div class="yn-bnr" id="ynpos-2473">
خواص روغن جوجوبا برای پوست

۱۱ دلیل استفاده از روغن جوجوبا برای پوست

روغن جوجوبا یک عصاره مایع است که از دانه‌های یکی از گیاهان بومی آمریکایی به نام جوجوبا استخراج می‌شود. این عصاره خواص فوق‌العاده‌ای برای پوست دارد. در این مقاله، خواص روغن جوجوبا برای پوست و دلایل قرار دادن این روغن در برنامه روتین محافظ از پوست را خدمت شما بیان خواهیم کرد.

خواص روغن جوجوبا برای پوست

خواص روغن جوجوبا برای پوست

روغن جوجوبا یک عصاره‌ گیاهی محلول در چربی است که از دانه‌های گیاه جوجوبا به دست می‌آید. این روغن شفاف و بدون موم است. نام علمی این گیاه Simmondsia chinensis بوده و هیچ ارتباطی با چین ندارد. بوته این گیاه عمدتا در مناطق خشک به صورت وحشی رشد می‌کند. دانه این گیاه قابلیت تبدیل به روغن را دارد. روغن جوجوبا به اندازه کافی ملایم است به همین دلیل از آن به عنوان روغن حامل برای ترکیب با دیگر روغن‌های اسانس، مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته می‌توان روغن‌های حامل را به تنهایی نیز استفاده کرد.

خواص روغن جوجوبا برای پوست

اکثر افرادی که از خواص روغن جوجوبا برای پوست آگاه هستند از آن به عنوان به بخشی از روال مراقبت از پوست خود استفاده می‌کنند و دلایل قابل توجهی برای آن دارند. شواهد زیادی مبنی بر این وجود دارد که استفاده از روغن جوجوبای خالص به عنوان یک درمان برای آکنه، پوست خشک و بسیاری از بیماری‌های پوستی به کار برده می‌شوذ. ادامه این مقاله را برای یافتن اطلاعات بیشتر در مورد فواید استفاده از روغن جوجوبا برای سلامت پوست مطالعه کنید.

خواص روغن جوجوبا برای پوست

۱- مرطوب کننده است

روغن جوجوبا یک ترکیب مرطوب کننده است و می‌تواند پوست شما را نرم و انعطاف پذیر کند. این روغن حاوی مقدار قابل ملاحظه‌ای سرامید است که سلول‌های پوست را پوشانده و باعث آب رسانی به پوست می‌شود. این روغن پس از استفاده سریعا به جذب می‌شود و مانند حفاظی در برابر از دست رفتن رطوب، نفوذ مواد آلرژی‌زا و گرد و غبار عمل می‌کند که در نتیجه ممکن است باعث جلوگیری از عفونت باکتریایی و آکنه شود. این روغن قسمت‌های خشک پوست را مرطوب می‌کند و سلامت پوست را به آن برمی‌گرداند.

خواص روغن جوجوبا برای پوست

۲- آنتی باکتریال است

روغن جوزوبا حاوی خواص ضد میکروبی و ضد قارچی است. اگرچه تحقیقات آزمایشگاهی نشان می‌دهد که روغن جوجوبا، تمام گونه‌های باکتری یا قارچی را از بین نمی‌برد و فقط گونه‌هایی همانند سالمونلا، کاندیدا و عفونت ای.کلی را به طور کامل می‌کشد. به هر حال باتوجه به مفهوم گفته شده در بند اول، این روغن یک ماده مناسب برای پیشگیری از نفوذ باکتری‌ها به منافذ پوستی شده که از این طریق نیز می‌توان آن را دارای خاصیت ضد میکروبی دانست.

خواص روغن جوجوبا برای پوست

۳- آنتی اکسیدان است

از دیگر خواص روغن جوجوبا برای پوست می‌توان به خاصیت آنتی اکسیدانی این روغن اشاره کرد. روغن جوجوبا حاوی فرم‌های طبیعی ویتامین E است. و این ویتامین برای پوست شما به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می‌کند. این به این معنی است که روغن جوجوبا می‌تواند به پوست شما کمک کند تا با استرس اکسیداتیو که از طریق قرارگیری روزمره در برابر آلاینده‌ها و دیگر سموم ایجاد می‌شوند، مبارزه کند.

