در طول روز چند بار و چگونه مسواک بزنیم؟

روش صحیح مسواک زدن

روش صحیح مسواک زدن

روش صحیح مسواک زدن: بچه که بودیم بزرگترها می‌گفتند مسواک بزنید ولی ما دلیل اصلی این کار را نمی‌دانستیم. بزرگتر که شدیم فهمیدیم که باید از دندان‌هایمان مراقبت کنیم. تا حالا دندان درد را تجربه کرده‌اید؟ اگر حتی یک بار دندان درد را تجربه کرده باشید علت اصلی مراقبت از دندان‌ها را می‌دانید. باید در طول روز مسواک بزنیم ، از نخ دندان استفاده کنیم … تا دندان‌هایمان سالم باشند. ولی چگونه؟ آیا روش صحیح مسواک زدن را بلد هستید؟ اگر با روش صحیح مسواک زدن ، مسواک نزنید هیچ فایده‌ای نخواهد داشت. در ادامه این مطلب از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها ، روش صحیح مسواک زدن را با هم مطالعه می‌کنیم.

روش صحیح مسواک زدن

روزانه چند بار مسواک بزنیم؟

دندانپزشک مشهور “دکتر اوگو ایز” که خودشان در لندن یک مرکز دندان‌پزشکی بزرگ دارند به جواب این سوال که “در طول روز باید چند بار مسواک بزنیم” گفته‌اند: در طول روز باید حداقل دوبار مسواک بزنید. ایشان توصیه می‌کنند که در طول روز سه بار مسواک بزنیم ، یک بار صبح ، یک بار بعد از ناهار ، یک بار بعد از شام که فاصله زیادی بین مسواک زدن نباشد چون در صورت فاصله ۱۴-۱۵ ساعته وقت برای رشد باکتری‌ها زیاد است ولی سه بار در طول روز مسواک زدن ، فرصت رشد باکتری را نمی‌دهد.

یک تصور عمومی نادرست در مورد مسواک زدن:

اکثر مردم تصور می‌کنند هر چه محکم و شدید مسواک بزنند ، دندان‌هایشان کاملا سالم می‌ماند و همه باکتری‌ها از بین می‌روند. ولی این کار صحیح نیست ، نه تنها فایده‌ای ندارد بلکه مضر هم هست! با این کار لایه سطحی لثه و دندان از بین می‌رود. خونریزی لثه را تجربه کرده‌اید؟ یا مشاهده کرده‌اید که بعضی از افراد موقع مسواک زدن لثه‌شان خونریزی می‌کند؟ خونریزی لثه نشانه عفونت لثه است و این عوارض ساییدن شدید لثه است. پس هیچ موقع شدید و محکم مسواک نزنید!

روش صحیح مسواک زدن

مدت زمان مسواک زدن

 

دندانپزشک مشهور “اوگو ایز” طرز صحیح مسواک زدن را این گونه توضیح داده است: مسواک را با حرکات دایره‌ای و بالا و پایین بزنید و وقتی که مرز لثه رسیدید باید سر مسواک را به ۴۵ درجه برسانید و فقط فشار ملایمی وارد کنید تا زیر لثه هم کاملا تمیز شود. سپس در آن جا مسواک را به حرکت در آورید و خارج کنید. فقط مسواک نباید لثه را سوراخ کند

نکته قابل توجه این است که تمیز کردن زیر لثه هم مهم است ساده از کنارش رد نشوید چون باکتری‌های زیادی زیر لثه وجود دارد.

علاوه بر مسواک کشیدن به دندان‌ها و تمیز کردن زیر لثه ، باید روی زبانتان را هم مسواک بکشید. این کار فواید زیادی دارد. روی زبانتان کلی باکتری جمع می‌شود که شما باید آن‌ها را از بین ببرید. البته به کمک مسواک معمولی نمی‌توان روی زبان مسواک کشید ، باید از یک ساینده زبان استفاده کنید. در هر بار مسواک زدن این کار را با ملایمت انجام دهید و دو تا سه دقیقه هم برایش وقت بگذارید.

یادتان باشد که تا نیم ساعت بعد از غذا خوردن ، نباید به هیچ عنوان مسواک بزنید! دلیلش هم است که بعد از غذا خوردن باید به بزاق دهان اجازه دهید تا اسید حاصل از خوردن و آشامیدن را خنثی کند سپس شما شروع به مسواک زدن کنید. در طول این نیم ساعت دندان‌ها در حساس‌ترین وضعیت قرار دارند و مسواک زدن آسیب زیادی به مینای دندان وارد می‌کند.

مراقب دندان‌هایمان باشیم ♥

7 دیدگاه برای “در طول روز چند بار و چگونه مسواک بزنیم؟

 1. kimyoojung گفته:

  رحان جان،در مطلب اول نوشتین در طول ، “روز” رو نزاشتین♡♡

 2. روژینا گفته:

  خیلی ممنون ازاین مطلب مفیدتون در رابطه بادهان ودندان ولی من خودم یک مشکلی بانخ دندان دارم که نمی تونم ازش استفاده کنم چون فاصله ی بین دندان های من خیلی کمه وبایدخیلی نخ دندان رولای دندان هام فشاربدم تابه پایین دندان هام برسه تابه حال شده لثه هام زخمی شده به خاطرفشارنخ دندان بین دندان هام ؛ برای همین هم ازش استفاده نمی کنم امامسواک زدن وبهداشت دهان ودندانم روبه خوبی انجام میدم.

 3. A.Aryaee گفته:

  مچکر ../من از یه دندون پزشک شنیدم که باید روزی ۶ بار مسواک زد

 4. پریا گفته:

  دیگه 6بار خیلی زیاده، روزی یک یا دو بار کافیه شیما جون درست میگه زیاد هم مسواک زدن باعث خرابی دندونا میشه.البته من زیاد اطلاعات دراین باره ندارم اما تا اونجایی که میدونم فکر کنم این طوری باشه.

 5. A.Aryaee گفته:

  بله درسته رحان جون برای من هم عجیب بود ۶ بار همون ۳ بار در روز معقوله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.