از اول محرم تا روز عاشورا

خلاصه واقعه عاشورا

روزها از پی هم می‌گذرند و ماه محرم دوباره فرا می‌رسد، با فرا رسیدن ماه محرم و ماه عزاداری امام حسین و یارانش هر مسلمانی به مراسمات مختلف عزاداری رفته و برای امام و یارانش به عزاداری می‌نشیند. اما واقعا در این ۱۰ روز محرم چه گذشت؟ داستان کامل واقعه عاشورا چه بود؟ با مجله صورتی‌ها همراه باشید تا با هم خلاصه واقعه عاشورا را مرور کنیم. دانستن خلاصه واقعه عاشورا برای هر مسلمانی نیاز است تا با آگاهی کامل به عزاداری اما حسین بپردازد.

خلاصه واقعه عاشورا

خلاصه واقعه عاشورا

واقعه عاشورا

روز عاشورا دهمین روز از ایام محرم است که شهرت این روز نزد شیعیان به خاطر وقایع کربلا سال ۶۱ هجری قمری است. در این روز امام حسین و یارانش در واقعه کربلا در جنگ با لشکر یزید و معاویه به شهادت رسیدند، به همین دلیل هم مسلمانان در این روزها سوگوار هستند.

خلاصه داستان روز عاشورا

روز اول محرم:

اولین روز ماه محرم شروع یک ماه عزاداری پر هزن و اندوه مسلمانان شیعه است که در این روزها مسلمانان برای اباعبدالله عزاداری می‌کنند و با اعمال اعتقادی خود آشنا می‌شوند که در این روز امام حسین (ع) به همراه ۷۲ تن از یاران خود راهی کربلا شدند.

روز دوم محرم:

دومین روز از ماه محرم امام حسین (ع) و یارانش وارد کربلا معلی شدند و در آن جا اسب حضرت حرکت نکرد. امام پرسیدند: نام این زمین چیست؟ گفتند:”غاضریه“ نام دیگرش را پرسیدند گفتند: ”شاطئ الفرات“ اسم دیگری هم دارد؟ گفتند: ”کربلا“ هم می‌گویند. در این هنگام حضرت آهی کشیدند و گریه شدیدی نمودند و فرمودند: ”اللهم انی أعوذ بک من الکرب و البلاء.“ به خدا قسم زمین کربلا همین است. به خدا قسم این‌جا مردان ما را می‌کشند! به خدا قسم این‌جا زنان و کودکان ما را به اسیری می‌برند! به خدا قسم این‌جا پرده حرمت ما دریده می‌شود. ای جوان مردان ، فرود آیید که محل قبرهای ما اینجا است….”

خلاصه داستان روز عاشورا

خلاصه داستان روز عاشورا

روز سوم ماه محرم:

در سومین روز از ماه محرم امام حسین(ع) نامه‌ای به برای بزرگان کوفه نوشتند و آن را به قیس بن مسهر صیداوی سپردند. اما مامورین بین راه قیس را گرفتند و وقتی او بر ضد یزید و ابن زیاد سخن گفت او را به شهادت رساندند.

در این روز عمر بن سعد با شش یا نه هزار سوار برای قتل پسر پیامبر صلی الله علیه وآله و سلم وارد کربلا شد و در مقابل آن حضرت لشکرگاه ساخت و خیمه برافروخت.

روز چهارم ماه محرم:

در این روز ابن زیاد با استناد به فتوایی که از شریح قاضی گرفته بود، در مسجد کوفه خطبه خواند و مردم را به جنگ و کشتن امام حسین علیه‌السلام تحریص کرد.

خلاصه واقعه عاشورا

روز ششم محرم:

در روز ششم محرم حبیب ابن مظاهر با اذن امام حسین (ع) برای آوردن یاور و کمک راهی قبیله بنی اسد شد. که اسدیان پذیرفتند و راهی کربلا شدند امام جاسوسان عمر سعد به او خبر دادند و عده‌ای برای مانع شدن اسدیان رفتند که درگیری رخ داد و جمعی کشته شدند و جمعی هم فرار کردند.

در این روز افراد زیادی به جنگ با امام حسین(ع) حاضر شدند و لشکر بزرگی تشکیل شد. که در این روز اولین روز محاصره فرات توسط یزید انجام شد.

