موثرترین روش تمیز کردن چدن اجاق گاز چیست؟

اگر تا به حال سعی کرده‌اید یک اجاق گاز را تمیز کنید، احتمالا به این موضوع پی برده‌اید که به تعویق انداختن تمیز کردن چدن اجاق گاز از چربی‌ها و مواد غذایی سوخته، چقدر مشکل ساز است. امروزه با پیشرفت شگرف در تولید محصولات شوینده بازهم تمیز کردن چدن اجاق گاز یکی از مراحل سخت تمیز کردن اجاق گاز است. در این مقاله از صورتی‌ها روش تمیز کردن چدن اجاق گاز با مواد و ترفند‌های مختلف را آموزش می‌دهیم تا به سرعت و در مدت کمی بتوانید اجاق گاز تمیز و براق داشته باشید.

روش تمیز کردن چدن اجاق گاز

روش تمیز کردن چدن اجاق گاز

شستن شبکه‌های چدنی اجاق گاز یکی از سخت‌ترین مراحل تمیز کردن اجاق گاز هر آشپزخانه‌ای است. خانم های خانه‌دار می‌دانند که به تعویق انداختن تمیز کردن چدن اجاق گاز می‌تواند مشکل چربی‌های سوخته چسبیده به آن را افزایش دهد.

اگر خانم‌ها به راحتی وقت خود را برای تمیز کردن چدن اجاق اختصاص ندهند با حرارت دیدن دوباره چربی‌های سوخته بوی نامطبوعی فضای آشپزخانه را احاطه می‌کند. درست است که هر خانم خانه‌دار روش تمیز کردن اجاق گاز منحصر به فرد خودش را دارد. اما این به این معنی نیست که با وجود روش راحت برای تمیز کردن چدن اجاق گاز همچنان از دستورالعمل‌های قبلی پیروی کنید.

تمیز کردن شبکه‌های چدنی اجاق گاز راحت‌تر از چیزی است که شما تصور می‌کنید و وقت زیادی از شما نمی‌گیرد. فقط کافی است دستورالعمل روش تمیز کردن چدن اجاق گاز از صورتی‌ها را که در ادامه آورده‌ایم را انجام دهید آن وقت متوجه می‌شوید که اجاق گاز شما مانند یک اجاق نو و دست اول به نظر می‌رسد.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

در مقاله زیر روش‌ها و ترفندهای خاص برای تمیز کردن برخی دیگر از لوازم آشپزخانه برای شما گردآوری کرده‌ایم:

آموزش تمیز کردن برخی از لوازم آشپزخانه

[/box]

روش تمیز کردن شبکه های چدنی اجاق گاز

یکی از نکاتی که باید قبل از شروع بدانید این است که شبکه‌های اجاق گاز شما احتمالا چدنی هستند، بنابراین برای تمیز کردن باید با احتیاط با آن‌ها رفتار کنید تا از آسیب دیدن آن‌ها جلوگیری شود. اولین نکته از روش تمیز کردن چدن اجاق گاز این است که برای تمیز کردن چدن اجاق گاز از پشم استیل یا هرگونه پد تمیز کننده فلزی خودداری کنید. بهترین وسیله ای که می‌توانید برای تمیز کردن چدن استفاده کنید  یک برس محکم ، اسکاچ نایلونی بدون دندانه یا اسفنج است.

در این روش تمیز کردن چدن اجاق گاز، اسکاچ را با یک محصول تمیزکننده و شوینده مانند پودرهای پاک کننده یا جوش شیرین آغشته کنید. ممکن است شما راهکارهایی در مورد روش تمیز کردن چدن اجاق گاز با آمونیاک را قبلا شنیده باشید ولی بهتر است ناگفته نماند که اگر از مواد شیمیایی خشن (مانند آمونیاک) در روش تمیز کردن چدن اجاق گاز خود استفاده می‌کنید، همیشه آن را با آب گرم و صابون بشویید و قبل از قرار دادن مجدد شبکه‌های چدنی بر روی گاز با خشک کردن از زنگ زدگی چدن جلوگیری کنید.

مراحل تمیز کردن شبکه های چدنی اجاق گاز

مراحل تمیز کردن شبکه های چدنی اجاق گاز به صورت زیر است:

مرحله اول:

برای شروع ابتدا شبکه‌های چدنی اجاق گاز را از روی اجاق گاز خود برداشته و در یک سینک ظرفشویی خالی قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که شبکه‌های چدنی سرد باشند. بهتر است بلافاصله بعد از آشپزی این کار را انجام ندهید و اجازه دهید شبکه‌ها ابتدا گرمای خود را از دست بدهند.

