درمان دیابت با طب سنتی

علائم دیابت و روش‌های درمان دیابت را بشناسید!

امروزه دیابت شایع‌ترین بیماری در ایران و حتی جهان است در این مطلب از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها، علائم دیابت و درمان دیابت با طب سنتی  را بررسی می‌کنیم امیدواریم که با شناخت علائم دیابت و روش‌های درمان آن بتوانیم آسیب‌های ناشی از دیابت را در جامعه از بین ببریم. کنترل دیابت و داشتن رژیم غذایی مناسب از اصلی‌ترین عوامل پیشگیری از آسیب‌های دیابتی است. البته قبل از این مراحل باید تشخیص دیابت صورت گیرد چون خیلی از افراد جامعه حتی از وجود بیماری خود آگاه نیستند.

علائم دیابت و درمان دیابت با طب سنتی

علائم دیابت

دیابت شایع‌ترین بیماری‌ها در جهان است که بیشتر از نیمی از مردم جهان به مبتلا هستند چه بسا خیلی از افراد مطلع هستند ولی بسیاری از آن‌ها نیز اطلاعی در مورد بیماری دریابت در وجودشان ندارند. می‌توان گفت دیابت نوعی اختلال در سوخت و ساز بدن است. دیابت بر اثر تولید نامنظم انسولین در بدن ایجاد می‌شود. انسولین هورمونی است که وظیفه تبدیل قند و نشاسته به انرژی را دارد. در افراد دیابتی این انسولین نمی‌تواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد و این باعث اختلال در سوخت و ساز بدن شده و عملکرد بدن هم دچار مشکل می‌شود.

انوع دیابت:

نوع اول آن تخریب سلول‌های بتا در پانکراس باعث نقص عملکرد تولید انسولین می‌شود و در نوع دوم آن، مقاومت پیش‌رونده بدن به انسولین وجود دارد که در نهایت ممکن است باعث تخریب سلول‌های پانکراس شود. در دیابت نوع دو عوامل چاقی، کم‌تحرکی، عوامل ژنتیکی در مبتلا شدن به آن نقش اساسی را دارند.

علائم دیابت چیست؟

درمان دیابت بارداری

خستگی زیاد جزو اولین علامت دیابت است

قند خون بالا در ابتدا علائمی ندارد و ممکن است سالیان طولانی قند خون داشته باشید ولی خودتان متوجه آن نباشید ولی از جمله عوامل مشهود دیابت می‌توان به خستگی زیاد و احساس خواب آلودگی اشاره کرد که می‌توان اولین علائم دیابت هستند.

فقط دقت داشته باشید که خسنگی می‌تواند با علائم دیگری نظیر: تعریق خیلی زیاد و تپش قلب همراه باشد البته هر کس این علائم را داشت لززما قند خون ندارد ولی در صورت مشاهده حتما به پزشک مراجعه کنید و از او بخواهید که شما را آزمایش کند تا مطئن شوید.

احساس تشنگی زیاد علامت بارز قند خون است

می‌توان گفت تشنگی جزو علائم بارز و مشخص دیابت است ولی از جمله عواملی است که دیرهنگام به سراغ بیمار می‌آید. تشنگی هنگامی بروز می‌کند که میزان قند خون به بالای ۳ گرم برسد. در واقع می‌توان گفت آخرین علامت دیابت است که نیاز به ادرار بدن نیز افزایش پیدا می‌کند و این خود باعث افزایش تشنگی در فرد می‌شود.

اگر دچار تشنگی شدید می‌شوید حتما به پزشک مراجعه کنید ولی بهتر است قبل از این مرحله دیابت تشخیص داده شود.

علائم بیماری دیابت

کاهش وزن هم از علائم دیابت به شمار می‌رود

از علائم دیگر دیابت می‌توان به کاهش وزن ناخواسته و یهویی اشاره کرد در حالت کلی ممکن است این کاهش وزن فقط ۱ تا ۳ کیلوگرم باشد ولی با خستگی زیاد همراه است. در صورت مشاهده این علامت (کاهش وزن ناخواسته) به دکتر مراجعه کنید و درخواست آزمایش خون کنید. زیرا یکی از مهم‌ترین علائم دیابت کاهش وزن ناخواسته است.

احساس گرسنگی شدید

احساس گرسنگی شدید

این احساس مانند احساس تشنگی از علائم دیابت به شمار می‌رود که موقع بالا بودن قند خون بروز می‌کند. این احساس گرسنگی در اثرکاهش غیرعادی قند خون در ناحیه سلولی و مغزی ایجاد می‌شود. اگر بدون افزایش فعالیت بدنی‌تان متوجه احساس گرسنگی شدید خود شده‌اید وضعیت را جدی‌تر بگیرید.

