۱۷ عادت‌ انسان‌های دوست داشتنی

خصوصیات افراد دوست داشتنی

تو این مطلب می‌خوایم خصوصیات افراد دوست داشتنی رو براتون تو چند مورد خلاصه کنیم که با رعایت اونا میشه توجه خیلی‌ها رو به خود جلب کرد و با خود همراه ساخت و تبدیل به فرد دوست‌داشتنی شد. که کار سختی هم نیست!

۱۷ عادت افراد متفاوت و مورد علاقه در جمع

تا حالا دقت کردین که تو یه جمعی (مهمونی،دانشگاه،خونواده و … ) چن تا فرد همیشه هستن که خیلی بیشتر از بقیه افراد به چشم میان و توجه همه رو به خودشون جلب می‌کنند.

و وقتی از جمع دور می‌شوند همه مدام تحسینشان می‌کنند و می‌گویند خیلی دختر (یا پسر) دوس داشتنی هستش.

کلا چه خصوصیاتی باعث میشه که بعضی افراد همیشه دوس داشتنی‌تر از بقیه باشن (خصوصیات افراد دوست داشتنی)؟!

این خصوصیت ممکنه خدادادی باشه؟ یا میشه با بعضی کارا اونارو به دست آورد؟ تا حالا بهش فکر کردین؟ یا ممکنه حتی شما دوست عزیزی که این مثاله رو میخونی شاید خودت جزو اون دسته از افراد باشی؟ رمز موفقیت و دوس داشتنی بودن شما چیه؟ چه خصوصیاتی بیشتر از همه رو بقیه تاثیر مثبت می‌ذاره؟

ممکنه این خصوصیت کلامی باشه؟ که تو همچین جمعی مردم فقط به حرف زدن شما دقت می‌کنن به نظر من که این طوره نظر شما چیه؟

خصوصیات افراد دوست داشتنی

جذابیت رفتاری

۱. در همه جا مودب هستند

از خصوصیات افراد دوست داشتنی اینه که از کلماتی مثل «لطفا» و «متشکرم» در جمله‌سازی کمتر استفاده میکنند.اما اگر می‌خواهید فردی کاریزماتیک باشید استفاده از این کلمات به سود شما خواهد بود.

۲. از محبت‌های کوچک قدردانی می‌کند

وقتی کسی به خاطر کاری که بریش انجام دادید از شما تشکر کرد،گفتن دوکلمه‌ی «خواهش می‌کنم» تاثیر خیلی بیشتری نسبت به دو کلمه‌ی «حرفشم نزن» (یا مثلا «باشه») دارد.آدم‌های دوست‌داشتنی از شنیدن تشکر خوشحال می‌شوند و با کلام مثبت به آن جواب می‌دهند.

۳. تعریف‌ و تمجیدشان واقعی است

در این مورد تعریف و تمجدید «واقعی» کلمه‌ی کلیدی است. افراد کاریزماتیک تعریف‌های واقعی به زبان می‌آورند. نه بیهوده و الکی تعریف می‌کنند نه چاپلوس‌ی می‌کنند. اگر کسی شایسته‌ی تعریف باشد از گفتن‌اش کوتاهی نمی‌کنند.

۴. از ته دل با همه همدردی می‌کنند

افراد دوست‌داشتنی از جملاتی مثل «حتما خیلی احساس غرور کردی» یا «می‌تونم تصور کنم چقدر عصبانی شدی» استفاده می‌کنند بنابراین هم با احساسات افراد دیگر همراهی می‌کنند و هم به آن‌ها ارزش می‌دهند (بد نیست این راز را بدانید که همه افراد دوست دارند دیگران درک‌شان کنند!)

۵. اطلاعات مفید را با دیگران به اشتراک می‌گذارند

بعضی‌ها اطلاعات را فقط برای خودشان می‌خواهند چون فکر می‌کنند که این کار باعث قدرت هر چه بیشتر آن‌ها می‌شود. چنین آدمی نباشید. البته یادتان باشد که آدم‌های دوست‌داشتنی متوجه هستند که «اطلاعات» با «شایعات» تفاوت دارد.

۶. بیشتر وقت‌ها به دیگران پیشنهاد کمک می‌دهند

خیلی از ما انسان‌ها دلمان می‌خواهد به جامعه و بقیه افراد کمک کنیم اما نمی‌دانیم از کجا باید شروع کرد. کاریزماتیک‌ترین آدم‌ها خیلی ساده در جستجوی فرصتی برای کمک، فقط به اطراف‌شان نگاه می‌کنند.این کار می‌تواند خیلی ساده و در حد باز نگه داشتن در، برای کسی باشد که پشت سر شما دارد وارد می‌شود.

خصوصیات افراد دوست داشتنی

۷. با اعتماد به نفسِ به‌موقع صحبت می‌کنند

افراد دوست‌داشتنی هیچ‌گاه لاف نمی‌زنند اما در مواجهه با موقعیت‌های چالش‌برانگیز، به خصوص چیزهایی که روی زندگی دیگران اثر دارند با آرامش، کنجکاوی و اعتماد به نفس به مسئله نزدیک می‌شوند. معمولا جملاتی مانند «خب، ببینیم چطور باید این مشکل رو حل کرد» رو از زبان این افراد می‌توان شنید.

