درمان خانگی چروک پیشانی: ۸ درمان خانگی برای از بین بردن چروک‌های پیشانی

درمان خانگی چروک پیشانی: ۸ درمان خانگی برای از بین بردن چروک پیشان

احتمالا زمان‌هایی که جلوی آینه می‌ایستید، چین و چروک‌های صورتتان مخصوصا پیشانی که بیشتر به چشم می‌آیند توجه شما را به خود جلب می‌کنند. متاسفانه نمی‌توان جلوی پیری و چروک شدن پوست پیشانی را گرفت اما با رعایت برخی از نکات خیلی ساده می‌توان شدت آن را کم کرد یا این که اگر به فکر درمان هستید به راحتی با چند راه حل ساده و البته خانگی چین و چروک پشانی را از بین برد. ما در این مطلب قصد درایم ابتدا روش‌های پزشکی که در درمان چروک پرکاربردندن را معرفی کنیم و سپس به بررسی روش‌های درمان خانگی چروک پیشانی بپردازیم. با مجله صورتی‌ها همراه باشید.

درمان خانگی چروک پیشانی

درمان خانگی چروک پیشانی

هیچ فرمول جادویی برای جلوگیری از پیر شدن پوست وجود ندارد. صورت شما که در معرض دید قرار دارد پیری و یا چروک را بیشتر از هر عضو دیگری نمایان‌تر می‌کند.

چروک در اطراف چشم و لب‌ها، چروک شدن پوست ناحیه پیشانی و به وجود آمدن لکه‌های پوستی روی دست از بارزترین نشانه‌های پیری پوست هستند. چروک قسمت پیشانی معمولا به صورت خطوط افقی و عمودی خود را نمایان می‌کنند که بعد از مدتی نمی‌توان به همین راحتی آن‌ها را از بین برد مگر اینکه از برخی روش‌های زیبا سازی پوست مثل تزریقات پوستی یا لیزر درمانی استفاده کنید.

بهتر است قبل از اینکه شروع به معرفی روش های درمان خانگی چروک پیشانی کنیم دلایل ایجاد چروک پیشانی را بررسی کنیم تا با یافتن ریشه این چروک‌ها، راحت‌تر در مسیر درمان قدم برداریم.

چه چیزی باعث ایجاد چین و چروک پیشانی می‌شود؟

چه چیزی باعث ایجاد چین و چروک پیشانی می‌شود؟

هر عارضه‌ای می‌تواند دلایل بسیار زیادی داشته باشد. چروک پیشانی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و برای ایجاد چروک در قسمت پیشانی دلایل زیادی را می‌توان برشمرد. دلایلی مثل:

۱_ پیری: کلاژن پروتئین اصلی ساختاری است که وظیفه حفظ و نگهداری لایه‌های پوستی را دارد. با بزرگ شدن و رشد یافتن طبیعی بدن میزان سنتز کلاژن کاهش می‌یابد و باعث می‌شود پوست شما خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد. کاهش تولید کلاژن با افزایش سن رابطه مستقیمی داشته و می‌توان گفت مهم‌ترین دلیل و عامل ایجاد چین و چروک و خطوط ریز و بزرگ در پیشانی همین مورد است.

کلاژن پروتئینی است که در محیط خارج از سلول‌های مختلف گونه‌های مختلف موجودات، وجود دارد. پروتئین کلاژن به صورت رشته‌های کلاژن مشاهده می‌شود. (ویکی پدیا)

۲_ نور خورشید: قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید می‌تواند مانند هر عامل دیگری پیری پوست را تسریع کند. تنها نکته خوب در مورد آسیب های پوستی ناشی از نور آفتاب این است که برخلاف زمان و ژنتیک، به راحتی می‌توانید آن را کنترل کنید.

 شما می‌توانید با پوشیدن لباس و استفاده از کرم های ضد آفتاب از پوست خود محافظت کنید. شما باید هر روز ضد آفتاب را بر روی تمام پوستی که پوشیده از لباس نیست، بمالید.

