راه حل‌های یوگا برای سرماخوردگی

راه حل‌های یوگا برای سرماخوردگی

راه حل‌ یوگا برای سرماخوردگی

 

راه حل یوگا برای سرماخوردگی

 

یکی از انواع معمول سرماخوردگی که همچنین به زکام نیز معروف است التهاب قسمت بالای دستگاه تنفسی است که عامل انتقال آن ویروس است و شرایط آزاردهنده‌ایی برای فرد ایجاد می‌کند. شما نه بیمار هستید و نه به اندازه کافی خوب هستید. برخلاف همه پیشرفت‌های نوین که توسط علم ایجاد شده است هیچ دارو یا واکسنی هنوز برای این نوع سرماخوردگی کشف نشده است. یک ضرب المثل قدیمی می‌گوید: اگر دارو مصرف کنید سرماخوردگی‌تان یک هفته طول بکشد وگرنه هفت روزه خوب می‌شوید. به‌هرحال پیامد یک هفته سرماخوردگی ممکن است یک سری بیماری‌های جدی بیشتر مانند: التهاب لوزه ها، التهاب حنجره(گرفتگی صدا)، برونشیت، سینه پهلو، و سل منتهی شود که ضروری است که درمان مناسبی دریافت شود. با تمرینات یوگا سادهانا، می‌توان انرژی، قدرت و مقاومت لازم برای فائق آمدن بر سرماخوردگی و آثار نامطلوب آن را بدست آورد. تمامی تکنیک‌های یوگا طوری طراحی شده‌اند که بدن و ذهن را قدرت ببخشند و زمانی که تحت راهنمایی‌های یک مربی کارآزموده و مجرب انجام شود به ما کمک می‌کند تا کمتر دچار افسردگی ذهنی، ناراحتی‌های احساسی، کمبود انرژی و عدم تعادل سیستم درون ریز دستگاه عصبی شویم.

 

علائم سرماخوردگی

از علائم رایج این نوع سرماخوردگی آب ریزش بینی، عطسه، سنگینی سر، کمی افزایش دمای بدن، بدن درد، سوزش گلو، خستگی و .. است. اگر ویروس آنفولانزا شدیدتر باشد همچنین علائم شدیدتر خواهد بود. که شامل سردرد ، تب بالا، خستگی مفرط، سرفه و لرز می‌باشد.

دلایل سرماخوردگی

وضعیت سموم بدن، اختلالات عملکرد قلب، افراط در خوردن، خوردن غذاهای حاوی اسید فورمین، مشکلات کبدی، کلسترول بالا، تغییرات ناگهانی دما، عادات غذایی غلط، افراط در مصرف دخانیات، کم خوابی یا خواب بیش از اندازه، کمبود تحرک، آلودگی، و نظایر آن.

راه حل‌های یوگا برای سرماخوردگی

یوگا برای این نوع سرماخوردگی و سرفه بسیار موثر است. یوگا نه تنها از سرماخوردگی جلوگیری می‌کند، بلکه سطح سلامتی فرد را افزایش و سیستم ایمنی را تقویت می‌کند، بنابراین آسیب پذیری در برابر سرماخوردگی را کاهش می‌دهد.

تمرینات تنفسی پرانایاما

تنفس های اوجایی، کاپالبهاتی، بهاستاریکا، سوریابهدانا، و آنولوما-ویلوما برای بهبود سرماخوردگی سودمند و موثر هستند. 

مودراهای یوگا

تمرین لینگ مودرا به همراه پران مودرا برای چند دقیقه در روز بسیار مفیدفایده است. (اگر لین مودرا روزانه به تمرین تنفسی مناسب کاپالبهاتی پرانایاما، انجام گیرد آنگاه بیماری‌های مختلف درمان پذیر قفسه سینه می‌تواند درمان شود).

لینگا مودرا

طریقه شکل دهی لینگا مودرا به این طریق است که دو کف دست را به هم چسبانیده و انگشتان روبروی هم را در یکدیگر قفل می‌کنیم، شصت دست راست را صاف و عمود نگه می‌داریم. شصت دست دیگر(چپ) و انگشت سبابه همان دست را طوری به هم می‌چسبانیم که انگشت شصت دست راست که مستقیم قرار دارد را بصورت دایره‌ای در بر گیرد. لینگا مودرا تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است و مشکلات مربوط به کالبد انسان را کاهش می‌دهد.

پیشگیری

این تمرین را هر زمان خواستید انجام دهید اما در انجام دادن آن زیاده روی نکنید زیرا این حرکت تولید حرارت در بدن می‌کند. چنانچه ما این تمرین را طولانی تر انجام دهید می‌تواند منجر به عرق کردن حتی در زمستان شود. در کنار تمرین نمودن این مودرا یک رژیم غذایی سالم و متعادل کننده را نیز دنبال کنید. مایعات و آب و آب میوه فراوان بنوشید، و بیشتر میوه جات مصرف کنید.

