درمان خانگی شپش سر بچه ها: ۱۵ روش برای نابودسازی شپش سر در خانه

صورتی‌ها: شپش نوعی حشره انگلی است که از خون انسان و سایر جانداران مثل شامپانزه تغذیه می‌کند. این حشره بسیار موذی همواره در حال تکثیر خود است و روزی حدود ۴ تا ۳ عدد تخم می‌گذارد. شپش دو نوع کلی دارد: شپش سر و شپش بدن. شپش سر یکی از بارزترین مشکلات پوستی است که در بین کودکان مدرسه‌ای شیوع پیدا می‌کند. یکی از راه‌های درمان شپش موی سر، استفاده از مواد شوینده شیمیایی است. اما شما می‌توانید با چند راه حل خانگی نیز، از شر شپش سر بچه ها خلاص شوید. در ادامه ما را همراهی کنید تا شما را با ۱۵ درمان خانگی شپش سر بچه ها آشنا سازیم.

درمان خانگی شپش سر بچه ها

درمان خانگی شپش سر بچه ها

اگر کودک شما همواره در حال خاراندن سر خود است و نشانه‌هایی از بروز انواع جوش پوستی در پوست سر او می‌بینید، احتمال این که سر کودک شما دچار گزش‌های شپش شده، بسیار بالاست و هر چه سریع‌تر باید اقدام به پاکسازی پوست سر کودک خود کنید.

برای این کار شما هم می‌توانید از انواع شامپوهای شیمایی شپش بر استفاده کنید و هم از روش‌های خانگی درمان شپش سر بچه ها.

شما شامپوهای شیمیایی را می‌توانید به راحتی از داروخانه‌ها تهیه کنید، به همین دلیل در این بخش ما فقط درمان های خانگی شپش سر بچه ها را خدمتتان معرفی خواهیم نمود و طریقه ساخت و انجام هر روش را نیز به صورت کامل خدمتتان بیان می‌کنیم.

درمان های خانگی زیادی برای از بین بردن شپش سر بچه ها وجود دارد. به عنوان مثال:

سرکه برای درمان شپش سر

۱- سرکه برای درمان شپش سر:

سرکه یکی از بهترین درمان های خانگی شپش سر بچه ها محسوب می‌شود و کارآمدی بالایی دارد. شما باید چند قطره سرکه را بر روی سر کودک خود قرار دهید و به آرامی آن را بمالید.

سرکه باعث خواهد شد تا شپش‌ها از ساقه موها کنده شده و با شست و شوی مناسب نیز از بین بروند. شما برای این کار می‌توانید از انواع سرکه همچون سرکه سیب نیز استفاده کنید.

درمان خانگی شپش سر بچه ها

۲- روغن زیتون؛ روشی کارآمد برای درمان خانگی شپش سر بچه ها:

روغن زیتون را به اندازه چند قطره (بستگی به اندازه سر دارد و باید تمامی نواحی پوست سر را بپوشاند) روی پوست سر کودک خود قرار دهید و آن را با حرکات آرام ماساژ دهید. روغن زیتون شپش‌ها را در برمی‌گیرد و اجازه تنفس به آن‌ها نمی‌دهد. با این کار شپش‌ها مرده و شما با شانه مخصوص شپش به راحتی می‌توانید آن‌ها را از پوست سر جدا کنید.

بعد از قرار دادن روغن زیتون و مالش آن، اجازه دهید تا ۲۰ الی ۱۵ دقیقه بر روی سر بماند و سپس آن را با شامپو بشویید تا روغن از بین برود. این کار را در طول روز چندین بار تکرار کنید.

در هر بار چک کنید تا ببینید آیا میزان جوش‌ها و نواحی گزش پیدا کرده، رو به بهبودی و کم‌تر شدن است یا نه؟

همچنین لباس‌های کودک خود را نیز به دقت شست و شو دهید تا خیالتان به صورت کامل راحت شود.

روغن درخت چای

۳- روغن درخت چای:

روغن درخت چای یکی از بهترین روش های خانگی درمان شپش سر بچه ها است. برای این کار مقداری روغن چای را داخل بطری ریخته و با آب مخلوط کنید.

سپس آن را در هفته دو بار بر روی سر کودک خود اسپری کرده و با حوله بپوشانید. بعد آن را بشویید. برای اثر گذاری بهتر روغن درخت چای، پیشنهاد می‌کنیم چند قطره روغن چای را به شامپوی کودک خود اضافه کنید تا از آن استفاده کند.

