۳ مرحله برای اینکه هر روز پر انرژی باشید

راه های پر انرژی بودن در طول روز

حتما برای شما نیز پیش آمده است که با وجود خواب زیاد و راحت باز هم هنگام بیدار شدن خسته هستید و احساس می‌کنید که به حد کافی نخوابیده‌اید و یا ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که روز خود را بسیار پر انرژی شروع کنید ولی هرچه از صبح دورتر می‌وشوید خستگی بدن شما را فرا می‌گیرید و نمی‌توانید کارهای روزانه خود را به درستی انجام دهید. در این حالت‌ها است که سوال پیش می‌آید چگونه در طول روز سرحال باشیم؟ برای اینکه در طول روز سرحال باشید و پر انرژی باید برخی از عادت‌های نادرست را ترک کرده و عادت‌های درست را جایگزین آن‌ها کنید. در این مطلب ما راه های پر انرژی بودن در طول روز را به شما خواهیم آموخت. ۳ مرحله مهم که باید قبل از خوابیدن و بعد از بیدار شدن آن‌ها را انجام دهید تا در طول روز پر انرژی بوده و تمامی کارهای روزانه خود را به درستی انجام دهید.

راه های پر انرژی بودن در طول روز

راه های پر انرژی بودن در طول روز

اگر شما روز خود را خوب آغاز کنید و در طول روز نیز پر انرژی باشید ذهن خلاق شما بهتر کار کرده و تصمیمات درستی خواهد گرفت. خستگی و خواب آلودگی باعث خواهد شد که شما از زندگی و روزهای با ارزش آن لذتی نبرید. اگر شما نیز این خالت را در طول روز دارید با این مقاله همراه ما باشید. راه های پر انرژی بودن در طول روز بسیار ساده هستند فقط باید با تلاش آن‌ها را هر روز انجام دهید تا تبدیل عادت‌های همیشگی شما شوند.

در ادامه شما ۳ مرحله مهم را خواهید آموخت که هر کدام از مراحل دارای مجموعه‌ای از نکات و کارهای ساده هستند. همراه ما باشید.

۱- شروع درست روز:

شروع درست روز

اولین مرحله این است که صبح خود را به درستی آغاز کنید. اولین قدم برای آغاز یک روز خوب این است که یک برنامه خواب برای خود تنظیم کنید.

تنظیم برنامه خواب مناسب:

بدن ما انسان‌ها به صورت ریتمیک کار می‌کند. یعنی این قابلیت را دارد که خود را با برنامه‌ای خاص تطلبق دهد. برنامه‌ای که شما برای خواب خود تنظیم می‌کنید باید کاملا با ریتم مناسب باشد. مهم نیست که خواب شما ۷ ساعته است یا ۸ ساعته مهم این است که در برنامه خواب خود زمان شروع خواب و اتمام آن کاملا مشخص شده باشید.

تنطیم برنامه خواب

به عنوان مثال در برنامه خواب خود بنویسید که ساعت ۱۱ شروع خواب و ساعت ۷ پایان آن. شما باید دقیقا هر روز این برنامه را انجام دهید حتی بهتر است که در روزهای تعطیل نیز زمان خواب خود را تغییر ندهید و از برنامه خارج نشوید.

بعد از گذشت مدت زمانی شما خواهید دید که بدون نیاز به هیچ گونه کاری دقیقا سر زمان مقرر از خواب بیدار می‌شوید. این قابلیت و هوشمندی بدن انسان است که باعث چنین کاری می‌شود. زمانی که بدن شما خودکار از خواب بیدار شود بسیار پر انرژی خواهد بود. دلیل این امر کاملا علمی است.

خواب مراحل خاص خودش را دارد مانند سم زدایی، زمانی که بدن شما می‌داند کی به خواب خواهد رفت و کی از خواب بیدار خواهد شد زمان مراحل خواب را به درستی تنظیم کرده و انرژی لازم برای شروع روز را ذخیره‌سازی می‌کند.

تاکید می‌کنیم حتی انحراف چند روزه از این برنامه بدن شما را از تنظیم خارج خواهد کرد.

