درمان سردرد خوشه ای با روش‌های خانگی و گیاهی

درمان سردرد خوشه ای با روش‌های خانگی و گیاهی

سردرد خوشه ای یکی از انواع سردردها است که با یک درد ناخوشایند همراه بوده و بیمار را بسیار اذیت می‌کند.  راه‌های درمان سردرد خوشه ای زیاد است. در این مقاله قصد داریم که بعد از دادن اطلاعاتی در مورد این نوع سردردها و بیان علایم‌ سردردهای خوشه‌ای به بررسی درمان سردرد خوشه ای با روش‌های خانگی و گیاهی بپردازیم. این درمان‌ها اغلب خانگی بوده و در آن‌ها از قرص برای درمان سردرد خوشه ای استفاده نشده است. همراه ما باشید.

درمان سردرد خوشه ای

درمان سردرد خوشه ای

سردرد خوشه ای یا کلاستر با نام سردردهای انتحاری نیز شناخته می‌شود. دلیل نامگذاری این نوع سردردها این است که رنج بسیار زیادی را به بیمار وارد کرده و بعد از تمام شدن نیز خستگی بسیار شدیدی را به دنبال دارد. پیش از این که به سراغ معرفی روش‌های درمان سردرد خوشه ای برویم بهتر است اول بدانیم اصلا سردرد خوشه ای چیست و علت اصلی ایجاد این سردردها چه چیزهایی هستند.

سردرد خوشه ای چیست؟

سردرد خوشه ای چیست؟

سردردهای خوشه ای مربوط به عصب سه قلوی اعصاب خود مختار  هستند. از علایم آن می‌توان به درد عمیق و سوزش در اطراف چشم اشاره کرد.  به این دلیل به این نوع سردردها، گوشه‌ای نیز می‌گویند. حملات این سردرد ممکن است در طول روز چندین بار تکرار شده و هفته‌ها، ماه‌ها یک بیمار را درگیر خود کند.

این نوع سردردها در بین مردان ۵ تا ۶ برابر بیشتر از زنان اتفاق می‌افتد و در بین سنین ۲۰ تا ۴۰ سال معمولاً بسیار رایج‌تر است. سردردهای خوشه ای حدود یک دهم درصد جمعیت را تحت تاثیر خود قرار داده. دلیل آن نیز می‌تواند ارثی باشد. علائم و دلایل ایجاد این نوع سردرد با میگرن کاملا متفاوت بوده و این دو جدا از هم هستند.

شواهد و مدارک زیادی در مورد علت دقیق سردرد خوشه ای وجود ندارد و حتی درمان کامل و یا پیشگیری از آن نیز بسیار سخت است. در برخی موارد عادت‌های خاص و حتی محیط و آب و هوا نیز می‌تواند در شروع این نوع سردردها دخیل باشد.

برخی از پزشکان از داروهای ضد بارداری برای کاهش سردردهای خوشه ای استفاده می‌کنند که کارآیی چندانی نیز ندارد. داروهای مختلف دیگری نیز برای درمان و جلوگیری از این نوع سردردها وجود دارد اما باید بگوییم که هنوز راهی برای درمان قطعی سردرد خوشه ای پیدا نشده است.

برای درمان سردرد خوشه ای بهتر است که ابتدا الگوی این نوع سردردها را بشناسیم.

الگوی حملات سردرد خوشه ای

الگوی حملات سردرد خوشه ای:

سردرد خوشه ای ممکن است از یک الگوی خاص در هر فرد پیروی کند. به عنوان مثال این نوع سردردها می‌توانند در یک فرد شب‌ها پدیدار شوند و در فرد دیگری ممکن است روزها خود را نشان دهند تجربه نشان داده است که این نوع سردردها بیشتر در ماه‌های پاییز و بهار روی می‌دهند البته باز هم می‌گوییم که الگو از فردی به فرد دیگر ‌می‌تواند کاملاً متفاوت باشد.

علت اصلی سردرد خوشه ای

علت اصلی سردرد خوشه ای:

بیایید ببینیم اصلا چه چیزی باعث سردرد خوشه ای می‌شود؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که علت اصلی سردرد خوشه ای به هیچ وجه شناخته شده نیست. اما عواملی هستند که می‌توانند در به وجود آمدن آن دخیل باشند.

