راهنمای خرید کفش ورزشی مخصوص دویدن

راهنمای خرید کفش ورزشی مخصوص دویدن

در خرید کفش ورزشی مخصوص دویدن چه نکاتی مهم هستند؟ شاید این سوالی باشد که هنگام خریدن کفش برای ورزش دویدن از دیگران پرسیده باشید. برای هر ورزشی بنا به شرایط خاص خود باید کفش مناسب آن را تهیه کرد. برای کسانی که دوست دارند برای دویدن خود نیز کفش ورزشی داشته باشند ما مقاله‌ای تحت عنوان راهنمای خرید کفش ورزشی مخصوص دویدن آماده کرده‌ایم تا بتوانید کفش مناسب و به درد بخوری را خریداری کنید. با مجله بانوان صورتی‌ها همراه باشید تا شما را با این نکات مهم آشنا کنیم.

راهنمای خرید کفش ورزشی مخصوص دویدن

راهنمای خرید کفش ورزشی مخصوص دویدن

کسانی که به ورزش پیاده روی و دویدن علاقه دارند باید بدانند که کفش مخصوص یکی از ملزومات این ورزش است پس باید در انتخاب کفش برای خود دقت بسیار زیادی کنند. مهم‌ترین دلیلی که باعث می‌گردد ما بر سر این موضوع تاکید کنیم این است که کفش نقش بسیار مهمی در تناسب و فرم اندام بدن بازی می‌کند و نمی‌توان سرسری و بدون آگاهی مخصوصا برای ورزش کفش انتخاب کرد چرا که سلامتی شخص به خطر خواهد افتاد. برای مثال بروز انواع دردهای مفصلی، نافرم بودن بدن، درد در قسمت کمر، به وجود آمدن مشکل در بینایی فرد و … تنها بخش کوچکی از عوارض استفاده از کفش نامناسب است.

اکثر اوقات کفش‌های ورزشی پشت ویترین بسیار راحت و کارآمد به نظر می‌رسند اما باید به عرضتان برسانیم که به هیچ وجه این گونه نیست. در یک دید کلی باید بدانید که در خرید کفش چه ورزشی و چه رسمی باید به این سه مشخصه بسیار توجه کنید:

  • باید مشخص کنید که از کفش چگونه استفاده خواهید کرد.
  • به ویژگی‌های ظاهری، سایز و جنس کفش توجه کنید.
  • کفش را امتحان کنید تا بتوانید کفش مناسب برای خود را پیدا کنید.

به طور کلی یک کفش مناسب دویدن باید ۴۰۰ تا ۵۰۰ مایل (۳-۴ ماه) دوام داشته باشد. اگر دیدید که پاشنه یا کناره‌های کفشتان فرسوده شده است باید به فکر یک جفت کفش دیگر باشید.

انواع کفش مناسب دویدن در سطوح و شرایط مختلف

انواع کفش مناسب دویدن در سطوح و شرایط مختلف:

شرکت‌های تولید کننده کفش ورزشی برای تمامی محیط‌هایی که ممکن است فرد اقدام به ورزش کردن کند کفش‌های مختلفی تولید کرده‌اند تا بتوانند رضایت مصرف کننده‌گان خود را بدست آورند.

۱_ کفش ورزشی مخصوص دویدن در سطوح صاف: این نوع کفش‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که هنگام پیاده روی در سطوح صافی مثل جاد‌ها و پیاده‌روها انرژی و وزن وارد شده بدن را از طریق کفی به همه جای کفش منتقل کرده تا شما دچار درد در قسمت پاهای خود نشوید و به راحتی ورزش خود را ادامه دهید

۲_ کفش ورزشی مخصوص دویدن در سطوح سنگلاخی: این نوع از کفش‌های مناسب دویدن برای محیط‌های ناهمواری مثل کوه و یا جاده‌های سنگلاخی طراحی شده‌اند. به دلیل داشتن آج در کفی خود امکان حفظ تعادل و ثبات را فراهم آورده و باعث می‌شوند که شما هنگام دویدن در این نوع مسیرها دچار مشکل نشوید.

۳_ کفش ورزشی برای دویدن در اماکن ورزشی: این نوع کفش‌ها نیز برای محیط‌های ورزشی و تمیرینات داخل سالن طراحی شده‌اند. کفش مخصوص اماکن ورزشی دارای جنسی هستند که در کف این نوع محیط‌ها سر نخورد. این نوع کفش‌ها مناسب تمرین‌های سبک هستند.

شما چگونه می دوید؟

شما چگونه می دوید؟

می‌توان گفت هر کسی برای خود نحوه راه‌رفتن و دویدن خاصی دارد. اگر می‌خواهید بدانید که  فرم دویدن شما چگونه است؟ می‌توانید الگوی سایش کفش خود را بررسی کنید و بفهمید که شما چگونه می‌دوید؟

الگوی شماره ۱: این الگو نشان می‌دهد که فشار کمی به سمت پاشنه شما وارد شده و بیشتر نیرو به قسمت میانی کفش وارد می‌شود. این نوع راه رفتن باعث می‌گردد که میزان ضربه و فشار وارد شده به زانوها و مفاصل کاهش یابد. این الگوی دویدن دوندگان حرفه‌ای است.

