درمان خانگی گوش درد

روش‌های درمان خانگی برای رفع گوش درد

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که صبح وقتی از خواب بیدار می‌شوید، احساس درد در ناحیه گوشتان داشته باشید. در آن لحظه که یک روز پرمشغله در انتظار شماست چه می‌کنید؟ به احتمال قوی در آن لحظه دکتر آخرین موردی است که به ذهنمان می‌رسد. معمولا خواستار آن هستیم که با روش‌های طبیعی و خانگی گوش درد را درمان کنیم. آیا این ممکن است؟ بلکه کاملا. روش‌های خاص برای درمان خانگی گوش درد وجود دارد که در این مطلب از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها، انواع روش‌های مختلف برای درمان خانگی گوش درد را بررسی می‌کنیم. همراه ما باشید.

درمان خانگی گوش درد

درمان خانگی گوش درد

زنجبیل برای درمان گوش درد

زنجبیل دارای خاصیت ضد التهابی و ضد باکتری بوده که یک روش ساده برای درمان خانگی گوش درد به شمار می‌آید.

موادی که به آن‌ها نیاز دارید عبارتند از:

 • ۱ قاشق چای‌خوری زنجبیل رنده‌ شده
 • ۲ قاشق غذاخوری روغن زیتون
 • قطره چکان

برای تهیه این مخلوط باید ریشه زنجبیل تازه را رنده کرده و به آن روغن زیتون اضافه نمایید و منتظر بمانید تا زنجبیل حدود ۱۰ دقیقه داخل زیتون بماند و سپس با کمک قطره چکان دو قطره از این روغن را داخل گوش بریزید. این روش درمانی را دو بار در روز تکرار کنید.

درمان گوش درد سرماخوردگی

روغن زیتون را امتحان کنید

روغن زیتون خواص دارویی بسیار زیادی دارد و همینطور یکی از روش‌های درمان خانگی گوش درد به شمار می‌آید. این روغن باعث بهبود گوش درد شده و شما را خلاص می‌کند.

وسایلی که برای استفاده از آن نیاز دارید تنها یک گوش پاک کن است.

برای استفاده از این روش کافی است روغن زیتون را گرم کرده و سر خود را کمی کج کنید، به گونه‌ای که گوش آسیب دیده رو به سقف باشد سپس ۲ تا ۳ قطره روغن گرم را در گوش آسیب دیده بریزید. در همان وضعیت حدود ۵ دقیقه با سر کج باقی بمانید و می‌بینید که روغن اضافی از گوش خارج می‌شود، آن‌ها را پاک کنید. روش دیگر استفاده، این است که گوش پاک کن را آغشته به روغن زیتون کرده و در داخل گوش بمالید. این روش را دو بار در روز تکرار کنید.

درمان گوش درد با روغن زیتون

سرکه سیب هم برای گوش درد مفید است

فقط با کمک سرکه سیب و قطره چکان از شر گوش درد خلاص شوید. برای استفاده کافی است چند قطره از سرکه سیب را داخل مجرای گوش‌تان بریزید.منتظر بمانید در معرض هوا خشک شود. این روش درمانی را هر ۱۲ ساعت یک بار تکرار کنید تا درد گوش کاهش پیدا کند. استفاده از سرکه سیب به عنوان درمان خانگی گوش درد بسیار مرسوم است.

درمان گوش درد بزرگسالان

روغن اسطوخودوس

برای استفاده از این روغن فقط به توپ پنبه‌ای نیاز دارید. برای استفاده از آن کافی است ۲ تا ۳ قطره روغن اسطوخودوس را روی پنبه بریزید و آن را روی سوراخ گوش قرار دهید همچنین بهتر است ۱ قطره از این روغن را روی گوش بیرونی هم بزنید و حدود یک دقیقه ماساژ دهید.
– همچنین، یک قطره از این روغن معطر را روی گوش بیرونی‌تان بمالید و یک دقیقه ماساژ دهید. این روش را دو بار در روز انجام دهید.

درمان گوش درد با پیاز

روغن درخت چای برای درمان خانگی گوش درد

یکی از روش‌های دیگر برای درمان خانگی گوش درد کمک گرفتن از روغن درخت چای است.

وسایلی که برای استفاده از این روغن نیاز دارید عبارتند از:

 • چند قطره روغن درخت چای
 • ۱/۴ فنجان روغن زیتون
 • گوش پاک‌کن

برای تهیه این محلول کافی است  روغن درخت چای را داخل روغن زیتون رقیق کنید و در گوش آسیب دیده بزنید (یک یا دو قطره). سپس ۱۰ دقیقه سرتان را کج نگه داشته و سپس سرتان را صاف کنید و مایع خارج شده را تمیز نمایید. این روش درمانی را یک یا دو بار در روز تکرار کنید. (با توجه به درمان)

از روغن درخت چای به صورت رقیق‌ نشده استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث تحریک پوست شود.

