نکاتی مهم که باید درباره دیسک کمر بدانید

کمردرد در زمان های گذشته یک مشکل رایج در میان جمعیت پیر جهان بوده است. اما امروزه جوانان و میان‌سالان نیز از آن شکایت دارند. اما سوال اینجاست که کدام یکی از کمردردها ناشی از بیماری دیسک کمر است؟

درباره دیسک کمر چه می‌دانید؟

نکاتی درباره دیسک کمر

خوشبختانه اکثر کمردردها خود محدودکننده هستند و در حدود ۶ هفته بدون در نظر گرفتن درمان خاصی حل می‌شوند. در این موارد نیازی به تصویربرداری نیز نمی‌باشد. اما با پیشرفت درد و عدم بهبود با گذشت زمان، ممکن است کمردرد ناشی از دیسک کمر باشد. بنابراین باید درباره علت، نشانه ها و درمان دیسک کمر آگاهی لازم را داشته باشید. نکته‌ای که همه پزشکان درباره آن اتفاق نظر دارند، سبک زندگی سالم، کنترل وزن، ورزش روزانه و مصرف کافی انواع ویتامین‌ها می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در پیشگیری از این بیماری داشته باشد.

دیسک کمر چیست؟

اسکلت اصلی بدن توسط ستون فقرات شکل می‌گیرد. این ستون فقرات شامل ۲۶ مهره است که بین هر دو مهره توسط صفحه قابل انعطافی جدا شده است. اما اگر به دلایلی این صفحه های منعطف از جای اصلی خود منحرف شده و به اصطلاح بیرون بزنند یا فتق کنند، به رشته نخاع نزدیک و نزدیک‌تر خواهند شد. بنابراین هر فشاری بر روی نخاع باعث ایجاد درد در ناحیه کمر و انتشار آن به سمت پاها خواهد شد. این مشکل بین افراد به دیسک کمر معروف است که در واقع عبارت درست آن فتق دیسک کمر یا بیرون‌زدگی دیسک کمر می‌باشد.

علت بیماری دیسک کمر چیست؟

بیماری دیسک کمر ناشی از تغییراتی است که در بخش های حرکتی ستون فقرات ایجاد می‌شود. هر بخش حرکت شامل دو قسمت مهره، دیسک بین مهره ای و دو مفصل است. دیسک بین مهره ای به عنوان بالشتک یا کمک فنر ستون فقرات عمل می‌کند.

دیسک بین مهره‌ای عمدتا از آب تشکیل شده است. این خاصیت به آن اجازه می دهد تا بالشتک‌بودن خود را حفظ نماید. با افزایش سن و به‌خصوص عدم کنترل وزن، این دیسک برخی از محتوای آب را از دست می‌دهد. بر اساس این اتفاق، لایه‌های بیرونی دیسک کم‌کم شکننده‌تر خواهند شد. با افزایش فشار بر روی ستون فقرات و عدم درمان به موقع، اختلال دیسک داخلی شروع خواهد شد.

بنابراین دیسک توانایی انجام وظیفه خود را نخواهد داشت و در نهایت منجر به سقوط دیسک و تغییرات در هر دو مهره و مفاصل مهره ستون فقرات می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، این بیماری به عنوان بیماری دیسک کمر شناخته خواهد شد.

روند نهایی بیماری دیسک کمری زمانی اتفاق می افتد که تغییرات منجر به تخریب رباط و سایر بافت های نرم ستون فقرات می شود. این تغییرات باعث ایجاد آسیب در ساختار طبیعی نخاع خواهد شد.

دیسک کمر

علائم بیماری دیسک کمر چیست؟

بیماران مبتلا به دیسک کمری معمولا از کمردرد مزمن بین ۲۰ تا ۵۰ سالگی شکایت دارند. در اغلب این بیماران، آسیب‌پذیری پیش از شروع درد وجود نداشته است. این درد اغلب با نشستن یا خم شدن به جلو بدتر می شود. درد پایدار است و زمان زیادی طول خواهد کشید و با گذشت زمان بهبودی حاصل نخواهد شد. هنگامی که این وضعیت پیشرفت می کند، درد دیسک کمر به پشت باسن؛ ران و تا انتهای پاها نیز کشیده خواهد شد. افرادی که بیماری آن ها پیشرفت زیادی کرده است، درد غیرقابل تحملی را تجربه خواهند کرد.

