چگونه از لمس کردن صورت خود دست برداریم؟

جلوگیری از لمس صورت با دست

صورتی‌ها: به دلیل این که هنوز هیچ درمان قطعی برای ریشه کن کردن بیماری کرونا یافت نشده است پزشکان بهترین راه برای کنترل این بیماری را انجام روش‌های پشگیری معرفی کرده‌اند. یکی از این روش‌های پیشگیری که نقش بسزایی نیز در کنترل کردن این بیماری ایفا می‌کند، لمس نکردن صورت و اجزای آن با دستان آلوده است. در این مقاله از مجله صورتی‌ها قصد داریم تا به شما روش‌هایی را معرفی کنیم که از لمس صورت خود با دستان آلوده‌تان، جلوگیری کنید. پس با ما همراه باشید.

چگونه از لمس صورت با دستانمان پرهیز کنیم؟

چگونه از لمس صورت با دستانمان پرهیز کنیم؟

باید توجه داشته باشید که جلوگیری از لمس صورت با دست‌ها به هیچ وجه ساده و پیش پا افتاده نیست. حتما می‌پرسید چرا؟ طی تحقیقاتی که توسط محققین آلمانی صورت گرفته، هر شخص در عرض ۶۰ دقیقه، حدود ۲۳ بار صورت خود را لمس می‌کند.

به گفته پژوهشگران علم ژنتیک، لمس صورت به صورت نهادینه در انسان‌ها وجود دارد. به عنوان مثال یک جنین ۵ ماهه در شکم مادر که هیچ گونه ادراک فکری و محیطی ندارد، در طول روز، بارها و بارها صورت خود را لمس می‌کند و پزشکان هنوز نتوانسته‌اند دلیل علمی برای این موضوع پیدا کنند.

علاوه  بر انسان‌ها، حیوانات نیز این کار را چندین و چند بار در طول روز انجام می‌دهند. حتما شما نیز دیده‌ایند که سگ و گربه‌ها صورت خود را با دستانشان تمییز می‌کنند، سنجاب‌ها در طول روز بارها و بارها این کار را به صورت کاملا غریزی انجام می‌دهند.

به گفته پزشکان، تمام ویروس‌های کشف شده مثل آنفولانزا، سرماخورده‌گی و حتی کرونا ویروس جدید، از طریق چشم و بینی خیلی سریع وارد بدن شده و فعالیت خود را آغاز می‌کنند. اما برای جلوگیری از لمس صورت با دست چه کاری می توان انجام داد؟

روش های جلوگیری از لمس صورت با دست:

روش های جلوگیری از لمس صورت با دست:

در این بخش قصد داریم تا شما را با راهکارهایی که می‌توانید با به کار گرفتن آن‌ها از لمس صورت خود با دستانتان، جلوگیری کنید را خدمتان بیان کنیم.

هدف داشته باشید

۱- هدف داشته باشید:

همه ما در طول روز بارها بنا به دلایل مختلف و حتی بدون دلیل، صورت خود را با دستانمان لمس می‌کنیم. پس برای جلوگیری از تکرار این حرکت حتما تصمیم خود را بگیرید که دیگر به صورتتان دست نخواهید زد. هدف داشتن، یک عامل بازدارنده قوی برای انجام دادن یا ندادن کاری است.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

روش های هدف گذاری صحیح: چگونگی برنامه‌ریزی و تعهد به اهداف

[/box]

مکث کنید

۲- مکث کنید:

هنگامی که خواستید دستانتان را  به صورتتان نزدیک کنید، یک مکث کوتاه داشته باشید. مکث کردن باعث خواهد شد که در اکثر موارد از انجام این کار دست نگه دارید.

یادداشت بگذارید

۳- یادداشت بگذارید:

اگر شما نیز در محل کار خود، بسیار با این مشکل دست به قریبان هستید، یادداشت گذاری یکی از بهترین راه‌ها برای ترک این عادت است. یادداشت باعث خواهد شد که همیشه این کار در ذهنتان بماند و ملکه ذهنتان شود.

