۸ عادت صبحگاهی که می‌تواند باعث اضطراب شود

دلایل اضطراب صبحگاهی

صورتی‌ها: هیچ چیز رضایت‌بخش‌تر از این نیست که صبح قبل از زنگ هشدار برای بیداری، بیدار شوید و یک صبحانه کامل در نهایت لذت میل کنید و برای شروع یک روز خوب تمام چیزهایی که جهت رسیدن به خواسته‌هایتان نیاز است را با خود مرور کنید. در عین حال، عادت‌های صبحگاهی اکثر مردم در هر روز یکنواخت نیستند و برخی از آیین‌های معمول ممکن است به سلامت روانی شما آسیب برسانند. یکی از این آسیب‌های روانی اضطراب صبحگاهی است. در این بین برخی از عادت‌ها در شروع روز باعث افزایش اضطراب صبحگاهی می‌شوند. در ادامه دلایل اضطراب صبحگاهی را معرفی می‌کنیم. شما باید در وهله اول آن‌ها را بشناسید و سعی کنید تا حد امکان آن‌ها را حذف یا یک عادت مفید را جایگزین آن بکنید.

دلایل اضطراب صبحگاهی

دلایل اضطراب صبحگاهی

برای شروع خوب روز تغییر در کوچک‌ترین چیزها می‌تواند تغییرات بزرگی ایجاد کند حتی همان صدایی که در ابتدای صبح می‌شونید. به جای این که با یک صدای هشدار دلهره‌آور از خواب بیدار شوید، صدای آرامش‌بخشی را انتخاب کنید. حتی می‌توانید یکی از آهنگ‌های مورد علاقه را به عنوان زنگ بیداری انتخاب کنید. اما به همین بسنده نکنید. در واقع خودتان را برای یک روز آرام با استفاده از تایید فعالیت‌های روتین خود آماده کنید. مدیتیشن انجام دهید، یک قطعه ادبی الهام‌بخش بخوانید یا کمی نرمش کنید تا ذهن خود را به فضایی مثبتی بکشانید.

مهم نیست که عادت‌های تسکین دهنده ذکر شده به شما کمک کنند تا ذهنیت مثبتی داشته باشید و بهترین روز را برای خودتان بسازید، چیزی که مهم است، اجتناب از عادت‌های گفته شده در ادامه‌ی مقاله می‌باشد. کارشناسان معتقد هستند انجام عادت‌های زیر از دلایل اضطراب صبحگاهی می‌باشند و می‌تواند روز شما را خراب کنند.

دلایل اضطراب صبحگاهی

بیرون پریدن از رختخواب

به محض اینکه زنگ هشدار را خاموش می‌کنید، ممکن است به نظر برسد که بلند شدن سریع از رختخواب می‌تواند خوب باشد. دکتر کاترین جکسون، روان پزشک مجاز و عضو هیئت علمی استروئید می‌گوید: در حالی که این عادت ممکن است از لحاظ صرفه‌جویی در زمان مفید باشد اما مستقیما یکی از دلایل افزایش اضطراب صبحگاهی می‌تواند باشد و برای سطوح استرس اصلا خوب نیست. او می‌گوید: این احساس ناگهانی می‌تواند اضطراب را تحریک کند و صراحتا یک عادت خوب برای شروع روز نیست. به جای اینکه بعد از بیدار شدن سریع از رختخواب بیرون بیایید، چند لحظه‌ای را به مدیتیشن، مثبت اندیشی یا قدردانی از زندگی یا هر چیزی که فکر می‌کنید می‌تواند حال خوب ایجاد کند، صرف کنید. انجام این کار به کاهش اضطراب شما در صبح و طول روز کمک خواهد کرد.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

مقابله با آلرژی بهاری

[/box]

دلایل اضطراب صبحگاهی

داشتن بحث و مجادله‌های سخت

یکی دیگر از دلایل اضطراب صبحگاهی که شاید امروز صبح آن را تجربه کرده باشید، داشتن بحث و گفتگو‌های سخت باشد که باعث دلخوری هستند. خانم شانون توماس، درمانگر تروما و نویسنده کتاب Healing from Hidden Abuse می‌گوید: قطعا صبح بهترین زمان برای مجادله با شریک زندگی، خانواده یا مسائل به وجود آمده با هم اتاقی‌تان نیست. زمان و مکان‌های خاصی برای رسیدگی به نگرانی‌ها و مسائل مربوط به یک رابطه وجود دارد. اما قطعا زمان آن صبح و همزمان با شروع روز نیست.

جنگیدن در آغاز روز می‌تواند باعث شود که شما بقیه روز را در درگیری بگذرانید که توماس می‌گوید قطعا اضطراب شما را افزایش خواهد داد.