خلاصه داستان واقعه عاشورا

روز هفتم:

در ادامه خلاصه واقعه عاشورا به روز هفتم می‌رسیم. در این روز از ماه محرم امام حسین(ع) به دیدار ابن سعد و سخن گفتن با او رفت ولی خولی بن یزید چون دعوای سختی با امام حسین(ع) داشت ماجرا را به عمر سعد گزارش داد و عمر سعد نامه‎ای به ابن سعد نوشت و دستور ملاقات نکردن امام حسین و منع آب را صادر کرد.

در این روز تلخ آب را بر امام حسین و یارانش بستند چون در نامه عمر سعد نوشته شده بود که حتی یک قطره آب هم به امام حسین و یارانش نرسد. با این دستور  عمرو بن حجاج زبیدی با چهار هزار تیرانداز مامور منع آب فرات شدند، که به هیچ وجه آبی به خیمه‌گاه پسر پیامبر صلی الله علیه وآله و سلم برده نشود.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

این مطلب را نیز بخوانید:

اشعار جدید در وصف امام حسین و ماه محرم

[/box]

روز هشتم ماه محرم:

روز هشتم ماه محرم قطره آبی در خیمه‌گاه‌ها پیدا نشد.

واقعه عاشورا چیست

روز نهم و روز تاسوعا:

امام صادق علیه‌السلام فرمودند: تاسوعا روزی بود که حسین علیه‌السلام و اصحابش را در کربلا محاصره کردند و سپاه شام بر قتل آن حضرت اجتماع نمودند، و پسر مرجانه و عمر سعد به خاطر  کثرت سپاه و لشکری که برای آن‌ها جمع شده بود خوشحال شدند، و آن حضرت و اصحابش را ضعیف شمردند و یقین کردند که یاوری از برای او نخواهد آمد و اهل عراق حضرتش را مدد نخواهند نمود.

در روز نهم محرم و روز تاسوعا شمر به حضرت عباس(ع) و برادرانش امان نامه آورد .شمر ملعون خود را  نزدیک خیمه پر شکوه امام حسین(ع) رسانید و فریاد زد: ”أین بنو اختنا“: “پسران خواهر ما کجایند“؟ ولی آن بزرگواران جواب ندادند. امام حسین علیه‌السلام فرمودند: جواب شمر را بدهید اگر چه فاسق است. حضرت عباس علیه‌السلام در جواب فرمودند: چه می‌گویی؟ شمر گفت: من از جانب امیر برای شما امان‌نامه آورده‌ام. شما خود را به خاطر حسین علیه‌السلام به کشتن ندهید. حضرت عباس علیه‌السلام با صدای بلند فرمود: ”لعنت خدا بر تو و امیر تو (و برامان تو ) باد. ما را امان می‌دهید در حالی که پسر رسول خدا را امان نباشد.

واقعه عاشورا چیست

عصر تاسوعا وقتی امام حسین(ع) لشکر عمر سعد را آماده‌ی جنگ دید به حضرت عباس(ع) فرمودند که از آن‌ها یک شب دیگر فرصت بگیرند. ابتدا آن‌ها قبول نکردند ولی بعد قبول کردند تا یک‌روز دیگر صبر کنند.

روز تاسوعا امام حسین(ع) خطبه‌ای برای یاران خواندند و آن‌ها وفاداری خود را اعلام نمودند.

خلاصه واقعه عاشورا ، شب دهم محرم:

در روز عاشورا امام حسین(ع) به یاران خود فرمودند: که من بیعت خود را از شما برداشته‌ام و شما را به اختیار خود گذاشتم تا هر کسی بتواند برای خود تصمیم بگیرد. با این وجود یاران امام با جملاتی وفاداری و جان نثاری خود را به امام حسین بیان کردند.

خلاصه واقعه عاشورا

خلاصه واقعه عاشورا

روز دهم محرم و روز عاشورا:

این روز روز شهادت امام حسین و ۷۲ تن از یاران وفادارش است که همگی با لبی تشنه از دنیا رفتند.

خلاصه واقعه عاشورا را مطالعه کردید. امیدواریم این مطلب نیز برای شما دوستان مفید بوده باشد.

1 دیدگاه برای “از اول محرم تا روز عاشورا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.