دستانتان را مشغول نگه دارید

۴- دستانتان را مشغول نگه دارید:

سعی کنید همیشه با دستانتان مشغول انجام یک کار باشید. درگیر کردن دست‌ها با یک کار ساده، باعث خواهد شد که کمتر به صورتتان دست بزنید و آن را لمس کنید.

از ضد عفونی کننده یا مایع دستشویی معطر استفاده کنید

۵- از ضد عفونی کننده یا مایع دستشویی معطر استفاده کنید:

بوها باعث می‌شوند ذهن فعال‌تر کار کند و تمرکز بیشتری بر روی انجام دادن کاری داشته باشد. برای اینکه بتوانید دستانتان را از صورتتان دور نگه دارید پیشنهاد می‌کنیم حتما از یک ماده ضدعفونی کننده با بوی تند استفاده کنید.

جلوگیری از لمس صورت با دست

۶- دستانتان را به هم گره کنید:

اگر در یک جلسه کاری هستید، برای این که زیاد صورتتان را با دست‌هایتان لمس نکنید، آن‌ها را به هم گره کنید. این کار باعث خواهد شد که کمتر به صورتتان دست بزنید.

دستکش بپوشید

۷- برای جولگیری از لمس صورت دستکش بپوشید:

اگر فکر می‌کنید که لمس صورت با دستانتان به یک عادت تبدیل شده است، دستکش بپوشید. پوشیدن دستکش به مرور زمان باعث خواهد شد که نسبت به لمس صورتتان، گارد بگیرید و آن را تکرار نکنید.

نکته مهم این است که شما حتما باید در اماکن عمومی از دستکش استفاده کنید. این کار به قطع زنجیره انتقال کرونا کمک شایانی می‌کند. از شما همراهان صورتی‌ها خواهشمندیم که در انجام این کار بسیار جدی باشید و دیگران را به انجام آن ترغیب کنید.

از ماسک استفاده کنید

۸- از ماسک استفاده کنید:

درست است که به گفته پزشکان محترم، استفاده از ماسک از مبتلا شدن به کرونا جلوگیری نمی‌کند اما ماسک باعث خواهد شد که شما کمتر به صورت خود دست بزنید. همین عامل باعث خواهد شد که شما از بیماری کرونایروس جدید در امان باشید و خطر کم‌تری شما را تهدید کند.

ممنون از شما همراهان مجله صورتی‌ها که تا انتها با مقاله جلوگیری از لمس صورت با دست، همراه ما بودید. امیدواریم که این مطلب برایتان سودمند بوده باشد و بتوانید از نکات گفته شده برای جلوگیری از لمس صورت با دست، استفاده نمایید.

لطفا در بخش نظرات حتما برای ما بنویسید که شما برای این که صورتتان را با دستانتان لمس نکنید از چه روش‌هایی کمک می گیرید و به نظرتان، بهترین راه برای قطع زنجیره انتقال کروناویروس جدید چست؟

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

در ادامه این مطالب را نیز حتما بخوانید:

آیا کرونا از مادر به جنین و یا از شیر به نوزاد منتقل می‌شود؟

۳ مرحله برای اینکه هر روز پر انرژی باشید

[/box]

منبع: wiredhealthline

8 دیدگاه برای “چگونه از لمس کردن صورت خود دست برداریم؟

 1. مهسا گفته:

  صورتمو میتونم دست نزنم ولی دیگه نمیتونم دست تو دماغم نکنم

 2. آوا♥ گفته:

  مگه میشه کسی دست به صورتش نزنه ؟؟؟ O: منکه همین الانم دارم دست می زنم به صورتم D×

 3. فـــاطمه گفته:

  خداییش نمیشه خوووو
  حاضرم کرونا بگیرم ولی اینجوری زجر نکشم:-)))
  راستی مهسا کامنتت خیییلییییی باحال بوددددد:-))))))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.