درمان قطعی لکنت زبان در کودکان و بزرگسالان

درمان قطعی لکنت زبان

لکنت زبان، یا لکنت، یک اختلال گفتاری است که منجر به بیان ناپیوسته یا شکستن ریتم و سرعت سخن گفتن می‌شود. در این اختلال گفتاری واژه‌ها و کلمات ممکن است طولانی یا تکرار شوند. گاهی اوقات این اختلال با علائم فیزیکی مانند چشمک زن یا لرزش لب‌ها همراه است. لکنت زبان می‌تواند تمام گروه‌های سنی را تحت تأثیر قرار دهد، هر چند که این اختلال معمولا در کودکان مذکر اتفاق می‌افتد. در این مطلب از صورتی‌ها برای مبارزه با لکنت زبان درمان قطعی لکنت زبان را آماده کرده‌ایم که امیدواریم بتوانید از بروز این اختلال گفتاری در اطرافیان خود جلوگیری کنید.

درمان قطعی لکنت زبان

درمان قطعی لکنت زبان

کاهش اثرات لکنت زبان:

برای اینکه بتوانید لکنت زبان را درمان کنید باید ابتدا اثرات آن را کاهش دهید. براین منظور مراحل زیرا طی کنید.

۱- با یک پزشک یا متخصص پاتولوژی صحبت کنید:

متخصصان مراقبت‌های بهداشتی و متخصصان در مشکلات گفتاری می‌توانند با شما یا فرزند شما برای غلبه بر اثرات لکنت زبان کار کنند. لکنت زبان بهتر است هر چه زودتر درمان شود تا بعداً در زندگی مشکلات دیگری ایجاد نشود. اگر متوجه یکی از علائم زیر در خود و یا اطرافیان‌تان شدید، به پزشک معالج خود مراجعه فرمایید.

 • لکنت زبان که در دوران بزرگسالی روی می‌دهد.
 • اگر در هنگام صحبت کردن ماهیچه‌ها سخت و سفت شده و قابل مشاهده باشد.
 • اگر لکنت زبان شما بر زندگی اجتماعی، زندگی کاری، یا کیفیت زندگی شما تاثیر می‌گذارد.
 • هر گونه لکنت که موجب اضطراب، ترس، یا از دست دادن عزت‌ نفس شود باید مورد توجه قرار گیرد.
 • لکنت زبان بیش از شش ماه است که ادامه دارد.
 • اگر لکنت در کنار سایر مشکلات گفتاری رخ می‌دهد.
 • اگر متوجه شدید لکنت زبان خود یا فرزندتان روز به روز بدتر می‌شود.

درمان قطعی لکنت زبان

۲- شیوایی کلام خود را کنترل کنید:

یکی از مراحل درمان قطعی لکنت زبان حفظ شیوایی کلام است. صحبت کردن به سرعت و یا به صورت شتاب زده می‌تواند تاثیر به سزایی در میزان لکنت زبان داشته باشد که در مکالمه رخ می‌دهد. با کم کردن سرعت و صحبت کردن عامیانه، یک فرد می‌تواند متوجه شود که چه چیزی لکنت زبان او را تحریک می‌کند.

 • آهسته و ساده صحبت کنید. سعی کنید کلمه به کلمه حرف بزنید. تلاش کنید تا قبل از رفتن به کلمه بعدی، هر کلمه به وضوح بیان شود.
 • هنگام صحبت کردن بر سخنرانی خود نظارت داشته باشید و به دنبال آن باشید که چه کلمات و یا حالات ذهنی ممکن است باعث بروز لکنت و یا بدتر شدن آن شوند.
 • از سکوت در سخنرانی خود بیم داشته باشید. همان طور که تمرین می‌کنید به سرعت خود در حرف زدن بیافزایید.
 • بیان کلماتی را که در بیان آن‌ها دچار مشکل هستید تمرین کنید.
 • به تدریج طول کلمات و جملات را افزایش دهید. شما می‌توانید به سمت اجرای کلمات مشکل‌ساز در سخنرانی خود بروید.
[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