عوامل موثر در بروز  سردرد خوشه‌ای:

 1. فعالیت‌های فیزیکی به ویژه ورزش در آب و هوای گرم و نور شدید.
 2. الکل
 3. سیگار کشیدن
 4. رفتن به ارتفاعات بلند در زمان ورزش و یا حین سفرها
 5.  خوردن برخی از غذاها مانند صدف، ماهی دودی و کنسرو گوشت
 6. مصرف برخی از داروهای شیمیایی مانند نیتروگلیسیرین
 7. عوامل ژنتیکی

علائم سردرد خوشه ای

علائم سردرد خوشه ای:

علائم و نشانه‌هایی که نشان دهنده سردردهای خوشه‌ای هستند عبارتند از:

 • درد بسیار شدید در اطراف یک چشم که به پیشانی، گونه‌ها و  گیجگاه نیز سرایت می‌شود.
 • بی حوصلگی شدید
 • عرق کردن در یک طرف پیشانی
 • گرم شدن یک طرف صورت که سردرد در آنجا شروع شده است
 • حملات شدید دردناک در ناحیه سر یک تا سه بار در روز که می تواند ۱۵ تا ۱۸۰ دقیقه به طول انجامد
 • قرمزی و آبریزش چشم و بینی
 • و…

نحوه تشخیص سردردهای خوشه ای

نحوه تشخیص سردردهای خوشه ای:

ابتدا بگوییم که شما پزشک نیستید و نباید سر خود یک بیماری را تشخیص داده و شروع به درمان آن کنید. تشخیص سردرد خوشه ای فقط توسط پزشک انجام می‌گیرد. پزشک شما بر اساس الگوی سردردها و علایمی که به او می‌گویید می‌تواند سردرد خوشه ای شما را تشخیص دهد.

بهترین کار این است که اگر علائم بالا را در خود مشاهده کردید سریعا به پزشک مراجعه کرده و وی را در جریان مشکل خود قرار دهید. دکتر این علائم و صورت شما را مورد بررسی قرار داده و دیگر علایم گفته شده را در نظر می‌گیرد تا تشخیص دهد که سردرد شما از نوع سردرد خوشه ای است یا نه؟

بهترین کار این است که برای کمک به پزشک خود علائم و اتفاقاتی که در طول روز برایتان اتفاق می‌افتد را بر روی یک کاغذ نوشته و به پزشکتان تحویل دهید. این کار را باید حتی بعد از شناسایی سردردهای خود انجام دهید چرا که با انجام آن الگو و رفتار سردرد در شما مشخص شده و دکتر می‌تواند بهتر برای از بین بردن آن تلاش کند.

درمان سردرد خوشه ای

درمان سردرد خوشه ای چیست؟

برای از بین بردن سردردهای خوشه ای روش‌های مختلفی وجود دارد.  باید بدانید که این نوع سردردها را نمی‌توان با مسکن های ضد ویروسی تسکین داد و بهتر است بدانید که درمانی قطعی برای درمان سردرد خوشه ای معرفی نشده و تنها برای کم کردن درد از قرص استفاده می‌شود.

بهترین کار این است که شما از عواملی که باعث به وجود آمدن سردردهایتان می‌شود جلوگیری کنید عواملی مانند استرس، ارتفاع زیاد و خواب ناکافی.

پزشک می‌تواند داروهای زیر را برای از بین بردن سردردهای خوشه ای شما تجویز کند.

توجه داشته باشید که ما فقط داروها را به شما معرفی می‌کنیم و تاکید داریم که به هیچ وجه آن‌ها را خود سرانه مصرف نکنید چرا که عوارض این داروهای شیمیایی بسیار زیاد بوده و ممکن است باعث ایجاد اتفاقات جبران‌ناپذیری شود.

۱- سوماتریپتان:

سوماتریپتان

این دارو با محدود کردن رگ‌های خونی مغز از انتقال سیگنال‌های درد جلوگیری می‌کند. معمولاً از این دارو برای درمان دردهای میگرنی استفاده می شود که به پوست بازو و ران تزریق می‌شود.

