درمان خانگی برای رفع سوزش فلفل از پوست و دهان

رفع سوزش فلفل

انواع مختلف فلفل تند نظیر فلفل هالوپینو، فلفل سرانو، فلفل قرمزی یا هندی، فلفل هابانیرو و فلفل شبح حاوی نوعی آلکاوئید به نام کپسایسین وجود دارد که در اسپری فلفل نیز استفاده می‌شود. این ماده در فلفل به عنوان چاشنی در غذا استفاده می‌شود، اما در هنگام برخورد با پوست و دهان، می‌تواند باعث سوزش شود. در این هنگام شما چه راهکاری را استفاده می‌کنید. در این مقاله، روش‌هایی برای رفع سوزش فلفل در دهان، روی دست و چشم را ارائه خواهیم داد.

رفع سوزش فلفل

رفع سوزش فلفل

کپسایسین عطر و طعم خاصی را به غذا اضافه می کند، اما در عین حال می‌تواند احساس سوزش شدید در دست‌ها و سایر قسمت‌های بدن و دهان ایجاد کند. خوشبختانه برخی مواد خانگی مانند شیر هستند که باعث رفع سوزش فلفل می‌شوند. در ادامه به بررسی این روش‌ها با مواد موجود در خانه، می‌پردازیم.

درمان سوزش فلفل در دهان

درمان سوزش فلفل در دهان

۱- به برخی از لبنیات سرد متوسل شوید:

روش اول این است که باید به جای آب سرد، شیر سرد بنوشید! چربی و روغن در محصولات لبنی با حل کردن کاپسیسن، سوزش را کاهش خواهد داد. برای اینکار یک لیوان شیر سرد بردارید و آن را بنوشید. البته باید دقت داشته باشید، ابتدا دهان خود را با آب بشویید. به عنوان یک گزینه دیگر، می‌توانید از محصول لبنی مانند خامه ترش و یا ماست را استفاده کنید. این محصولات لبنی با حل کردن کپسایسین مانند یک صابون عمل می‌کنند و اثر سوزش را از بین می‌برند. ماده‌ای در شیر به نام کازئین وجود دارد که می‌تواند برای رفع سوزش فلفل کمک کند.

بستنی نیز می‌تواند به عنوان یک خوراکی برای از بین بردن احساس سوزش کمک کند. هر چیزی که در آن لبنیات به کار رفته باشد، می‌تواند در رفع سوزش فلفل، موثر باشد. شیر نارگیل نیز یک گزینه خوب برای درمان سوزش فلفل در دهان می‌تواند باشد.

۲- از نوشیدن آب برای خنک کردن دهان خود اجتناب کنید:

باور کنید یا نه، در این هنگام آب نمی‌تواند برای خنک کردن دهان مفید باشد. چون آب کپسایسین موجود در دهان را در اطراف زبان گسترش می‌دهد و باعث بدتر شدن احساس سوزش می‌شود. آب گاز دار نیز از آب تشکیل شده است و نمی‌تواند کمک کند. کپسایسین خواص روغنی دارد و به همین دلیل نمی‌تواند جذب آب شود. نوشیدن قهوه نیز در این هنگام می‌تواند انتخاب نامطلوبی باشد که موجب بدتر شدن احساس سوزش  می‌شود.

درمان سوزش فلفل در دهان

۳- از روغن‌های دیگر برای رفع شوزش فلفل استفاده بکنید:

روش دیگر برای رفع سوزش فلفل از دهان استفاده از سایر روغن‌های گیاهی نظیر زیتون است. روغن زیتون یا روغن گیاهی به خنک کردن دهانتان با پوشاندن زبان شما کمک می‌کنند. این روغن و کره بادام زمینی دارای غلظت بالای چربی هستند، بنابراین انتخاب‌های خوبی به عنوان درمان‌های طبیعی هستند.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

۱۱ دلیل استفاده از روغن جوجوبا برای پوست

[/box]

 

رفع سوزش فلفل از دهان

۴- نشاسته بخورید:

