در مورد بلوغ در دختران بیشتر بدانیم

بلوغ در دختران

دانستنی‎هایی درباره بلوغ دختران

بلوغ به معنی دوره‌ای از تغییرات است که صفات ثانویه جنسی ایجاد شده و به توانایی باروری منجر می‌شود.

اختلالات و حتی روند طبیعی رشد و بلوغ فرزندان برای والدین دغدغه زیادی ایجاد می‌کند و در این نوشتار در مورد روند طبیعی رشد و مشکلاتی که این مسیر دارد، خواهیم نوشت.

بلوغ طبیعی در دختران در اثر تغییرات هورمونی شروع می‌شود و سن شروع آن وابسته به شرایط ژنتیکی فرد است، هرچند عواملی چون وزن هم در این رابطه بی‌تاثیر نیست.

دانستنی‌هایی درباره بلوغ

به نظر می‌رسد که اگر دختر جوانی به وزن خاصی نرسد، روند بلوغ به تاخیر می‌افتد. به عبارت دیگر درصد چربی بدن دختران نقش مهمی ‌در شروع بلوغ دارد. براساس تحقیقات انجام شده میزان چربی بدن دختران باید به ۲۳ درصد برسد تا بلوغ بموقع شروع شود.

همین‌طور نور آفتاب در این زمینه اهمیت ویژه‌ای دارد و دیده شده دخترانی که در مناطقی آفتابی‌تر (نزدیک‌تر به خط استوا) زندگی می‌کنند، زودتر بالغ می‌شوند و دخترانی که در روستا زندگی می‌کنند زودتر از دختران شهری به بلوغ می‌رسند.

از سوی دیگر، به تغذیه سالم نقش عمده‌ای در شروع روند بلوغ دارد، به طوری که متوسط سن شروع بلوغ از سال ۱۸۵۰ تاکنون بتدریج کمتر شده، زیرا در این سال‌ها وضعیت تغذیه‌ای مردم و بخصوص زنان بسیار بهتر شده است.

همین‌طور نوع فعالیت فرد در سن بلوغ وی تاثیر دارد و در دخترانی که ورزش‌های سنگین (در حد تمرینات حرفه‌ای) می‌کنند، سن بلوغ دیرتر آغاز می‌شود.

دانستنی‌هایی درباره بلوغ

به هر حال شروع روند بلوغ با قد کشیدن شروع می‌شود، اما اولین علامتی که مورد توجه قرار می‌گیرد، رشد پستان‌هاست.

به دنبال آن رشد موهای تناسلی شروع می‌شود و پس از آن حداکثر میزان قد کشیدن رخ می‌دهد و در نهایت دوره‌ های عادت ماهانه آغاز می‌شود.

کل این تغییرات طی چهار تا ۴٫۵ سال رخ می‌دهد. مراحل به صورت منظم و پی‌درپی رخ می‌دهد و اگر این روند در جایی متوقف شود یا به صورت غیرطبیعی رخ دهد نیاز به بررسی و تشخیص علت دارد.یکی دیگر از مسائلی که موجب نگرانی والدین می‌شود سن شروع این تغییرات است.

سن شروع تغییرات بلوغ همان‌طور که گفته شد بشدت با ژنتیک دختران مرتبط است. کمترین سن شروع این روند هفت سالگی است و شروع رشد پستان و موهای تناسلی در سنین کمتر از ۹ سالگی غیرطبیعی محسوب می‌شود.

از سوی دیگر شروع نشدن رشد پستان‌ها تا ۱۳ سالگی یا عدم شروع عادت ماهانه تا ۱۶ سالگی غیرطبیعی است، همین طور اگر پنج سال پس از شروع علائم ثانویه جنسی (رشد پستان و موهای تناسلی) هنوز عادت ماهانه شروع نشده باشد، فرد نیاز به بررسی دارد.

14 دیدگاه برای “در مورد بلوغ در دختران بیشتر بدانیم

 1. نگار گفته:

  اگر دختری در سن سیزده سالگی پریود شود دوباره رشد قدی میکند یا خیر؟ لطفا جواب بدید???

 2. melika گفته:

  ممنون از متن های خوبتون.
  لطفا درباره ی ارایش دختران هم مطلب بزارید.

 3. شیما گفته:

  ببخشید ببخشید گلاب به روتون چون همه دختریم میگم…من مواردی که اخر گفتین مثل رشد موی تناسلی و رشد پستان رو دارم ولی پریود نمیشم این غیر طبیعیه؟12

 4. hediii گفته:

  سلام ممنون از مطالبتون عالین ممنون میشم بیشتر در این مورد مطلب بزارید..ولی مثل اینکه اینجا پسر هم هست….لطفا کامنتمو ثبت کنید

 5. ستاره گفته:

  رحان جون مرسی ازت..
  مطلب خیلی خوبی بود بدرد میخورد ..
  بازم بزارید

 6. ستاره گفته:

  رحان جون میشه درباره ی بلوغ پسرا هم مطلب بزاری؟؟بالاخره ما دخترا باید بدونیم چیه ب چیهシ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.