لانه جاسوسی به تسخیر جمهوری اسلامی درآمد اما با تمام این اتفاقات روز ۱۳ آبان به نام روز دانش‌آموز نامگذاری شد.

چرا روز ۱۳ آبان روز دانش آموز نامیده‌اند

دلیل نام‌گذاری روز دانش‌آموز در ۱۳ آبان شهادت بسیاری از دانش‌آموز شهر تهران در دانشگاه تهران است که به دلیل اعتراض به رژیم شاه‌نشاهی در محوطه دانشگاه جمع شده بودند تا صدای خود را به دیگران برسانند. که در تقویم جمهوری اسلامی به منظور قدردانی از دانش‌آموزان شهید شده در ۱۳ آبان ۱۳۵۷ این روز، روز دانش‌آموز نامیده شده است.

متاسفانه در این روز ماموران شاهن‌شاهی با گلوله تعداد زیادی از دانش‌آموزان را با گلوله زدند و دانش‌آموزان در خون غوطه‌ور شدند.

امام خمینی (ره) نیز در پیامی به مناسبت روز دانش‌آموز فرمودند:

« عزیزان من صبور باشید، که پیروزی نهایی نزدیک است و خدا با صابران است. ایران امروز جایگاه آزادگان است. من از این راه دور، چشم امید به شما دوخته‌ام. صدای آزادی خواهی و استقلال طلبی شما را به گوش جهانیان می‌رسانم»

تاریخچه روز ۱۳ آبان

روز دانش آموز چه روزی است

در زمانی که تقریبا انقلاب اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی به روزهایی سرنوشت‌سازی برای همه اقشار مردم ایران نزدیک می‌شد. همه‌ی مردم از بزرگ و کوچک گرفته اعم از زن و مرد برای ایفای نقش خود و رقم زدن تاریخ ایران سعی و تلاش می‌کردند و از هیچ‌کس ترسی نداشتند و این ایفای نقش را تکلیف الهی برای خود می‌دانستند. در این میان دانش‌آموزان و نوجوانان نیز ننشسته بودند و شور و حال و انگیزه‌ی بیشتری نسبت به دیگران داشتند.

این در حالی است که دانش‌آموزان صبح روز ۱۳ آبان ۱۳۵۷ مدارس خود را تعطیل کردند و به سمت دانشگاه تهران حرکت کردند تا صدای اعتراض و نارضایتی خود را به گوش دیگران برسانند و نقش خود را ایفا کنند. دانش‌آموزان خداپرست و پرشوری که مدارس خود را تعطیل کرده و به سمت دانشگاه تهران حرکت کرده بودند گروه گروه داخل دانشگاه تهران شدند و به دانشجویانی که برای نشان دادن اعتراض خود در زمین چمن دانشگاه اجتماع کرده بودند پیوستند.

بعد از رسیدن دانش‌آموز به جمع اعتراض کنندگان ساعت ۱۱ صبح ماموران شاهنشاهی ابتدا گلوله‌های اشک‌آور در میان جمعیت فراوانی که برای اعتراض آمده بودند پرتاب کردند اما این گلوله‌های اشک آور فقط توانستند نفس اجتماع‌کنندگان را سخت کنند ولی صدای اعتراض کنندگان رساتر شد و فریاد الله اکبر بر وجود ماموران لرزه افکند که موران با دیدن سرسختی مردمی که به اعتراض آمده بودند شروع به تیراندازی کردند و جوانان و نوجوانان بی‌گناه را یکی پس از دیگری کشتند و زمین چمن غرق در خون شد. در روز ۱۳ آبان ۵۶ تن شهید شدند و صدها نفر نیز مجروح.

مطلب “روز دانش آموز چه روزی است” نیز به اتمام رسید. امیدواریم دانش‌آموزان نیز بتوانند راه دانش‌آموزانی را که به خاطر ما جان خود را از دست دادند ادامه دهند و از تلاششان دست نکشند. روز دانش‌آموز پیشاپیش مبارک 

2 دیدگاه برای “روز دانش آموز چه روزی است؟

  1. مونا گفته:

    روز همه دانش آموزان گل مجله مبارک♡♡♡☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.