برای اینکار اگر سینک ظرفشویی شما به اندازه کافی بزرگ نیست می‌توانید از وان خالی حمام استفاده کنید و یا در صورت نیاز از سطل‌های پلاستیکی بزرگ برای اینکار بهره ببرید.

مرحله دوم:

در مرحله بعدی از آب جوش با حرارت بالا استفاده کنید. آب داغ را داخل وان و یا سطلی که شبکه‌های چدنی را در آن قرار داده‌اید بریزید. در این روش تمیز کردن چدن اجاق گاز از صابون رنده شده به عنوان شوینده استفاده می‌کنیم.

توجه داشته باشید که محلول آب و صابون تا روی شبکه‌های چدنی را بپوشاند. اجازه دهید شبکه‌های چدنی به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آب صابون خیس بخورند تا چربی سوخته‌ای که به آنها چسبیده است از روی آن جدا شود.

مرحله سوم:

برای جدا شدن باقی مانده‌های اضافی، شوینده پودر را روی چدن اجاق گاز بمالید. در صورتی که پس از خیساندن احساس می‌کنید هنوز چربی‌ها به طور کامل از روی چدن جدا نشده‌اند از روش تمیز کردن چدن اجاق گاز با جوش شیرین نیز می‌توانید به عنوان یک تمیز کننده مکمل استفاده کنید.

این روش به این صورت است که بر روی یک برس یا اسکاچ با درجه سختی کمتر و فاقد پرزهای فلزی و یا اسفنج مقداری شوینده پودری یا جوش شیرین بریزید و سطح شبکه‌های چدنی را با آن تمیز کنید. بخاطر نرم شدن چربی‌های خشک شده با اسکاچ کشیدن روی شبکه‌ها به راحتی باقیمانده چربی‌ها و تکه‌های غذا از روی آن جدا می‌شود.

مرحله چهارم:

شبکه‌های چدنی را با آب ولرم بشویید و سپس آنها را با یک پارچه تمیز کاملا خشک کنید و دوباره روی اجاق گاز قرار دهید. حالا چدن‌های تمیز اجاق گاز شما باعث می‌شوند تا اجاق گازتان کاملا نو به نظر برسند.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

در ادامه این مطلب را بخوانید:

راهنمای خرید اجاق گاز

[/box]

بهترین روش‌های تمیز کردن چدن اجاق گاز

بهترین روش تمیز کردن چدن اجاق گاز

برای تمیز کردن چدن اجاق گاز روش‌های مختلفی وجود دارد اما استفاده از همه این روش‌ها را به شما توصیه نمی‌کنیم. برای انتخاب مواد مورد نیاز برای روش تمیز کردن چدن اجاق گاز بهتر است اولویت اول را به مواد طبیعی بدهیم. زیرا که استفاده از مواد طبیعی و مخلوط کردن آن‌ها باهم ضرری برای سلامتی ما ندارد.

توصیه می‌کنیم برای تمیز کردن چدن اجاق گاز خود به سراغ روش‌هایی که از مواد غیر طبیعی استفاده می‌کنند نروید، زیرا این مواد در اغلب اوقات بوی نامطبوعی دارند و ممکن است سلامت ریه شما را تهدید کند و یا به شبکه‌های چدنی اجاق گاز شما آسیب برساند.

علاوه بر روشی که در ابتدای مقاله خواندید ۲ روش دیگر برای برق انداختن اجاق گازتان به وسیله مواد طبیعی را در ادامه بخوانید.

روش تمیز کردن چدن اجاق گاز با سرکه:

اگر چدن اجاق گاز شما چندان کثیف نیست، برای تمیز کردن آن می‌توانید از سرکه استفاده کنید. برای این کار ابتدا مقداری سرکه روی سطح گاز اسپری کنید و اجازه دهید سرکه چند دقیقه روی شبکه‌های چدنی باقی بماند تا چربی‌ها را حل کند. حالا با یک دستمال تمیز و نم‌دار آن‌ها را تمیز کنید. توجه داشته باشید که سرکه علاوه بر تمیز کردن، خاصیت ضدعفونی کنندگی هم دارد.