۸. از اسامی و عناوینِ محترمانه استفاده می‌کنند

آدم‌های کاریزماتیک اسامی دیگران را به خاطر می‌سپارند و در موقعیت‌هایی که استفاده از عناوین، افراد را خوشحال می‌کند،به کار می‌برند. کسب عناوینی مثل «دکتر» یا «سرهنگ» یا «مهندس» یا … زمان می‌برد و تلاش می‌خواهد؛ پس چرا از آن‌ها استفاده نکنیم که باعث رضایت خاطر شود؟

۹. یادشان نمی‌رود که همیشه عضوی از تیم هستند

احساس رفاقت می‌تواند موقعیت‌های سخت را قابل تحمل کند. شوخ‌طبعی قدرت این را دارد که باعث لذت‌بخش شدن چنین موقعیت‌های سختی بشود. آدم‌های خیلی کاریزماتیک در موقعیت‌های سخت جملاتی مثل این به زبان می‌آورند: «عیب نداره، برای همه‌مون همینطوره» و بعد در کنار بقیه برای رسیدن به اهداف تیم تلاش می‌کنند.

۱۰. دیگران را به هم معرفی می‌کنند

می دانید بهترین چیزی که می‌شود همزمان به دو نفر بگوید چیست؟ «اجازه بدید … را به شما معرفی کنم.» البته ظاهرا این روزها همه‌ی ما به دنبال برقراری ارتباط هستیم اما آدم‌های کاریزماتیک کسانی هستند که علاوه بر ساختن شبکه‌ی ارتباطی خودشان، به دیگران هم کمک می‌کنند تا با افراد بیشتر و بیشتری آشنا شوند.

۱۱. هیچ‌گاه نوبت‌شان را فراموش نمی‌کنند

افراد دوست داشتنی وقتی که برای انجام کاری چه مفرح و چه دشوار و ناراحت‌کننده نوبت آن‌ها باشد نمی‌ترسند و اقدام می‌کنند. آن‌ها دوست دارند از دیگران تعریف کنند اما هیچ‌وقت یادشان نمی‌رود که این دفعه مثلا پرداخت صورتحساب ناهار با آن‌هاست.

۱۲. به دیگران می‌گویند که به آن‌ها اعتماد دارند

فقط سه کلمه :«بهت ایمان دارم». همین کلمات ساده می‌توانند الهام‌بخش موفقیت و به افراد انرژی مضاعفی ببخشند. همه‌ی افراد به تصدیق شدن نیاز دارند. در عین حال این تصدیق باعث ایجاد محبت نسبت به فرد گوینده می‌شود.

۱۳. به دیگران اجازه می‌دهند برای خودشان تصمیم بگیرند

آدم‌های واقعا کاریزماتیک به نظر خود اعتماد دارند اما در عین حال متوجه هستند که دیگران ممکن است دیدگاه متفاوتی داشته باشند و باید بتوانند مسیر زندگی خودشان را انتخاب کنند. به علاوه، رهبران کاریزماتیک از دادن اختیار و سپس اعتماد به دیگران برای دستیابی به چیزی که از آنها خواسته شده ترسی ندارند.

۱۴. گوش می‌دهند و می‌خواهند بیشتر بدانند

از دیگر خصوصیات افراد دوست داشتنی اینه که شنونده‌های فعال و صادقی هستند. می‌توانید با آنها درباره نظرات یا ماجراهایتان صحبت کنید یا از آنها راهنمایی بخواهید و آنها با پرسیدن سئوال و دادن نشانه‌های کلامی نشان می‌دهند که در لحظه حاضر و حتی به موضوع علاقه‌مند هستند. زمان برای همه‌ی ما با ارزش‌ترین منبع است اما آنها حاضرند وقت‌شان را در اختیار شما بگذارند.

۱۵. مسئولیت‌پذیر هستند

این آدم‌ها مسئولیت کار یا خطایشان را می‌پذیرند و کنترل اموری را که باید تحت نظارت‌شان باشد به دست می‌گیرند. بنابراین با عقل جور درمی‌آید که بگوییم آدمهای قابل اعتماد بسیار دوست داشتنی‌اند.

۱۶. حمایت‌شان را اعلام می‌کنند

ما آدم‌هایی را که کنارمان می‌مانند و کاری می کنند احساس کنیم ما را حمایت می‌کنند دوست داریم. در ارتش به این کار می‌گویند «هوای ساعت شش همدیگه را داشتن» (ساعت شش موقعیت پشت سر فرد است). کسی را به یاد بیاورید که در موقع نیاز از شما حمایت کرده است و به من بگویید که در آن لحظه چقدر برایتان دوست داشتنی می‌نمود؟

۱۷. همیشه می‌پرسند: «چرا که نه؟»

آدم‌ های دوست داشتنی اغلب آدم‌هایی رویاپرداز، مثبت‌نگر و عمل‌گرا هستند. رابرت اف کندی این آدم‌ها را به بهترین وجه توصیف کرده است: «بعضی‌ها عادت دارند چیزها را همان‌طور که هستند نگاه کنند و بپرسند چرا؟ من رویای چیزهایی را می‌بینم که هرگز وجود نداشته‌اند و می‌پرسند چرا که نه؟»

امیدواریم مطلب خصوصیات افراد دوست داشتنی مورد توجهتون قرار گرفته باشه.♥♥♥

5 دیدگاه برای “۱۷ عادت‌ انسان‌های دوست داشتنی

  1. لیلیا گفته:

    خیلی قشنگ بود و خلاقانه و کاملا درست ممنون برای مطالب خوبتون لطفا از اینجور مطالب زیاد بزارید.خسته نباشید.

  2. ترانه گفته:

    وای دیدم همه بم میگن چقدر جذاب و دوست داشتنی هستی نگو همه ی این خصوصیات و دارم ???

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.