درمان خانگی نیش پشه: چه کار کنیم پشه نیش نزند؟

درمان خانگی نیش پشه: چه کار کنیم پشه نیش نزند؟

صورتی‌ها: حتما شما نیز نیش پشه‌های مختلف را تجربه کرده‌اید. برای اینکه پشه نیش نزند و یا درمان جای نیش پشه روش‌های مختلف و درمان‌های متفاوتی وجود دارد. در این مقاله ما قصد داریم چندین درمان خانگی نیش پشه و همچنین روش‌های جلوگیری از نیش زدن پشه را به شما معرفی کنیم.

پیش از درمان سوال مهم این است که چه کار کنیم پشه نیش نزند؟ در این مطلب دقیقا به این موضوع اشاره شده و علاوه بر آن زمان مراجعه به پزشک و روش‌های گیاهی و دارویی نیز برای درمان بیان شده است.

درمان خانگی نیش پشه

درمان خانگی نیش پشه

قبل از اینکه به معرفی روش‎‎‌های درمان خانگی نیش پشه بپردازیم بهتر است کمی راجع به اینکه پشه چرا نیش می‌زند و نیش پشه چه تاثیراتی در بدن دارد صحبت کنیم. سپس به این نکات که چگونه از نیش پشه جلوگیری کنیم؟ و روش‌های درمان گیاهی و دارویی نیش پشه چه هستند بپردازیم.

هر ساله عده زیادی از مردم توسط پشه‌ها مورد گزش قرار می‌گیرند که می‌تواند بر روی مکانیزم عملکردی بدن هر فرد به صورت جداگانه تاثیر بگذارد. هنگامی که پشه نیش می‌زند مقداری از بزاق دهانش وارد خون می‌شود. ماده وارد شده به خون حاوی مقداری پروتئین و ماده ضد انعقاد خون است. پروتئین وارد شده به خون باعث تحریک سیسم ایمنی بدن شده و بدن برای دفع خطرات احتمالی دست به آزاد سازی هیستامین می‌زند.

هیستامین آزاد شده با گلبول‌ه‌های سفید به منطقه مورد گزش رسیده و به آن‌ها کمک می‌کند تا خطر سریع‌تر رفع شود. نا گفته نماند که هیستامین آزاد شده موجب التهاب، خارش و تورم پوست می‌شود.

گاهی اوقات کسی که برای بار اول مورد گزش پشه قرار گرفته ممکن است اصلا متوجه چیزی نشود چرا که سیستم دفاعی بدن او هیچ پاسخی به مهاجم خارجی نمی‌دهد و همچنین ممکن است برخی از افراد هم اثر گزش پشه را در طول زمان مشاهده کنند نه در همان لحظه.

هنگامی که مورد گزش پشه قرار می‌گیرید بهتر است بدانیم که چه کارهایی می‌توانیم برای کاهش خارش ناشی از گزش انجام دهیم.

درمان نیش پشه با دارو و کرم:

نیش پشه باچی خوب میشه؟ شاید این سوالی باشد که ذهن شما را درگیر کرده است. باید بیان کنیم که روش‌های درمانی زیادی برای درمان نیش پشه وجود دارد که مدت زمان کوتاهی طول می‌کشد تا بفهمید که کدام روش برای شما مناسب‌تر است و بدن شما به آن جواب می‌دهد.پ

مثلا برای درمان، چند روش درمان خانگی نیش پشه وجود دارد که می‌توانید از آن ها بهره ببرید یا اینکه از داروهای مختلفی مثل ژل ایبوپروفن، کرم هیدروکورتیزون، ژل گزیلوکایین برای این کار کمک بگیرید که روش استفاده از دارو بر روی کاتولوگ یا خود دارو نوشته می‌شود.

همان طور که در بالا اشاره کردیم چند درمان خانگی نیش پشه وجود دارد که ما در زیر به چند نوع درمان اشاره کرده و با توضیحاتی شما را برای انجام این روش‌ها بیشتر آشنا می‌کنیم.

روش‌های درمان خانگی نیش پشه:

روش‌های درمان خانگی نیش پشه:

برای درمان خانگی نیش پشه چند روش بسیار ساده ولی کارآمد وجود دارد مثل:

۱- مالش منطقه گزیده شده با الکل:

پس از اینکه متوجه شدید پشه شما را نیش زده است فورا جای نیش را با الکل ضد عفونی کنید. برای این کار مقداری الکل را روی یک پنبه یا پارچه تمیز بریزید و به آرامی بر روی محل گزش مالش دهید.

