دلایل استپ وزن:۱۰ دلیل برای اینکه وزن شما کم نمی‌شود

دلایل استپ وزن

صورتی‌ها: زمانی که شما در حال تلاش برای کاهش وزن هستید، مقاومتی از طرف بدن، مقابل شما خواهد ایستاد. در اوایل پروسه‌ی کاهش وزن ممکن است بدون هیچ مشکلی بتوانید وزن زیادی از دست بدهید اما پس از گذشت مدتی روند کاهش وزن کاسته شده یا به طور کل متوقف می‌شود. به این روند استپ وزن گفته می‌شود. در این مقاله چند مورد از دلایل استپ وزن را ذکر می‌کنیم که باعث می‌شوند، کاهش وزن شما دچار مشکل شود. همچنین در ادامه چند مورد از روش های خروج از استپ وزن را جهت اطلاع خدمت شما ارائه می‌گردد. با ما همراه باشید.

دلایل استپ وزن

دلایل استپ وزن

دلایل ثابت ماندن وزن و یا استپ وزن در رژیم غذایی کدامند؟ کم خوابی، استرس، مصرف بیش از حد شکر و کم آبی بدن از علل ثابت ماندن وزن در رژیم غذایی هستند. در ادامه ۱۰ دلیل از دلایل استپ وزن را خدمت شما معرفی می‌کنیم.

دلایل استپ وزن

۱- شاید بدون اینکه متوجه باشید وزن کم می‌کنید:

اگر فکر می‌کنید که شاید دچار استپ وزن شده‌اید وحشت زده نشوید و اخم‌هایتان در هم نرود. این یک حالت طبیعی است که عدد روی ترازو برای چند روز یا حتی چندین هفته تغییر نکند. این حالت به این معنی نیست که شما چربی از دست نمی‌دهید. وزن بدن ممکن است بین چند کیلو در نوسان باشد. در واقع سطح هورمون‌ها، اینکه شما از غذاهایی مصرف می‌کنید یا اینکه بدن شما چه مقدار آب در خودش ذخیره می‌کند (به ویژه در خانم‌ها)، بیشترین تاثیر را در این حالت دارد.

همچنین ممکن است شما در عین حال که چربی می‌سوزانید عضله‌سازی نیز داشته باشید به ویژه اگر ورزش نیز انجام می‌دهید. اتفاقا این حالت بسیار ایده‌آل است. چرا که هدف شما از کاهش وزن، دقیقا کاهش عدد روی ترازو نیست، بلکه شما دوست دارید چربی بسوزانید بنابراین بهتر است از موارد دیگری به جز ترازو برای سنجش استفاده کنید. مانند اندازه‌ی دور کمر یا ماهی یک بار تست درص چربی بد و یا یک لباس تا چه اندازه‌ متناسب با سایز شما است. همچنین تصویرتان در آینه نیز می‌تواند سنجش خوبی باشد. بنابراین دیگر مهم نیست ترازو روی یک عدد خاصی گیر کرده یا خیر!

استپ وزن

۲- نمی‌دانید چه چیز و چه مقدار می‌خورید:

یکی دیگر از دلایل استپ وزن و ثابت ماندن وزن، این است که بر خوردنی‌هایتان نظارت نمی‌کنید. اگر در تلاش هستید که وزن کم کنید، آگاهی داشتن از روند رژیم و برنامه غذایی بسیار مهم است. چرا؟ چون خیلی از افراد نمی‌دانند در طول روز واقعا چه مقدار غذا مصرف می‌کنند. آگاهی داشتن و دنبال کردن جزئیات رژیم غذایی به کاهش وزن کمک زیادی خواهد کرد.

افرادی که به صورت روزانه غذاهای مصرفی‌شان را یادداشت می‌کنند یا از وعده‌های غذایی‌شان عکس می‌گیرند، بیشتر از افرادی که این کار را انجام نمی‌دهند، وزن کم می‌کنند.

دلایل استپ وزن

۳- پروتئین کافی نمی‌خورید

اختصاص دادن ۲۰ الی ۳۰ درصد از کالری کل به پروتئین‌ها باعث بالا رفتن متابولیسیم و سوخت و ساز در حدود ۸۰ الی ۱۰۰ کالری در هر روز می‌شود، همین امر موجب می‌شود که در طول روز چند درصد کالری کمتری وارد بدنتان شود. به علاوه این حالت تاثیر فوق‌العاده‌ای در کم کردن اشتهای کاذب دارد. زمانی که که صبحانه میل می‌کنید، مطمئن شوید که پروتئین در وعده‌ی شما وجود دارد.