مزایا:

این مودرا تولید خلط را متوقف می‌کند و ریه ها را تقویت و سرماخوردگی و عفونت برونشیتی را درمان می‌نماید، سبب سرحال شدن بدن می‌شود و برای کاهش فشار خون مناسب است. تمرین منظم این مودرا برای کسانی که اضافه وزن دارند اثربخش است.

پران موردا

برای انجام این مودرا سر انگشت حلقه و انگشت کوچک را به انگشت شصت دست بچسبانید.

مزایا:
این موردا سیستم ایمنی را بهبود می‌بخشد و نیروی حیاتی را افزایش می‌دهد، قدرت بینایی را تقویت می‌کند و به عملکرد مناسب ریه‌ها کمک می‌کند، قلب را نیرو می‌بخشد و کمبود ویتامین و خستگی را از بین می‌برد.

کریاهای(درمانهای) یوگایی

جالانتی و کنجال دو روش یوگایی برای آرام سازی و درمان سرماخوردگی است. “کنجال” اخلاط معده و گلو را پاک می‌کند. این روش بر روی همه غدد بدن، مانند بخش‌هایی که سیستم عصبی خودکار آنها را کنترل می‌کند، عمل می‌کند.”نـتی” همه مجراهای بینی، سینوس ها، شیپور استاش که به گوش متصل است و همچنین چشم‌ها را تمیز می ن‌اید. این روش التهاب، تورم و درد را کاهش می‌دهد. بوسیله عبور آب نمک اخلاط را خارج و به خشک شدن و تمیز شدن مجراها کمک می‌کند.همچنین نتی نادی‌ها را دوباره متعادل می‌کند و اجازه می‌دهد پرانا به طور موثرتری جریان یابد و تنش‌های ذهنی را از بین می‌برد. کنجال و نتی دوشاها را متعادل می‌کنند و کافا را کاهش می‌دهند و سبب افزایش آتش گوارشی شده و لذا ما در مرکز ناف احساس تولید حرارت می‌کنیم. انجام دادن تمرین تنفسی بهاستاریکا بعد از نتی ابزاری جهت افزایش قوای گوارشی است.
زمانی که شما از طریق تمرینات منظمی مانند کنجال و نتی می‌توانید تاثیرات نامطلوب یک سرماخوردگی را کاهش دهید، این امکان پدید می‌آید که سرماخوردگی را به عنوان یک پروسه پاکسازی با مزایای دراز مدت ببینید. بنابراین ما نباید هرگز سرماخوردگی را با دارو متوقف یا درمان کنیم. سرماخوردگی سموم انباشته شده و مواد مضری را که در طول سال در بدن تشکیل شدده‌اند را دفع می‌نماید. دفع اخلاط زیادی تشکیل شده بدن سوخت و ساز را افزایش می‌دهد و در ادامه بکارگیری پروتئین و سایر مواد، آلودگی های داخلی را بطور موثری از بدن شسته و خارج می‌نماید. این بدان معناست که پس از آن بدن می‌تواند بهتر کار کند. از این دیدگاه، سرماخوردگی حتی می ت‌اند به عنوان راهی به سوی زندگی برتر و پاک‌تری در نظر گرفته شود.

رژیم

این رژیم غذایی به حذف اخلاط کمک خواهد کرد:
سالاد با مقدار زیادی گوجه فرنگی، هویج، کرفس، خیار، پاپایا، گواوا، سیب، پرتغال و لیمو.
● شکر خام(  شکر زرد) مخلوط با زردچوبه را در کپسول‌های کوچک کرده و با آب خورده شود.
●سبزیجات داغ یا سوپ عدس
● چاپاتی ( نوعی نان هندی)
این نوشیدنی‌ها به خروج اخلاط و برای مبارزه با سرماخوردگی کمک خواهد کرد.
●آب جوشیده با آب لیمو ترش
● گندم پرک با شکر خام
● آب هویچ و عصاره دیگر سبزیجات
● چای زنجبیل- زنجبیل رنده شده، فلفل سیاه، برگ ریحان
● دمنوش زیره سبز-طرز تهیه: در یک لیوان آب در حال جوش دا‌نه‌های زیره سبز را اضافه کرده بگذارید بجوشد تا رنگ آب تغییر پیدا کند سپس آنرا صاف کرده و بنوشید.