۲- اکسیژن درمانی:

اکسیژن درمانی

یکی از راه‌های مفید برای درمان سردرد خوشه ای اکسیژن درمانی است. اگر اکسیژن خالص وارد ریه‌ها و بدن شما شود می‌تواند در کاهش دردهای سردرد خوشه‌ای بسیار موثر واقع شود. توجه داشته باشید که اکسیژن با غلظت بالا برای ریه‌ها سمی محسوب شده و می‌تواند به بافت آن‌ها  آسیب برساند به همین دلیل هم باید مدت زمانی که اکسیژن را دریافت کنید کمتر از ۱۵ دقیقه آن هم فقط یک بار در روز باشد.

۳- اسپری بینی:

اسپری بینی

ممکن است یک پزشک برای از بین بردن سردرد خوشه‌ای شما از اسپری‌های بینی مختلف مانند لیدوکائین نیز بهره ببرد.

۴- تکنیک Biofeedback:  

تکنیک Biofeedback به عنوان یک درمان موثر برای کاهش دردهای سردرد خوشه ای شناخته می‌شود. نتایج تحقیقات نشان داده است که ۴۵ تا ۶۰ درصد افرادی که از این تکنیک استفاده کردند کاهش درد را به پزشکان گزارش داده‌اند. اگر این تکنیک با داروهای مختلف برای کاهش سردرد ترکیب شود می‌تواند یک درمان مناسب برای سردرد خوشه ای باشد.

این روش شامل تکنیک‌های مختلفی مانند مدیتیشن، یوگا، تمرینات آرامش بخش و تمرین تمرکز است.

درمان های خانگی  سردرد خوشه ای :

درمان های خانگی  سردرد خوشه ای

درمان‌های گیاهی و خانگی مختلفی برای سردرد خوشه ای وجود دارد. کسانی که مبتلا به این بیماری هستند می‌دانند که درمان قطعی برای آن وجود ندارد و بهتر است که به جای دست روی دست گذاشتن از بروز آن پیشگیری کرده و برای جلوگیری از آن اقداماتی انجام دهند.

درست است که درمان‌های خانگی سردرد خوشه ای این نوع بیماری را برای همیشه درمان نمی‌کنند ولی می‌توانند در کاهش آن بسیار تاثیر گذاشته و از شدت دردها بکاهند.

شما می‌توانید علاوه بر استفاده از داروهای تجویز شده توسط پزشک این کارها را نیز به منظور مدیریت سردردهای خوشه ای خود انجام دهید. شما باید تغییرات خاصی را در سبک زندگی و همینطور رژیم غذایی خودتان اعمال کنید تا از افزایش سردردهای خود جلوگیری کرده و میزان دردهای آن را به حداقل برسانید.

۱-  کمپرس آب سرد و گرم:

کمپرس آب سرد و گرم

کمپرس آب سرد و گرم یک راه حل آسان برای افرادی است که مبتلا به سردردهای خوشه ای هستند.  دمای پایین تا حد یخ می‌تواند تا حدودی بر دردهای این نوع سردرد تاثیر بگذارید.

 • مقداری یخ را داخل یک دستمال بگذارید و آن را در ناحیه پشت گردن خود قرار دهید.
 • یا شما می‌توانید یک دستمال را در آب سرد فرو کرده و به مدت ۵ دقیقه بر روی سر خود قرار دهید
 • این کار را چندین بار تکرار کنید تا تاثیرش را ببینید.
 • این درمان نیز به تنش عضلانی کمک کرده و  می‌تواند سردرد را تسکین دهد.

دوش آب گرم بگیرید و آب را روی گردن خود بگذارید این کار کمک خواهد کرد که عضلات گردن شما به یک حالت ریلکس برسند. یک پارچه را بر روی گردن خود قرار داده البته در ناحیه پشت آن و سپس آب گرم را روی آن بریزید این کار را ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ادامه دهید.

نکته: شما می‌توانید هر کدام از این روش‌ها را امتحان کرده و مشاهده کنید که بدن شما به کدام یک از آن‌ها بهتر واکنش نشان می‌دهد و سپس آن را  در طول مدت درمان خود تکرار کنید.

۲- استفاده از طب فشاری:

استفاده از طب فشاری

طب فشاری یک تکنیک خاص در طب چینی است که می‌تواند یک درمان خانگی سردرد خوشه ای نیز باشد. در این روش فشار بر روی نقاط خاصی د بدن از طریق انگشتان دست منتقل می‌شود. تحریک کردن با فشار انگشتان دست می‌تواند به کاهش دردها کمک کند.

