روز دانشجو به چه روزی اطلاق می‌شود؟

روز دانشجو چه روزی است

سلام و وقت‌بخیر خدمت کاربران محترم مجله صورتی‌ها، بدون شک تعداد زیادی از کاربران مجله دوران تحصیل و دانشجویی خود را پشت سر می‌گذارند از این رو شاید بخواهند بدانند روز دانشجو چه روزی است در این بخش پیشینه و شرح وقایع و علت نام‌گذاری روز دانشجو را به صورت خلاصه و مفید برایتان آماده کرده‌ایم.

روز دانشجو چه روزی است

روز دانشجو چه روزی است

در کشور ایران روز دانشجو به ۱۶ آذر گفته می‌شود. روزی که سه دانشجوی ایرانی در دهه ۳۰ شمسی کشته شدند. این روز به یاد سه دانشجو دانشگاه تهران در اعتراض به دیدار ریچارد نیکسون معاون رئیس جمهور آن زمان ایالات متحده آمریکا کشته شدند، همه ساله گرامی داشته می‌شوند. این واقعه در روز ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ و به زمان پادشاهی رضا شاه پهلوی برمی‌گرد.

روز دانشجو چه روزی است

روز دانشجو چه روزی است

این اتفاق پس از کودتای ۲۸ مرداد رخ داد. پس از وقوع کودتای ۲۸ مرداد در سال ۱۳۳۲، سازمان‌های تشکیل دهنده حزب جبهه ملی، به مدت کودتاهی ائتلاف کردند و با یک نام واحد تحت نام نهضت مقاومت ملی تظاهرات و اعتراضاتی در دانشگاه تهران و بازار تهران در تاریخ‌های ۱۶ مهر و ۲۱ آبان، به محاکمه مصدق انجام دادند.

پس از این اتفاقات بود که اعلام شد روابط ایران و بریتانیا که قطع شده بود دوباره از سر گرفته خواهد شد. در پی این اخبار قرار بر این بود ریچارد نیکسون برای دیدار رسمی به ایران سفر کند.

حال بهانه لازم برای انجام دوباره تظاهرات و اعتراضات از سوی نهضت مقاومت ملی جور شده بود. آن‌ها در تاریخ ۱۴ آذر ۱۳۳۲ توسط دانشجویان فعال وابسته به این نهضت سخرانی‌هایی در کلاس‌های درس انحام دادند که باعث ایجاد نا آرامی در تمام محوطه دانشگاه تهران شد.دولت وقت برای پیشگیری از هرگونه اقدام بعدی تصمیم به سرکوب اعتراضات گرفت.

از این رو برای سرکوب این اعتراضات نیروهای ارتشی پس حمله به دانشگاه صدها دانشجور را بازداشت و زخمی کردند. در همین حال و هوا بود که نیروهای امنیتی مستقر در دانشکده فنی با شلیک گلوله به سمت معترضین، سه دانشجوی انی دانشکده را کشتند.

فردای آن روز نیکسون به ایران آمد و دکترای افتخاری در رشته حقوق را در دانشگاه تهران که در اشغال مشهود نیروهای نظامی بود، دریافت کرد.

این واقعه نشانگر مخالفت فعالیت‌های سیاسی دانشجویی بود. فعالیت‌‌هایی که در اواخر دوران رضا شاه تا حدودی به وجود آمده بود. اما دولت کودتا این فعالیت‌ها را سرکوب کرد و باعث فوت سه تن از دانشجوهای معترض در آن زمان شد.

از آن پس ۱۶ آذر برای گرامیداشت این واقعه و سرکوب بی رحمی دولت وقت در اعتراض به برقراری روابط دوباره با بریتانیا، توسط کنفدراسیون دانشجویان ایرانی خارج از کشور، روز دانشجو نام گذاری شد.دانشجویان پس از آن، هر سال در این روز اعتصاب‌های دانشجویی به راه می‌انداختند و در واقع ۱۶ آذرماه به معیار خوبی برای ارزیابی میزان نفرت از حکومت شاه و توانایی و نفوذ مخالفان در بین روشنفکران، تبدیل شد.

2 دیدگاه برای “روز دانشجو به چه روزی اطلاق می‌شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.