علل استپ وزن

۴- نخوردن غذای طبیعی از دلایل استپ وزن است:

یکی دیگر از دلایل استپ وزن این است که از غذاهای طبیعی استفاده نمی‌کنید. کیفیت غذاها به اندازه کمیت آن‌ها در کاهش وزن اهمیت دارد. مصرف غذاهای طبیعی و سالم در وعده‌های غذایی باعث بهبود تندرستی و بهزیستی شما و همچنین تنظیم اشتهای شما می‌شود.

این غذاها به شما احساس سیری بیشتری نسب به نوع مشابه موجود در مارکت‌ها می‌دهند. این امر در مورد مواد غذایی آماده‌ای که با برچسب غذای سالم عرضه می‌شوند نیز، صادق بوده و این غذاها نیز در واقع سالم نیستند. تا جایی که می‌توانید غذاها را به صورت طبیعی و نه به صورت مصنوعی و صنعتی که پر از افزودنی و ترکیبات زیاد هستند و در فروشگاه‌ها دیده می‌شوند، خریداری و مصرف کنید.

دلایل استپ وزن

۵- شما اختلال پرخوری دارید (حتی در غذای سالم)

اختلال پرخوری یکی از عوارض معمول رژیم که شامل خوردن مکرر مقدار بسیار زیاد غذا (بیشتر از مقدار مورد نیاز بدن) در مدت کم می‌شود. این موضوع یکی از مهم‌ترین مشکلات در بین رژیمی‌ها است. خیلی از افراد در خودن غذای سالم نیز زیاده روی می‌کنند. من جمله غذاهایی نظیرِ آجیل، کره بادام زمینی، شکلات تلخ، پنیر، نان رژیمی و میوه‌ها. حتی غذایی سالم باشد باز هم بدن شما آن را کالری حساب می‌کند.

چرا وزن کم نمی‌کنم؟

۶- کالری بیش‌ازحد مصرف می‌کنید:

درصد زیادی از افرادی که در کاهش وزن مشکل دارند، درحقیقت کالری بیش‌ازحد مصرف می‌کنند. اگر وزن کم نمی‌کنید، باید برای مدتی غذاهای‌تان را وزن کنید و کالری‌های مصرفی‌تان را زیر نظر بگیرید. برای این کار می‌توانید از شمارنده‌های کالری آنلاین یا نرم‌افزارهای محاسبه‌ی کالری استفاده کنید. اگر سعی دارید به هدف تغذیه‌ای خاصی دست پیدا کنید، مثلا دریافت ۳۰ درصد از کالری‌های‌تان از پروتئین، باز هم مهم است که کالری‌های‌ مصرفی‌تان را بررسی کنید.

دلایل استپ وزن

۷- تمرینات هوازی انجام نمی‌دهید

هفتمین دلیل از دلایل استپ وزن این است که شما تمرینات کاردیو یا هوازی انجام نمی‌دهید. تمرینات کاردیو که با نام تمرینات آیروبیک نیز شناخته می‌شوند، همان تمریناتی هستند که در هنگام انجام آن‌ها ضربان قلب شما بالا می‌رود.

دویدن، پیاده‌روی سریع، شنا و… جزو تمرینات کاردیو هستند. این یکی از موثرترین راه‌ها برای بهبود سلامت است. همچنین در سوزاندن چربی شکم بسیار مؤثر است. این چربی درواقع همان چربی احشایی مضری است که دور اندام‌ها جمع و باعث بیماری می‌شود.

دلایل استپ وزن

۸- خواب کافی ندارید

نداشتن خواب کافی و عدم کیفیت خواب نیز می‌تواند از دلایل استپ وزن باشد. خواب خوب یکی از مهم‌ترین عوامل برای سلامت جسمی و ذهنی شما و نیز وزن‌تان است. مطالعات نشان می‌دهد خواب بی‌کیفیت یکی از عوامل بسیار اثرگذار در افزایش خطر چاقی است. احتمال دچار شدن به چاقی در میان بزرگ‌سالانی که خواب بی‌کیفیت دارند، ۵۵ درصد بیشتر است. این رقم در کودکان به ۸۹ درصد می‌رسد.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

شب‌ها نمی‌توانید بخوابید؟ این خوراکی‌ها را نخورید

[/box]

دلایل کاهش نیافتن وزن

۹- آب کافی نمی‌نوشید

کم آبی بدن یکی دیگر از دلایل استپ وزن است. چون نوشیدن آب به کاهش وزن کمک می‌کند. در پژوهشی ۱۲ هفته‌ای درمورد کاهش وزن مشخص شد افرادی که ۳۰ دقیقه قبل از وعده‌های غذایی‌شان حدود نیم لیتر آب می‌نوشند، ۴۴ درصد بیشتر وزن کم می‌کنند. همچنین ثابت شده است نوشیدن آب ممکن است مقدار کالری‌های سوزانده‌شده را در مدت یک و نیم ساعت، حدود ۲۴ تا ۳۰ درصد افزایش دهد.