روش دیگر برای درمان سوزش فلفل در دهان استفاده از نشاسته است. خوردن نشاسته باعث از بین رفتن حس سوزش از دهان شما خواهد شد. اگرچه نشاسته و مواد داری نشاسته مانند برنج و نان در حل کردن کپسایسین، مانند چربی و لبنیات نیستند، اما در مواقع ضروری می‌توانند انتخاب شما برای خنک کردن دهان باشند. دلیل اینکه در بسیاری از فرهنگ‌ها، آشپزها در کنار غذای تند، برنج یا سیب زمینی سرو می‌کنند، همین است. این در بسیاری از فرهنگ‌های آسیایی و هندی رایج است. به علاوه خوردن یک قاشق شکر نیز می‌تواند احساس سوزش را از بین ببرد. یک قاشق غذاخوری شکر را به یک لیوان آب ۹ اونس اضافه کنید و با آن مخلوط کنید. عسل به عنوان ماده‌ی رفع سوزش فلفل در دهان می‌تواند کمک کند.

رفع سوزش فلفل از دهان

۵- درمان‌های محلی را امتحان کنید:

بسیاری از مردم می‌گویند که سبزیجات و مواد غذایی مختلف، به عنوان رفع سوزش دهان از فلفل هستند. در زیر برخی از این روش‌ها و مواد غذایی را می‌خوانید.

  • برای رفع سوزش فلفل خیار بخورید. این یک روش رایج برای مقابله با گرمای تندی غذا در اندونزی و تایلند است.
  • خوردن موز نیز که حاوی محتوای قندی است، به تسکین سوزش دهان در اثر تندی فلفل، کمک می‌کند.
  • شکلات بخورید. مقدار چربی بالا در اغلب شکلات‌ها به حذف اثر کپسایسین در دهان شما کمک می‌کند. مخلوط شیر و شکلات می‌تواند بسیار موثرتر از سایر روش‌ها باشد
  • ناحیه آسیب دیده که می‌تواند شامل لب‌ها و دهان شود را با ذرت نرم لمس کنید.
  • هویچ خام را نیز می‌توانید به عنوان درمان سوزش فلفل در دهان امتحان کنید.
  • خمیر دندان سفید نیز می‌تواند به عنوان یک تسکین دهنده سوزش دهان در اثر تندی فلفل استفاده شود.
  • یک اسلایس لیمو یا عصاره آن می‌تواند کمک کند چرا که اسید موجود در آن به حل شدن مواد روغنی فلفل کمک خواهد کرد.

درمان سوزش فلفل روی دست

بسیاری از مردم در صورت تماس پوست با فلفل تند، سوزش دردناکی را در پوست خود احساس می‌کنند. احساس سوزش فلفل چیلی بر روی پوست دردآور است و می‌تواند چند ساعت طول بکشد، پس قابل درک است که یک درمان فوری نیاز داشته باشید. برای ازبین بردن فلفل روی دست روش‌های متعددی وجود دارد که در این بخش به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

از بین بردن فلفل روی پوست

۱- بر روی دست یا پوست خود مایع یا صابون ظرفشویی بریزید:

البته شما می‌توانید از صابونِ دست نیز استفاده کنید اما مایع ظرفشویی، در حل کردن روغن فلفل چیلی بسیار موثرتر خواهد بود. همچنین می‌توانید به صورت دوره‌ای انگشتان خود را در مخلوطی از آب و سفید کننده (به نسبت ۵ به ۱) فرو ببرید. سفید کننده، کپسایسین را به نمک محلول در آب تبدیل می‌کند که می‌توانید آن را با آب شستشو دهید.

درمان سوزش فلفل روی دست

۲- از الکل برای خنک کردن دست یا سایر قسمت‌های پوست استفاده کنید:

روش دوم برای از بین بردن فلفل روی پوست استفاده از الکل است. روغن چیلی، وقتی به راحتی در الکل حل می‌شود. برای اینکار مقداری الکل بر روی دست‌ها و پوست آسیب دیده بمالید. حتی اگر از روش‌های دیگر برای خنک کردن دست استفاده کنید، می‌توانید با مالیدن الکل برای پاک کردن آن‌ها شروع کنید.