مطالعاتی که در سال ۲۰۱۰ میلاد انجام شده بود نشان داد که استفاده از طب فشاری برای از بین بردن انواع مختلف سردرد مانند سردردهای خوشه ای می‌تواند بسیار موثر باشد.

اطمینان حاصل کنید که طب فشاری و سوزنی توسط متخصص یا تحت نظارت یک فرد حرفه‌ای انجام می‌شود.

۳- ماساژ درمانی:

ماساژ درمانی

ماساژ دادن ملایم سر باعث تحریک گیرنده‌های عصبی به نام سروتونین شده و سیگنال‌های فرستاده شده به مغز کاهش را کاهش داده و در نتیجه سردد بهبود پیدا می‌کند. ماساژ سر را برای درمان سردرد به دو حالت می‌توان انجام داد:

۱- با استفاده از دو انگشت محیط دایره واری را شروع به ماساژ دادن کنید. ماساژ دادن به طور ملایم در بخش گیجگاه، گوشه‌های چشم و میان ابروها هم باعث کاهش سردرد خوشه ای می‌شود.

۲- همچنین شما می‌توانید روغن ماساژ را با ۲ قاشق غذا خوری روغن کنجد داغ، نصف قاشق چای خوری پودر دارچین و هل ترکیب کرده و در ماساژ دادن ناحیه پیشانی استفاده کنید. اجازه دهید تا این ترکیب مدت نسبتا طولانی در پیشانی شما بماند.

۴- روش کایروپراکتیک:

روش کایروپراکتیک

با استفاده از ماساژ کایروپراکتیک می‌توان ریشه سردرد خوشه‌ای را پیدا کرده و آن را درمان کرد. کایروپراکتیک روشی است که در آن فرد ماساژ دهنده با استفاده از دستان خود استخوان‌ها، ماهیچه‌ها و مفاصل اطراف گردن را تحریک می‌کند.

برای این عمل از روش‌های زیادی استفاده می‌شود مثل:

 • کشیدن ماهیچه‌ها در جهت‌های متنوع
 • حرکات فشاری کوتاه و سریع
 • حرکت دادن مفاصل در تمامی جهات
 • اعمال فشار در ناحیه ستون فقرات

کایروپراکتیک شکلی از پزشکی است که تمرکزش بیشتر روی تشخیص و درمان اختلالات دستگاه ماهیچه‌ای‌-اسکلتی انسان به‌ویژه ستون مهره‌ها است.(ویکی پدیا)

توجه: اگر چه این درمان باعث ایجاد درد شدید نمی‌شود ولی در صورت بروز درد بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

۵- استفاده از روغن‌های مناسب:

روغن‌های ضروری حاوی خواص ضد اسپاسم و ضد التهابی هستند که می‌توانند اثر آرام بخشی روی اعصاب شما داشته و به عنوان یک روش خانگی در درمان سردرد خوشه ای به شما کمک کنند. برخی از این روغن‌ها را که می‌توان در درمان سردرد خوشه‌ای مورد استفاده قرار داد عبارتند از:

 ۵.۱- روغن مرجان:

روغن مرجان

برگ‌های تازه خشک شده گیاه مرزنگوش یک روغن ضروری تولید می‌کند که درای خواص ضد درد است. این روغن هنگامی که در ناحیه گیجگاه مورد استفاده قرار گیرد در جریان خون تاثیر می‌گذارد. همچنین این روغن ذهن و بدن را آرام کرده و به کاهش استرس و اضطراب کمک می‌کند.

شما می‌توانید هم این روغن را به صورت مجزا برای درمان سردرد خوشه ای خود در ناحیه سر مالش داده یا کمی از آن را به آب وان حمام اضافه کرده و دوش بگیرید. بعد از امتحان کردن این روش شاهد کاهش یافتن درد سردرد خوشه ای خود خواهید بود.

۵.۲- روغن رزماری: 

روغن رزماری

روغن رزماری دارای خواص آرام بخشی و ضدالتهابی است که به دلیل داشتن مواد اولیه زیستی مثل اسید رزمارینیک به کاهش سردرد کمک می‌کند. چند قطره از این روغن را می‌توانید با یک قاشق غذاخوری روغن ماساژ مخلوط کرده و در گیجگاه خود مالش دهید.

توجه: این روغن که در درمان سردرد خوشه ای پرکاربرد است برای کسانی که از فشار خون بالا یا صرع رنج می‌برند مناسب نیست.