چون الکل بعد از اینکه بر روی پوست خشک شود حالت خنکی به آن می‌بخشد این کار می‌تواند باعث بهبود جای نیش پشه شود. فقط به مقدار زیاد از الکل بر روی پوست استفاده نکنید چرا که موجب آسیب دیدن پوست می‌شود.

۲- ریختن عسل بر روی محل نیش پشه:

عسل یک ماده ضد عفونی کننده و ضد باکتری بسیار کارآمد است که موجب بهبود جای نیش پشه می‌شود. البته بهتر است روی آن را با چیزی بپوشانید چرا که شیرینی عسل باعث جذب پشه یا مگس خواهد شد.

۳- شست و شو محل گزش با بلغور جو دسر:

بلغور جو دسر دارای خواص فعالی است که برای درمان بسیاری از بیماری‌های عفونی و گزش انواع مختلف حشرات، آبله مرغان و پوست خشک کمک زیادی می‌کند. شما می‌توانید مقداری بلغور جو دسر را به ظرفی ریخته و محل گزش را در آن شست و شو دهید یا اینکه با بلغور جو دسر ماده خمیر مانندی درست کرده و مانند ماسک بر روی محل گزش قرار دهید تا شاهد اثر این روش عالی درمان خانگی نیش پشه باشید.

۴- استفاده از یک کیسه چای سرد برای درمان جای نیش پشه:

نیش پشه اطراف چشم، از جمله گز‌ش‌هایی است که هم می‌تواند بسیار خطرناک باشد چرا که موجب عفونت چشم می‌گردد و هم‌ این که بسیار آزار دهنده است چون که خارش بیشتری دارد. چای یکی از چند روش درمان خانگی نیش پشه است که برای درمان نیش در اطراف چشم به کار می‌رود.

چای سبز یا سیاه دارای خواص ضد انعقادی و ضد التهابی است. برای این کار می‌توانید مقداری چای سبز یا سیاه را درون کیسه‌ای ریخته و در یخچال بگذارید تا خنک شود سپس چای خنک را بر روی محل گزش قرار دهید تا التهاب و توروم آن کاهش پیدا کند.

۵- مالش جای زخم با ریحان:

ریحان دارای ترکیبات شیمیایی است که موجب کاهش خارش می‌شود. شما می‌توانید برای کاهش خارش از روغن ریحان یا جوشانده ریحان به عنوان یک روش درمان خانگی نیش پشه استفاده کنید به صورتی که مقداری از ریحان را در یک ظرف آب جوش بریزید و مقداری از مخلوط درست کرده را روی محل گزش قرار دهید و یا اینکه چند برگ ریحان تازه را تهیه و خرد کرده و به آرامی روی محل گزش بمالید.

۶- استفاده از آنتی هیستامین:

آنتی هیستامین‌ها موجب کاهش هیستامین ترشح شده در محل گزش شده و به از بین رفتن التهاب و خارش پوست کمک می‌کنند. برای این کار می‌توانید از خوراکی‌هایی استفاده کنید که دارای آنتی هیستامین هستند یا از روغن‌های موضعی کمک بگیرید.

۷- ژل آلوئه ورا:

ژل آلوئه ورا حاوی ترکیبات خنک کننده‌ای است که به کاهش و از بین رفتن خارش ناشی از گزش پشه کمک می‌کند. برای این کار می‌توانید هم از ژل‌های موجود در داروخانه‌ها استفاده کنید یا اینکه مستقیما مقداری از گیاه را برش داده و روی محل گزش قرار دهید. ژل آلوورا یکی از روش‌های بسیار کارآمد برای درمان خانگی نیش پشه است.

۸- استفاده از سیر رقیق شده:

همه ما سیر را با بوی بدن دهان بعد از خوردن به یاد می‌آوریم. برخی از کرم‌ها از سیر به دلیل دارا بودن خواص ضد ویروسی و التیام بخش زخم استفاده می‌کنند اما شما نباید مستقیما سیر را بر روی پوست قرار دهید چرا که باعث التهاب خواهد شد. بهتر است مقداری از سیر را با روغن نارگیل مخلوط کرده و رقیق کنید تا باعث اذیت شدن پوست نشود.

