جلوگیری از خشکی لب‌ها در فصل سرما

درمان خشکی لب

درمان خشکی لب

حفاظت از لب‌ها در فصل زمستان

در طول فصل زمستان لب‌ها یکی از نقاط بدن است که بیشتر در معرض هوای سرد واقع شده و خشکی زیاد را به دنبال دارد.

علاوه بر سردی هوا بعضی از افراد اظهار دارند که علاوه‌ بر هوای بیرون، وقتی که درون اتاق هستند نیز با مشکلات خشک شدن لب‌هایشان مواجه هستند  و دلیلش این است که احتمالا آن‌ها فضای اتاق را بیش از حد گرم نگه می‌دارند.

گرمای زیادی هوای اتاق نیز در زمستان‌ها باعث می‌شود لب‌ها رطوبت خود را زودتر از دست بدهند و خشکی و به دنبال آن سوزش لب‌ها پدید آید همچنین این مساله در جاهایی که از دستگاه بخور یا مرطوب‌کننده در فضای بسته استفاده نمی‌شود بیشتر دیده می‌شود.

در واقع به دلیل این‌که در لب‌ها چربی کمتری وجود دارد، این قسمت از صورت در برابر تغییرات محیطی حساس‌تر است و در برابر سرما زودتر دچار آسیب می‌شود.

لب‌های ترک خورده از نظر بقیه افراد،اصلا منظره خوبی ندارد و از آن جا که پوست آن چهار برابر نازک‌تر از پوست نواحی دیگر بدن است، به سادگی در معرض آسیب دیدگی قرار می‌گیرد.

داشتن لب های ترک‌خورده و خشک بسیار سخت و دردناک است.به همین دلیل صورتی‌ها برای حفاظت از لب‌ها در طول فصل زمستان توصیه‌هایی دارد.

جلوگیری از ترک خوردن لب ها

 

استفاده از نرم‌کننده محافظتی لب

هر نرم‌کننده لب  ممکن است مناسب لب شما نباشد، اگر لب‌های شما به طور مدام خشک می‌شود از نرم‌کننده لب از نوع مغذی بازسازی کننده پوست و اگر  لب‌هایتان به طور مدام در برابر آفتاب است از نوع حاوی SPF استفاده کنید و اگر به دلیل رطوبت کم دچار خشکی می‌شود مجبورید از نرم‌کننده لبی با پایه آب استفاده کنید.

پوشاندن لب

پس از زدن نرم‌کننده لب و خارج شدن از خانه با چیزی نظیر شال گردن اطراف دهان را بپوشانید تا از هوای سرد حفاظت شود.

تنفس با بینی

اگر همیشه هوا را از طریق دهان تنفس کنید ، رطوبت دهان و لب‎‌ها خشک می‌شود و در نتیجه لب‌های ترک می‌خورد. علاوه بر این تنفس از بینی سالم‌تر است چرا که موهای داخل بینی از ورود ذرات و باکتری‌ها به بدن جلوگیری می‌کند. سعی کنید تنفس از بینی برای شما عادت شود.

 اجتناب از لیس زدن لب‌ها

لیس زدن لب ک “اشتباه” بزرگ است. لیس زدن مداوم لب‌ها باعث خشکی آن‌ها می‌شود. علاوه بر این بذاق دهان آنزیم‌های زیادی برای هضم غذا در معده دارد. بنابراین اصلا این کار را نکنید.

استفاده از ویتامین‌ها و موادمعدنی

علاوه‌بر این ویتامین‌ها و مواد معدنی، طبیبان سنتی نیز پیشنهاد داده‌اند که خوردن مواد غذایی دارای ویتامین E می‌تواند با تأمین نیازهای بدن به این ویتامین، سبب کاهش ترک‌خوردگی لب‌ها نیز بشود. از ویتامین C، روی و آهن اصلا غافل نشوید.
گر قصد دارید برای لب‌هایتان منبعی سریع‌تر تأمین کنید می‌توانید پماد آن را از داروخانه‌ها تهیه کنید و چه برای پیشگیری از ترک خوردن لب‌ها، چه برای درمان ترک‌ها، مقداری از این ویتامین را روی لب‌هایتان بمالید.
استفاده از ژل گیاه آلوئه‌ورا یا گذاشتن برشی نازک از میوه‌ای دم‌دست‌تر همچون خیار روی لب‌ها نیز برای تأمین ویتامین E روشی مؤثر و مفید است. قرار دادن برشی از میوه معروف کیوی نیز می‌تواند ویتامین ‍‍C را به لب‌هایتان برساند.

دقت در خرید لوازم آرایشی

بی‌دقتی در استفاده از وسایل و لوازم آرایشی نیز می‌تواند باعث خشک شدن پوست لب‌ها شود. برخی از این محصولات با جذب آب اندک لب‌ها به خود، سبب کم شدن رطوبت لازم برای زیبا ماندن لب‌ها می‌شوند و به این گونه ترک‌خوردگی و احساس سوزش بروز می‌کند.
بنابراین بهتر است هنگام خرید یا استفاده از محصولات آرایشی مورد استفاده برای لب‌ها به این موضوع دقت کنید. اگر رژ لب یا حتی کرمی استفاده می‌کنید که منجر به بروز خشکی بیشتر لب‌هایتان می‌شود و به جای زیبا شدن، زیبایی یا حتی سلامت خود را در خطر می‌بینید استفاده از آنها را کنار بگذارید و محصولات دیگری را به کار ببرید که مشکل کمتری در این زمینه پیش می‌آورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.