نحوه تمیز کردن ظروف برنجی

تمیز کردن ظروف برنجی

برنج آلیاژی از روی، مس و دیگر فلزات است. برنج ماده‌ای است که توسط تمدن‌های باستانی و مردم امروزی به طور یک‌سان به خاطر دوام، ظرافت و انعطاف‌پذیری آن مورد استفاده قرار گرفته‌ است. با این حال برنج می‌تواند کثیفی و روغن چرب را جمع کند و ممکن است در طول زمان لکه‌دار شود. اگر می‌خواهید ظروف برنجی خود را تمیز کنید راه‌کارهای متنوعی وجود دارد. محصولات خانگی معمولی به سادگی ظروف برنجی را تمیز می‌کنند، شما همچنین می‌توانید از تمیز کننده‌های تجاری برای شفاف کردن ظروف برنجی استفاده کنید. در ادامه این مطلب از مجله صورتی‌ها با نحوه تمیز کردن ظروف برنجی آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید.

تمیز کردن ظروف برنجی

تمیز کردن ظروف برنجی

یزای تمیز کردن ظروف برنجی باید کارهایی را انجام دهید که در ادامه این مراحل را مطالعه خواهید کرد.

تعیین برنجی بودن ظروف:

اولین مرحله تمیز کردن ظروف برنجی است که اصلا ظرف انتخاب شده برنجی است یا نه؟

۱- معین کنید آیا ظرفی که می‌خواهید تمیز کنید از جنس برنج است یا نه؟

برای تعیین برنجی بودن و یا نبودن ظروف خود، یک آهنربا خانگی را در نزدیکی قطعه برنجی نگه دارید و ببینید که آیا مغناطیس شما به صورت مغناطیسی به سمت برنج جذب می‌شود یا نه؟

 • اگر آهن‌ربا به جسم نمی‌چسبد، ظرف شما برنجی است.
 • اگر آهن‌ربا به جسم می‌چسبد، این احتمال وجود دارد که ظرف شما واقعاً قطعه‌ای از آهن یا فولاد است که با روکش برنجی پوشانده شده‌ است.

تمیز کردن ظروف برنجی

۲- معین کنید که ظروف برنجی در صورت تمیز شدن از ارزششان کم نشود:

برخی از اشیا برنجی رنگی تیره دارند و در صورت تلاش برای تمیز کردن این ظروف برنجی ممکن است از ارزشآن کاسته شود. اگر شما از روشن و یا تیره بودن ظروف برنجی خود آگاه نیستید می‌تواند در مورد تمیز کردن و یا نکردن ظروف مسی و راه‌کارهای تمیز کردن خود با یک متخصص ظروف برنجی صحبت کنید.

 • گاهی اوقات پاتینا (رنگ آمیزی فیروزه‌ای که بر روی برنج و مس تشکیل می‌شود) می‌تواند یک چهره منحصر به فرد به قطعه برنج اضافه کند که در این صورت نباید این ظروف را تمیز کرد.
 • پاتینا برای ارزیابی بسیاری از جنبه‌های یک قطعه برنج استفاده می‌شود. برای مثال، پاتین می‌تواند برای تعیین سن یک قطعه برنج وضعیت فعلی آن و ارزش بالقوه آن استفاده شود. هر گونه حذف یا تغییر پاتینا بر روی قطعه برنج می تواند بر میزان آن تاثیر بگذارد.

تمیز کردن ظروف برنجی

۳- مشخص کنید که آیا قطعه برنجی لاکی است یا نه:

در ظروف برنجی مدرن، یک روکش خارجی از لاک الکل به عنوان لایه‌ای محافظ در برابر اکسیداسیون بکار می‌رود. اما نمونه‌های قدیمی برنج معمولاً روکش لاکی را ندارند. شما می‌توانید با نگاه کردن به سطح ظروف برنجی ارزیابی کنید که آیا قطعه برنجی لاکی است یا خیر: ظروف برنجی معمولا تنها در صورتی رنگ خواهند داشت که پوشش لاک الکل در اطراف ظرف وجود داشته باشد.

ظروف برنجی لاکی معمولا نسبت به بقیه ظورف برنجی تمیز هستند، تنها چیزی که شما برای تمیز کردن ظروف برنجی لاکی نیاز دارید آب و صابون است.

اگر هنوز شک دارید که آیا قطعه ظروف برنج شما تمیز شده است یا خیر، به یاد داشته باشید که برنج لاکی معمولا دارای یک سایه زرد است.