در مطلب زیر در مورد اینکه چطور خواب راحتی داشته باشیم به صورت مفصل برای شما سخن گفته‌ایم:

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

چگونه شب‌ها راحت بخوابیم

[/box]

چرت زدن ممنوع است:

همه ما زمانی که از خواب بیدار می‌شویم وسوسه چند دقیقه خواب یا همان چرت بیشتر به سراغمان می‌آید. در واقع این اشتباه‌ترین کار ممکن است. چرت زدن باعث خواهد شد که شما احساس خستگی بیشتری کرده و انرژی خود را از دست بدهید و خواب بی‌کیفیتی داشته باشید. خواب بی‌کیفیت باعث خواهد شد که احساس سستی شدید به سراغتان بیاید.

چرت زدن

پس ساعت خود را دقیقا برای زمان بیداری تنظیم کنید نه کمی قبل از آن. چرا که تنظیم ساعت برای قبل از زمان بیداری این اجازه را به شما خواهد داد که کمی چرت بزنید. نتیجه این کار جز سستی و خستگی چیز دیگری نیست.

بسیاری از مردم برای اینکه خوابشان بپرد ساعت آلارم را کمی از تخت خواب خود دور می‌کنند تا برای خاموش کردن آن از تخت خواب بلند شوند و خوابشان بپرد. شما نیز می‌توانید این روش را امتحان کنید. از تنظیم چند زمان مختلف در ساعت آلارم خود خوداری کنید این کار نیز دقیقا تاثیر تنظیم آلارم زودتر از زمان بیداری را دارد و باعث چرت زدن شما خواهد شد.

شما باید دقیقا در زمان مشخص شده خود از خواب بیدار شوید و شروع به انجام دیگر مراحل کنید. هر کاری به غیر از این سستی را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

بعد از بیداری خودتان را به نور خورشید برسانید:

نور خورشید برای پر انرژی بودن

سومین کار از مرحله اول راه های پر انرژی بودن در طول روز ساندن خود به نور خورشید است. دلیل این کار این است که نور خورشید یک اثر تحریک کننده بر مغز دارد. بدن شما هنگام قرار گیری در مقابل نور خورشید متوجه می‌شود که صبح شده است و حالت بیداری به خود خواهد گرفت. این کار برای رهایی از وسوسه‌های چرت زدن بسیار مناسب است.

توصیه می‌کنیم که شب پرده‌های اتاق خود را باز کنید تا از رسیدن نور خورشید در هنگام شروع صبح به خود اطمینان داشته باشید. با این کار به محض اینکه خورشید طلوع کند نور به بدن شما خواهد تابید و بدن متوجه خواهد شد که صبح شده است. همچنین نور خورشید انرژی دهنده است و انرژی شما را برای شروع یک روز پر انرژی تامین خواهد کرد.

اگر پیش از طلوع خورشید از خواب بیدار می‌شوید برای رفتن به سر کار و یا اینکه اتاق شما در جهتی است که نور به خورشید به آن نمی‌تابد می‌توانید از جایگزین نور خورشید یعنی لامپ استفاده کنید. بلافاصله که از خواب بیدار شدید لامپ اتاق خود را برای چند دقیقه روشن کنید تا نور آن به چشمانتان بتاید و شما را از حالت خواب آلودگی خارج کند. این کار دقیقا تاثیر نور خورشید را بر روی مغر شما خواهد داشت.

خود را به کمی کافئین مهمان کنید:

مصرف مقدار کمی کافئین در اوایل صبح می‎تواند به تقویت انرژی برای امروز و حتی روز بعد کمک کند. توجه داشته باشید که مصرف زیاد کافئین شما را در طول زمان شکسته‌تر خواهد کرد، باید مقدار کافئین مصرف شده در شروع روز کم باشد.

کافئین برای انرژی بیشتر

زمانی که از خواب بیدار شدید خود را به یک اسکان چای و یا قهوه مهمان کنید. این کار باعث خواهد شد که شما انرژی بیشتری در طول روز داشته باشید. این فنجان قهوه و یا چای را می‌توانید در کنار صبحانه بنوشید.

با انجام این ۴ کار اولین مرحله از راه های پر انرژی بودن در طول روز را انجام داده‌اید. بعد از بیداری نیز باید ۲ مرحله دیگر را طی کنیم. همراه ما باشید تا مرحله دوم را نیز با هم مرور کنیم.

