۱۱ قدم برای مهار کردن استرس و اضطراب

راه‌های کاهش استرس و اضطراب

راه‌های کاهش استرس و اضطراب

صورتی‌ها: داشتن استرس و اضطراب یک مشکل فراگیر است. اگر کسی نتواند استرس خود را مهار کند فرصت‌های زندگی را ممکن است از دست بدهد. یک مثال ساده در دوران مدرسه خیلی از امتحان‌ها را به خاطر داشتن استرس و ناآرام بودن ، خراب کرده‌ایم. بعد از ورود به دانشگاه ممکن است در کنفراس‌های زیادی شرکت کنید و شرط لازم موفقیت داشت اعتماد به نفس و کنترل استرس خود است. حتی در بر خورد با همسر آینده یا حتی فامیل هم بعضی افراد دچار استرس می‌شود که مانع شناخت صحیح شما می‌شود. در ادامه این مطلب راه‌های کاهش استرس و اضطراب را بررسی می‌کنیم که راه‌های بسیار ساده‌ای هستند.

راه های کاهش استرس و اضطراب

قدم اول برای کاهش استرس :

یکی از راه‌های کاهش استرس و اضطراب این است که شما همیشه باید زمانی را برای استراحت و تفریح داشته باشید.

قدم دوم برای کاهش اضطراب :

قدم دوم این است که همیشه به اندازه کافی بخوابید ، ورزش کنید و مراقب تغذیه خودتان هم باشید.

قدم سوم

قدم بعدی این است که بعضی از انتظارات خود از زندگی را کم کنید اگر می‌بینید انتظارتان خیلی زیاد است وقتش رسیده که آن را کم کنید.

قدم چهارم

همیشه سعی کنید که اعتقادات مذهبی و معنوی خودتان را تقویت کنید چون ذکر گفتن و یاد خدا بودن باعث آرامش و کاهش استرس می‌شود.

قدم پنجم

از دیگر راه‌های کاهش استرس و اضطراب ایجاد ارتباطات اجتماعی می‌باشد. ارتباط‌های اجتماعی خودتان را افزایش دهید معاشرت کنید و با فامیل و دوستانتان خوش بگذرانید.

راه‌های کاهش استرس و اضطراب

درمان دلشوره و اضطراب

قدم ششم

سعی کنید برای انجام هر کاری برنامه ریزی داشته باشید حتی برای غذا خوردن ، گردش و … ! عادت کنید همه کارهایتان را با برنامه انجام دهید که این تاثیر زیادی روی کاهش استرس دارد. برای خودتان روزتان را زمان بندی کنید.

قدم هفتم برای از بین بردن کاهش اضطراب:

همیشه سعی کنید دیدگاه مثبتی به دیگران و زندگی داشته باشید تا خودتان در آرامش باشید. وقتی با دید مثبت به همه چیز نگاه می‌کنید آن استرس و اضطراب شروع هر کاری کم می‌شود.

قدم هشتم

به درخواست‌های غیر منطقی و غیر معقول دیگران به راحتی نه بگویید و از هیچ چیز نترسید این خود باعث ایجاد آرامش در شما می‌شود.

قدم نهم برای کاهش استرس :

شناسایی این مسئله که چه وقت و چرا تحت فشار روانی هستید بسیار مهم است. چنان چه هنگامی که تحت فشار هستید نسبت به آن آگاهی نداشته باشید و نتوانید علت‌های آن را پیدا کنید نمی‌توانید هیچ کمکی برای حل مشکل به خودتان بکنید.

قدم دهم

یک دفتر یادداشت داشته باشید و خاطرات روزانه‌تان را در آن ثبت کنید سپس در آخر هفته بخوانید و چیزهایی که باعث به وجود آمدن استرس و اضطراب در شما شدند را علامت بزنید این گونه برای کنار آمدن آن راحت‌تر می‌توانید روشی انتخاب کنید. شناسایی مسئله اولین قدم حل مسئله است. بدون یافتن علت به دنبال درمان نباشید. این قدم نیز یکی از راه‌های کاهش استرس و اضطراب می‌باشد.

قدم یازدهم برای کاهش استرس :

یک ورزش روزانه هم می‌تواند به آرامش شما کمک کند. می‌توانید از تنفس شکمی و آرام سازی عضلانی استفاده کنید. به این شکل که راحت بنشینید ، چشم‌هایتان را ببندید ، تمام عضلات خود را به صورت عمیق آرام کنید و از طریق بینی نفس بکشید. به موازات بیرون دادن نفس ، درباره کیفیت تنفس‌تان فکر کنید. این عمل را ۱۰ تا ۲۰ دقیقه ادامه دهید. که این روش باعث کاهش استرس می‌شود. پس می‌توان نتیجه گرفت ورزش نیز یکی از راه‌های کاهش استرس و اضطراب می‌باشد.
همانطور که مشاهده کردید راه‌های کاهش استرس و اضطراب بسیار زیاد است ولی استفاده از یکی از این قدم‌ها به تنهایی کافی نیست باید از ترکیل این ۱۱ روش استفاده کنید.

8 دیدگاه برای “۱۱ قدم برای مهار کردن استرس و اضطراب

  1. محیا گفته:

    آره آریایی باهات موافقم جهل بهترین بالشی است که انسان میتواند زیر سر بگذارد و بخوابد

  2. A.Aryaee گفته:

    واقعا هم همین طوره چون تو بدترین شرایط که یه عالمه استرس داری و دست و پات یخ می کنه وقتی یاد خدا می اوفتی ته دلت قرص میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.