خواص روغن جوجوبا برای پوست

۴- هیپوآلرژیک است

هیپوآلرژیک معمولا به محصولاتی گفته می‌شود که کمتر واکنش‌های آلرژیک ایجاد می‌کنند. روغن جوجوبا در سطح مولکولی ماهیت موم‌گونه دارد. این روغن می‌تواند به پوست شما جذب شود و ماهیت مومی آن این اجازه را می‌دهد تا یک سطح تسکین دهنده را روی پوست ایجاد کند. بر خلاف سایر اسانس‌های گیاهی، روغن جوجوبا تحریک کننده نیست و پوست نسبت به آن واکنش آلرژیک ندارد.

 

خواص روغن جوجوبا برای پوست

۵- به کنترل تولید چربی کمک می‌کند

روغن جوجوبا، چربی را در پوست شما کنترل می‌کند. زمانی که روغن جوجوبا را بر روی پوست خود استفاده می‌کنید، آن را ملایم و مرطوب می‌کند و چون شبیه به چربی‌ای است که بدن شما به طور طبیعی تولید می‌کند، یک سیگنال از طریق موهای بدن، به کیسه‌های ترشح چربی ارسال می‌شود که پوست نیازی به چربی اضافی ندارد و از این طریق، تولید چربی در پوست را تولید می‌کند. این باعث می‌شود پوست شما چرب به نظر برسد و به جلوگیری از آکنه ناشی از منافذ مسدود شده کمک کند.

خواص روغن جوجوبا برای پوست

۶- به ترویج سنتز کلاژن کمک می‌کند

خاصیت آنتی اکسیدانی روغن جوجوبا، ممکن است به تولید کلاژن در بدن کمک کند. کلاژن پروتئینی است که در تمام بدن وجود دارد و در واقع ترکیب اصلی سازنده‌ی غضروف، عضلات، استخوان‌ها، پوست و تاندون‌ها محسوب می‌شود. هنگامی که سن شما افزایش پیدا می‌کند، تولید سطح کلاژن کاهش می‌یابد و این یکی از دلایلی است ساختار چهره شما تغییر پیدا می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد، از آنتی‌اکسیدان‌های به کار رفته در پوست برای بهبود سنتز کلاژن استفاده می‌شود.

خواص روغن جوجوبا برای پوست

۷- به بهبود سریع زخم‌ها کمک می‌کند

بهبود سریع زخم‌ها، از دیگر خواص خواص روغن جوجوبا برای پوست می‌باشد. این روغن یک ترکیب امیدبخش در تسریع التیام زخم است. تحقیقات مقدماتی نشان می‌دهد که روغن جوجوبا پس از ایجاد یک خراش یا بریدگی، سلول‌های پوست شما را به هم پیوند می‌دهد. همچنین ممکن است به دلیل توانایی آن برای درمان آکنه و جوش‌های صورت آکنه نیز باشد.

خواص روغن جوجوبا برای پوست

۸- به درمان اختلالات پوستی کمک می‌کند

روغن جوجوبا به درمان برخی اختلالات پوستی مانند، تسکین اگزما، پسوریازیس و خشکی پوست کمک می‌کند. روغن جوجوبا دارای خواص ضد التهابی و التیام‌بخش است. استفاده موضعی این روغن ممکن است به کاهش خشکی، خراشیدگی، خارش و علائم مربوطه کمک کند. افرادی که بیماری‌های التهابی مانند پسوریازیس و اگزما دارند، روغن جوجوبا می‌توانند برای آن‌ها مفید واقع شود.

خواص روغن جوجوبا برای پوست

۹- برای کاهش آفتاب سوختگی موثر است

روغن کرچک یک ترکیب محبوب در برخی محصولات ضد آفتاب طبیعی است. مطالعه‌ای نشان می‌دهد که ویتامین E وقتی با دیگر آنتی‌اکسیدان‌ها ترکیب می‌شود، می‌تواند به حفاظت از پوست خود در برابر آسیب آفتاب کمک کند. که روغن جوجوبا هر دو ماده را دارا می‌باشد. همچنین روغن جوجوبا به برطرف کردن علائم، آفتاب سوختگی نیز کمک می‌کند. آفتاب می‌تواند پوست شما را خشک کرده و باعث پوسته پوسته شدن آن شود. روغن جوجوبا با خاصیت مرطوب کنندگی برای تسکین و درمان این علائم موثر است.