۲- خوردن و نوشیدن به روش صحیح

خوردن و نوشیدن به روش صحیح

افراد بسیار زیادی هستند که خوردن صبحانه را فراموش می‌کنند و یا از کنار آن رد می‌شوند. شاید دلیل این کار این باشد که از اهمیت آن با خبر نیستند و یا اینکه تصور می‌کنند خوردن صبحانه زمان را از آن‌ها می‌گیرد. هستند بسیاری از افرد دیگری که صبحانه می‌خورند ولی نه صبحانه‌ای که برای آن‌ها مفید بوده و تمامی ویتامین‌ها را تامین کند، و یا نحوه صحیح خوردن را یاد نگرفته‌اند. این‌ها همه مشکلاتی هستند که باعث می‌شوند ما از فواید یک صبحانه کامل بره‌مند نشویم.

صبحانه سالم بخورید:

صبحانه سالم

یک صبحانه پرانرژی می تواند بدن شما را در تمام طول روز حفظ کرده و شما را سرحال نگه دارد. بعد از بلند شدن از خواب شما باید صبحانه میل کنید. برگزاری یک ضیافت صبحانه با خانواده و یا دوستان می‌تواند احساس لذت بخشی به شما دهد و انرژی شما را چندید برابر کند.

یک صبحانه را انتخاب کنید که حاوی کربوهیدرات‌های سالم و پروتئین با کیفیت بالا باشد. به عنوان مثال می‌توانید نان گندم با دو تخم‌مرغ پخته شده را برای صبحانه خود انتخاب نمایید. بدن شما برای عملکرد بهتر نیاز به میوه و سبزیجات دارد پس بهتر است که در صبحانه خود از میوه و سبزیجات مختلف نیز استفاده کنید.

آب فراموش نشود:

تصور کنید که شما نزدیک به ۸ ساعت خوابیده‌اید و بدن این مدت فعالیت‌های زیادی را انجام داده ولی هیچ گونه آبی را دریافت نکرده است. به این دلیل است که باید آب بخورید. در هنگام خوردن صبحانه یک لیوان آب را نیز میل کنید. ابته این کار باید در هر وعده غذایی انجام شود. بدن باید به صورت کامل از آب بی‌نیاز شود.

فواید آب برای سرحال بودن

همیشه همراه خود بطری آب داشته باشید بخصوص در فصل‌های گرم سال. بدنی که آب کافی نداشته باشد نمی‌تواند پر انرژی و سرحال باشد. این امر در هنگام شروع نیز وجود دارد و شما باشد در کنار وعده صبحانه خود آب نیز بخورید.

اهمیت خوردن آب در طول روز آنقدر زیاد است که بتوان برای آن مرحله خاصی اختصاص داد. از جمله راه های پر انرژی بودن در طول روز این است که به اندازه کافی به بدن خود آب برسانید.

پروتئین‌های سالم را پیدا کنید:

شما باید در طول روز پروتئین را در وعده‌های مختلف غذایی و میان وعده‌ها وارد بدن خود کنید. این موضوع فقط شامل صبحانه نیست و تمامی وعده‌های غذایی را شامل می‌شود. پروتئین سوخت مورد نیاز بدن است و همانند بنزین برای ماشین عمل می‌کند. اگر شما بتوانید این پروتئین‌ها را در وعده‌های غذایی خود وارد بدن کنید، بسیار پر انرژی و سرحال خواهید بود در غیر این صورت سستی و خستگی منتظر شما است.

پروتئین‌های سالم

البته انتخاب نوع پروتئین نیز مهم است. بعضی از پروتئین‌ها برای بدن ضروری هستند.

  • گوشت باید در وعده غذایی شما باشد. گوشت گاو می‌تواند خوب باشد ولی اگر مقدور است حتما ماهی را جایگزین آن کنید.
  • به جای گوشت می‌توانید از پروتئین‌های گیاهی استفاده کنید به عنوان مثال: آجیل، لبنیات کم چرب و ماست.

اگر پروتئین کافی به بدن خود نرسانید تمامی کارهای دیگری که برای سرحال بودن خود انجام خواهید داد کاملا بی‌اثر خواهند شد.

کربوهیدرات‌های سالم را انتخاب کنید:

کربوهیدرات‌ها هم مانند پروتئین‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند و باید بدن این نیاز خود را نیز تامین شده بداند تا پر انرژی شود. بسیاری از مردم تصور می‌کنند که خوردن مواد غذایی کربوهیدرات دار باعث سستی آن‌ها می‌شود در حالی که این تصوری است کاملا غلط.

