نوشیدن چای سبز در دوران شیردهی بدون ضرر است؟

خوردن چای سبز در دوران شیردهی

همه ما از فواید مهم چای سبز آگاه هستیم و می‌دانیم که برای درمان بسیاری از بیماری‌ها و لاغری مفید است. یک فنجان چای سبز می‌تواند یک شروع تازه برای روز باشد. برای سلامتی، چای بسیار مفیدی می‌باشد اما هنگامی که شما شیرده هستید، مواد غذایی حاصل از غذایی که مصرف می‌کنید از طریق جریان خون به شیر مادر منتقل می‌شود. پس فکر می‌کنید چای سبز برای نوزادتان در دوران شیردهی خوب است یا بد؟ در ادامه این مطلب از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها، در مورد فواید و عوارض خوردن چای سبز در دوران شیردهی مطالبی را خواهید خواند و به شما توصیه‌هایی در مورد مصرف چای سبز در دوران شیردهی می‌کنیم. همراه ما باشید.

توصیه‌هایی در مورد خوردن چای سبز در دوران شیردهی

خوردن چای سبز در شیردهی

در ابتدا یک سوال ذهن ما را مشغول می‌کند که آیا می‌توان در دوران شیردهی هم چای سبز مصرف کرد؟ جواب این سوال “بله” می‌باشد. نوشیدن چای سبز هنگامی که در مقادیر متوسط مصرف شود، سالم است چون هیچ گونه عوارض جانبی بر روی کودک ندارد. اگرچه شواهد علمی کمی از این ادعا وجود دارد، اما آکادمی پزشکان اطفال آمریکا از آن حمایت می‌کند.

با این حال، شما باید چای سبزی را انتخاب کنید که چای خالص است و هیچ گونه افزودنی ندارد. اثرات گیاهان اضافه شده در چای سبز ناشناخته بوده و ممکن است برای نوزاد مضر باشند.

پس دانستیم که خوردن چای سبز در دوران شیردهی زمانی درست است که چای بدون افزودنی‌های مصنوعی مصرف شده باشد. نوشیدن چای سبز ساده بهترین راه برای لذت بردن از نوشیدنی در هنگام شیردهی است. اما این بدان معنا نیست که هر ساعت می‌توانید یک فنجان بنوشید!

چه مقدار چای سبز در زمان شیردهی سالم است؟

چای سبز در شیردهی

مصرف چای سبز، تنها دو فنجان در روز، در هر فنجان هم در حدود ۲۳۷ میلی‌لیتر، برای مادران شیرده سالم است. چای سبز بسیاری از آنتی‌اکسیدان‌های غنی  را دارا می‌باشد اما حاوی مقداری کافئین نیز هست. در حدود ۲۹ میلی‌گرم کافئین در یک فنجان (۲۳۷ میلی‌لیتر) وجود دارد در حالی که مقدار مصرف روزانه کافئین (از همه نوشیدنی‌ها) در دوران شیردهی نباید بیش از ۷۰۰ میلی‌گرم باشد. کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که نهایت دو فنجان چای سبز در هر روز بنوشید.

به خاطر داشته باشید که می‌توانید سایر غذاهای کافئین‌دار مانند شکلات، قهوه و …. را نیز مصرف کنید. بنابراین شما باید جذب چای سبز خود را طوری تنظیم کنید که مصرف کل کافیین از منابع مختلف از حد مجاز تجاوز نکند زیرا مصرف بیش از حد به نوزادتان آسیب می‌رساند.

چه اتفاقی می‌افتد اگر چای سبز را بیش از حد مصرف کنید؟

خواص چای سبز

خوردن چای سبز در دوران شیردهی بیشتر از حد مجاز باعث می‌شود که کافئین مازاد آن، به شیری که منجر به عوارض جانبی کودک می‌شود، منتقل گردد و همین هم دلیل خواب نامناسب و ناآرام می‌باشد.