همه چیز در مورد ماسک لایه بردار پا

[/box]

 

درمان قطعی لکنت زبان

۳- از پزشک خود درباره دستگاه‌های الکترونیکی کاهش لکنت زبان سوال کنید:

امروزه دو نوع اصلی از این دستگاه‌ها وجود دارد که می‌تواند به مشکلات لکنت زبان کمک کند. برخی از این دستگاه‌ها به اندازه کافی کوچک هستند که در طول روز توسط فردی که لکنت زبان دارد استفاده شود.

 • دستگاه اول برای لکنت زبان دستگاهی است که صدای شخصی را برای آنان در یک گوشی ضبط کرده و با تاخیر آن را پخش می‌کند. این کار موجب می‌شود که شخص به آرامی سخنان خود را بیان کند تا لکنت زبان به تدریج کاهش یابد.
 • روش دیگر دستگاهی است که سخنان شما را به صورت همزمان بیان می‌کند و این سخنرانی باعث کاهش تدریجی لکنت زبان در شما می‌شود.
 • شما همچنین می‌توانید برای کاهش لکنت زبان خود از برنامه‌های ضد لکنت زبان در اندروید و .. استفاده کنید.

درمان قطعی لکنت زبان

۴- با یک درمانگر شناخت رفتاری کار کنید:

با استفاده از تکنیک‌ها و شیوه‌های درمان شناختی رفتاری، فردی که لکنت زبان دارد می‌تواند یاد بگیرد که چه شرایط ذهنی ممکن است مسئول بدتر شدن لکنت زبان باشد. مزیت اضافه این درمان این است که می‌تواند به کاهش اضطراب، استرس یا مسائل مربوط به عزت نفس کمک کند که ممکن است ناشی از لکنت زبان باشد.

درمان قطعی لکنت زبان

۵- زمانی که صحبت می‌کنید آرام باشید:

زمانی که می‌خواهید شروع به صحبت کرده و چیزی بگویید آرامش خود را حفظ کرده و سعی کنید آرام صحبت کنید، این کار به شما کمک خواهد کرد تا لکنت زبان خود را کاهش دهید پس در هنگام صحبت کردن زمان زیادی به خود بدهید و تا جایی که ممکن است آرام باشید.

 • هیچ‌گاه کلمات خود و یا آنچه را که می‌خواهید بیان کنید، تغییر ندهید.
 • زمان خود را برای آنچه که می‌خواهید بگویید صرف کنید.
 • آرامش خود را حففظ کرده و اضطراب را کاهش دهید، این کار می‌تواند به کاهش لکنت زبان بسیار کمک کند.
 • سعی نکنید که کلمات را به سرعت بیان کنید. بیان سریع کلمات باعث می‌شود که آنان به سختی از زبان خارج شوند.
 • اگر در میان صحبت لکنت زبانی پیدا کردید، نگران نباشید، یک نفس عمیق بکشید و ادامه دهید، وانمود کنید که هیچ اتفاقی رخ نداده است.

درمان قطعی لکنت زبان

۶- کشف علل اصلی لکنت زبان:

امروزه سه دلیل برای لکنت زبان وجود دارد که توسط پزشکان محقق مورد تحقیق قرار می‌گیرد. دو نوع اصلی لکنت زبان، رشد و توسعه نامیده شده و نوع سوم آن که یکی از نادرترین انواع لکنت زبان است، روانی است.