۵.۳- روغن نعناع:

روغن نعناع

روغن نعناع حاوی ترکیبی غنی از مانتول است که به عنوان یک اثر ضد درد در درمان سردرد وشه ای کابرد دارد. این روغن با بازکردن عروق مسدود شده که دلیل آن سردرد خوشه‌ای است کار می‌کند. روش‌های استفاده از این نوع روش گیاهی در درمان سردرد خوشه‌ ای متنوع است مثل:

 • سه قطره روغن نعناع را با یک قاشق غذاخوری روغن بادام یا روغن زیتون مخلوط کرده و در ناحیه گیجگاه خود مالش دهید.
 • می‌توانید برای درمان سردرد خود برگ‌های نعناع را روی پیشانی خود قرار دهید.
 • بخور کنید. برای این کار در یک کاسه چند قطره نعناع را با آب جوش مخلوط کرده و از بخار حاصل آن استنشاق کنید.

۵.۴- روغن اسطخدوس:

روغن اسطخدوس

اسطخدوس یک درمان خانگی عالی برای از بین بردن سردرد خوشه‌ ای است چرا که اسانس اسطخدوس یک آرام کننده قوی می‌باشد. روش‌های استفاده از روغن اسطخدوس عبارتند از:

 • پارچه‌ای را به روغن اسطخدوس آغشته کرده و در طول روز ببویید.
 • به ۲ فنجان آب داغ، ۲ قطره ورغن اسطخدوس اضافه کرده و بخور کنید.
 • در یک قاشق غذا خوری روغن بادام یا زیتون، ۲-۳ قطره روغن اسطخدوس افزوده و پیشانی خود را ماساژ دهید.

۵.۵- روغن‌های CBD:

روغن‌های CBD

استفاده از روغن‌های CBD  شبکه وسیعی از سیستم اندوکانبینیو فردی بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد و موجب رفع بسیاری از انواع سردردها از جمله سردردهای ‌خوشه‌ای می‌شوند از این رو یک روش بسیار کارآمد برای درمان سردرد خوشه ای به حساب می‌آیند.

توجه: به هیچ عنوان از روغن‌های یاد شده به صورت خوراکی استفاده نکنید.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

چگونه خارش کف پا را درمان کنیم؟

[/box]

۶-تغییر در شیوه زندگی خود:

سبک زندگی بسیاری از جنبه‌های زندگی انسان به ویژه سلامتی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بسیاری از بیماری‌هایی که ممکن است انسان به آن مبتلا شود می‌تواند ریشه در سبک زندگی داشته باشد که با یک تغییر جزئی در آن می‌توان این بیماری‌ها را درمان کرد. با ما همرا باشید تا شما را با این روش بیشتر آشنا کنیم.

۶.۱- نوشیدن مقدار مناسب آب در طول روز:

نوشیدن مقدار مناسب آب در طول روز

نوشیدن آب به مقدار ناکافی یا کم در طول روز باعث ایجاد سردرد خواهد شد. مطالعات منتشر شده در سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهند که کم آبی بدن با بروز سردرد مرتبط است و فرد با آب رسانی کافی به بدن خود می‌تواند این سردرد‌های خفیف را از بین ببرد.

اگر سر شما درد می‌کند و مطمئن هستید که این سردرد از نوع سردرد خوشه‌ ای می‌باشد آب زیادی در طول روز مصرف کنید تا با این کار یک گام مهم در درمان سردرد خوشه ای خود برداشته باشید.

 • گذشته از مصرف ۸ لیوان آب در طول روز که ضروری است می‌توانید از انواع آبمیوه‌ها مثل آب آناناس، آب لیمو و پودرهای انواع آبمیوه‌ها برای از بین بردن کم آبی بدنتان کمک بگیرید.
 • خوردن میوه و سبزیجاتی مثل هندوانه، خیار و اسفناج که آب زیادی دارند برای رفع کم آبی بدنتان توصیه شده‌اند.