سیر

۴- سیر:

چهارمین روش برای درمان شپش سر در خانه، سیر است. شپش‌ها از سیر متنفر هستند و این می‌تواند به عنوان اسلحه‌ای جهت نابود سازی شپش‌ها استفاده شود. ۵ الی ۶ حبه سیر را خرد کرده و با آب و لیمو ترش مخلوط کنید و به صورت ماسک روی سر خود قرار دهید. اجازه دهید ۳۰ دقیقه در روی سر شما باقی بماند. سپس آن را شسته و آب کشی نمایید.

ژله پترولیوم (روغن وازلین طبی)

۵- ژله پترولیوم (روغن وازلین طبی):

ژله نفتی (وازلین) یک راه بازدارنده برای زیست موجودات انگلی مثل شپش محسوب می‌شود. قبل از رفتن به خواب، یک لایه ضخیم از این روغن را روی سر کودک خود قرار دهید و با یک حوله و یا کلاه دوش، آن را بپوشانید.

صبح با استفاده از یک شانه و شامپو، شپش‌های مرده را از مو جدا کنید.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

بهترین روش‌های درمان سریع سرفه در خانه

[/box]

درمان شپش در خانه

۶- سشوار:

سشوار هم به عنوان یک روش خانگی از بین بردن شپش سر کودکان کاربرد دارد. حتما این کار را در محیطی انجام دهید که البسه و وسایلی مثل شانه و … که اعضای خانواده از آن استفاده می‌کنند وجود نداشته باشد تا شپش‌ها به سر دیگران منتقل نشوند.

در کودکان نوپا و خیلی کوچک از سشوار برای از بین بردن شپش سر به هیچ وجه استفاده نکنید چرا که هوای گرم شدید برای پوست سر آن‌ها خطرناک است.

از بین بردن شپش سر در خانه

۷- آب پیاز روشی عالی برای از بین بردن شپش سر در خانه:

مقداری آب پیاز را در خانه بگیرید و حدود ۳ تا ۴ ساعت آن را روی سر کودک خود قرار دهید. برای اثر گذاری بهتر این روش در از بین بردن شپش سر، بهتر است هر ۳ الی ۴ روز یک بار آن را تکرار کنید.

سپس موهای خود را شانه بزنید و آب کشی کنید.

سیب پودر شده

۸- سیب پودر شده:

درست است که این روش یکی از روش‌های سخت محسوب می‌شود و کودک شما به آن رغبتی نخواهد داشت، اما در از بین بردن شپش سر بسیار کاربردی است.

سیب پودر شده را روی سر قرار دهید تا چند ساعت بماند. سپس آن را برداشته و موها را به صورت کامل بشویید.

سس مایونز

۹- سس مایونز:

برای از بین بردن شپش سر کودک خود از سس مایونز هم می‌توانید استفاده کنید. مقداری سس مایونز را روی سر کودک خود قرار داده و یک حوله به سر بپیچید.

اجازه دهید مدتی بماند(۸ ساعت که زمان خواب بهترین فرصت است). سپس موها را شسته و شانه کنید تا شپش‌های مرده از سر کودک شما پاکسازی شوند.

روغن نارگیل برای از بین بردن شپش در خانه

۱۰- روغن نارگیل برای از بین بردن شپش در خانه:

مقداری روغن نارگیل تهیه کرده و به صورت یک لایه غلیظ روی سر کودک خود قرار دهید. سپس با یک حوله و یا کلاه دوش، روی آن را بپوشانید. سپس با شامپو نرم کننده موها را شسته و شانه کنید.

برای اثر گذاری بهتر این روش، بهتر است هفته‌ای دوبار تکرار شود.

روغن neem (چریش)

۱۱- روغن neem (چریش):

چریش نوعی درخت از خانواده سنجیدگیان است که در مناطق گرمسیری رشد می‌کند. این گیاه در ایران بیشتر در سیستان رشد دارد. روغن پریش از دانه‌های درخت چریش درست می‌شود.

شما برای از بین بردن شپش سر کودک خود با روغن چریش، کافی است که مقداری از آن را به شامپو کودک خود اضافه کنید تا با هر بار شست و شوی موهای خود، شپش‌ها را نیز نابود کند و از بین ببرد.

محلول بنزین الکل

۱۲- محلول بنزین الکل:

اگر سر کودک شما بیش از حد شپش دارد، بهتر است از یک روش بسیار قوی مثل محلول بنزین الکل استفاده کنید. چند قطره از این محلول را روی سر قرار داده و خب بمالید.