 • لکنت زبان در دوران کودکی و هنگام یادگیری روی می‌دهد. اکثر کودکان در هنگام رشد کمی لکنت زبان دارند اما برخی از این کودکان مشکلاتی دارند که لکنت زبان ادامه می‌یابد. همچنین شواهدی وجود دارد که لکنت زبان در برخی مواقع ژنتیکی است و می‌تواند در خانواده‌هایی بیشتر دیده شود.
 • لکنت زبان نوروژنیک می‌تواند پس از مسائل جدی پزشکی مانند سکته مغزی یا ضربه به سر ایجاد شود. در این مواقع ارتباط بین مراکز زبان مغز و عضلات که در صحبت کردن استفاده می‌شود، تضعیف یا قطع می‌شود.
 • لکنت روانی در اثر قرار گرفتن در معرض یک رویداد عاطفی روحی ایجاد می‌شود.

درمان قطعی لکنت زبان

صحبت با شخصی که لکنت زبان دارد:

دومین مرحله درمان قطعی لکنت زبان صحبت کردن می‌باشد.

۱- جملات آنان را به پایان نرسانید:

وقتی با کسی صحبت می‌کنید که لکنت زبان دارد، شما ممکن است وسوسه شوید که یکی از جملات آنان را بیان کرده و به پایان برسانید. این کار می‌تواند برای افرادی که لکنت زبان دارند بسیار آزاردهنده و ناامید کننده باشد. پس سعی کنید در هنگام صحبت کردن با افراد دارای لکنت زبان، از قطع کردن سخن آنان و یا بیان آنچه که فکر می‌کنید آنان می‌خواهند بگویند پرهیز کنید.

درمان قطعی لکنت زبان

۲- آرامش خود را حفظ کنید:

در هنگام صحبت کردن با بزرگسال یا کودکانی که از لکنت زبان رنج می‌برند، حفظ آرامش و مکالمه آرام می‌تواند به آنان کمک کند. با صحبت کردن به آرامی و بدون احساس اضطراب، به افرادی که از لکنت زبان رنج می‌برند اجازه می‌دهید بدون فشار با شما ارتباط برقرار کنند و با این روش می‌توانید شما به کاهش اثرات لکنت کمک کنید.

درمان قطعی لکنت زبان

۳- درمان قطعی لکنت زبان ،در طول مکالمه درگیر بمانید:

هنگامی که با شخصی که لکنت زبان دارد صحبت می‌کنید، همان توجه و دقت را به آنان بدهید که در هر گفتگویی این کار را انجام می‌دهید. حفظ تمرکز روی سخنگو، برقراری ارتباط چشمی مناسب، و تمرین مهارت‌های شنیداری خوب هنگام صحبت کردن.

 • با برقرار نکردن ارتباط مناسب با این افراد آنان فرض می‌کنند که شما سخنان آنان را نمی‌فهمید و علاقه خود را از دست می‌دهند.

درمان قطعی لکنت زبان

۴- ستایش و پذیرش کودکانی که لکنت زبان دارند:

اگر با کودکانی صحبت می‌کنید که لکنت زبان دارند، هرگز آن‌ها را مورد انتقاد قرار نداده و یا با سخنان خود آنان را ناامید نکنید. درمان افرادی که لکنت زبان داشته ولی دارای اعتماد به نفس هستند خیلی راحت‌تر از افرادی است که اعتماد به نفس ضعیفی دارند چون در این صورت مجبور به افزایش اعتماد به نفس در آنان هستید.

 • زمانی که افراد دارای لکنت زبان به روشنی صحبت می‌کنند آنان را تحسین کنید اما دقت کنید که وقتی دچار لکنت زبان می‌شوند، هرگز آن‌ها را تنبیه نکرده و از آن‌ها انتقاد نکنید.
 • آن‌ها را همانطور که هستند بپذیرید و تشویق، حمایت کنید.

درمان قطعی لکنت زبان

امیدواریم شما نیز بتوانید از بروز اختلال گفتاری یا لکنت زبان جلوگیری کرده و یا آن را درمان کنید. اگر شما نیز تجربه‌ای در درمان قطعی لکنت زبان دارید لطفا با ما در میان بگذارید تا کاربران دیگر نیز از تجربیات شما بهره‌مند شوند.

منبع مطلب درمان قطعی لکنت زبان:

wikihow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.