دعایی که باید هنگام قربانی کردن خوانده شود!

دعای ذبح قربانی

صورتی‌ها : فقط چند روز دیگر تا عید قربان باقی مانده است همانطور که می‌دانید در عید قربان، گوسفند قربانی می‌کنند و به دیدار حاجی‌ها می‌روند. قربانی کردن گوسفند هم برای خود آداب و رسومی دارد که قربانی کننده باید رعایت کند یکی از این اعمال ، خواندن دعای ذبح قربانی در مفاتیح است همانطور که از اسمش مشخص است در هنگام قربانی کردن گوسفند کسی که قربانی می‌کند. به طرف قبله برگردد و بخواند (کسی که نمی‌تواند بخواند باید کسی به نیابت از او دستش را روی دست قربانی کننده بگذارد و دعای ذبح قربانی در مفاتیح را بخواند.) در ادامه این دعا را با هم می‌خوانیم.

دعای ذبح قربانی در مفاتیح

دعای ذبح قربانی در مفاتیح

رو گردانیدم به طرف کسى که آفریدۀ آسمان‌ها و زمین است، خداپرست و مسلمان و از دوگانه‌پرستان نیستم.

(إِنَّ صَلاتِی وَ نُسُکِی وَ مَحْیایَ وَ مَماتِی لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِینَ لا شَرِیکَ لَهُ وَ بِذلِکَ أُمِرْتُ)[۲] وَ أَنَا مِنَ الْمُسْلِمِینَ،

به راستى نمازم و عبادتم و زندگى‌ام و مرگم براى خداست که پروردگار عالمیان است ، شریک نیست براى او و به این دستور داده شده‌ام و من از مسلمانانم.

اللَّهُمَّ مِنکَ وَ لَکَ بِسْمِ اللَّهِ وَ اللَّهُ أَکْبَرُ.[۳]

خدایا! از تو و براى توست ، به نام خدا، و خدا بزرگ است.

پس نحر یا ذبح بکند و بگوید:

اللَّهُمَّ تَقَبَّلْ مِنِّی.

خدایا از من قبول فرما.

دعای ذبح قربانی در مفاتیح و اعمال عید قربان

دعای ذبح قربانی

و فرمود که تا نمیرد سرش را جدا مکن و چون پوست بکند سنّت است که یک حصه را خود و اهل خانه‌اش بخورند و بهتر آن است که خود به آن افطار کند و یک حصه را براى همسایگان به هدیه بفرستد و اگر پریشان باشند بهتر است و یک صحه را به فقرا و سؤال‌کنندگان بدهد و اگر اکثر را تصدّق کند بهتر باشد و سنّت است که پوست و کله و جمیع اجزاى حلال آن را تصدّق کند و تصرّف نکند و به قصاب ندهد مگر آن‌که قصاب پریشان باشد و به تصدق به او بدهد.

و در حدیث صحیح وارد شده است که پوستش را مى‌تواند دباغت کند و بر روى آن نماز کند و بنشیند.

و اگر گوسفند یافت نشود سنّت است که قیمت وسطش را تصدّق کند.

دعای عید قربان

و اگر یک حیوان براى خود و عیال خود بکشد کافى است و اگر یکى از براى خود و یکى از براى عیال خود بکشد بهتر است و اگر به عدد عیال بکشد ثوابش بیش‌تر خواهد بود و از براى پدر و مادر و اولاد و خویشان که مرده باشند قربانى کردن خوب است و اگر از براى حضرت رسول صلّى اللّه علیه و آله و ائمّۀ علیهم السّلام قربانى کند ظاهرا خوب است.

و منقول است که حضرت رسول دو گوسفند قربانى کردند و در اوّل فرمودند که خداوندا! این از من و از هرکه قربانى نکرده است از اهل بیت من ، و در دویّم فرمودند: خداوندا! این از من و از هرکه قربانى نکرده است از امّت من. حضرت امیر المؤمنین علیه‌السّلام هرسال اوّل یک گوسفند قربانى مى‌کرد و مى‌فرمود خداوندا! این از پیغمبر توست، پس یک گوسفند دیگر از براى خود قربانى مى‌فرمود.

 دعای ذبح قربانی در مفاتیح

و اگر جمعى قادر نباشد که هر بک قربانى جدا بکنند جایز است که با یک‌دیگر شریک شوند تا هفت نفر بلکه هفتاد نفر. حق تعالى فرموده است که خدا را یاد کنید در ایّام معدودات یعنى در روزى چند شمرده شده.

(وَجَّهْتُ وَجْهِیَ لِلَّذِی فَطَرَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ حَنِیفاً) [۱] مُسْلِماً وَ ما أَنَا مِنَ الْمُشْرِکِینَ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.