سپس اجازه دهید مقداری بماند و بعد با شانه ضد شپش، موهای کودک خود را شانه کنید.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

روش‌های خاص برای درمان گرفتگی بینی در خانه

[/box]

روغن اکالیپتوس

۱۳- روغن اکالیپتوس:

اگر با هیچ کدام از روش‌های گفته شده نتوانستید در خانه، شپش سر کودک خود را از بین ببرید، چند قطره روغن اکالیپتوس را با چند قطره روغن زیتون مخلوط کرده و روی سر قرار دهید. اجازه دهید یک شب این محلول روی سر باقی بماند.

سپس موها را شانه کرده و اجازه دهید خشک شوند. حتما بعد از خشک شدن موها و پاکسازی پوست سر از شپش‌های مرده، موهای خود را بشویید.

محلول سرکه و نمک

۱۴- محلول سرکه و نمک:

نمک یک ضد عفونی کننده است و سرکه نیز مانع از چسبیدن مواد به ساقه موهای شما می‌شود. مقداری از این دو ماده را با هم مخلوط کرده و بر روی سر کودک خود اسپری کنید.

سپس موها را بشویید تا عملیات پاکسازی سر از شپش کامل شود.

۱۵ جوش شیرین:

جوش شیرین یکی از بهترین روش های خانگی برای درمان شپش سر بچه ها است. جوش شیرین عملیات تنفس شپش‌ها را مختل می‌کند و باعث مرگ آن‌ها می‌شود.

جوش شیرین و مقداری نرم کننده را با هم ترکیب کنید و روی سر کودک قرار دهید. سپس با یک شانه نیت (شانه ضد شپش) موها را شانه کنید.

بعد با یک شست و شوی کامل، عملیات پاکسازی پوست سر از شپش را به پایان برسانید. برای اثر گذاری هر چه بهتر این روش باید در طول هفته، ۲ تا ۳ بار آن را انجام دهید.

شپش سر چیست؟

شپش سر چیست؟

همان طور که گفتیم شپش در انسان دارای دو نوع است: شپش سر و شپش بدن. شپش سر حشراتی هستند که در سر انسان زندگی می‌کنند و با مکیدن خون به زندگی خود ادامه می‌دهند.

این موجودات به راحتی پرواز می‌کنند، پرش می‌کنند و با سرعت ۹ اینچ بر دقیقه در پوست حرکت می‌کنند.

این حشرات موذی با تماس مستقیم سر به سایر اشخاص منتقل می‌شوند و محل زندگی آن‌ها اغلب پشت سر و پشت گوش است اما در بعضی اوقات، در قسمت ابروها و مژه‌ها نیز ساکن می‌شوند و به زندگی انگلی خود ادامه می‌دهند.

نشانه های آلوده شدن فرد به شپش سر

نشانه های آلوده شدن فرد به شپش سر:

اگر شپش در سر فردی حضور داشته باشد، علایمی را از خود نشان می‌دهد که عبارتند از:

  • خارش مداوم
  • تحریک پذیری و سوزش سر در موقع خواب
  • متورم شدن غدد لنفاوی
  • زخم به دلیل خارش زیاد
  • احساس پر شکستگی و خشکی در موی سر

چرا باید برای درمان شپش سر بچه ها از روش های خانگی استفاده کرد؟

چرا باید برای درمان شپش سر بچه ها از روش های خانگی استفاده کرد؟

اگر شما برای درمان شپش سر بچه خود به پزشک مراجعه کنید، معمولا داروهایی از گروه OTC  را تجویز خواهند کرد که در بسیاری از موارد عوارض جانبی بسیار خشنی مثل ریزش مو و … را به دنبال دارند. به همین دلیل والدین ریسک زیادی برای استفاده از این نوع داروها را باید متحمل شوند.

اما در مقابل روش‌های خانگی عوارض بسیار کمتری دارند و چون از مواد طبیعی استفاده می‌شود، برای پوست سر نیز بسیار مقوی محسوب می‌شوند.

به انتهای مقاله درمان خانگی شپش سر بچه ها رسیدیم. امیدواریم که از این مطالب گفته شده و روش های از بین بردن شپش سر بچه ها در خانه خوشتان آمده و برای شما کاربردی باشد.

احتمالا تا به حال شپش سر را تجربه کرده‌اید، شما برای رها شدن از این مشکل پوستی چه کار کردید و از چه روشی استفاده نمودید؟

حتما در بخش نظرات تجربه خودتان را بنویسید تا دیگر کاربران مجله نیز بتوانند از آن بهره ببرند.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

۸ درمان خانگی برای از بین بردن چروک‌های پیشانی

[/box]

منبع: parenting.firstcry

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.