۶.۲- پرهیز کردن در استفاده از محرک‌های غذایی:

پرهیز کردن در استفاده از محرک‌های غذایی

بعضی از خوراکی‌ها نیز می‌توانند باعث ایجاد سردرد شوند. اگر شما با این نوع خوراکی‌ها آشنایی داشته باشید می‌توانید از بروز سردردهای خود تا حد زیادی پیشگیری کنید. برخی از این مواد خوراکی که پرهیز از مصرف آن‌ها می‌تواند درمانی برای سردرد خوشه ای شما باشد عبارتند از:

 • مشروبات الکلی
 • شیرین کننده‌های مصنوعی
 • انواع نمک‌های سدیم دار
 • استفاده از مواد حاوی نیترات مثل شراب ، گوشت قرمز، پنیر  و بعضی از داروها
 • نوشیدنی‌های حاوی کافئین مثل قهوه، چای، کولا

برخی از مواد خوراکی رایجی که ممکن است در بعضی از افراد حساس موجب بروز سردرد شود عبارتند از: محصولات لبنی، گوشت کنسرو شده، گندم، آجیل، بادام زمینی، موز، پیاز، تخم مرغ و برخی از مرکبات.

۶.۳- ورزش یوگا:

ورزش یوگا

یوگا یک ورزش مناسب برای کاهش دردهای مزمن است. این ورزش یک ترکیب از تمرینات عمیق تنفسی بوده که سلامت کلی فرد انجام دهنده را افزایش می‌دهد. مطالعه منتشر شده در مجله علوم فیزیوتراپی در سال ۲۰۱۵ ثابت کرد که یوگا می‌تواند به کاهش میزان سردرد به خصوص سردرد خوشه ای کمک شایانی کرده و به عنوان یک روش مناسب در درمان سردرد خوشه ای به کار برده شود.

ورزش یوگا هیچ عارضه خاصی برای بدن ندارد و شما می‌توانید با روزانه چند دقیقه یوگا کارکردن از بروز سردرد جلوگیری کنید.

۶.۴- ترک کردن سیگار:

ترک کردن سیگار

بر خلاف باور عموم مردم سیگار کشیدن هم می‌تواند باعث ایجاد سردرد شود. علاوه بر این قرار گرفتن در معرض دود سیگار مضر است و باعث بروز مشکلاتی مانند تنگ شدن عروق خونی و سردرد شود. افراد مبتلا به سردرد خوشه ای هم باید سیگار را به طو کامل ترک کنند و در معرض دود سیگار قرار نگیرند در غیر این صورت سردردشان شدت خواهد یافت. پس سیگار را ترک کنید تا درمانی برای سردرد خوشه ای خود کرده باشید.

۷- استفاده از برخی افزودنی‌های غذایی:

برخی از افزودنی‌های غذایی هم هستند که هم مواد مورد نیاز بدن را تامین می‌کنند و هم اینکه جلوی برخی از عوارض مثل سردرد خوشه ای را که ممکن است برای انسان پیش بیاید را می‌گیرند.

۷.۱- استفاده از منیزیم:

استفاده از منیزیم

منیزیم یک ماده مغذی بسیار ضروری برای بدن می‌باشد که به تنظیم فرایندهای مختلف متابولیسم و سیستم عصبی کمک می‌کند. حدود ۴۰۰-۳۰۰ میلی‌گرم منیزیم در طول روز برای بدن مناسب است.

کمبود منیزیم موجب ایجاد سردرد خوشه ای و میگرن می‌شود. بر اساس مطالعات انجام گرفته در سال ۲۰۱۵ کمبود منیزیم موجب بروز انواع بیماری‌ها در فرد می‌شود به همین دلیل رژیم غذایی خود را با انواع مواد منیزیم دار مثل تخم آفتابگردان، کره بادام زمینی، تخم مرغ، شیر، بلغور و بادام غنی کنید تا سردرد خوشه ای خود را درمان کرده باشید.

مکمل‌های منیزیم هم می‌توانند باعث بروز مشکلاتی در بدن شوند پس قبل  از استفاده از این مواد حتما با پزشک مشورت کنید.

۷.۲- مصرف ملاتونین:

مصرف ملاتونین

ملاتونین هورمونی است که به تنظیم چرخه خواب و سطوح هورمونی کمک می‌کند. کمبود آن در بدن موجب ایجاد اختلال درد خواب و بروز سردرد می‌شود. برخی از مطالعات نیز نشان می‌دهند که سردردهای خوشه ای میزان ملاتونین در بدن را کاهش می‌دهند پس استفاده از این نوع هرمون در تسکین یافتن سردرد شما مفید واقع خواهد شد.