عفونت‌های اداری و ژنیتال

عفونت پوستی یا ادراری یا ژنیتال (دستگاه تناسلی) هم می‌تواند جزو علائم دیابت و قند خون باشد اگر یکی از این علائم را دارید، با انجام یک آزمایش ساده خیال خودتان را راحت کنید.

داشتن مشکلات بینایی از علائم دیابت

داشتن مشکلات بینایی از علائم دیابت

بالا بودن قند خون باعث کاهش قدرت بینایی می‌شود پس اگر در شک هستید به یک آزمایش خون ساده از علت کاهش بینایی چشم مطلع شوید.

البته توصیه متخصصان این است که هرگز منتظر بروز علائم دیابت نباشید. اگر شما در خانواده‌تان سابقه بیماری دیابت دارید و خودتان را مستعد ابتلا می‌دانید بهترین کار این است که به طور منظم آزمایش خون داده و قند خون خود را مورد بررسی  قرار دهید.

 

گیاهان شفابخش دیابت، درمان دیابت با طب سنتی

درمان دیابت به روش خانگی

دارچین:

دارچین یک ادویه همیشه در دسترس است که باعث درمان دیابت با طب سنتی می‌شود همچنین کمک می‌کند تا سلول‌های چربی آسان‌تر به انسولین تبدیل گردد و همچنین تبدیل گلوکز به انرژی را چند برابر افزایش داده و مانع رادیکال‌های آزاد خطرناک می‌شود.

آلوورا:

گیاه آلوورا اثر شفابخشی بسیار قوی دارد که شیره خشک شده و ژل که از قسمت داخلی برگ به دست می‌آید، باعث کاهش میزان گلوکز خون می‌شود.

سیر:

سیر یک روش مفید برای درمان دیابت با طب سنتی، سیر است. از سیر به عنوان کاهش مستقیم قند خون یاد شده که باعث بازسازی سلول‌های لوزالمعده و تحرک برای تولید انسولین می‌شود.

پیاز:

درمان دیابت با طب سنتی

پیاز هم فواید زیادی دارد و یک فایده مهم آن درمان دیابت با طب سنتی (کاهش قند خون) است. پیاز سوخت و ساز گلوکز را بهبود می‌بخشد و باعث افزایش ترشح انسولین می‌شود.

قره قاط:

این میوه اختلالات دیابت را کاهش می‌دهد. اختلالات دیابت مانند: آسیب چشمی، آب مروارید

شنبلیله:

شنبلیله برای درمان دیابت با طب سنتی و کنترل آن بسیار مفید است و یک گیاه پرمصرف برای کنترل دیابت به حساب می‌آید. این گیاه مقاومت انسولین را در بدن کاهش می‌دهد و تعداد گیرنده‌های انسولین در گلبول‌های قرمز را کنترل می‌کند. کافی است دانه‌های شنبلیله را یک شب کامل در یک لیوان آب خیس کنید و روز بعد آب آن را بخورید و دانه‌ها را بجوید

برگ‌های انبه:

برگ‎های انبه روش موثر و مفیدی برای درمان دیابت با طب سنتی (بیماری قند خون) است برای بهره‌مندی از این گیاه، کافی است برگ‌های انبه را به مدت ۲۴ ساعت در آب خیس کنید سپس برگ‌ها را بفشارید و آب به دست آمده را بخورید یا برگ‌های انبه را خشک و سپس آسیاب کنید و روزی ۲ بار با آب مصرف کنید.

ریحان:

یک روش برای درمان دیابت با طب سنتی میل کردن ریحان است. این گیاه باعث افزایش روند تولید انسولین می‌شود و باعث تقویت لوز‌المعده و کبد شده و به طور کلی هر چیزی که این دو را تقویت کند برای دیابت مفید است. ولی اگر دارو مصرف می‌کنید بهتر است ابتدا با پزشک خود مشورت کنید تا با افت قند خون مواجه نشوید.

اسفرزه:

این گیاه خاصیت کاهش دهنده کلسترول و قند خون را دارد. فیبر بالای موجود در آن، یبوست را از بین می‌برد و با کاهش کلسترول، خطر بیماری قلبی را نیز کاهش می‌دهد.

در ادامه این مطلب ویدئو کاربرد انسولین در بدن را  مشاهده می‌کنید:

ویدئو کاربرد انسولین در بدن دانلود فیلم کاربرد انسولین در بدن
امیدوارم این مطلب از مجله براتون مفید بوده باشه ♥