راهنمای خرید اجاق گاز

راهنمای خرید اجاق گاز

اجاق گاز یکی از مهم‌ترین ابزارهای موجود در خانه و به ویژه آشپزخانه است. منظور ما از اجاق در اکثر موارد به دو ابزار اطلاق می‌شود و آن هم اجاق گاز و فر است. شما اصلا مجبور نیستید که این دو ابزار را به صورت یکی خریداری کنید اما یادتان باشد این کار هم مزایای خود را دارد و شما با خرید یک اجاق گاز دو کاره با یک تیر دونشان خواهید زد. ما در این مقاله از مجله صورتی‌ها قصد داریم تا به این سوال که چگونه یک اجاق گاز خوب انتخاب کنیم؟ پاسخ داده و راهنمای خرید اجاق گاز را تقدیم شما کنیم تا انتخاب بهتری در این مورد داشته باشید. با ما همراه باشید

راهنمای خرید اجاق گاز

راهنمای خرید اجاق گاز

برای خرید اجاق گاز مناسب ابتدا باید با انواع مختلف این وسیله پرکاربرد آشنا شوید تا بتوانید در مواجهه با انتخاب‌های زیاد مناسب‌ترین تصمیم را بگیرید. بیایید با انواع اجاق گاز بیشتر آشنا شویم.

انواع اجاق گاز:

راهنمای خرید اجاق گاز

اولین بخش راهنمای خرید اجاق گاز معرفی انواع اجاق است. دو معیار اصلی وجود دارد که تعیین می‌کند شما به چه نوع اجاق گازی در آشپزخانه خانه خود نیازمندید و آن دو معیار عبارتند از: ۱- نوع سوخت مصرفی اجاق گاز ۲- طراحی اجاق گاز

انواع اجاق گاز بر اساس نوع سوخت:

اصولا اجاق گازها بر اساس نوع سوخت مصرفی خود به سه دسته گازی، الکتریکی و دوگانه سوز تقسیم‌بندی می‌شوند که ما در زیر هر کدام از این دسته‌ها را بررسی می‌کنیم:

۱- اجاق‌های گازی:

اجاق‌های گازی

اجاق‌های گازی معمولا بیشتر از سایر اجاق گازها مورد پسند عموم افراد قرار می‌گیرند زیرا این اجاق‌ها، سطحی از کنترل را در اختیار افراد قرار می‌دهند که اجاق‌های الکتریکی چنین کاری را نمی‌کنند.

همچنین افراد می‌توانند بر روی هر کدام از شعله‌های اجاق‌های گازی تنظیمات دلخواه خود را در مورد میزان شعله اعمال کنند. اجاق‌های گازی یک ویژگی مهم دیگری که دارند، این است که یک نشانه ثابت بصری از میزان شعله را در اختیار استفاده کننده قرار می‌دهند که در اجاق‌های الکتریکی امکان چنین کاری وجود ندارد.

میزان مصرف گاز در این نوع اجاق گاز کمتر از میزان مصرف برق است. شما با استفاده از اجاق‌های گازی می‌توانید صرفه جویی بهتری در مورد مصرف انرژی در طول ماه داشته باشید.

ویژگی‌های اجاق‌های گازی:

 1. می‌توانید گرمای مناسب را به سرعت اعمال کنید.
 2. به شما این امکان را می‌دهد که به صورت خیلی سریع تغیر دما را انجام دهید.
 3. استفاده انرژی کمتری دارد.

معایب اجاق‌های گازی:

 1. تمیز کردن این نوع گازها کمی سخت است.
 2. شما به یک کپسول زاپاس گاز در موارد قطعی گاز نیاز دارید.

۲- اجاق‌های الکتریکی:

اجاق‌های الکتریکی

اجاق‌های الکتریکی نیز نزد بسیاری از مردم محبوبت خود را دارند چرا که دارای ظاهری بسیار زیبا هستند و نحوه تمیز کردن آن بسیار ساده است و دلیل آن نیز به علت نبودن قطعات زیاد و یک دست بودن صفحه گاز است.

برای افرادی که در خانه آن‌ها لوله کشی یا انشعاب گاز موجود نیست اجاق الکتریکی بسیار کاربردی خواهد بود و نصب آن نیز بسیار ساده است.

مزایای اجاق‌های الکتریکی:

 1. برای پخت کامل مواد غذایی بهتر است
 2. مدل کویل بسیار مقرون به صرفه است.
 3. آسان‌تر تمیز می‌شوند و دارای امکانات اضافی هستند.

