رنگ اتاق خواب کودک براساس روانشناسی رنگ‌ها

روانشناسی رنگ در اتاق خواب کودک

روانشاسی رنگ در اتاق خواب کودک

رنگ‌های گرم

رنگ‌های گرم معمولا کودک را پر انرژی و ذهنش را فعال می‌کند. این رنگ‌ها فضارا بزرگ و احساس امنیت به کودک می‌دهد. این رنگ‌ها آرام بخش نیستند و بنابراین برای خواب خوب نیستند، به خصوص که تاثیر آنها روی انرژی کودک زیاد است و احتمالا باعث بدخوابی و بیخوابی آنها می‌شود.

نارنجی

نارنجی گرم و دلنشین ارتباطات اجتماعی کودک را تقویت می‌کند. اما استفاده زیاد از این رنگ در اتاق خواب ممکن کودکتان را به یک کودک پیش‌فعال تبدیل کند. شاید این رنگ برای کلاس درس و مهد کودک گزینه بهتری باشد.

زرد

زرد هم از آن دسته رنگ‌های گرم است که نور اتاق را زیاد و احساس شادی را بیشتر می‌کند. بستگی به میزان پررنگی و یا کم‌رنگی رنگ زرد پر‌رنگ یا لیمویی تمرکز را بالا می‌برد درحالیکه زرد کم‌رنگ عملکرد حافظه را بهتر می‌کند

قرمز

قرمز از آن رنگهایی است که به هیچ وجه برای اتاق کودک پیشنهاد نمی‌شود. به این دلیل که این رنگ ارتباط زیادی با خشونت و تحریکات عصبی و مانع تمرکز می‌شود و حتی باعث سردرد می‌گردد. اما اگر این رنگ به درستی با رنگ‌های دیگر ترکیب شود تاثیرات مثبتی مثل افزایش انرژی و حتی افزایش تمایلات ورزشی می‌شود.

صورتی

دکور صورتی کامل مثل این عکس ممکن است در نگاه اول زیبا به نظر برسد اما به شدت خسته کننده می‌شود. بهترین راه ترکیب رنگ صورتی با رنگ های دیگر است.

رنگ اتاق صورتی و سفید برای دختر بچه ها

صورتی همیشه در همه جای زمین یک رنگ دخترانه به حساب می‌آمد. دلیلش هم این است که صورتی یک رنگ آرام‌بخش است و احساسات انسان را برمی‌انگیزد. با همه اینکه یک رنگ کاملا آرامش بخش است میزان زیاد آن باعث افزایش عصبانیت و هیجان کاذب می‌شود. این رنگ را با رنگ‌ سفید برای اتاق دختر کوچولو ترکیب کنید.

رنگ‌های سرد

رنگهای سرد برخلاف رنگ‌های گرم یک فضا آرام و ساکت ایجاد می‌کنند. اگر میزان آن زیاد باشد باعث ایجاد حس افسردگی و دلتنگی می‌شود.

آبی

آبی برخلاف قرمز رنگ آرام بودن است. فشار خون را پایین می‌آورد و خشونت را کم می کند. اگر در آب و هوای گرم زندگی می‌کنید رنگ آبی خنکی بیشتری به اتاق می‌دهد. همچنین رنگ آبی برخلاف قرمز و نارنجی اشتها را هم کم می‌کند و مانع پرخوری می‌شود. رنگ آبی را با سفید ترکیب کنید تا اتاق بیش‌از حد افسرده و سرد نباشد.

سبز

سبز رنگ آرام و دلپذیر است که کم پیش می‌آید در مورد ان اشتباه کنید. رنگ سبز با طبیعت و سلامتی گره خورده و احساس خوب و آرام بخشی به بدن می دهد. سبز تمرکز را بالا می‌برد و برخی مطالعات نشان داده است که رنگ سبز تمایل به یادگیری و خواندن را بیشتر می‌کند. این رنگ برای اتاق کودک گزینه بسیار مناسبی است اگر بخواهید یک کودک زرنگ و درس خوان و عاشق طبیعت داشته باشید.