دلایل اضطراب صبحگاهی

انجام امور خانگی

ممکن است فکر کنید که شروع یک روز زمان مناسبی برای مرتب کردن فضای خانه و پخت‌وپز پیش از رسیدن به امور روزانه‌ی کاری باشد. خانم توماس می‌گوید: اما کار کردن بر روی کارهای زیادی در ابتدای صبح می‌تواند باعث افزایش اضطراب شما شده و قبل از این که برنامه‌های روزانه خود را شروع کنید شما را خسته کنند. به جای این کار بهتر است که بعد از بلند شدن از رخت خواب یوگا کار کنید و یک چای بنوشید.

دلایل اضطراب صبحگاهی

چک کردن ایمیل‌های کاری

یکی دیگر از دلایل اضطراب صبحگاهی این است که خیلی سریع می‌خواهید ذهن خود را با برنامه‌های کاری مشغول کنید. خانم توماس در این باره می‌گوید: برای کنترل ایمیل‌های کاری صبر کنید. مهم نیست چه اتفاقاتی در محل کار برای‌تان می‌افتد و امروز چقد می‌تواند از لحاظ کاری برای شما پربار باشد. مهم این است که بین محل کار یا وظایف شغلی و یک صبحگاه سالم برای خود یک مرز داشته باشید. ما باید به طور کامل برای روز خود آماده باشیم و سپس به هر گونه ایمیل کاری که منتظر توجه ما هستند، نگاهی بیندازیم.

دلایل اضطراب صبحگاهی

نگاه کردن به لیست کارها

اینکه برای خود یک لیست کاری (To-Do List) داشته باشید عالی است اما نگاه کردن به آن در شروع روز می‌تواند از دلایل اضطراب صبحگاهی باشد. خانم رشمی سارانگا متخصص روانپزشک و بنیانگذار موسسه جامع روانپزشکی سارانگا در این باره می‌گوید: یکی از بدترین کارهایی که می‌توانید در صبح انجام دهید این است که به لیست چیزهایی نگاه کنید که باید در روز قبل انجام دهید. این کار باعث دستپاچگی و اضطراب می‌شود. شما می‌توانید با تقسیم کردن روزتان به کارهای کوچک‌تر و قابل مدیریت‌تر، روز پرباری داشته باشید. فقط روی یک کار تمرکز کنید و سعی کنید آن را کامل کنید. فقط در این صورت مجاز هستید به لیست کارهای خودتان و گزینه بعدی نگاه کنید.

دلایل اضطراب صبحگاهی

صرف‌نظر کردن از صبحانه

صرف نظر کردن از خوردن صبحانه و خارج شدن از خانه به طور بالقوه‌ای می‌تواند زمان کافی را برای شما به ارمغان بیاورد اما دکتر کارلی کالنی روانشناس بالینی می‌گوید: این عادت به همان اندازه می‌تواند اضطراب شما را افزایش دهد. او معتقد است، برخی از علائم مانند سردرد، خستگی، عصبی بودن و نداشتن تمرکز کافی می‌تواند با خوردن یک صبحانه متعادل و کامل کاهش یابد. با نخوردن صبحانه هیچ چیز درست نخواهد شد و نمی‌توانید آن طور که دوست دارید به کارهای روزانه‌تان برسید.

دلایل اضطراب صبحگاهی

زدن دکمه‌ی اسنوز در هنگام زنگ هشدار

فشردن دکمه‌ی تعویق یا اسنوز هنگام زنگ هشدار ممکن است چند لحظه از خواب اضافی برای‌تان فراهم کند، اما ممکن است برای یک روز نگران، تو را بیدار کند. فشردن این دکمه نشان دهنده‌ی این است که شما دوست ندارید بیدار شوید و با روز جدید مواجه شوید و همین مسئله باعث ایجاد استرس و اضطراب می‌شود.

دلایل اضطراب صبحگاهی

نوشیدن قهوه به جای آب

با شروع صبح قهوه و صبحانه احتمالا اولین چیزی است که به ذهنتان می‌رسد. اما اشتباه می‌کنید، آب باید اولین چیزی باشد که بعد از چند ساعت خواب، وارد معده‌تان می‌شود. بعد از چند ساعت دهیدراته ماندن بدن، حال خوشی نخواهید داشت، اما همین آب ساده می‌تواند با هیدراته کردن بدن، جلوی مشکلات بعدی را بگیرد. نوشیدن آب بعد از بیدار شدن به گوارشتان کمک می‌کند، اسیدیته‌ی معده را کم می‌کند و جلوی سوزش معده را می‌گیرد و ضمنا مانع یبوست می‌شود. نوشیدن آب، سوخت و ساز را بیشتر می‌کند و مصرف کالری را کاهش می‌دهد و کلا برای کاهش وزن خوب است.

ممنو که با این مطلب همراه ما بودید. آیا شما این عادت‌ها را دارید و صبح‌ها با اضطراب از خواب بیداری می‌شوید؟

منبع: bustle.com

2 دیدگاه برای “۸ عادت صبحگاهی که می‌تواند باعث اضطراب شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.