آموزش دوخت کیف عینک فانتزی

آموزش دوخت کیف عینک فانتزی

صورتی‌ها: عینک آفتابی تقریبا از جمله اکسسوری‌هایی است که حداقل یکی از آن‌ها را کیف خود دارید. عینک‌هایی که به احتمال زیاد با هزینه‌های زیادی نیز خریداری کرده‌اید. اما اگر مراقب آن‌ها نباشید، ممکن است با یک فشار کوچک در کیف شما، شکسته شوند یا بر روی شیشه‌ی آن خش بیافتد. این اتفاق در مورد عینک آفتابی یا حتی عینک طبی، می‌تواند بسیار ناخوشایند و دردسر ساز باشند. اما راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها مراقبت کنید. یکی از این روش‌ها استفاده از کیف عینک است. در این بخش از هنرهای دستی، آموزش دوخت کیف عینک فانتزی که با پارچه‌ی طرح‌دار ساخته شده است را خدمت شما آماده کرده‌ایم و در انتهای آموزش، چند نکته برای مراقبت از عینک آفتابی را ارائه خواهیم داد.

آموزش دوخت کیف عینک فانتزی

آموزش دوخت کیف عینک فانتزی

در این آموزش دوخت کیف عینک فانتزی متریالی که در نظر گرفته شده است، پارچه است. این پارچه برای یک کیف عینک آفتابی یا حتی طبی، مناسب است چون هم وزن آن کم است، هم جذاب است و هم شکل آن به نحوی است که به خوبی از عینک حفظ می‌کند. به علاوه در آن از یک پارچه‌ی پنبه‌ای استفاده شده است که بسیار نرم و لطیف است. اگر به دنبال کیف برای عینک خود هستید موارد زیر را برای دوخت آن تهیه کنید تا در کنار ساخت آن کمی هم سرگرم شوید و مهارتی بیاموزید.

وسایل و ابزارهای مورد نیاز برای دوخت کیف عینک فانتزی

 • دو تکه پارچه‌ی طرح‌دار برای قسمت بیرونی کیف در اندازه ۲۲ در ۱۲ سانتی‌متر
 • دو تکه پارچه‌ی پنبه‌ای ساده برای قسمت داخلی کیف عینک آفتابی در اندازه ۲۰ در ۱۲ سانتی‌متر
 • دکمه پرسی یا فشاری
 • نخ و سوزن
 • سوزن ته گرد
 • قیچی کاغذ و پارچه
 • کاغذ برای ساختن الگو
 • خودکار و خط کش
 • ماشین چرخ خیاطی

آموزش دوخت کیف عینک فانتزی

پس از تهیه کردن وسایل و ابزار مورد نیاز، مراحل دوخت کیف عینک فانتزی را دنبال کنید.

مراحل دوخت کیف عینک فانتزی:

مرحله اول:

در ابتدا الگوهای مورد نیاز را برای پارچه‌ی بیرونی (۲۲ در ۱۲ سانتی‌متر) و لایه داخلی (۲۰ در ۱۲ سانتی‌متر) بر روی کاغذ پیاده سازی کنید. سپس این الگوها را بر روی پارچه‌های مد نظر خود بگذارید و از هر پارچه ۲ تکه برش دهید.

مرحله دوم:

بعد از انجام دادن مرحله اول، یک تکه از پارچه‌ی بیرونی و یک تکه از پارچه‌ی داخلی یا همان آستر را برداشته و قسمت درست آن‌ها را مانند تصویر بر روی هم قرار دهید و آن‌ها را به یکدیگر پین کنید.

دوخت کیف عینک فانتزی

مرحله سوم دوخت کیف عینک فانتزی

سپس محل‌های پین شده در تکه پارچه‌ها را تا امتداد لبه، بدوزید و سوزن‌های پین شده را خارج کنید. توجه داشته باشید که باید هر دو طرف را بدوزید. این مراحل را برای دو تکه باقی مانده از پارچه‌ی بیرونی و آستر تکرار کنید.

دوخت کیف عینک فانتزی

مرحله چهارم

تکه‌های دوخته شده را از هم باز کنید. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، سمت درست، پارچه‌های بیرونی و پارچه‌های آستر باید به روی هم بوده و باهم هماهنگ باشند.