بنفش

بنفش به نسبت آنکه به آبی و یا قرمز نزدیک باشد خصوصیات آنها را منتقل می‌کند. این رنگ همچنین یک حس رویا و جادو به انسان ‌می‌دهد و اگر به دنبال فضای جادویی هستید بنفش همان رنگ است. این رنگ با وفاداری و وظیفه‌شناسی ارتباط دارد. بنفش روشن و یاسی حس آرامش دارد و بنفش تیره فضای اتاق را لوکس و تجملی می‌کند.

سفید

رنگ سفید خالی یک فضای روحانی و در عین حال دلباز به اتاق می‌دهد. این رنگ همچنین در طراحی‌های داخلی مدرن بسیار استفاده می‌شود اما به تنهایی بعد از یک مدت خسته‌کننده می‌شود کمی از رنگ‌های گرم در دکوراسیون وسایل اتاق استفاده کنید. کمی صورتی و آبی وبنفش با سفید زیبایی دلنشینی به اتاق کودک می‌دهد.

طوسی

هرچند رنگ طوسی بیشتر به عنوان یک رنگ سرد افسرده ومات شناخته شده‌است اما این رنگ ویژگی‌های دیگری نیز دارد مثل حس آرامش و تفکر. رنگ طوسی ذهن را به فکر کردن تشویق می‌کند. اما حس تنهایی را هم در کودک زیاد می‌کند. در واقع می توان گفت رنگ فیلسوفان است. زرد و رنگهای گرم زیبایی خاصی به رنگ طوسی می‌دهد.

سیاه

رنگ سیاه اغلب در وسایل اتاق استاده می‌شود تا رنگ دیوارها. معمولا وسایل سیاه با رنگ‌سفید و یا رنگهای روشن دیوار ترکیب خوبی از آب در می‌آید. برای اتاق کودک اصلا گزینه خوبی نیست. اما برای اتاق‌های دیگر اگر پنجره‌های بزرگ باشد و تنها از سایه روشن سیاه در برخی دیوارها استفاده شود فضای مدرنی ایجاد می‌کند.

قهوه‌ای

رنگ خاک و طبیعیت، برای اتاق کودک رنگ مناسبی است. سعی کنید از ترکیب قهوه‌ای روشن و تیره استفاده کنید تا همه چیز یک دست و یکنواخت نشود. رنگ قهوه‌ای و کرم رنگ تعادل‌اند به خصوص برای کمتر کثیف شدن اتاق کودک گزینه عالی ای است.

این تاثیرات رنگ ها فقط برای کودکان نیست بزرگتر ها هم می‌توانند به شدت اتحت تاثیررنگ اتاق قرار بگیرند. بزرگترها می‌توانند رنگ اتاق خواب خود را هم بر اساس روانشناسی رنگ‌ها انتخاب کنند اما چون این مسئله برای کودک در حال رشد بیشتر و مهم‌تر است باید دقت بیشتری در تزئین و رنگ اتاق او داشته باشیم.

 

رنگ‌های گرم برای اتاق خواب کودک

روانشاسی رنگ در اتاق خواب کودک

رنگ نارنجی برای اتاق خواب کودک

روانشاسی رنگ

رنگ زرد برای اتاق خواب کودک

روانشاسی رنگ در اتاق خواب کودک 2016

رنگ قرمز برای اتاق خواب کودک

روانشاسی رنگ  اتاق خواب کودک

رنگ صورتی برای اتاق خواب کودک

رنگ اتاق خواب کودک

رنگ صورتی وسفید برای اتاق خواب کودک

اتاق خواب کودک

رنگ‌های سرد برای اتاق خواب کودک

روانشاسی رنگ ها در اتاق خواب کودک

رنگ آبی برای اتاق خواب کودک

رنگ در اتاق خواب کودک

رنگ سبز برای اتاق خواب کودک

روانشاسی رنگ در اتاق خواب کودک

رنگ بنفش برای اتاق خواب کودک

روانشاسی رنگ در اتاق خواب کودک

رنگ سفید برای اتاق خواب کودک

روانشاسی رنگ در اتاق خواب کودک

رنگ طوسی برای اتاق خواب کودک

روانشاسی رنگ در اتاق خواب کودک

رنگ سیاه برای اتاق خواب کودک

روانشاسی رنگ در اتاق خواب کودک

رنگ قهوه‌ای برای اتاق خواب کودک

روانشناسی رنگ در اتاق خواب کودک

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.