۳_ سیگار: افرادی که سیگار می‌کشند به دلیل اثرات نیکوتین (یکی از مؤلفه های اصلی دخانیات) مستعد پیر شدن زودرس پوست هستند. نیکوتین باعث کوچک شدن رگ‌های خونی شما شده و جریان خون به پوست را خفه می‌کند. در نتیجه، پوست شما اکسیژن و مواد مغذی کافی که از طریق خون عبور می‌کند را دریافت نخواهد کرد و آسیب‌های ناشی از این تنگی سلول‌ها به شکل پیری زودرس پوست ظاهر می‌شوند.

قرار گرفتن در معرض سایر مواد شیمیایی موجود در دود سیگار تنها با مختل کردن مستقیم تولید کلاژن و الاستین (دو بلوک ساختاری اساسی پوست شما) این آسیب را بدتر می‌کند. بنابراین، با هر نوع استنشاق دود سیگار، شما واقعاً باعث می‌شوید که پوست، انعطاف پذیری و جوانی ذاتی خود را از دست بدهد.

۴_ هایفوتراپی: شکستگی دائمی پیشانی به دلیل عارضه تکرر پوست صورت در اثر انقباض مکرر عضلات زیرین در طی چندین سال ایجاد می‌شود. چین و چروک‌هایی که به دلیل انقباضات مکرر عضلات زیرین که به آن وصل می‌شوند روی پوست ایجاد شده‌اند، به عنوان چین و چروک پویا شناخته می‌شوند.

هنگامی که ماهیچه منقبض می‌شود، پوست پوشاننده به هم متصل می‌شوند و بین توده عضلات خط‌هایی موج دار ایجاد می‌کنند. انقباض مکرر همان عضلات باعث تقویت این چین و چروک‌ها می‌شود و خطوط حاصل را دائمی‌تر می‌کند. چین و چروک‌های پیشانی غالباً ناشی از اخم بسیار شایع است.

۵_ مصرف کم آب: مصرف ناکافی آب می‌تواند پوست شما را خسته و پوسته پوسته کند. اگر پوست شما هیدراتاسیون مورد نیاز خود را دریافت نکند، خشک، محکم، پژمرده و پوسته پوسته می‌شود. پوست خشک مستعد چروک شدن است به همین دلیل افراد دارای پوست خشک چین و چروک بیشتری در قسمت پیشانی خود دارند.

۶_ رژیم غذایی ضعیف: داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل، به شما کمک می‌کند تا با دریافت طیف گسترده‌ای از مواد مغذی سازگار با پوست، نیازهای پوست بدن خود را تامین کنید. پوست شما نیز مانند سایر قسمت های بدن برای سالم ماندن به دوز مناسب ویتامین‌ها و مواد معدنی خاصی نیاز دارد. اگر این نیازهای غذایی را از طریق رژیم غذایی تکمیل نکنید، اثرات آن را روی پوست خود احساس خواهید کرد.

۷_ کافی نبودن میزان خواب: اگر بخش زیادی از زندگی خود را صرف خوابیدن بیش از حد کنید نیز پوست شما در قسمت پیشانی و صورت دارای چروک زیادی خواهد بود. این چین و چروک های پیشانی به عنوان “خط خواب” شناخته می‌شوند. از آنجایی که صورت شما چند ساعت در شب به صورت جزئی در بالش خرد می‌شود، هر شب جریان خون به پوست صورت شما محدود شده و در نتیجه پوست ضعیف می‌شود که بیشتر مستعد چروک شدن است.

۸_ استرس: افرادی که مبتلا به استرس زیاد هستند، حال چه به عنوان یک عارضه روانی یا چه به عنوان یک عادت زندگی، سریع تر پیر خواهند شد! هورمون استرس اولیه، به نام کورتیزول اصلی‌ترین عامل چروک پوست در قسمت پیشانی می‌باشد، زیرا دارای موادی برای از بین بردن کلاژن پوست است. هرچه سطح استرس بالاتر باشد، تولید کورتیزول در بدن بیشتر می‌شود.

انواع درمان چروک پیشانی چیست؟

انواع درمان چروک پیشانی:

برای درمان چروک پیشانی هم می‌توانید از روش‌های پزشکی روز استفاده کنید و هم از روش‌های خانگی. این شما هستید که تعیین می‌کنید کدام روش درمانی را در پیش بگیرید که به نتیجه دلخواهتان برسید.