تمیز کردن ظروف برنجی

تمیز کردن ظروف برنجی:

حال نوبتبه تمیز کردن ظروف برنجی می‌رسد. برای این منظور این مراحل را طی کنید:

۱- ظرف برنجی لاکی خود را تمیز کنید:

اولین راه برای تمیز نگه داشتن قظروف برنجی، تمیز کردن منظم این ظروف با استفاده از یک پارچه نرم است. برای تمیز کردن ظروف برنجی لاکی یک پارچه نخی نرم را در مخلوطی از مواد شوینده و آب ولرم بشویید. پارچه را بیرون بکشید و آب آن را بگیرد فقط کمی مرطوب باشد و به آرامی سطح برنجی را تمیز کنید. زمانی که سطح را تمیز کردید، از یک دستمال تمیز آبی استفاده کنید تا صابون باقیمانده را پاک کنید و سپس ظرف برنجی را به طور کامل خشک کنید.

 • اگر می‌خواهید گرد و خاکی که زیر برنج لاک الکل انباشته شده‌اند را از بین ببرید باید ابتدا لایه لاکی را از بین ببرید.

تمیز کردن ظروف برنجی

۲- لاک الکلی را با آب‌گرم از بین ببرید:

آب داغ، لایه‌های لاکی را که برنج را پوشش می‌دهد نرم می‌کند. قطعه برنجی را در کاسه دستشویی قرار دهید و آب داغ را روی قطعه برنجی بریزید. آب داغ برنج را گرم می‌کند و باعث گسترش آن می‌شود. لاک الکل با برنج گسترش پیدا می‌کند اما وقتی برنج شروع به خنک شدن می‌کند کمی کوچک می‌شود ولی لاک الکل با قطعه برنجی کوچک نمی‌شود. هنگامی که برنج خنک است، لاک الکل باید کمی از سطح برنج جدا شده باشد و به راحتی می‌تواند کنده شود.

 • همچنین می‌توانید برنج خود را در آب جوش قرار دهید تا پوشش لاکی را از بین ببرید. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که قطعه برنجی را در یک قابلمه غیر آلومینیومی با آب جوش فرو ببرید و بگذارید برای چند دقیقه بماند. سپس قطعه برنجی را از آب بردارید، بگذارید خنک شود و لاک الکلی از بین برود.

تمیز کردن ظروف برنجی

۳- لاک الکی را با پاک‌کننده خود تمیز کنید:

قطعه برنجی را روی میز قرار دهید که با روزنامه‌ پوشیده شده است. روزنامه‌های روی میز برای حفاظت از میز کار از هرگونه پاک کننده و جلا دهنده به شما کمک می‌کند. یک قلمو انتخاب کرده و با استفاده از آن تمام نقاط ظورف برنجی را با جلادهنده و پاک کننده تمیز کنید. پس از این که ظرف برنجی را با پاک کننده جلا دادید، اجازه دهید این ماده دو تا سه دقیقه روی برنج باقی بماند و سپس با استفاده از پارچه نرم ظرف برنجی خود را پاک کنید. در هنگام کار با پاک کننده ظروف برنجی، به دستورالعمل پاک کننده حتما توجه کنید.

 • دستورالعمل پاک کننده را بخوانید و موارد آن را دنبال کنید چون پاک‌کننده لاک از مواد شیمیایی قوی ساخته شده‌است که می‌تواند خطرناک باشد.
 • از پوست خود محافظت کنید و هنگام کار با پاک‌کننده روغن جلا، دستکش‌های پلاستیکی بپوشید.
 • به خاطر گازهای خطرناک حاصل از پاک‌کننده روغن جلا، بیرون یا در منطقه‌ای که تهویه مناسب است کار کنید.
 • همچنین در هنگام کار با پاک‌کننده روغن جلا، از شعله‌های آتش دور بمانید چون بسیار قابل‌ اشتعال زا است.

تمیز کردن ظروف برنجی

۴- استفاده از پلیش برنجی:

دقت کنید که قبل از تمیز کردن ظروف برنجی همه گرد و غبار سطحی و کثیفی را تمیز کرده باشید. انواع زیادی از پلیس برنجی تجاری وجود دارد، اما شما می‌توانید با لیمو ترش پلیش خانگی برنج را در خانه بسازید. یک لیمو را نصف کرده و تمام عصاره را از لیمو ترش به کاسه کوچکی انتقل دهید سپس مقداری نمک یا جوش‌شیرین به لیمو ترش اضافه کنید. جوش شیرین را مقداری اضافه کنید که خمیری نرم از ترکیب جوش شیرین و لیموترش حاصل شود. خمیر را روی قطعه برنجی با استفاده از یک پارچه نرم بمالید.