پرهیزات

شیر، روغن گی، پنیر، ماست، موز، و انواع غذاهای سنگین و نشاسته‌دار و چرب که خلط را افزایش می‌دهند و به وسیله آنها آتش گوارشی فروکش می‌نماید.

دستورات غذایی برای سرفه و سرماخوردگی

سوپ
مقدار زیادی گوجه فرنگی و اسفناج، ۵۰گرم پیاز، ۵ تا ۱۰ عدد سیر، ۲ عدد فلفل دلمه‌ای، کلم،هویج، کدو، گشنیز تازه، و مقداری نمک. همه سبزیجات را با آب بپزید  و بگذارید کمی غلیظ شود. برای مزه دار کردن آب لیموترش تازه را گرفته و پودر زیره به آن اضافه کنید. اگر می‌خواهید سوپ غلیظ‌تری داشته باشید ابتدا سبزیجات پخته شده را با مخلوط کن حریره کرده آنگاه بگذاریذ تا جا بیافتد و غلیظ شود

اوکادا(چای گیاهی)
یک فنجان آب، زنجبیل رنده شده(½ inch )، پودر دارچین(۱”)، فلفل سیاه، ده عدد برگ ریحان سابیده شده، ده عدد برگ نعناع سابیده شده
همه مواد را با هم بجوشانید بگذارید دم بکشد و یک قاشق چایخوری عسل به آن اضافه کرده و ۴ بار در روز از آن بنوشید

داروی گیاهی
زنجبیل تازه(یک دوم قاشق چایخوری)، عصاره ریحان(یک دوم قاشق چایخوری)، مقداری پودر فلفل سیاه. 
همه مواد را با یک قاشق چایخوری عسل مخلوط کرده و ۳ الی ۴ بار در روز استفاده کنید.

توصیه های بیشتر

تنها آب گرم بنوشید
یک قاشق چایخوری عسل و آب لیمو ترش را هربار در نیم فنجان آب گرم ریخته مخلوط نمایید و چندین بار در روز بنوشید.
زمانی که تب دارید، اگر با لرز همراه باشد با اسفنج حمام با آب داغ استحمام کنید و اگر دمای بدن شما بالاست از آب با دمای معمولی استفاده کنید و با اسفنج حمام استحمام نمایید.
صبح قبل از انجام هرکاری کنجال نمایید و سپس نتی انجام دهید. نتی را دو تا سه بار دیگر در طول روز تکرار نمایید.
بخور نیز می‌تواند برای گرفتگی بینی و گلودرد کمک کننده باشد.
پد سینه به همراه پاشویه با آب گرم سرماخوردگی، برونشیت، تنگی نفس، ذات الریه، سینه پهلو، تب، سرفه‌های شدید (سیاه سرفه) و سایر مشکلات را بهبود می‌بخشد. یک پاشویه آب داغ پاها بخصوص اگر زردچوبه به آب اضافه شود سودمند است.
خوابیدن بهترین درمان برای سرماخوردگی است

 
نتیجه گیری

سرماخوردگی اغلب در حد یک عفونت معمولی مورد توجه اندکی قرار می‌گیرد، درحالیکه نیاز به درمان دارد. نحوه زندگی یوگایی سبب انعطاف پذیری بدن و ذهن می‌شود. بنابراین ما بهتر توانایی دست و پنجه نرم کردن با استرس و کش مکش‌های زندگی مدرن را داریم. ما شروع به هماهنگی در سیکل‌های طبیعی روز و شب و فصل‌ها نموده ایم و بنابراین سازگاری با تغییرات آب و هوا نیز به همراه سازگاری با تغییرات در بدن ما به همراه خواهد آمد. یوگا ما را با احیا و حفظ گرم کننده درونی بدن به چیرگی بر سرماخوردگی موفق می‌سازد. از طریق دانش پرانا یک یوگی در برابر وجود دوگانه طبیعت ایمن می‌شود، لذا گرما و سرما، راحتی و درد، اندوه و لذت، همه تحت کنترل وی و بصورت نمودهای جدایی ناپذیر در نظر گرفته می‌شوند. گرمای تولید شده در بدن یکی از وجوه پرانا، نیروی حیات بخش است. زمانی که ما پرانا را بیدار می‌سازیم گرمای آن را در سطوح بسیاری حس می‌کنیم. انجام دادن منظم پرانایاما، مقدار کافی ویتامین C در رژیم غذایی تان، همچنین مصرف میوه و سبزیجات، روش‌هایی برای جلوگیری از سرماخوردگی هستند. ضروری ترین اصل شستشوی مرتب دستانتان مخصوصا بعد از تماس با شخصی است که دچار سرماخوردگی شده است.

2 دیدگاه برای “راه حل‌های یوگا برای سرماخوردگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.