علت و روش‌های درمان تیر کشیدن سینه در دوران شیردهی

تیر کشیدن سینه

بدن شما بعد از زایمان، سینه‌ها را برای شیردهی آماده می‌نماید. معمولا نوزاد حداقل تا شش ماهگی‌اش از شیر مادر تغذیه کرده و همه هورمون‌های بدن برای تولید شیر کار می‌کنند، به همین دلیل ممکن است که زنان شیرده، تغییرات جسمی متعددی را تجربه کنند که یکی از آن‌ها تیر کشیدن سینه می‌باشد. تیر کشیدن سینه در دوران شیردهی طبیعی است یا نه؟ چه چیزی باعث تیر کشیدن سینه می‌شود؟ در این مطلب از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها قصد داریم در مورد علت و راه‌های مقابله با تیر کشیدن سینه در دوران شیردهی بحث کنیم. همراه ما باشید.

تیر کشیدن سینه در دوران شیردهی

تیر کشیدن سینه در دوران شیردهی

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

آنچه در این مطلب خواهید خواند:

 • چه عواملی باعث تیر کشیدن سینه می‌شود؟
 • آیا تیر کشیدن سینه‌ها در طول شیردهی نرمال است؟
 • علل دیگر تیر کشیدن سینه چیست؟
 • چه هنگام باید به پزشک مراجعه کرد؟
 • چند روش ساده و خانگی برای درمان تیر کشیدن سینه
[/box]

معمولا همه زنان در دوران شیردهی، تیر کشیدن سینه را تجربه می‌کنند و این مسئله موجب نگرانی و دلشوره آن‌ها می‌شود ولی باید بگوییم که نگران نباشید تیر کشیدن سینه در دوران شیردهی طبیعی است.

چه عواملی باعث تیر کشیدن سینه می‌شود؟

چه عواملی باعث تیر کشیدن سینه می‌شود؟

خروج شیر از سینه‌ها نوعی انقباض در سینه ایجاد می‌کند، این عمل همانند سوزن شدن دست و پا احساس می‌شود. یکی از اولین نشانه‌های خروج شیر از سینه، انقباض می‌باشد، همچنین هنگام شستن سینه‌ها نیز ممکن است انقباض و تیر کشیدن سینه را بیشتر حس کنید. جالب است بدانید، هنگامی که غده هیپوفیز دو هورمون پرولاکتین و اکسیتوسین را آزاد می‌کند، شیر از سینه خارج می‌شود.

Prolactin:پرولاکتین نوعی هورمونی پروتئینی است که در انسان نیز تولید می‌شود و ساختاری شبیه هورمون رشد دارد.

Oxytocin: به این هورمون، هورمون عشق نیز گفته می‌شود چراکه نقش بسیار مهم در ارتباط عاشقانه، تولیدمثل جنسی و اتفاقات قبل و بعد از زایمان دارد.

آیا تیر کشیدن سینه‌ها در طول شیردهی نرمال است؟

آیا تیر کشیدن سینه‌ها در طول شیردهی نرمال است؟

بله بیشتر خانم‌های باردار به دلیل شیردهی، تیر کشیدن سینه را تجربه می‌کنند، اما ممکن است تیر کشیدن سینه در دوران شیردهی دلایل دیگری نیز داشته باشد. اگر این مسئله شما را اذیت می‌کند می‌توانید آن را با پزشک خود درمیان بگذارید.

علت تیر کشیدن سینه

علل دیگر تیر کشیدن سینه چیست؟

عوامل دیگری مانند عفونت یا تورم ممکن است باعث تیر کشیدن سینه و یا احساس سوزش و درد در ناحیه سینه شود. تیر کشیدن سینه اغلب نشانه مستقیم از یک نوع نادر از سرطان پستان می‌باشد که که نام علمی آن Paget’s disease of the breast‌ می‌باشد. البته قابل ذکر است که این بیماری، دارای نشانه‌های دیگری مانند: قرمزی نوک پستان و خارش شدید نیز می‌باشد.

همچنین ممکن است تیر کشیدن سینه به علت رعایت نکردن بهداشت رخ دهد و یا در حالتی که مقدار شیر سینه کم شود، شما تیر کشیدن سینه را احساس خواهید کرد و در نهایت شاید مجبور باشید که به پزشک مراجعه کنید تا علت اصلی آن را کشف نمایید.