ما در این بخش سعی خواهیم کرد ابتدا به روش‌هایی اشاره کنیم که در پزشکی روز قابل استفاده‌اند و سپس روش‌های درمان خانگی چروک پیشانی را باهم مورد بررسی قرار خواهیم داد. پس با مجله بانوان صورتی‌ها همرا ه باشید.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

ورزش برای عضلات صورت بانوان

[/box]

روش‌های پزشکی درمان چروک پیشانی

روش‌های پزشکی درمان چروک پیشانی:

برای درمان چروک‌های پیشانی روش‌های پزشکی زیادی موجود می‌باشد. روش‌هایی مثل:

۱_ تزریق سم بوتولینوم (Botox ، Dysport ، Xeomin): سم بوتولینوم یک روش درمانی است که برای رفع چین و چروک ناشی از حرکت تکراری ماهیچه‌های صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این ماده معمولاً برای نرم کردن چین و چروک‌های نواحی مثل بین چشم‌ها (ناحیه گلاب)، گوشه‌های چشم‌ها (پای کلاغ) و یا لب‌ها استفاده می‌شود.

۲_ استفاده از پرکننده‌های تزریقی: پرکننده‌های تزریقی مانند Restylane Juvederm و Radiesse یک محلول موقت برای از بین بردن چین و چروک‌های پیشانی را ممکن می‌سازند. این روش درمانی بر روی مکانیسم حجم دهی صورت انجام می‌گیرد، که پس از آن پزشک ممکن است از تکنیک‌های مقاومت پوست برای رفع خطوط عمیق‌تر که خارج از محدوده پرکننده‌های تزریقی هستند، استفاده کند.

۳_ استفاده از لیزر: . همانطور که از نام این روش پیداست، این تکنیک لایه‌های موجود در لایه بالایی پوست را برداشته و باعث جوان شدن پوست پیشانی خواهد شد.

۴_ لایه برداری با مواد شیمیایی: لایه برداری‌های شیمیایی با افزایش گردش خون سلول‌ها، به سرعت بخشیدن روند بازسازی پوست کمک می‌کنند. از آنجا که لایه‌های فرسوده پوست صورت را با سرعت بیشتری از بین می‌برند، علائم قابل مشاهده پیری پوست، حداقل تا حدی مشخص، محو خواهند شد. بنابراین، لایه برداری‌های شیمیایی نه تنها ظاهر بد چین و چروک و خطوط ریز را کاهش می‌دهند، بلکه به یکدست شدن بافت کلی پوست صورت نیز کمک می‌کنند.

افرادی که دارای حداقل درجه چروک هستند، می‌توانند لایه برداری با مواد شیمیایی که معمولاً از نظر شدت خفیف هستند، را انتخاب کنند که گفته می‌شود هیچ گونه خطری ندارند.

حتما قبل از استعمال این گونه لایه بردارها حتما با پزشک متخصص مشورت کرده و از مصرف خود سرانه جدا خودداری کنید.

از طرف دیگر، لایه برداری با مواد شیمیایی عمیق‌تر فقط توسط پزشک قابل استفاده است زیرا خطر آسیب دیدن پوست بسیار افزایش می‌یابد. لایه برداری‌های شیمیایی عمیق حتی می‌توانند منجر به ایجاد برخی از زخم‌ها یا تغییر در رنگ پوست شما شود.

۵_ Dermabrasion: این روش درمانی شامل استفاده از یک قلم مو کوچک یا چرخشی با سرعت بالا و چرخش فلزی برای خراش دادن لایه‌های آسیب دیده اپیدرمی است. این فرسایش ناخواسته باعث رشد سلول‌های جدید پوست می‌شود. با از بین رفتن لایه‌های پیر و مریض پوست پیشانی شما به وضوح صاف خواهد شد. درم ابریژن به طور معمول برای درمان جای زخم آکنه، چین و چروک‌های ناشی از نور خورشید و رنگدانه‌های ناهموار استفاده ‌می‌شود.

۶_ استفاده از رتینوئیدها: رتینوئیدها با تقویت تولید طبیعی کلاژن و الیاف الاستیک می‌توانند تغییر رنگ پوست، شکسته شدن بافت الاستیک و چین و چروک پیشانی را کاهش دهند. توجه داشته باشید که رتینوئیدها می‌توانند پوست را تحریک کرده و باعث خشکی و حساسیت به نور شوند.