معایب اجاق‌های الکتریکی:

 1. حرارتی به اندازه اجاق‌های گازی تولید نمی‌کنند.
 2. مصرف انرژی برق زیادی دارند.

۳- اجاق‌های دوگانه سوز :

اجاق‌های دوگانه سوز

اجاق‌های دوگانه همان طور که از نامشان پیداست اجاق‌هایی هستند که هم از انرژی گاز بهره می‌برند هم از انرژی الکتریکی. اگر شما می‌خواهید یک اجاق گاز با دقت پخت اجاق الکتریکی و با قدرت و مصرف کم انرژی همچون اجاق‌های گازی آن هم به صورت یکجا داشته باشید پیشنهاد ما به شما اجاق گاز دوگانه سوز است.

مزایای اجاق‌های دوگانه سوز :

 1. اجاقی با دقت پخت بالا
 2. دارای قدرت کافی برای پخت و پز به صورت طولانی مدت مخصوصا در آشپزخانه رستوران‌ها

معایب اجاق‌های دوگانه سوز :

 1. دارای هزینه نسبتا بالا نسبت به دیگر اجاق‌ها
 2. نیاز به داشتن یک اتصال hookup  ( اعمال برخی اتصالات را طبق نقشه و الگوی خاص را hookup می‌نامند)

انواع اجاق گاز بر اساس طراحی اجاق:

علاوه بر انتخاب اجاق بر اساس نوع سوختی که مصرف می‌کند شما باید محیط آشپزخانه خود را مد نظر داده و براساس آن یک اجاق گاز با طراحی مناسب انتخاب کنید. اجاق گازها طرح‌های بسیار متنوعی دارند که به معرفی هر کدام از این مدل‌ها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

۱- اجاق ساده:

اجاق ساده

اجاق‌های ساده از نظر نصب راحت‌ترین هستند. آن‌ها به گونه‌ای طراحی شده اند که دارای دو طرف تخت و صاف و دارای یک محافظ در روی شعله‎‌های خود و دو محافظ در کناره‌های خود هستند. این نوع اجاق‌ها پرکاربردترین نوع اجاق گازها بوده و طبق اندازه‌های استانداردی که دارند در هر محیطی که اندازه استاندارد دارد قابل نصب می‌باشند.

۲- اجاق‌های کشویی:

اجاق‌های کشویی

اجاق‌های کشویی یا سرسره‌ای به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در هر نقطه از آشپزخانه قابل نصب باشند. این نوع از اجاق گاز به راحتی قابل نصب بوده و چون هیچ محیطی را در بالا و پایین خود ندارند جای کمی را اشغال می‌کنند اما چون در پایین آن‌ها محفظه‎‌ای تعبیه نشده است هنگام پخت و پز قطرات غذا به پایین چکه کرده و محیط آشپزخانه شما را کثیف خواهند کرد.

۳- اجاق‌های صفحه‌ای متحرک:

اجاق‌های صفحه‌ای متحرک

اجاق‌های صفحه‌ای متحرک به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در نگاه اول اینطور به نظر می‌رسند که به صورت سفارشی و فقط برای این محل ساخته شده اما باید این نکته را بیان کنیم که نحوه نصب این نوع اجاق گاز بسیار ساده است و به همین دلیل این گونه به نظر می‌رسد. اجاق‌های صفحه‌ای بر روی یک پایه سوار می‌شوند و به راحتی می‌توان آن‌ها را حرکت داد.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””] مطلب پیشنهادی برای شما:

آموزش تمیز کردن هود آشپزخانه

[/box]

عوامل موثر در خرید اجاق گاز برای آشپزخانه:

عوامل موثر در خرید اجاق گاز برای آشپزخانه

دومین بخش راهنمای خرید اجاق گاز بررسی عوامل موثر در خرید است. علاوه بر دو عامل بسیار مهم در خرید اجاق گاز که به شما معرفی کردیم عوامل دیگری هستند که ممکن است در نحوه خرید و تصمیم گیری شما تاثیر بگذارد. این عوامل عبارتند از:

۱- هزینه:

ما در خرید هر وسیله به هزینه‌ای که خواهیم کرد توجه زیادی داریم و سعی می‌کنیم با کم‌ترین هزینه بهترین انتخاب ممکن را داشته باشیم. اجاق گاز هم از این قاعده مستثنی نیست و به دلیل تنوع زیادی که در تولید این نوع محصول وجود دارد قیمت هر محصول نیز متفاوت است. ولی باید این نکته را مد نظر داشته باشیم که قیمت اجاق‌های الکتریکی از اجاق‌های گازی بیشتر است و به شما بستگی دارد که کدام را انتخاب کنید.