خواص روغن جوجوبا برای پوست

۱۰- روغن جوجوبا به درمان آکنه کمک می‌کند

درمان آکنه از دیگر خواص روغن جوجوبا برای پوست می‌باشد. تحقیقات نشان می‌دهند که روغن جوجوبا می‌تواند به کاهش آکنه کمک کند. روغن جوجوبا دارای عوامل ضد التهابی و تسکین دهنده است و خواص التیام‌بخش، مرطوب کننده و ضد میکروبی دارد. این خواص نشان می‌دهد روغن جوجوبا می تواند به شما در بهبود آکنه را کمک‌بخش باشد.

خواص روغن جوجوبا برای پوست

۱۱- برای کاهش چین و چروک پوست موثر است

استرس اکسیداتیو می‌تواند باعث ایجاد خطوط و چین و چروک‌ها باشد. هیچ تحقیقی در این زمینه وجود ندارد که جوجوبا باعث کاهش ایجاد چین و چروک می‌شود اما دیگر محصولات گیاهی که دارای خاصیت آنتی‌اکسیدانی هستند باعث کشش پوست و کاهش چین و چروک می‌شوند. این به این معنی است که قدرت آنتی‌اکسیدان روغن جوجوبا ممکن است به کاهش علایم پیری کمک کند.

نحوه استفاده از روغن جوجوبا

نحوه استفاده از روغن جوجوبا

بر خلاف برخی از اسانس‌ها، روغن جوحوبا نیازی به رقیق شدن ندارد و می‌تواند به طور مستقیم به پوست شما اعمال شود. قبل از استفاده از روغن جوجوبا یا هر محصول آرایشی برای نخستین بار باید یک آزمایش پچ تست انجام دهید تا مطمئن شوید که به آن حساسیت ندارید. شما می‌توانید با دنبال کردن مراحل زیر یک آزامایش پچ تست انجام دهید.

  • روی قسمت داخلی ساعد خود، سه یا چهار قطره روغن جوجوبا را به اعمال کنید.
  • محل اعمال شده را با بانداژ بپوشانید و ۲۴ ساعت صبر کنید.
  • بانداژ را بردارید و پوست زیرین را چک کنید. اگر اثری از کهیر، قرمزی، یا خارش موجود نباشد، در این حالت  شما به آن ماده حساسیت ندارید.

نحوه استفاده از روغن جوجوبا بستگی به نتیجه مورد نظر شما دارد. به عنوان مثال شما می‌توانید از آن به عنوان مرطوب کننده لب برای بهبود لب‌های خشک و ترک خورده استفاده کنید یا آن را پیش از خواب به عنوان یک ماده ضد پیری بر روی صورت خود به کار ببرید. ممکن است شما روغن جوجوبا را همراه دیگر ترکیبات طبیعی و ماسک‌های خانگی درمان آکنه برای درمان آکنه و مشکلات پوستی به کار ببرید. پس برای به کار بردن آن ابتدا باید بدانید می‌خواهید کدام مشکل را رفع کنید.

عوارض جانبی و خطرات بالقوه

عوارض جانبی و خطرات بالقوه

از آنجا که روغن جوجوبا هیپوآلرژیک است، به طور کلی به صورت موضعی در نظر گرفته می‌شود. با این حال، برخی از موارد نادر وجود دارند که روغن جوجوبا در آن‌ها باعث واکنش آلرژیک شده است. علائمی نظیر کهیر و خارش پوست در پی استفاده از جوجوبا در برخی افراد مشاهده شده است. لذا قبل از استفاده از روغن جوجوبا برای پیشگیری از عوارض جانبی با پزشک مختصص مشورت کرده یا یک آزمایش پچ تست که بالا توضیح داده شد، انجام دهید.

سخن آخر

خواص روغن جوجوبا برای پوست را مطالعه کردید. روغن جوجوبا انواعی از خواص و مزایای درمانی دارد که ممکن است در درمان بیماری‌های پوستی مانند آکنه، اگزما و پسوریازیس موثر باشد. شما می‌توانید با استفاده از آن به عنوان یک تمیز کننده ، مرطوب کننده و یا درمان محلی از فواید آن لذت ببرید. این روغن می‌تواند به طور معمول در هر جایی پوست بدن شما، بدون رقیق شدن مورد استفاده قرار گیرد.

منبع این مقاله:

healthline