کربوهیدرات‌های سالم

بدن به کربوهیدرات‌های تصویه شده نیاز اساسی دارد. این کربوهیدارت‌ها را می‌توانید در نان سفید (white breads) پیدا کنید. کربوهیدرات‌های سالم می‌توانند به شما در حفظ انرژی شما کمک کنند.

برچسب‌های تغذیه‌ای را بخوانید. به سراغ کربوهیدرات‌هایی که حاوی مقدار زیادی فیبر هستند بروید. به عنوان مثال شما می‌توانید به جای استفاده از یک نان گندم کامل در یکی از میان وعده‌هایتان از نیم نان سفید استفاده کنید تا کربوهیدارت‌های بدن شما نیز تامین شود.

میان وعده فراموش نشود:

میان وعده

هنگامی که شما احساس گرسنگی کردید ولی زمان خوردن وعده غذایی شما نرسیده است بهتر است که از یک میان وعده خوب و پر انرژی استفاده کنید. اسنک‌ها (Snack) می‌توانند انتخاب خوبی به عنوان میان وعده باشند.

بدن شما از طریق مواد مغذی که می‌خورید انرژی خود را تامین می‌کند. زمانی که شما احساس گرسنگی می‌کنید به این معنی است که بدن نیاز به تقویت دارد و باید مواد مورد نیاز را وارد آن کرد.

میان وعده‌ای که شما انتخاب می‌کنید هم باید دارای ویتامین و مواد معدنی زیادی باشد و هم اینکه سیر کننده کامل نباشد. اگر میان وعده شما سیر کننده باشد ممکن است بعد از خوردن آن شما دیگر نتوانید وعده اصلی غذایی خود را میل کنید.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

پیشنهاد چند تغذیه مناسب برای تقویت حافظه

[/box]

 

به جای اسنک می‌توان از تنقلات دیگر نیز استفاده کرد. ماست، میوه، سبزیجات و آجیل مخلوط، گزینه‌های عالی برای میان وعده سالم هستند. نکته مهم دیگر این است که میان وعده شما نباید دارای قند زیادی باشد. موادی که قند زیادی دارند به شما انرژی نخواهند داد.

همیشه باید همراه خود یکی از این تنقلات را داشته باشید. اگر شاغل هستید و به سر کار می‌روید می‌توانید چند میوه مختلف را به همراه خود ببرید و یا اگر مابین دو وعده غذایی خود از خانه خارج می‌شوید به منظور رفع نیاز بدن خود می‌توانید کمی آجیل در جیب‌تان بریزید.

مرحله دوم نیز با انجام این کارها به پایان رسید. همانطور که مشاهده و مطالعه کردید راه های پر انرژی بودن در طول روز بسیار ساده هستند ولی نیاز به توجه و  تلاش دارند تا به عادت‌های روزانه تبدیل شوند. همراه ما باشید با مرحله سوم.

۳- مدیریت پایین آمدن انرژی

مدیریت پایین آمدن انرژی

شما باید انرژی بدن خود را مدیریت کنید و کارهایی انجام دهید تا این انرژی کمتر نشود. می‌گویید چگونه؟ در ادامه خواهم گفت.

در طول روز باید تحرک داشته باشید:

نشتن زیاد روی صندلی و یا زمین و تحرک نداشتن بر خلاف تصورات، بسیار انرژی بدن را کاهش می‌دهد. با کمی ورزش می‌توانید این بی‌تحرکی را جبران کرده و انرژی خود را افزایش دهید. اگر احساس کردید که خسته شده‌اید، روی به انجام تمرینات ورزشی سبک بیاورید. این تمرینات نه تنها انرژی شما را کاهش نمی‌دهد بلکه شما را سرحال‌تر نیز می‌کند.

در طول روز باید تحرک داشته باشید

اگر دیدید که انرژی شما رو به کاهش است در صورت امکان پیاده‌روی کنید تا کمی انرژی مصرف نمایید. اما بهترین کار این است که هر روز برای خود زمانی را برای ورزش کردن مشخص کنید.

به عنوان مثال اگر صبح زود به سر کار می‌روید سعی کنید بعد از اتمام کار یک ساعت را به باشگاه رفتن و انجام تمرین‌های سبک اختصاص دهید. با این کار بعد از برگشتن به خانه بسیار سر حال خواهید بود و همچنین خواب راحتی را نیز تجربه خواهید کرد.