روغن درخت چای برای درمان گوش

 روغن کرچک

با کمک روغن کرچک و توپ پنبه و قطره چکان از این  روش درمان استفاده کنید. کافی است روغن کرچک را کمی گرم کرده و چند قطره از آن را داخل گوش آسیب دیده بریزید. و با توپ پنبه مسدود کرده و منتظر بمانید روغن چند دقیقه بماند. بعد توپ پنبه‌ای را بردارید و روغن اضافی را پاک کنید. این روش درمانی را دو بار در روز تکرار کنید

 

روغن نعناع فلفلی

روغن نارگیل

روغن نارگیل علاوه بر این که درد و تورم را از بین می‌برد، اسید لوریک دارد، ‌ماده‌ای که مسئول وجود خواص ضد میکروبی در این روغن است. به همین دلیل روغن نارگیل یک درمان خانگی مناسبی برای رفع درد گوش است.

موادی که برای تهیه این محلول نیاز دارید عبارتنداز:

 • روغن نارگیل بکر
 • قطره چکان
 • توپ پنبه‌ای

برای تهیه این محلول کافی است چند قطره روغن نارگیل را در گوشی که درد می‌کند، بریزید و سپس آن را با توپ پنبه بپوشانید. بعد از این مرحله چند بار فک‌تان را باز و بسته کنید تا به همه نواحی گوش برسد. بعد از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه توپ پنبه را در آورده و روغن اضافی را از گوش خارج کنید. برای رسیدن به نتیجه بهتر این روش را دوبار در روز تکرار کنید.

درمان گوش درد نوزاد

روغن معدنی

این روش یک یک روش عالی برای درمان خانگی گوش درد است. برای استفاده از روغن معدنی برای رفع درد گوش شناگران مفید است. برای استفاده از آن کافی است، موقع رفتن به استخر  یا ۱ یا ۲ قطره از آن را داخل هر گوش بریزید.

درمان خانگی گوش درد

 پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن ماهیت پاک‌کنندگی دارد که باعث تخلیه مواد خارجی می‌شود.

وسایلی که برای استفاده از این محلول برای درمان خانگی گوش درد نیاز دارید عبارتند از:

 •  پراکسید هیدروژن ۳٪
 • قطره چکان
 • گوش پاک کن
 • گوش‌گیر

با کمک قطره چکان چند قطره پراکسید هیدروژن در گوش‌تان بریزید و گوش را با استفاده از گوش‌گیر چند دقیقه مسدود نمایید سپس باید گوش‌گیر را برداشته و با کمک گوش پاک‌کن دور و اطراف مجرای گوش را تمیز کنید. برای تاثیرگذاری بیشتر این روش، چند ساعت پس از بار اول دوباره این روش را تکرار کنید.

درمان خانگی گوش درد

 روغن سیر

یک روش دیگر برای درمان خانگی گوش درد استفاده از روغن سیر است.

برای استفاده از آن به وسایل زیر نیاز دارید:

 • ۵ حبه سیر
 • ۲۰ قطره روغن اوکالیپتوس
 • – نصف فنجان روغن زیتون

برای استفاده از آن کافی است حبه‌های سبر را لکه کنید و سپس آن‌ها را با روغن زیتون و  روغن اوکالیپتوس حرارت بدهید در مرحله بعد، چند قطره از این روغن را در گوش آسیب دیده ریخته و عفونت آن از بین رود. دوبار در روز این ترکیب را داخل گوش آسیب‌دیده بریزید.

درمان خانگی گوش درد

در ادامه ویدئو کوتاهی برای درمان گوش درد مشاهده می‌کنید:

ویدئو کوتاه برای درمان گوش درددانلود فیلم درمان گوش درد

امیدوارم این مطلب آموزشی در مورد ” درمان خانگی گوش درد ” برایتان مفید و کاربردی بوده باشد و در مواقع ضروری بتوانید دردتان را تسکین دهید. گوش جزو مهم‌ترین اجزای بدن ما و نعمت الهی است، پس مراقبش باشیم.

هر گونه نظر، انتقاد، پیشنهادی راجع به این مطلب از مجله دارید از طریق کامنت به ما اعلام کنید، همچنین اگر تجربه‌ای در استفاده از موارد ذکر شده دارید، با دوستانتان به اشتراک بگذارید. ممنون که همراه ما هستید ♥