همانطور که می‌دانید کودکان بدن حساسی دارند و نسبت به خیلی از موارد کم تحمل هستند. زمانی که شما بیش از حد چای سبز می‌نوشید کافئین زیادی به بدن کودک می‌رسد ولی اگر چای سبز را در مقدار متناسب مصرف کنید آسیبی به فرزندتان نخواهد رسید. هم چنین باوری وجود دارد که چای سبز اضافی می‌تواند تولید شیر پستان شما را کاهش دهد. این موضوع ما را به سوال بعدی می‌رساند.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

۱۱ خاصیت شگفت انگیر چای ترش برای سلامتی

[/box]

آیا چای سبز مقدار شیر مادر را کاهش می‌دهد؟

چای سبز در دوران شیردهی

آیا چای سبز میزان شیر مادر را کم می‌کند؟ هیچ مدرک علمی وجود ندارد که بیان کند خوردن چای سبز در دوران شیردهی تولید شیر پستان را کاهش داده و یا آن را به طور کامل خشک می‌کند. اما ممکن است یک ماده شیمیایی بنام tannin که به طور طبیعی در چای یافت می‌شود با جذب آهن در بدن تداخل پیدا کند.

این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که چای سبز اضافی با غذاهای غنی از آهن مانند سبزیجات سبز مصرف شود. وقتی غذاهایی مانند گوشت را مصرف کنید، هیچ تاثیری ندارد. اما به یاد داشته باشید که نباید چای سبز را همراه وعده غذایی بنوشید، بلکه باید حداقل سه ساعت فاصله وجود داشته باشد.

توجه داشته باشید که تامین شیر شما به فراوانی تغذیه بستگی دارد. مراقبت مکرر شیردهی را انجام دهید و به نشانه‌های گرسنگی زودرس نوزاد، توجه کنید، این کار مقدار شیر را افزایش می‌دهد.

آیا می‌توان هنگام شیردادن از پستان چای سبز نوشید؟

مضرات چای سبز در دوران شیردهی

بله می‌توان هنگام شیر دادن از پستان می‌توان چای سبز نوشید. همانطور که گفتیم چای سبز عاری از کافئین نیست، چون ۲ تا ۵ میلی گرم در هر فنجان وجود دارد. پس با توجه به مقدار کافئین در هر فنجان، می‌توانید موقع شیر دادن به کودک نیز چای سبز میل کنید.

در هنگام شیردهی می‌توان چای سبز ماچا را نوشید؟

خواص چای سبز ماچا

بله، نوشیدن چای ماچا در هنگام شیردهی سالم است. ماچا یک چای سبز خالص بوده که ریشه آن در چین است و به روش‌های مختلف فرآوری می‌شود که کافئین بیشتری نسبت به چای سبز معمولی دارد.

همین چای ماچا نیز دارای درجات مختلفی از کافئین داست، اما معمولاً سه برابر چای سبز کافئین دارد. یک فنجان (۲۳۷ میلی‌لیتر) چای سبز ماچا می‌تواند حاوی حدود ۷۷ میلی‌گرم کافئین باشد. بنابراین به خاطر داشته باشید که در صورت مصرف این چای در میزان مصرف کافئین از طریق خوراکی‌های دیگر احتیاط کنید.

آیا می‌توان در دوران شیردهی از قرص چای سبز استفاده کرد؟

قرص چای سبز در بارداری

بهتر است از مصرف قرص‌های چای سبز و عصاره‌های چای سبز اجتناب کنید، زیرا ممکن است به طور تصادفی کافئین بیشتری نسبت به دو فنجان چای سبز داشته باشند.

پس همانطور که گفتیم قرص چای سبز میزان کافئین بیشتری دارد که ممکن است از میزان دوبار مصرف چای سبز بالاتر برود. اگر می‌خواهید از قرص آن استفاده کنید باید میزان کافئین آن را به طور دقیق بررسی کنید.

آیا تینین در چای سبز بر تغذیه با شیر مادر تاثیر می‌گذارد؟

قرص چای سبز در بارداری

هیچ شواهد علمی برای اثبات اثر منفی یا مثبت تینین بر شیردهی وجود ندارد. تینین یک نوع اسید آمینه غیر ضروری است که در برگ‌های چای سبز یافت می‌شود. چای سبز یک نوشیدنی شاداب کننده است که مادران به آن علاقه دارند پس نباید در خوردن چای سبز در شیردهی جلوگیری کنید.

به یاد داشته باشید که مقدار مصرف چای سبز به مقدار کافئینی که در یک روز خاص مصرف می‌کنید، بستگی دارد. اطمینان حاصل کنید که بیش از حد، چای سبز ننوشید و از کافئین روزانه خود لذت ببرید. اما باید نشانه‌های تحریک پذیری کودکتان، نسبت به مواد غذاییتان را در نظر بگیرید.

قرص چای سبز در بارداری

ممنون که با این مطلب همراه ما بودید ♥

مقاله‌ای که در مورد خوردن چای سبز در دوران شیردهی خواندید، از منبع زیر برگرفته شده است:

momjunction

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.