کمی زمان برای خورشید جدا کنید:

قرار گرفتن در معرض نور خوشید می‌تواند بدن شما را تحریک کند. اگر شما حداقل ۳۰ دقیقه در روز در مقابل نور خورشید قرار بگیرید مطمئنا پر انرژی‌تر خواهید بود. حتما شما نیز از فواید نور خورشید برای بدن و تامین ویتامین D مورد نیاز آن با خبر هستید.

انرژی بیشتر با خورشید

خبر بد این است که در کشور ما مردم به این مهم اهمیت نمی‌دهند و بیشتر مواقع از نور خورشید فراری هستند، به همین دلیل هم بیماری‌های ناشی از کمبود ویتامین D در مردم ما بسیار زیاد است.

بهترین زمان برای دریافت ویتامین D و قرار گرفتن در مقابل نور خورشید بین ساعت‌های ۱۰ الی ۲ بعد از ظهر است. البته زدن کرم ضد آفتاب را نیز فراموش نکنید.

فکر کردن به چیزهای خوب:

راه های پر انرژی بودن در طول روز

اگر می‌خواهید در طول روز پر انرژی باشید باید زمانی را به تمرکز کردن اختصاص دهید. مدیتیشن یا همان تمرکز و تفکر کردن می‌تواند استرس را کاهش دهد، که سبب کاهش انرژی می‌شود. زمانی که احساس خستگی می‌کنید کمی از کارهای خود دست بکشید و شروع به تمرکز کردن کنید.

نیازی نیست که حتما اصول مدینیشن را رعایت کنید. به عنوان مثال مدیتیشن باید ۲۰ دقیقه به طول انجامد ولی خوب در میان روز و در هنگام کار این امر غیر ممکن به نظر می‌رسد. به جای اینکه ۲۰ دقیقه تمرکز کنید بهتر است هر زمانی که احساس تنش و سستی کردید، ۳ دقیقه چشم‌های خود را ببندید و شروع به تمرکز کردن کنید. جمع کردن فکر خود در یکجا و فکر کردن به مسائل مثبت می‌تواند شما را از حالت تنش خارج کند.

استرس و تنش باعث مصرف بالای انرژی در بدن می‌شوند. مدیتیشن می‌تواند به کلی این استرس‌ها و تنش‌ها را درمان کند.

راه های پر انرژی بودن در طول روز با گفتن این نکته آخر به پایان رسید. برای این که در طول روز سرحال و پر انرژی باشید باید روزانه این کارها را انجام دهید. تلاش مجله صورتی‌ها این است برای کاربران مفید باشد. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد. حال شما نیز می‌توانید این مقاله را به دوستان خود ارسال کنید تا آن‌‌ها نیز راه های پر انرژی بودن در طول روز را یاد بگیرند. با این کار ارزش شما نیز در میان دوستانتان بالا خواهد رفت.

اگر شما در طول روز پر انرژی باشید  قطعا بر روی افراد دور برتان نیز تاثیر خواهید گذاشت. دوستان و همکارانی که در کنار شما خواهند بود از بودن با شما لذت خواهند برد و انرژی آن‌ها نیز بیشتر خواهد شد.

شما برای اینکه در طول روز پر انرژی باشید چه کارهایی انجام می‌دهید؟

این مقاله توسط تیم تولید محتوای مجله صورتی‌ها تهیه شده است.

منبع این مطلب:

wikihow

6 دیدگاه برای “۳ مرحله برای اینکه هر روز پر انرژی باشید

  1. آوین گفته:

    من اگه بخوام پر انرژی بشم یه ماسک رو صورتم میزارم یا اهنگ گوش میدم به مدیتیشن میتونیم یه زمانیو در رؤز به طراحی و یا نقاشی اختصا۲ بدیم خیلی برای آرامشخوبه?

  2. پریا گفته:

    عاااااااااااااااااالی بود، اشتباه من چرت زدن کوتاه بعد از خوابم بود که منو خسته و بی حال میکرد، البته تو مورد نور خورشید مامانم پرده رو میکشه و سانترال رو خاموش میکنه منم التماسش میکنم بزاره یکم دیگه بخوابم واقعا خواب از سرم می پره???

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.