علاوه بر روش‌های یاد شده در بالا که عوارض جانبی خاصی بر روی پوست ندارند روش‌های دیگری نیز وجود دارد که گاها باعث بروز عوارضی بر روی پوست می‌شود و هنگام امتحان این روش‌ها باید دقت کافی داشته باشید. این روش‌ها عبارتند از:

 1. استفاده از جوش شیرین
 2. استفاده از آب لیمو یا لیمو
 3. استفاده از خمیر دندان
 4. استفاده از سرکه
[box type=”download” align=”” class=”” width=””]مطلب پیشنهادی برای شما:

دلایل خارش پوست بدن در شب و راه‌های درمان

[/box]

برای درمان نیش پشه به پزشک مراجعه کنیم؟

برای درمان نیش پشه به پزشک مراجعه کنیم؟

شاید این هم برای کسانی که زیاد مورد گزش پشه قرار می‌گیرند یا کسانی که زمان زیادی طول می‌کشد تا جای نیش پشه در آن‌ها خوب شود سوال باشد. بهتر است بدانیم هنگامی باید به پزشک مراجعه کنید که پس از نیش پشه مورد حملات آنافیلاکسی قرار گرفته باشید.

آنافیلاکسی یا بیش‌دفاعی که واکنش آلرژیک جدی است، به‌طور ناگهانی آغاز می‌شود و می‌تواند منجر به مرگ گردد. (ویکی پدیا)

حملات آنافیلاکسی دارای علایمی است مانند:

 • کهیر بستن صورت
 • خس خس کردن
 • تنگی نفس
 • احساس مسدود شدن حلق

حملات آنافیلاکسی به ندرت بر اثر نیش پشه رخ می‌دهد و بیشتر بر اثر گزش سایر حشرات به وجود می‌آید.

چه مدت طول می‌کشد تا جای گزش پشه از بین برود؟

چه مدت طول می‌کشد تا جای نیش پشه از بین برود؟

نیش پشه به صورت معمول بین چند ساعت تا یکی دو روز از بین می‌رود ولی متغیرهای زیادی می‌تواند بر مدت این دوره تاثیر گذارد مثل انداره نیش پشه و سیستم ایمنی بدن. البته خاراندن جای نیش پشه نیز می‎‌تواند این دوران را کاهش یا افزایش دهد. حساس بودن پوست نیز یکی از متغیرهای مهم است.

چه کار کنیم پشه نیش نزند؟

چه کار کنیم پشه نیش نزند؟

بهترین راه مقابله با نیش پشه جلوگیری و ایجاد آمادگی در خود است. اگر شما به مکان‌هایی می‌روید که مطمن هستید پشه در آن وجود دارد حتما از موادی استفاد کنید که پشه به شما نزدیک نشود و یا موادی را همراه خود داشته باشید که پس از گزش بتوانید جلوی اثرات آن را بگیرید.

برای در امان ماندن از نیش پشه بهتر است مواردی را که در زیر اشاره خواهیم کرد را رعایت کنید. و حدالامکان از این موارد دوری کنید.مواردی مثل:

 1. بوی بد و عرق کردن بدن
 2. برانگیخته شدن بیش از حد.
 3. حضور در محیط‌های روشن (مخصوصا در شب)
 4. اسیدلاکتیک
 5. کربن دی اکسید
 6. مصرف مشروبات الکلی

ما در این مقاله از مجله صورتی‌ها به چند روش درمان خانگی نیش پشه اشاره کردیم و همچنین بیان کردیم که چرا جای نیش پشه می‌خارد و چه کار کنیم تا پشه نیش نزند اطلاعاتی ارئه دادیم. امیدواریم که این اطلاعات بتواند به شما عزیزان در این فصل گرم که هجوم پشه‌ها زیاد است کمک کند. چنانچه شما عزیزان نیز روش‌های دیگری برای درمان نیش پشه می‌دانید را در بخش نظرات بیان کنید تا دیگر کاربران نیز بتوانند از آن استفاده کنند.

منبع: healthline

1 دیدگاه برای “درمان خانگی نیش پشه: چه کار کنیم پشه نیش نزند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.