در این بخش قصد داریم اطراف طول این قطعات را به هم بدوزیم و آن‌ها را ببندیم. توجه داشته باشید، برای اینکه بتوانید، سمت درست را رو به بیرون برگردانیم، باید قسمت‌هایی را ندوخته رها کنیم.

دو تکه آماده شده را به شکلی که توضیح داده شد، بر روی هم قرار داده و با در نظر گرفتن فاصله‌ی دوخت از لبه‌ها، آن‌ها را با سوزن ته گرد به یکدیگر پین کنید.

دوخت کیف عینک فانتزی

مرحله پنجم

دوخت تکه‌ها را به یکدیگر، در مسیرهایی که در شکل زیر نشان داده است، انجام دهید. محلی که بر روی پارچه‌ی آستر در نظر گرفته شده را، ندوزید و باز بگذارید. در نظر داشته باشید که دوخت را در هر دو طرف تکه‌ها انجام دهید.

دوخت کیف عینک فانتزی

مرحله ششم دوخت کیف عینک فانتزی

با استفاده از قیچی پارچه، گوشه‌های مشخص شده را به صورت مورب ببرید. مراقب باشید که دوخت‌های انجام شده را نبرید.

دوخت کیف عینک فانتزی

مرحله هفتم

پارچه‌ها را از طریق شکاف در نظر گرفته شده به سمت درست، برگردانید و مانند شکل زیر، پارچه‌ی آستر و پارچه‌ی بیرونی باید کنار هم قرار گرفته باشند.

دوخت کیف عینک فانتزی

مرحله هشتم

کار با شکاف باقی مانده به پایان رسید، پس می‌توانید آن را بدوزید. این قسمت از آموزش نیاز به حوصله و دقت دارد، چرا که باید آن را تا انتها با کوک نامرئی بدوزید. در نهایت در ابتدا و انتهای دوخت، یک نقطه با دوخت ایجاد کنید.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

ساخت پادری با کاموا و ایده‌های مختلف پادری پوم پوم

[/box]

 

دوخت کیف عینک فانتزی

مرحله نهم دوخت کیف عینک فانتزی

کار دوخت کیف عینک فانتزی تقریبا به پایان رسیده است. در این مرحله، آستر را به درون کیف، فرو ببرید. چون پارچه‌ی آستر ۲ سانتی‌متر کمتر از پارچه‌ی بیرونی در نظر گرفته شده است، در حدود یک سانتی‌متر از پارچه‌ی بیرونی، به درون کیف خواهد افتاد و همین مسئله کمی به زیبایی‌های کار می‌افزاید.

دوخت کیف عینک فانتزی

مرحله دهم

تنها کاری که بافی مانده، دوختن دکمه فشاری بر روی کیف است. یک قسمت از دکمه فشاری در یک سمت و قسمت دیگر در سمت رو برو خواهد بود. در این مرحله نباید عجله داشته باشید. چرا که می‌خواهیم کار را در نهایت دوام و زیبایی انجام دهیم. با استفاده از نخ دوبل، دکمه را به کیف بدوزید. دقت داشته باشید که دوخت تنها در قسمت درونی دیده شود و لایه بیرونی را شامل نشود.

دوخت کیف عینک فانتزی

دوخت کیف عینک فانتزی در این مرحله به پایان رسید. می‌توانید عینک خود را درون آن قرار دهید و از وارد شدن آسیب به آن جلوگیری کنید. در ادامه چند نکته‌ی کوتاه برای مراقب و محافظت از عینک را خدمت شما آماده کرده‌ایم.

دوخت کیف عینک فانتزی

 

نکاتی برای نگهداری از عینک

 • عینک را با دو دست، از محکم‌ترین قسمت دسته (معمولا محل اتصال با بدنه) و به سمت جلو از چشم بردارید.
 • عینک را در کیف یا قاب مخصوص خود قرار دهید.
 • عینک آفتابی چه در کیف باشد چه نباشد، بهتر است در جایی قرار دهید که کاملا در دید باشد.
 • هنگام گذاشتن عینک بر روی زمین، از سمت عدسی این کار را انجام ندهید.
 • عینک را بر روی سر قرار ندهید، چون این کار به فریم آن آسیب می‌زند.
 • عینک را قبل از استفاده از اسپری و ژل از چشم بردارید.

منبع آموزش:

sewoverit.co.uk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.