درمان سوزش فلفل روی دست

۳- دست‌های خود را در یک کاسه شیر قرار دهید:

روش سوم برای درمان سوزش فلفل روی دست استفاده از شیر است. همانطور که در روش‌های از بین بردن سوزش فلفل از دهان نیز گفته شد، شیر به دلیل داشتن کازئین اثر کپسایسین را از بین می‌برد. برای اینکار می‌توانید از قطعه‌های منجمد شده شیر نیز استفاده کنید. همچنین می‌توانید مقداری آرد به شیر اضافه کنید تا سفت‌تر شده و بتوانید با آن مثل یک جفت دستکش، دست‌ها و پوست خود را پوشش دهید. شیر برای این مورد بهتر است اما شیر سرد بهترین انتخاب است.

درمان سوزش فلفل روی دست

۴- بر روی دست و یا مناطق دیگر از پوست خود روغن به کار ببرید:

روغن فلفل تند در انواع دیگر روغن‌ها نظیر روغن زیتون، حل شده و باعث کاهش احساس سوزش می‌شود. شما همچنین می‌توانید برای ازبین بردن فلفل روی دست، از وازلین استفاده کنید. در هنگام سوزش دست‌ها در اثر فلفل، بر روی دست‌هایتان روغن زیتون بمالید. البته می‌توانید برای جلوگیری از سوزش، پیش از لمس فلفل نیز، دست‌هایتان را با روغن زیتون چرب کنید.

رفع سوزش فلفل در چشم

رفع سوزش فلفل در چشم

گاهی اوقات افراد مرتکب اشتباهِ مالیدن چشم‌ها هنگام بریدن فلفل چیلی می‌شوند. این می‌تواند باعث احساس سوزش در چشمان شما شود. اگر این اتفاق افتاد، خیساندن ناحیه چشم با استفاده از شیر بهترین انتخاب است. برای اینکار یک پد آرایشی یا یک دستمال تمیز را به شیر آغشته کنید سپس آن را اطراف ناحیه چشم بکشید. ممکن است لازم باشد این کار را برای دفعات متوالی تکرار کنید. اشک ریختن برای پاکسازی درون چشم می‌تواند بسیار کمک کند. برای این کار تند تند پلک بزنید تا در اثر اشک، کپسایسین از چشم‌ها خارج شده و سوزش آن‌ها رفع شود. اگر سوزش چشم از بین نرفت و یا بر روی دید شما تاثیرگذار بود، به دکتر مراجعه کنید.

پیشگیری از سوزش فلفل

پیشگیری از سوزش فلفل

فلفل به عنوان یک چاشنی غذا، فواید زیادی برای سلامتی نیز دارد، پس باید برای بهرمند شدن از آن‌ها، سوزش آن را نیز به جان خرید و با آن کنار آمد. اما اگر نمی‌توانید تندی آن را تحمل کنید، بهتر است، هنگام خوردن غذای تند از لبنیاتی نظیر ماست، مواد نشاسته‌دار مانند نان و سیب زمینی و همچنین از مواد و خوراکی‌های قندی نظیر هویچ استفاده کنید. همچنین اگر هنگام استفاده از فلفل برای درست کردن غذا های تند، جهت محافظت از پوست می‌توانید در صورت حساسیت از دستکش استفاده کنید و یا دست‌هایتان را با کمی روغن گیاهی مانند زیتون چرب کنید. همچنین برای محافظت از چشم‌ها، بعد از خودن غذاهای تند دست خود را بشویید و مراقب باشید که دست خود را به چشمتان نزنید.

منبع این مقاله:

wikihow

1 دیدگاه برای “درمان خانگی برای رفع سوزش فلفل از پوست و دهان

  1. د گفته:

    اگر سوزش دست خفیف باشد شاید با این روش ها برطرف شود اما من که حدود بیست عدد فلفل رو پاک کرده بودم ساعت ها درگیر سوزش وحشتناک بودم و لحظه ای نمی تونستم دستم رو از آب جدا کنم هیچ روشی آرومم نکرد آخر سر به توصیه پزشک داروخانه ژل لیدو کائین و پماد هیدرو کورتیزون و قرص هیدروکسی زین نجاتم داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.