دلایل استپ وزن

۱۰- مشکل پزشکی خاصی دارید که باعث استپ وزن شده:

برخی مشکلات پزشکی می‌توانند باعث افزایش وزن شوند و پایین‌آمدن وزن را بسیار سخت‌تر کنند. برخی از این مشکلات عبارت‌اند از: کم‌کاری تیروئید، سندرم تخمدان پلی‌کیستیک و آپنه‌ی خواب. بعضی داروها نیز می‌توانند کاهش وزن را دشوارتر کنند یا حتی باعث افزایش وزن شوند. اگر فکر می‌کنید ممکن است یکی از موارد بالا شامل حال شما شود، با پزشک‌تان مشورت کنید.

روش های خارج شدن از استپ وزن

روش های خارج شدن از استپ وزن

خارج شدن از استپ وزن و شکستن آن تنها با یک پروسه قابل انجام خواهد و آن چیزی نیست جز چربی سوزی در بدن. تا زمانی که چربی‌های اضافه‌تان را نسوزانید، کاهش وزنی در شما رخ نخواهد داد.

در ادامه به صورت خلاصه ۳ روش برای شکستن استپ وزن را خدمت شما معرفی می‌کنیم. به یاد داشته باشید که هر کدام از روش‌ها می‌توانند برای بدن مفید باشند. اما مجموع این عوامل می‌تواند نتیجه‌ی بسیار فوق‌العاده‌ای داشته باشد.

راهکار اول: بهره‌گیری از خواص مواد غذایی یکی از مهم‌ترین پارامترهایی است که می‌تواند سوخت و ساز بدن را دوباره زنده کند. بنابراین اگر وزنی کم نمی‌کنید، به تغییر برنامه و استارت جدید بیاندیشید و استپ وزن را متوقف کنید.

راهکار دوم: پیاده‌روی آسان‌ترین فعالیتی است که به چربی سوزی در بدن منجر می‌شود. معمولا بدن اکثر افراد از یازدهمین دقیقه‌ی پیاده روی شروع به چربی سوزی می‌کند این حالت تقریبا تا یک ساعت ادامه خواهد داشت. اما یادتان باشد که پیاده روی صحیح که سیکل چربی سوزی را فعال می‌کند، راه رفتن معملی روی کی سطح صاف، بدون شیت و بدون توقف است.

راهکار سوم: اگر دو شرایط بالا را رعایت می‌کنید، اما همچنین دچار استپ وزن هستید، بدانید پای یک عامل باز دارنده دیگر در میان است. این عامل چیزی نیست جز ممنوعیت‌هایی که در بلند مدت و کوتاه مدت بر روی متابولیسیم تاثیر می‌گذارد. مانندِ ممصرف الکل، چای سبز، قهوه، تنقلات و شیرینی‌جات و …! پس حذف این موراد می‌تواند بسیار کمک کند.

کاهش وزن و فرایند چربی سوزی نیازمند صبر و حوصله‌ی بسیاری است و کار آسان و راحتی نیست. اگر عدد روی ترازو تغییر نکرد، اصلا وحشت زده نشوید چرا که این امر یک حالت طبیعی بدن در مقابل کاهش وزن است. این مطلب دلایل استپ وزنی را خدمت شما معرفی کرد. امیدواریم هر چه سریع‌تر به وزن ایده‌آل و دلخواهتان برسید. ممنون از همراهی‌تان

6 دیدگاه برای “دلایل استپ وزن:۱۰ دلیل برای اینکه وزن شما کم نمی‌شود

 1. هانا گفته:

  آقا 10 مرداد شداااااااا
  کمک کنین لاغر شم
  توروخدااااا
  درج لطططططفا

 2. کامیلا1 گفته:

  یا بدو این دوتا خیلی رو لاغری تاثیر دارن حتی تو باشگاه ها هم اول میدوعن بعد بقیه نرمشا و حرکاتو شرو میکنن

 3. رانیا گفته:

  توقسمت جستجو هم بزن تناسب اندام که قبلیارو بیاره واست عجیجم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.