نکته مهم: از این روش درمان چروک پیشانی حتما باید با توصیه پزشک استفاده شود.

برای درمان چروک پیشانی باید از کدام روش استفاده کنید؟

برای درمان چروک پیشانی باید از کدام روش استفاده کنید؟

شاید این هم سوالی باشد که هنگام انتخاب یک روش درمانی برای بیماری یا عارضه‌ها از خود یا دیگران بپرسید و سعی می‌کنید تا بهترین و کارآمدترین روش درمانی را انتخاب کنید.

در بخش بالا ما به چندین روش درمان که بسیار کاربردی هستند و طبق علم روز انجام می‌گیرند اشاره کردیم و سعی کردیم توضیحی نسبتا جامع درباره آن ارایه دهیم. اما سوال اصلی این است که باید کدام روش درمانی را انتخاب کرده و در راستای آن عمل کنید؟

نکته مهمی که باید قبل از انتخاب هر کدام از روش‌های درمانی به خاطر داشته باشید این است که هر کدام از این روش‌های درمان چروک پیشانی دارای فواید و کارایی و به طبع دارای برخی عوارض نیز هستند که باید از آن‌ها اطلاع داشته باشید.

برای داشتن اطلاعات کافی در مورد میزان کارایی برخی از روش‌های یاد شده بالا ما نکاتی را برای شما عزیزان آماده کردیم تا بتوانید تصمیم درستی را بگیرید.

نکات کلیدی در درمان چروک پیشانی

نکات کلیدی در درمان چروک پیشانی عبارتند از:

۱- تزریق ژل بوتاکس برای درمان چروک‌های عمیق ناشی از پیری یا آسیب‌های ناشی از نور خورشید تقریبا بی‌اثر است استفاده از این روش هیچ فایده‌ای نخواهد داشت.

۲- استفاده از پرکننده‌های تزریقی برای درمان چروک پیشانی کم عمق بهترین انتخاب می‌تواند باشد.

۳- اگر به دنبال از بین بردن چروک‌ها و چربی اضافه پوست خود هستید جراحی کارآمدترین روش برای درمان چروک پیشانی است.

۴- باید به خاطر داشته باشید که استفاد از روش لیزر درمانی دارای عوارضی مثل تغییر رنگ پوست است. افرادی که دارای پوستی تیره‌اند باید به این نکته توجه داشته باشند.

در بخش بالا ما به چندین روش دارویی و پزشکی برای درمان چروک پیشانی اشاره کردیم که امیدواریم مورد قبول شما عزیزان واقع شده باشد. حال نوبت آن است تا به روش‌های خانگی درمان چروک پیشانی اشاره کنیم.

درمان خانگی چروک پیشانی

درمان خانگی چروک پیشانی:

برخی از افراد به جای روش‌های پزشکی، سعی می‌کنند از روش‌های خانگی درمان چروک پیشانی استفاده کنند. این تصمیم می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد که یکی از این دلایل هزینه درمان‌های پزشکی است. روش‌های خانگی درمان چروک پیشانی به دلیل این که از مواد طبیعی برای درمان بهره می‌برند هم عوارض و خطرات بسیار کمتری دارند و هم اینکه بسیار راحت و آسان‌تر هستند و نیاز به دانش یا دستگاه تخصصی ندارند و همه افراد با داشتن اطلاعات کافی می‌توانند درمان را شروع کنند.

روش‌های خانگی درمان چروک پیشانی

روش های خانگی برای درمان چروک پیشانی عبارتند از:

۱- آبرسانی به پوست:

مرطوب نگه داشتن پوست با نوشیدن مایعات کافی شاید ساده‌ترین راه برای درمان چروک پیشانی در خانه باشد. مصرف کم آب به سلامتی شما آسیب می‌رساند، که بیشترین میزان آسیب را روی پوست مشاهده خواهید کرد. این امر عمدتاً به این دلیل است که آب قبل از اینکه به پوست برسد، توسط اندام‌های دیگر جذب می‌شود.

بدن ما هر روز از طریق ادرار و عرق مقدار زیادی آب از دست می‌دهد. بنابراین مهم است که یک تلاش هماهنگ برای جایگزینی آب از دست رفته به صورت روزانه انجام شود. برای هیدراته کردن پوست خود بهتر است ۶_۸ لیوان آب در طول روز بنوشید.

