راه های درمان استرس شدید

استرس را از خود دور کنید

درمان استرس

انسان‌ها با فکر کردن به آینده و مشکلاتی که خواهند داشت معمولا دچار استرس می‌شوند و این استرس باعث می‌شود که در آینده‌ای که برای آن استرس دارند موفق نباشند. در این مطلب از مجله زنانه و دخترانه صورتی‌ها برای شما کاربران عزیز راه های درمان استرس شدید را بررسی خواهیم کرد. که امیدواریم با خواندن این مطلب کم‌تر دچار استرس و اضطراب شوید. تا همیشه بتوانید موفقیت را نصیب خود کنید. با ما همراه باشید.

راه های درمان استرس شدید

راه های درمان استرس شدید

راه‌های متفاوتی برای درمان استرس و مقابله با استرس وجود دارد که می‌تواند تاثیرگذار باشد و آرامش را به وجود ما هدیه کند. ولیام جیمز در این باره می‌گوید: بزرگترین اسلحه‌ی ما در مقابل استرس، توانایی ما در انتخاب یک تفکر در قبال تفکری دیگر هست. وقتی شما راجب موضوعی استرس دارید می‌توانید موضوع مورد نظرتان را فراموش کنید و یا به جای آن به موضوع دیگری فکر کنید تا استرس شما کم شود.

راه های درمان استرس شدید هم فراوان و متفاوت است اما در ادامه ما برخی از این راه‌ها را برای شما بیان می‌کنیم.

راه‌حل‌های کاربردی برای درمان استرس شدید :

۱- مسائلی را که شما را دچار استرس می‌کند را پیش همه بازگو نکنید چون صحبت کردن در مورد موضوع وزن موضوع را زیاد می‌کند و باعث افزایش استرس می‌شود.

۲- در زمان حال زندگی کنید و فکرتان را مشغول گذشته و آینده نکنید چون گذشته تمام شده است و آینده هنوز نیامده است.

۳- یکی از راه های درمان استرس شدید این است که استراحت را از دست ندهید. استراحت‌های روزانه مثل خواب روزانه و یا دیدن فیلم و استراحت‌های هفتگی مانند گردش با خانواده و دوستان و یا استراحت‌های ماهانه و سالانه مثل مسافرت.

نکته مهم در مورد راه های درمان استرس شدید : وقتی به زندگی فکر می‌کنید، این دو نکته را به خاطر داشته باشید: هر چه‌قدر احساس گناه داشته باشید، گذشته تغییر نمی‌کند!! و هرچه‌قدر استرس داشته باشید آینده عوض نمی‎شود!!

راه های درمان استرس شدید

تکنیکی مفید و آسان برای کاهش استرس :

این تکنیک توسط دکتر ویل از دانش‌آموختگان دانشگاه هاروارد ابداع‌شده؛ که در واقع یک تکنیک تنفسی ضد اضطراب است، به این معنی که شما یاد می‌گیرید که در مواقعی که تنش ندارید با تمرین مکرر آن، خود را برای کاهش اضطراب و پرخاشگری در مواقعی که تنش دارید آماده کنید روش اجرا بسیار ساده است.

می‌بایست بر روی یک تخت و یا مبل راحتی دراز کشیده و در ابتدا به مدت ۴ ثانیه نفس را فرو دهید و سپس به مدت ۷ ثانیه نگه داشته و در نهایت به مدت ۸ ثانیه اجازه دهید که هوا از ریه‌هایتان خارج‌شده و این مراحل را چندین بار تکرار نمایید این تمرین، به مرور تنش‌های عضلانی و اضطراب شما را برطرف کرده و سبب می‌گردد که در تنش‌های بین فردی، کنترل بیشتری بر رفتار خود داشته باشید و کمتر عصبی شوید همچنین سبب محافظت از حملات قلبی در شما می‌گردد.

درمان استرس شدید

انواع مختلف استرس:

استرس می‌تواند به دو شکل متفاوت تجربه شود:

دیسترس:

این استرس تجربه مداوم غرق شدن در مسئولیت هاست دیسترس حرکت در تونل مسائل است. بی آنکه انتهای تونل معلوم باشد. مانند مسائل مالی، تعارض در روابط بین فردی، تعهدات بیش از حد، دست و پنجه نرم کردن با یک بیماری مزمن یا تجربه کردن یک ضربه روحی شدید.

یوسترس (Eustress):

نوعی استرس مثبت و مفید است. در حالت یوسترس ما تحت فشار هستیم ، ولی این فشار به ما انرژی و انگیزه می‌دهد تا مسئولیت‌هایمان را انجام داده و به اهداف‌مان برسیم. تحصیل کردن، ازدواج با فردی که دوستش داریم، ترفیع شغلی و تغییر شغل از جمله یوسترس‌های فشارزا اما مفید هستند.

بنابراین استرس همیشه مضر نیست. در واقع استرس می تواند ما را به سوی دادن پاسخ موثر به یک موقعیت هدایت کند (مثل اضطراب قبل از امتحان) این بدان معناست که شما می توانید تصمیم بگیرید که استرس اثر مثبت یا منفی روی زندگی شما داشته باشد.

پژوهش‌های عملی و تجربه‌های شخصی نشان می‌دهد که ما نمی‌توانیم موقعیت‌های استرس آفرین را از زندگی حذف کنیم، اما می‌توانیم آن‌ها را مدیریت کنیم. استرس هنگامی زیان‌آور است که شما توانایی کنترل آن را نداشته باشید. هنگامی که استرس شدید، برای مدت طولانی ادامه پیدا کند اثرات روحی- روانی شدیدی مانند افسردگی، عصبانیت، فقدان خلاقیت، مشکلات گوارشی، میگرن‌های شدید بر انسان مستولی می‌گردد.

نکته مهم زندگی: تحقیقات نشان می‌دهد استرس و شادی هر دو واگیر دارند و بودن در کنار افرادی که شاد و یا افسرده هستند به طور مشخص و مستقیم بر روح و روان ما تاثیر می‌گذارد. پس با آدم‌های شاد و بدون استرس دوست شوید.

 راه های درمان استرس شدید را نیز مطالعه کردید امیدواریم که در زمان استرس از این روش‌ها استفاده کرده و استرس خود را کاهش دهید.