درمان تیر کشیدن سینه

چه هنگام باید به پزشک مراجعه کرد؟

موقعی که علائم زیر را همراه با تیر کشیدن سینه تجربه می‌کنید، باید سریعاً به پزشک مراجعه نمایید، این علائم عبارتند از:

 • احساس سوزش شدید در سینه
 • تغییر شکل نوک پستان
 • قرمز شدن نوک پستان؛ ایجاد یک اگزما مانند راش
 • کمرنگ شدن رنگ سینه
 • تخلیه نوک پستان؛ یک مایع غیر شیری که از نوک پستان خارج شود
 • درد شدید در سینه

همچنین موقعی که این احساس درد، آنقدر شدید باشد که نتوانید کودک خود را شیر دهید باید به پزشک مراجعه کنید. اگر حالت عادی این تیر کشیدن سینه را در نظر بگیریم (که به علت شیردهی است) راهکارهایی برای کاهش درد آن نیز وجود دارد. برخی از راهکارهای خانگی را امتحان نمایید تا تیر کشیدن سینه در دوران شیردهی را کمتر از قبل احساس کنید.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

۴ روش سالم برای کاهش وزن در دوران شیردهی

[/box]

چند روش ساده و خانگی برای درمان تیر کشیدن سینه

چند روش ساده و خانگی برای درمان تیر کشیدن سینه

شاید بخواهید که با راه‌حل‌های ساده و خانگی، تیر کشیدن سینه را درمان کنید و یا آن را کاهش دهید. اگر به این فکر هستید ادامه این مقاله را بخوانید تا با روش‌های خانگی درمان تیر کشیدن سینه آشنا شوید. البته این درمان‌ها باید بعد از کسب اجازه از پزشک مورد استفاده قرار گیرد.

درمان تیر کشیدن سینه

استفاده از آب گرم

یک حوله تمیز را در آب گرم بشویید و آن را به مدت ۵ دقیقه در پستان آسیب دیده خود قرار دهید. آبگرم یک اثر آرام‌بخش بر بافت پستان شما خواهد داشت. متخصصان پزشکی اغلب این درمان را به عنوان وسیله‌ای برای کاهش انقباض سینه‌ها توصیه می‌کنند، پس شما نیز می‌توانید با روش آب گرم، تیر کشیدن سینه خود را کاهش دهید.

درمان تیر کشیدن سینه

ماساژ دادن سینه‌ها

یکی از روش‌های کاهش تیر کشیدگی سینه ماساژ دادن سینه‌هاست. برای انجام این کار کافیست به صورت خیلی ملایم از بالا به سمت نوک پستان را ماساژ دهید. ماساژ دادن سینه‌ها در دوران شیردهی، موجب آزاد شدن جریان شیر می‌گردد و همین هم باعث کاهش تیر کشیدن سینه می‌شود.

روش های درمان تیر کشیدن سینه

شیردهی منطم و پیوسته

گاهی اوقات تنها کاری که برای درمان تیر کشیدن سینه انجام دهید این است به نوزاد خود به طور مرتب شیر دهید، شاید شما هم جزو آن دسته از مادرانی باشید که فقط در صورت تقاضای نوزاد و گریه کردن به او شیر می‌دهید، در حالی که شما باید حدود ۷ الی ۱۲ بار در ۲۴ ساعت با فاصله متوسط ۳ ساعت به نوزاد خود شیر دهید. سعی کنید یکنواختی و پیوستگی را در شیردهی را رعایت کنید هنگامی که یک برنامه ثابت و منظم برای شیر دادن دارید همه چیز راحت‌تر می‌شود و همین هم باعث کاهش درد‌ سینه می‌گردد.

همانطور که گفتیم، تیر کشیدن سینه در دوران شیردهی امری طبیعی است و در صورت مشاهده نباید نگران شوید زیرا به زودی درمان خواهد شد، ولی اگر احتمال می‌دهید که مسئله نگران کننده است سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

ممنون که همراه ما بودید، لطفا نظرات و تجربیات خود را برای دیگر دوستان خود در مجله بیان کنید ♥

لینک منبع:

momjunction

1 دیدگاه برای “علت و روش‌های درمان تیر کشیدن سینه در دوران شیردهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.