تشخیص بیماری دیسک کمر چگونه است؟

یک معاینه کامل فیزیکی با تمرکز بر روی کمر و همچنین ارزیابی قدرت در عضلات کمر و عقب پای راست و همچنین آزمایش  وجود احساس در پاها انجام خواهد شد. سپس برای تشخیص بهتر ممکن است تصویربرداری شامل سی تی اسکن یا MRI ستون فقرات کمر انجام شود. این مطالعات تصویربرداری باید به دقت تفسیر شود، زیرا بسیاری از افراد بدون تغییر علائم فیزیکی، تغییرات طبیعی را داشته‌اند. اگر یک سوء ظن عفونت، تومور یا اختلال التهابی ایجاد شود، ممکن است آزمایش خون برای ارزیابی بیشتر انجام شود.

یک پزشک همچنین می تواند آزمایش هایی برای میزان فشرده‌شدن اعصاب تجویز کند. این آزمایشات شامل EMG یا همان نوار عصب و عضله از اندام‌های مختلف خواهد بود.

دیسک کمر

درمان دیسک کمر چیست؟

با توجه به میزان شدت بیماری دیسک کمر، پزشک شما ممکن است راهکارهای مختلفی را در نظر بگیرد. ان چیزی که مسلم است، یک نسخه واحد برای افراد مختلف وجود نخواهد داشت و بر اساس میزان شدت و نحوه پاسخگویی بیمار به درمان، ممکن است تغییر نماید. اما راهکارهای معمول برای این بیماری به شرح زیر می‌باشند:

خود مراقبتی در منزل

در اغلب موارد، اگر کمردرد به دلیل دیسک کمر خفیف باشد، فرد می‌تواند با فیزیوتراپی، ایروبیک در آب و استراحت کوتاه در منزل و بدون استفاده از دارو بهبود یابد. اما اگر علائم آن بیش از یک کمردرد ساده باشد، برای ارزیابی بیشتر باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشد.

داروها

در ابتدا توصیه می‌شود از مصرف خودسرانه دارو خودداری کرده و حتما با پزشک خود مشورت نمایید. بدانید درمان اولیه بیماری دیسک کمر با داروهای ضد التهابی و ضد درد شامل ایبوپروفن، ناپروکسن، گاباپنتین و آلفن ایکس‌ال انجام خواهد شد. این داروها می توانند به کاهش درد و التهاب کمک کنند.

داروهای خوراکی مانند پردنیزون می تواند برای یک دوره کوتاه سودمند باشد. اما مصرف طولانی مدت آن‌ها توصیه نمی شود. استفاده طولانی مدت با عوارض جانبی جدی مانند بیماری زخم معده، تورم و احتباس مایعات، اختلالات خواب، سردرگمی یا تغییرات خلقی و افزایش خطر پوکی استخوان همراه است.

داروهایی که حاوی مواد ضد درد هستند مانند کدئین، مورفین نیز می توانند از درد در ارتباط با بیماری دیسک کمری کم کنند. این داروها نباید به صورت مداوم برای درد مزمن تجویز شوند. عوارض جانبی آن‌ها شامل خواب‌آلودگی، یبوست یا کابوس است.

عمل جراحی

عمل جراحی گزینه‌ای برای درمان بیماری دیسک کمر در افرادی است که به گزینه های درمان توسط داروها پاسخ مناسبی نداده‌اند یا اینکه شدت بیماری بسیار بالا بوده است. گزینه های جراحی زیادی برای دیسک کمر وجود دارد که دکتر با توجه به شدت بیماری انتخاب خواهد کرد.

پس از عمل جراحی باید ورزش‌های سبک مانند پیاده‌روی روزانه، ایروبیک در آب  نیز در ستور کار بیمار قرار بگیرد تا روند بهبودی سریع‌تر حاصل گردد.

1 دیدگاه برای “نکاتی مهم که باید درباره دیسک کمر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.