راه‌های سالم نگه داشتن دندان

راه‌های سالم نگه داشتن دندان

چگونه از دندان خود مراقبت کنیم

داشتن دندان‌های سالم موهبت الهی است کسی که دندان درد را تحمل کرده ، قدر دندان‌هایش را می‌داند و کسانی که دندان درد نداشته‌اند از دیگران شنیده‌اند که دردی سخت‌تر از دندان درد نیست. با این حال خیلی از افراد از دندان‌های خود مراقبت نمی‌کنند و آن‌ها را به حال خود رها کرده‌اند. خیلی تعجب‌آور است که امروزه با این سطح از پیشرفت سلامت و بهداشت فردی ، کسانی باشند که هر روز به دندان‌هایشان مسواک نزنند به سالم نگه داشتن دندان‌هایشان اهمیت ندهند!
همه باید راه‌های سالم نگه داشتن دندان را بیاموزند و آن را به کار ببرند. بر خلاف تصور ، راه‌های سالم نگه داشتن اصلا سخت نیست و با چند روز کاربرد مداوم تبدیل به عادت روزانه می‌شود.

راه‌های سالم نگه داشتن دندان

در ادامه این مطلب از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها ، راه‌های سالم نگه داشتن دندان را می‌خوانیم. راه‌های ساده و کاربردی که از دندان درد و پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند.

راه‌های سالم نگه داشتن دندان

استفاده از مسواک نو :

رایج‌ترین اشتباهاتی که مردم دچار آن می‌شوند استفاده از مسواک کهنه است یک مسواک حدود ۳ ماه بیشتر نباید مصرف شود بعد از آن خراب می‌شود و تاثیری در تمیزی و سفیدی دندان ندارد.

 مدت زمان مسواک زدن :

از راه‌های سالم نگه داشتن دندان می‌توان به زمان مناسب مسواک زدن اشاره کرد. برای تمیز شدن دندان از میکروب‌ها حداقل باید ۳ دقیقه مسواک زد ولی بعضی از افراد فقط ۴۵ ثانیه مسواک می‌زنند و ۴۵ ثانیه هم زمان کافی برای از بین بردن میکروب‌ها نیست.

روزی دوبار مسواک زدن :

در هر روز ۲ بار مسواک بزنید تا باعث از بین رفتن باکتری و میکروب شود و شانس پوسیدگی و بیماری‌های زبان و دندان را کاهش دهد.

مراقبت از دندان ها

محل نگه داری مسواک :

حمام ، توالت که محیط‌های مرطوبی هستند ، بی‌شک باکتری‌های زیادی در آنجا وجود دارد. مسواک را در محیط‌های باز قرار دهید که میکروب و باکتری را جذب نکند.

استفاده کردن از آب هنگام شست و شوی دهان :

خمیر دندان‌های معمولی فلورید زیادی دارند که چسبناک هستند و داخل دهان باقی می‌مانند ، بعضی افراد به جای استفاده از آب از دهان شوی برای شست و شوی دهان استفاده می‌کنند.

اجتناب از بارها مسواک زدن :

بیشتر از ۲ بار مسواک زدن در روز باعث ساییدگی و آسیب‌های مینای دندان می‌شود ، روزی دوبار کفایت می‌کند.

مراقبت کردن از زبان :

بر خلاف تصور مردم یکی از راه‌های سالم نگه داشتن دندان مراقبت از زبان می‌باشد. زبان تمیز بخش جدایی ناپذیر سلامت دندان است . بیشتر مردم روزی یک یا دوبار مسواک می‌زنند ، مراقبت از زبان نیز تنفسی دل‌پذیر ایجاد می‌کند.

راه‌های سالم نگه داشتن دندان

 از سرکه سیب استفاده نکردن :

سرکه سیب فواید زیادی را برای کاهش وزن دارد و متابولیسم را بالا می‌برد ولی چون اسید دارد و اسید موجود در آن باعث ساییدگی و آسیب به مینای دندان و حساسیت دندان می‌شود. در مصرف آن دقت کنید.

سیگار نکشیدن :

سیگار برای ریه‌ها و قلب و دندان ضرر داد ، کم کردن سیگار اولین قدم برای بهبود در سلامت دهان و دندان است.

مراجعه کردن به دندانپزشک :

منظم مراجعه کردن به دندانپزشک برای بهداشت و سلامت کل دندان ضروری است با مراجعه به پزشک از درد و پوسیدگی پیشگیری می‌کنید.

استفاده کردن از کلسیم و ویتامین D :

و در آخرین مورد از راه‌های سالم نگه داشتن دندان این است که : مواد معدنی و ویتامین‌ها در ساخت استخوان‌ها و در نهایت دندان مناسب هستند که کمبود هرکدام از این مواد باعث بروز مشکلاتی از قبیل پوسیدگی دندان می‌شود.

10 دیدگاه برای “راه‌های سالم نگه داشتن دندان

  1. zahra گفته:

    همیشه عشق باشد همیشه برکت

    جمله ی معروف باشگاهه پروازه پس شیما خانوم شما هم پروازی هستین؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.