الگوی شماره ۲: چربی بیش از حد باعث سایش زیاد در لبه داخلی کفش می‌گردد. این الگو نشان می‌دهد که فشار زیادی به زانوها وارد می‌شود و الگوی راه رفتن افراد دارای اضافه وزن است. برای دوندگان دارای این نوع الگو نیازمند استفاده از تجهیزات اضافی در کفش خود هستد.

الگوی شماره ۳: فرورفتگی و سایش در امتداد لبه بیرونی کفش نشان می‌دهد که میزان فشار وارد شده به پاها اصلا کنترل نشده و زانو و مفاصل فشار زیادی را به هنگام دویدن و راه رفتن متحمل می‌شوند. 

شما چگونه می دوید؟

[box type=”download” align=”” class=”” width=””] مطلب پیشنهادی برای شما:

مدل های جدید و زیبای دمپایی روفرشی دخترانه

[/box]

بهترین نوع کفش مناسب پیاده روی چه نوع کفشی است؟

بهترین نوع کفش مناسب دویدن چه نوع کفشی است؟

از آنجا که هر یک از دونده‌ها چه میزان آموزش می‌بینند و شیوه دویدن خاص خود را دارند، می‌توان گفت که هیچ کفشی در حال حاضر به معنای یک کفش کامل ورزشی وجود ندارد. بهترین کفش برای هر کسی باید با شکل پاها تناسب داشته باشد و از لحاظ مکانیکی نیز خواسته‌های شخص را برآورده کند.

بسیاری از ورزشکاران حرفه‌ای انواع کفش‌ها را امتحان می‌کنند تا بتوانند کفش مناسب خود را انتخاب کنند. کفش ورزشی مخصوص دویدن باید بتواند تا ۲.۵ برابر وزن فرد را تحمل کند که این عدد مساوی است با میزان نیرویی که هر فرد هنگام دویدن به پاها منتقل می‌کند.

یک کفش ورزشی مناسب دویدن چه ویژگی‌هایی دارد؟

یک کفش ورزشی مناسب دویدن چه ویژگی‌هایی دارد؟

کفش ورزشی مخصوص دویدن باید ویژگی‌هایی مثل گزینه‌های زیر داشته باشد:

  • داشتن کوسن و بالش نرم: این ویژگی در کفش‌های ورزشی خیلی مهم است چرا که برای محافظت از اندام و مفاصل درگیر هنگام دویدن بسیار ضروری است.
  • منعطف بودن در مکان‌های مختلف: اگر شما دوست دارید که گاهی اوقات در شرایط کوستانی دوندگی کنید و گاهی هم در محیط‌های صاف و هموار باید کفشی را تهیه کنید که انعطاف پذیر باشد و شما را در این شرایط همراهی کند و موجب اذیت شدن پاها نگردد.
  • ثبات و استحکام داشتن هنگام حرکت: کفش ورزشی باید دارای کفیتی باشد که موجب لیز خوردن شما نشود و در محیط‌های مختلف ثبات داشته باشد.
  • داشتن حالت کشسانی در محیط‌های مختلف: کفش ورزشی باید حالت کشسانی داشته باشد تا در هنگام منقبض و منبسط شدن پاها شما را اذیت نکند.
  • بازتاب نور در شب: بهتر است کفش ورزشی بتواند نور را منعکس کند. این به عنوان یک ویژگی لازم مد نظر قرار نمی‌گیرد اما داشتن چنین امکانی خوب است.
  • دارای محفظه عبور هوا: کفش ورزشی باید دارای رویه‌ای باشد که هوا به راحتی به آن وارد یا خارج گردد. این ویژگی باعث خواهد شد که پاهای شما هم بوی بد نگیرند و هم اینکه همیشه پوستی سرحال داشته باشند.

پاهای شما دارای چه فرمی هستند؟

پاهای شما دارای چه فرمی هستند؟

قبل از خرید کفش حتما به پاهای خود نگاه کنید و شکل آن را به خاطر داشته باشد. برخی از افراد ممکن است قوس میانی پایشان زیاد و برخی دیگ کم باشد، یا اینکه اصلا کف پا صاف باشد حتما به این نکات توجه داشته باشید تا بعدا دچار ناراحتی نشوید.

امیدواریم از نکاتی که به عنوان راهنمای خرید کفش ورزشی مخصوص دویدن خدمت شما عزیزان معرفی کردیم استفاده کنید و بتوانید یک کفش بادوام و کارآمد برای خود بخرید. اگر شما نیز نکات دیگری را در مورد خرید کفش ورزشی مناسب دویدن می‌دانید یا اینکه تجربه‌ای در این زمینه دارید خوشحال می‌شویم که در بخش نظرات بیان کنید تا کابران مجله بتوانند از آن‌ها استفاد کنند.

منبع: rei

4 دیدگاه برای “راهنمای خرید کفش ورزشی مخصوص دویدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.