دوخت لحاف چهل تکه با لباس‌های کهنه و قدیمی

دوخت لحاف چهل تکه

حس بسیار خوبی است که در روزهای زمستانی با یک فنجان چای یا قهوه داغ با خوابیدن بر روی کاناپه در زیر یک لحافی که خودتان درست کرده‌اید، کتاب مورد علاقه‌تان را بخوانید یا فیلم محبوبتان را تماشا کنید. فروشگاه‌های تاناکورا یا همان لباس‌های دست دوم که پر از لباس‌ها و پلیورهای قدیمی هستند شما را برای رسیدن به این مقصود یاری خواهند کرد. علاوه بر این بدون شک در کمدتان نیز ممکن است لباس‌ها و ژاکت‌های زمستانی قدیمی و کهنه که دیگر قابل استفاده نیستند، وجود داشته باشد. برای دوخت این لحاف از لباس‌ها به ویژه پلیورهای کهنه و رنگارنگ استفاده خواهیم کرد. در ادامه مراحل دوخت لحاف چهل تکه را به صورت تصویری مشاهده می‌کنید.

دوخت لحاف چهل تکه

دوخت لحاف چهل تکه

تنها چیزی که برای دوخت لحاف چهل تکه‌ نیاز دارید، چند پلیور قدیمی و کهنه است. برای انتخاب رنگ نیز بهتر است از پالت رنگی استفاده کنید که مطابق با دکوراسیون منزل یا اتاق خواب‌تان است تا علاوه بر اینکه صاحب یک لحاف گرم و نرم برای لحظات سرد زمستانی می‌شوید، دکوراسیون منزل را در نظر می‌گیرید و فضای آن را شادتر و جذاب‌تر می‌کنید. وسایل و ابزار دوخت لحاف چهل تکه را در  لیست زیر مشاهده می‌کنید.

وسایل مورد نیاز برای دوخت لحاف چهل تکه:

  • ۱۰ تا ۱۲ عدد ژاکت یا پلیور از جنس کشمیر یا پشم نرم (هر پارچه‌ای می‌تواند برای کار می‌تواند جواب دهد)
  • قیچی تیز
  • سوزن ته گرد
  • پارچه فلانل در اندازه لحافی که می‌خواهید داشته باشید
  • اتو
  • چرخ خیاطی

دوخت لحاف چهل تکه

پس از تهیه وسایل و ابزار مورد نیاز، مراحل دوخت لحاف چهل تکه که در ادامه به صورت تصویری آماده شده است را دنبال کنید. دوستان توجه داشته باشید، هدف از این آموزش، یادگیری مهارت دوختن و دوخت لحاف یا پارچه‌های چهل تکه است و البته کمی سرگرم شدن.

مراحل دوخت لحاف چهل تکه:

برای دوخت لحاف چهل تکه لازم است که شما گام‌های زیر را به ترتیب طی کنید. همراه ما باشید.

گام اول:

در ابتدا تعیین کنید که طول و عرض لحافتان باید چقدر باشد تا پلیورها را مطابق با آن طول و عرض برش دهید. برای مثال ممکن است هر پلیور در اندازه‌های مختلف برش داده شود تا طول و عرض مشخص شده، تکمیل شود. اندازه‌ی لحاف دوخته شده در این آموزش دارای طول و عرض مختف بوده و به شکل مستطیل می‌باشد. اندازه این لحاف ۱۲ در ۹ اینچ یا ۳۰٫۴۸ در ۲۲٫۸۶ سانتی‌متر است.

دوخت لحاف چهل تکه

با توجه به اندازه مورد نظرتان، پلیورها را برش دهید.

دوخت لحاف چهل تکه

گام دوم:

دو تکه از پارچه (قطعات بریده شده) را با سمت درست آن‌ها کنار هم قرار دهید. لبه‌ی آن دو را تنظیم کرده، با سوزن ته گرد پین کنید.

دوخت لحاف چهل تکه

سپس با استفاده از چرخ خیاطی آن‌ها را به یکدیگر بدوزید.

دوخت لحاف چهل تکه

در نهابت با استفاده از اتو محل دوخت را پرس کنید. سپس تا جایی که اندازه‌ی عرض مورد نظر شما به دست بیاید، همین روال را تکرار کنید. هر بار که این کار انجام می‌دهید، یک ردیف از لحاف را می‌سازید. سعی کنید با استفاده از این روش حداقل هشت ردیف تهیه کنید.

دوخت لحاف چهل تکه

گام سوم آموزش دوخت لحاف چهل تکه:

این نوارها (ردیف‌ها) را به خط کنید تا مشخص کنید که کدام رنگ‌ها در کدام قسمت قرار بگیرد.

دوخت لحاف چهل تکه

گام چهارم

هنگامی که تعیین کردید و تصمیم گرفتید کدام نوارها کنارهم قرار می‌گیرند، آن‌ها را به هم بدوزید. برای اینکار قسمت درست هر دو ردیف را بر روی هم قرار دهید و لبه‌ای که باید در آن بهم متصل باشند را با سوزن ته گرد پین کنید.

بازیافت لباس کهنه

در نهایت با استفاده از چرخ بدوزید. مطمئن شوید تمام درزها را پین زده باشید.

بازیافت لباس کهنه

گام پنجم

تمام محل دوخت‌ها را با استفاده از یک اتو که بر روی پارچه‌های پشمی تنظیم شده است، پرس کنید.

دوخت لحاف چهل تکه

گام ششم آموزش دوخت لحاف چهل تکه:

پارچه‌ی فلانلی را مطابق با اندازه لحاف به دست آمده برش دهید. سپس لحاف و پارچه‌ی فلانلی را در حالیکه طرف درست آن‌ها به سمت هم باشند، بر روی یکدیگر قرار دهید.

دوخت لحاف چهل تکه

اطرف و تمام لبه‌های لحاف و پارچه را در هر ۴ سمت با استفاده از سوزن ته گرد، پین کنید.

دوخت لحاف چهل تکه

سپس با استفاده از چرخ هر ۴ سمت را با فاصله ۰۵ سانتی‌متر از لبه‌ها بدوزید. دقت داشته باشید که باید ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر از یک لبه را ندوخته بگذارید. پس از اتمام دوختن، سوزن‌ها را حتما خارج کنید.

دوخت لحاف چهل تکه

گام هفتم

از محلی که باز گذاشته‌اید، لحاف را به سمت درست برگردانید. درز باز گذاشته شده را با اتو پرس کنید و آن را با دوخت ببنید.

تمام. دوخت لحاف چهل تکه بدون اینکه در خیاطی مهارت زیادی داشته باشید، به اتمام رسید و شما به هدفتان رسیدید.

بازیافت لباس کهنه

با استفاده از این روش می‌توانید لحاف‌های مختلفی را با رنگ‌ها، اندازه‌ها و پارچه‌های متفاوت تهیه کنید. ممنون هستیم که با این بخش از صورتی‌ها همراه ما بودید. امیدواریم این آموزش مورد پسند شما قرار گرفته باشد.

برگرفته شده از:

ehow.com

1 دیدگاه برای “دوخت لحاف چهل تکه با لباس‌های کهنه و قدیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.