ملاتونین کیفیت سطح خواب را افزایش می‌دهد و از آنجا که سردرد خوشه ای در خواب بیشتر رخ می‌دهد پس یک خواب خوب در جلوگیری از این نوع سردردها بسیار کارآمد است و به عنوان یکی از درمان‌های سردرد خوشه ای یاد می‌شود.

۷.۳- فلفل کاین/ کرم کپسایسین:

فلفل کاین/ کرم کپسایسین

فلفل کاین حاوی ترکیباتی به نام کپسایسین است که جریان خون را افزایش داده و سردرد را کاهش می‌دهد.

مکمل‌های کپسایسین باید با تجویز پزشک مصرف شوند.

شما می‌توانید برای تهیه نوشیدنی فلفل کاین، ۱-۱.۵ قاشق غذا خوری پودر فلفل را با چند قطره آب لیمو و نصف قاشق عسل در یک فنجان آب گرم مخلوط کرده و برای درمان سردرد خوشه ای خود استفاده کنید.

۷.۴- استفاده از انواع ویتامین‌ها (با تجویز پزشک):

استفاده از انواع ویتامین‌ها

حدود ۸۰% مبتلایان به سردرد خوشه ای به خاطر تغییر فصل سردردشان بیشتر می‌شود. تغییرات آب و هوایی با کم شدن دسترسی به نور خورشید منجر به کاهش سنتز ویتامین D در بدن می‌شوند.  پژوهشگران متوجه شده‌اند که کاهش ویتامین D در بدن، باعث ایجاد سردرد خوشه ای می‌شود.

برخی از مواد غذایی حاوی ویتامین d عبارتند از:

 • شیر
 • تخم مرغ
 • ماهی تن مثل ماهی قزل آلا
 • خال مخالی

همچنین مصرف ویتامین B2 در در رژیم غذایی موجب کاهش سردرد می‌شود. ویتامین B2 باید در ماه حدود ۵۰۰ میلی گرم در رژیم غذایی هر فرد ملاحظه شود. ویتامین ب۲ در لوبیا، آجیل، گوشت اورگانیک، حبوبات و سبزیجات سبز برگ به وفور یافت می‌شود.

۷.۵- مصرف قارچ Psilocybn :

مصرف قارچ Psilocybn

قارچ Psilocybin می‌تواند به کاهش و یا حتی از بین بردن سردرد خوشه ای به مدت چندین ماه کمک کند. اثر مثبت روان گردان‌ها به خصوص قارچ Psilocybin در درمان انواع سردردها بسیار واضح است.

اما باید این نکته را هم به خاطر داشته باشید که این نوع قارچ، توهم زا بوده و برای استفاده از آن حتما با پزشک مشورت کنید و کسانی که نسبت به قارچ آلرژی دارن باید از این نوع قارچ بشدت دوری کنند.

درمان سر درد خوشه ای در منزل

درمان سر درد خوشه ای در منزل:

علاوه بر روش‌های گیاهی که برای درمان سردرد خوشه ای یاد شده که مورد تایید پزشکان نیز می‌باشند روش‌های دیگری نیز هستند که تحقیقات زیادی روی تاثیر آن‌ها انجام نشده است اما در بین مردم محبوبیت زیادی دارند و مردم از آنان استفاده می‌کنند گرچه این روش‌ها زیاد باب میل پزشکان نیستند. با ما همراه باشید تا شما را با چند مورد از این روش‌ها آشنا کنیم.

۱- بخور کردن سرکه سیب:

بخور کردن سرکه سیب

سرکه سیب مدت بسیار طولانی است که به خاطر داشتن اثرات مفیدی که دارد مورد استفاده مردم قرار می‌گیرد. شما می‌توانید با بخور کردن سرکه سیب، سردرد خشه ای خود را کاهش دهید.