۲- ورزش دادن صورت برای از بین بردن چروک پیشانی:

ورزش دادن پوست یکی از بهترین روش‌های درمان خانگی چروک پیشانی و اثرات پیری پوست است که به راحتی در منزل می‌توانید انجام دهید. برای این کار می‌توانید این سه مرحله را به پایان برسانید:

 • انگشتان هر دو دست را کمی نرمش داده و سپس به صورت مشت گره کنید.
 • دستان مشت کرده خود را روی صورت قرار داده و به آرامی باز و بسته کنید.
 • همچنین می‌توانید انگشتان خود را به صورت یکجا بر روی پوست صورت خود بکشید.
 • این کار را به صورت ۵ بار در طول روز آن هم به مدت ۵ دقیقه انجام دهید.

۳- استفاده از کمپرس آب سرد:

کمپرس آب سرد تاثیر شگرفی در کاهش میزان چین و چروک پوست دارد و یکی از رایج‌ترین روش‌های درمان خانگی چروک پیشانی است. بر اساس گفته‌های انجمن جراحان پوست آمریکا کمپرس آب سرد روشی ساده، کارآمد و بسیار موثر در از بین بردن چروک ناشی از پیری پوست یا افتادگی آن است.

این روش بسیار راحت است و چون اکسیژن کافی را به پوست می‌رساند باعث نرم‌تر شدن پوست می‌گردد.

در میان روش‌های درمان خانگی برای از بین بردن چروک پیشانی برخی به صورت کرم‌های موضعی هستند. کرم‌هایی مثل:

۴- آلوئه ورا:

ژل تازه استخراج شده از این گیاه چون دارای ویژگی‌ها و مواد مغذی زیادی است به چسبندگی پوست کمک کرده و موجب می‌شود پوست حالت خوبی به خود داشته باشد وبه عنوان یک روش بسیار موثر در درمان خانگی چروک پیشانی به حساب بیاید.

ژل آلوئه ورا همچنین به عنوان یک ماده مرطوب کننده عمل می‌کند و به بازگرداندن رطوبت پوست کمک کرده و در نتیجه پوست نرم می‌شود. ژل آلوئه ورا با غلظت حداکثر ۰.۵ درصد برای کاربرد موضعی بی‌خطر است و می‌تواند به مرطوب شدن پوست شما بدون هیچ گونه عوارض جانبی کمک کند.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

بادکش صورت برای زیبایی: فواید،مضرات و نحوه انجام در خانه

[/box]

۵- ماسک قهوه:

قهوه نیز یکی از موادی بوده که در ترمیم چروک پیشانی و همچنین به عنوان یک درمان خانگی چروک پیشانی به حساب می‌آید.

برای استفاده از ماسک قهوه دستورالعمل زیر را دنبال کنید:

 • یک تخم مرغ تهیه کنید و زرده و سفیده آن را از هم جدا کنید.
 • سفیده جدا شده را درون یک کاسه ریخته و هم بزنید.
 • یک چهارم قاشق غذا خوری قهوه خرد شده به آن اضافه نمایید.
 • پودر قهوه و سفیده تخم مرغ را هم بزنید.
 • دستان و ناخن‌های خود را کامل بشویید و مطمئن شوید خوب تمییز شده باشند.
 • با حرکات دایره وار مخلوط درست کرده خودتان را بر روی پوستتان بمالید.
 • به مدت ۲۰ – ۳۰ دقیقه صبر کنید و سپس آن را از پوستتان جدا کنید.

۶- روغن مانوکا:

طی تحقیقاتی که انجام شده است روغتن مانوکا یکی از بهترین روش‌های درمان خانگی چروک پیشانی است. شما فقط کافی است مقداری از این روغن را روی انگشتان خود ریخته و به آرامی روی پوست صورتتان مالش دهید. این کرم به دلیل خاصیت ضد التهابی که دارد موجب می‌شود پوست نسبت به محرک‌های خارجی واکنش بهتری نشان دهد.

این روغن حیوانی باید در اندازه مناسب استفاده شود و استفاده از آن موجب ضخیم شدن پوست خواهد شد که ضخیم شدن پوست دارای عوارض زیادی است که در بالا به آن اشاره کردیم.