برای یادگیری بهترین روش‌های تمیز کردن هود آشپزخانه مطلب زیر را بخوانید:

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

آموزش تمیز کردن هود آشپزخانه

[/box]

روش تمیز کردن چدن اجاق گاز با لیمو

لیمو ماده طبیعی اسیدی است که خاصیت سفیدکنندگی و تمیزکنندگی دارد. برای استفاده از روش تمیز کردن چدن اجاق گاز با لیمو باید مقداری از آن را روی سطوح بچکانید و با دستمال پخش کنید. اگر گاز شما خیلی کثیف است، می‌توانید جوش شیرین را هم به مواد لازم این روش اضافه کنید.

پس در  این حالت ابتدا کمی جوش شیرین روی سطح گاز بریزید و سپس مقداری آب لیمو روی آن بچکانید و چند دقیقه صبر کنید، سپس روی گاز را به وسیله دستمال پاک کنید.

تمیز کردن چدن روی گاز با جوش شیرین

تمیز کردن چدن روی گاز با جوش شیرین

اگر روش تمیز کردن چدن اجاق گاز ذکر شده در قسمت بالا برای شما موثر نبود یعنی احتمالا مدت زیادی است که اجاق گاز خود را تمیز نکرده‌اید و یا چربی‌های غذایی که برای مهمانی پخته‌اید به حد کافی حرارت دیده‌اند که با سختی جدا شوند. برای استفاده از روش تمیز کردن چدن اجاق گاز با جوش شیرین  ابتدا باید خمیر مخصوص جوش شیرین را درست کنید. برای این کار کافی است با نسبت مساوی جوش شیرین و آب را مخلوط کنید.

در برخی مواقع برای درخشنده‌تر شدن شبکه‌ها می‌توانید به همان نسبت مساوی نمک نیز به خمیر اضافه کنید تا روش تمیز کردن چدن اجاق گاز شما سریع‌ترین روش باشد. بعد از درست کردن خمیر جوش شیرین ابتدا سطح گاز را با آب داغ کمی مرطوب کنید و سپس خمیر را روی تمامی قسمت‌ها بمالید.

بعد از ۲۰ دقیقه با یک پارچه نم‌دار خمیر را روی سطح شبکه‌ها به صورت دورانی بمالید و پخش کنید و مجددا چند دقیقه صبر کنید. حالا تمامی چربی‌های با بهترین روش تمیز کردن چدن اجاق گاز از بین رفته‌اند، فقط کافی است که با یک دستمال سطح شبکه‌ها را پاک کرده و یا آنها را با آب ولرم بشویید.

شستن چدن گاز با لوله بازکن

روش شستن چدن اجاق گاز با لوله بازکن ممکن است هیجان انگیز به نظر برسد ولی در ادامه فواید و معایب آن را به طور کامل برای شما توضیح می‌دهیم. لازم به ذکر است که این روش تجربی است و به نظر ما روش اصولی برای تمیز کردن چدن اجاق گاز به حساب نمی‌آید.

سعی کنید تا حد امکان از این روش استفاده نکنید زیرا که باعث خوردگی در چدن اجاق گاز شما شده و ممکن است گازهای لوله بازکن باعث مسمومیت تنفسی شود.

در این روش لوله بازکن را مستقیما بر روی شبکه‌های چدنی اجاق گاز بریزید و پس از ۱۵ دقیقه با آب داغ و فرچه ماده لوله بازکن را از روی شبکه‌ها پاک کنید. لطفا قبل از استفاده از لوله بازکن مطمئن شوید که شبکه‌های چدنی اجاق گاز شما کاملا خشک باشد.

برای اطمینان بهتر است ابتدا روی قسمت کوچکی از چدن این ماده را امتحان کنید زیرا که در صورت داشتن اثرات مخرب، جبران آن غیر ممکن است. در حین کار با ماده لوله باز کن حتما از دستکش‌های پلاستیکی استفاده کنید.

اخطار: به هیچ عنوان این روش را روی شبکه‌های چدنی اجاق گاز جدیدتان امتحان نکنید.

به انتهای مقاله روش تمیز کردن چدن اجاق گاز رسیدیم. امیدواریم این مطلب از صورتی‌ها کمک کوچکی به نظافت آشپزخانه و اجاق گاز شما کرده باشد. در صورتی که هر تجربه‌ای در استفاده از مواد شیمیایی برای تمیز کردن اجاق گاز خود داشته‌اید، در قسمت نظرات برای ما بنویسید.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

در ادامه این مطلب را بخوانید:

نکات خانه‌داری جالب که هر کدبانو باید بداند

[/box]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.