برای اینکار:

 1. نصف کاسه آب جوش را با یک چهارم فنجان سرکه سیب مخلوط کنید.
 2. سر خود را با حوله بپوشانید و نفس‌های عمیقی بکشید. برای این که آب داغ صورت شما را اذیت نکند در فاصله مناسبی از کاسه قرار بگیرید.
 3. این کار را به مدت ۵-۱۰ دقیقه انجام دهید.
[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

روش‌های کاربردی برای درمان نقرس با سرکه سیب

[/box]

 

۲- خمیر چوب صندل:

خمیر چوب صندل

از خمیر چوب صندل به عنوان یک روش سالم برای درمان سردرد خوشه ای استفاده می‌شود. برای استفاده از این روش باید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. با استفاده از کمی آب و نصف قاشق پودر صندل چوب، یک خمیر درست کنید.
 2. یک لایه نازک از این خمیر را در روی پیشانی خود قرار دهید. به مدت ۲۰ دقیقه اجازه دهید در روی پوست شما بماند سپس با آب سرد آن را بشویید.

۳- از چای‌های گیاهی استفاه کنید:

یکی از روش‌های خانگی درمان سردرد خوشه ای نوشیدن چای گیاهی می‌باشد. چای‌های گیاهی چون که گیاهی‌اند

چای بابونه:

چای بابونه

بابونه دارای خواص ضد التهابی، ضد اسپاسم و آرام بخش است که به بهبود سردرد کمک می‌کند به همین دلیل در درمان سردرد خوشه ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چای زنجبیلی:

چای زنجبیلی

زنجبیل حاوی ترکیبات زیستی به نام gingerols است که خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی بالایی در کنترل درد دارند. زنجبیل می‌تواند به کاهش درد و حالت تهوع کمک کند که نشانه‌هایی از سردرد خوشه ای هستند. چای زنجبیلی را دو بار در روز مصرف کنید تا به کاهش علائم سردرد خوشه ای منجر شود.

انواع سر درد خوشه ای:

انواع سر درد خوشه ای

سردرد خوشه ای را می‌توان به دو دسته مجزا تقسیم کرد:

۱- سردرد گروهی:

سردرد گروهی که به صورت حملات ناگهانی رخ می‌دهد معمولا بین ۱۵ دقیقه تا ۳ ساعت به طول می‌انجامند. گرچه این حملات کوتاه مدت هستند اما در بعضی مواقع ممکن است ۱-۸ بار در طول روز در سر ایجاد شوند.

۲- سردرد مزمن خوشه ای:

این نوع سردردها مزمن هستند و مدت طولانی‌تری گریبان گیر افراد می‌شوند. در اکثر مواقع این نوع سردردها بدون هیچ نشانه‌ای مدت زیادی فرد را مورد آزار قرار می‌دهند. سردرد مزمن خوشه ای معمولا بین ۱ ماه تا ۱ سال ادامه می‌یابد.

برای تشخیص سر درد خوشه ای چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم؟

هنگامی که علائم اشاره شده در پایین را در خود مشاهده کردید حتما به پزشک مراجعه کنید. این علائم عبارتند از:

 1. تشنج
 2. تغییر در بینایی
 3. بی حرکتی یا ناتوانی در حرکت
 4. سوزش
 5. حالت تهوع یا استفراغ طولانی مدت
 6. افزایش مدت زمان و شدت سر درد

کلام آخر:

اگر چه برای درمان سردرد خوشه ای روش قطعی پیدا نشده است اما شما می‌توانید با انجام برخی کارها از شدت درد آن بکاهید. به غیر از داروهای معمول تجویز شده توسط پزشک خود، عادت‌های سالم را در خود ایجاد کرده و درمان‌های خانگی و گیاهی سر درد خوشه ای را دنبال کنید، ماساژ بگیرید و تغییراتی را در رژیم غذایی خود ایجاد کنید تا ناراحتی و شدت سردرد خوشه ای کاهش پیدا کند.

از شما ممنونیم که تا انتها با تیم صورتی‌ها همراه بودید. چنانچه هر یک از شما همراهان عزیز برای درمان این نوع سردردها راه حل دیگری را می‌دانید لطفا با دیگر کابران مجله در میان بگذارید تا از آن استفاده کنند.

منبع این مقاله: top10homeremedies

7 دیدگاه برای “درمان سردرد خوشه ای با روش‌های خانگی و گیاهی

 1. نرگیی گفته:

  ببخشید ولی یکم مطالب دخترانه هم بزارید خوبه ها اینجور که شمادارید پیش میرید خیلی از طرفداراتونو از دست میدین از من گفتن

 2. سارا گفته:

  وای مجله صورتی ها اینا چیه ؟ چرا اینجوری شدی ؟ قبلنا بهتر بودی ! یه چیزای قشنگ و جذاب بزارین بابا !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.