۷- استفاده از عسل و لیمو:

عسل به عنوان یک منبع مغذی از مواد و فرآورده‌های طبیعی دارای قابلیت هیدراته کردن پوست نیز است. برای استفاده از عسل و لیمو به عنوان یک درمان خانگی چروک پیشانی این مراحل را طی کنید:

 • مقدار مساوی از عسل و آب لیمو را داخل یک کاسه ریخته و مخلوط کنید.
 • محلول را روی پوست خود قرار دهید.
 • به مدت ۵ دقیقه محلول ساخته شده را روی پوستتان مالش دهید.
 • بعد از ۱۵ دقیه صورت خود را بشویید.
 • برای داشتن اثر بهتر ماسک عسل و لیمو باید حداقل یک بار در روز و ۴ بار در هفته استفاده کنید.

۸- روغن نارگیل:

روغن نارگیل یکی از پرکاربردترین موادی است که می‌توانید به لیست کرم‌های ضد چروک خود اضافه کنید. این مرطوب کننده تمام طبیعی به راحتی توسط پوست جذب می‌شود و به محافظت از آن در برابر آسیب‌های رادیکال آزاد کمک می‌کند. چون روغن نارگیل در دمای آزاد به سرعت منجمد می‌شود باید به صورتی که در زیر توضیح می‌دهیم از آن استفاده کنید تا اثر کند.

 • مقداری از رغن نارگیل را درون یک ظرفی ذوب کنید.
 • یک توپ کوچک پنبه را درون روغن خیس کنید و آن را روی پوست صورت و پیشانی خود بکشید.
 • دستان و انگشتان خود را تمیز بشویید و تا ۵ دقیقه روغن را به آرامی روی پوست خود بکشید و ماساژ دهید.
 • اجازه دهید روغن به مدت یک شب روی پوستتان بگذارید تا به صورت کامل جذب پوستتان شود.

چگونه از بروز چروک پیشانی جلوگیری کنیم؟

چگونه از بروز چروک پیشانی جلوگیری کنیم؟

چه کار کنیم تا از بروز چروک پیشانی جلوگیری کنیم؟ شاید این سوالی باشد که ذهن شما را به خود مشغول کرده است. برای این که از چروک پیشانی خود جلوگیری کنید باید نکاتی را رعایت کنید.

مهم‌ترین نکات در جلوگیری از بروز چروک پیشانی عبارتند از:

۱- شاید شما نیز جزو افرادی هستید که زیاد اخم می‌کنید یا اینکه زیاد از ماهیچه‌های صورت خودکار می‌کشید. بهتر است برای این که از این عادت‌های خود دست بکشید از دوستان وآشنایان خود بخواهید زمانی که در حضور آنان این کار را تکرار می‌کنید جلوی شما را بگیرند یا اینکه به شما یاد آوری کنند.

۲- به تغذیه خود دقت زیادی داشته باشید و سعی کنید از موادی استفاده کنید که دارای قند و کربوهیدرات زیادی باشند.

۳- میزان مصرف الکل خود را کاهش دهید و تا حد الامکان از مصرف الکل خود داری کنید چرا که موجب زبر شدن پوستتان خواهد شد.

۴- کرم‌های ضد آفتاب و مرطوب کننده‌ها دو عنصر بسیار مهم برای حفاظت از پوست است. سعی کنید قبل از خارج شدن از خانه و انجام کارهای روزمره خود حتما ۲۰ دقیقه قبل از خروج از مرطوب کننده‌ها و کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

۵- برای در امان ماندن از نور خورشید و دیگر عوامل تهدید کننده خارجی ار لباس مناسب و عینک آفتابی استفاده نمایید.

۶- همیشه قبل از خواب آرایش و میکاپ خود را پاک کنید.

امیدواریم از راهکارهایی که برای از بین بردن چروک پیشانی خدمت شما عزیزان بیان کردیم کمال استفاده را برده باشید و از خواندن مقاله روش‌های درمان خانگی چروک پیشانی لذت ببرید.

اگر هریک از شما عزیزان تجربه دیگری برای از بین بردن چروک پیشانی دارید و یا راهکار دیگری را می‌دانید که ما در این مقاله به آن نپرداختیم لطفا در بخش نطرات حتما بیان کنید.

منبع اتخاذ شده برای تهیه این مقاله: top10homeremedies

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.