۲- اندازه اجاق:

یکی دیگر از معیارهای بسیار مهم در خرید اجاق گاز اندازه آن است. اکثر مردم به یک اجاق گاز ۴-۵ شعله‌ای اکتفا می‌کنند اما شما می‌توانید بر حسب فضایی که دارید اجاق کوچک‌تر یا بزرگتری را نیز تهیه کنید.

۳- میزان استفاده از اجاق گاز:

همان طور که در بالا اشاره شد شما باید بر حسب نوع مصرفی که از اجاق گاز دارید به تهیه آن اقدام کنید. مثلا بسیاری از آشپزها به خرید اجاق‌های گازی میل و رغبت زیادی دارند در حالی که اکثر نانواها به خرید اجاق‌های الکتریکی بیشتر مایلند. شما نیز باید بر حسب نوع استفاده‌ای که از اجاق خواهید داشت نسبت به تهیه آن اقدام کنید.

۴- طراحی آشپزخانه:

شما باید قبل از خرید اجاق طرح آشپزخانه خود را بشناسید و طبق آن اقدام به خرید کنید. بهتر است هنگام طراحی آشپزخانه توسط پیمانکار راجع به وسایلی که می‌خواهید برای آشپزخانه خود بخرید با وی مشورت کنید تا او بتواند بسته به نیاز شما یک آشپزخانه کاربردی برایتان طراحی کند و شما هم هنگام خرید وسایل به دردسر نیافتید.

۵- سهولت استفاده و تمیز کردن:

شما بهتر است اجاق گازی را انتخاب نمایید که به راحتی بتوانید از آن استفاده کرده و هنگام کار کردن با آن به مشکلی بر نخورید. همچنین باید یک اجاق گازی را انتخاب کنید که به راحتی بتوانید آن را پاک و تمیز کنید چرا که اجاق گاز از جمله وسایلی است که خیلی زود نیاز به پاکسازی و تمیز کردن دارد.

۶- ایمنی اجاق گاز:

ایمنی از جمله معیارهایی است که خانواده‌هایی که بچه کوچک دارند به آن باید توجه زیادی داشته باشند. از این رو بسیاری از اجاق گازها دارای قفل کودک هستند تا کودک شما را از خطرات احتمالی محوظ بدارند.

البته باید این نکته را نیز متذکر شویم که ایمنی اجاق گاز بیشتر به نحوه نگهداری شما بستگی دارد به همین دلیل بهتر است وسایلی که قابل اشتعال هستند را از کنار اجاق دور کنید.

۷- BTU:

btu یک معیار برای کنترل اجاق گاز از جهت تولید حرارت آن است. بهتر است بگوییم که شما نباید نگران این موضوع باشید چرا که اکثر اجاق‌های معمولی و پر کاربرد میزان حرارت لازم برای پخت و پز را در اختیار شما قرار خواهند داد.

۸- فن آوری‌های پیشرفته در اجاق گاز:

شما اجاق گازهای کمی در بازار پیدا خواهید کرد که بتوانند جدیدترین فن ‌آوری‌های گرمایشی روز را در اختیار شما قرار دهند که به طبع هزینه زیادی نیز برای این نوع اجاق گازها باید بپردازید.

۹- فردار بودن:

ما به شما گفتیم که فر می‌تواند گرما را در همه جای اجاق پراکنده کرده و باعث شود که غذا به صورت کامل مغز پخت شود. اگر شما می‌خواهید که چنین امکانی را در اختیار داشته باشید می‌توانید یک اجاق گاز فردار تهیه کنید.

ما در این مطلب از مجله صورتی‌ها (راهنمای خرید اجاق گاز) سعی کردیم اطلاعات مفیدی که هنگام خرید اجاق گاز باید مد نظر داشته را بیان کنیم. امیدواریم که این راهنما بتواند در خرید یک اجاق گاز به شما کمک کند.

حالا به نظر شما یک اجاق گاز خوب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد تا در آشپزخانه از عهده کارهای آشپزی بربیاید؟

منبع: learn.compactappliance

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.