 • دقت کنید که خمیر را با پارچه به کار ببرید. اگر این کار را نکنید، می‌توانید خراش‌های کوچک در سطح برنج ایجاد کنید.
 • خمیر را بیش از حد محکم به قطعه برنج نمالید. جوش‌شیرین، کثیفی را به آرامی از بین می‌برد.
 • استفاده از یک مسواک نرم برای تمیز کردن گوشه و اطراف قطعه برنج خود در نظر بگیرید.
[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

تاثیر فوق‌العاده جوش شیرین بر پوست

[/box]

 

تمیز کردن ظروف برنجی

۵- قطعه برنجی خود را با پاک‌کننده‌های تجاری تمیز کنید:

بسیاری از تمیز کننده‌های برنجی سازگار با محیط‌ زیست هستند که لکه‌های روی برنجی را از بین برده و درخشش اولیه برنج را بدون خراش و آسیب زدن به سطح برنج باز می‌گرداند.

 • گاهی اوقات، پاک کننده‌های برنجی یک عنصر ساینده در فرمول خود دارند، پس مراقب باشید که به قطعه برنجی‌تان آسیب نرسانید.
 • از اسید موریاتیک فاصله بگیرید. این ماده برنج را به درستی تمیز نمی‌کند و می‌تواند لکه‌های ثابت را پشت سر بگذارد.
 • سرکه سفید یا آمونیاک می‌تواند در تمیز کردن برنج بسیار موثر باشد. اجازه دهید ظرف برنجی به مدت یک ساعت در سرکه یا آمونیاک خیس شود. هر دو محصول، عامل‌های تمیز کننده طبیعی هستند و می‌توانند یک روکش براق به برنج بدهند.

تمیز کردن ظروف برنجی

۶- پاک‌کننده‌های برنجی جایگزین را در نظر بگیرید:

اگرچه شما می‌توانید تمیز کننده‌های برنج خود را در خانه تهیه کنید و یا پاک‌کننده‌های تجاری از فروشگاه خریداری کنید و برای تمیز کردن ظروف برنجی به کار ببرید. اما برای پاک کردن ظروف برنجی می‌توانید از برخی ترکیبات طبیعی استفاده کنید.

 • سس کچاپ: از یک پارچه نرم و کچاپ برای تمیز کردن قطعه برنج استفاده کنید. سس کچاپ روی سطح برنج بریزید و سپس سس کچاپ را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید. تکه برنج را کاملاً خشک کنید.
 • ماست: قطعه برنج خود را با ماست ساده بپوشانید و بگذارید ماست روی برنج خشک شود و سپس آن را با یک پارچه تمیز خشک کنید.
 • سرکه سفید و نمک: قطعه برنج را با سرکه سفید بپوشانید و سپس نمک را روی سرکه بپاشید. حوله را با کمی سرکه خیس کنید و به آرامی برنج را تمیز کنید. سپس قطعه برنجی را با یک پارچه تمیز خشک کنید.

تمیز کردن ظروف برنجی

تمیز کردن اشیاء برنجی:

ممکن است برخی از اشیاء موجوددر اطرافشما نیز از برنج باشد. برای تمیز کردن این اشیا می‌توانید مراحل زیر را انجام دهید.

۱- مشخص کنید که این قطعه برنج یا نه:

تشخیص یک تکه برنج واقعی می‌تواند سخت باشد. یک آهن‌ربا را نزدیک یک قطعه برنجی نگه دارید و ببینید که آیا آهن‌ربا به سمت برنج جذب می‌شود یا نه. اگر آهن‌ربا به آن نمی‌چسبد، به احتمال زیاد این قطعه برنجی است. اما اگر آهن‌ربا به قطعه برنجی شما بچسبد این احتمال وجود دارد که قطعه “برنج” شما در واقع یک تکه آهن یا فولاد باشد.

 • یک راه جایگزین برای چک کردن قطعه برنجی استفاده از یک چاقوی آشپزخانه تیز است. بخش نامحسوس از قطعه برنجی خود را خراش دهید. اگر قطعه برنج است رنگ پایه باید زرد روشن باشد. اگر علامت خراش یک رنگ دیگر است، مانند نقره، پس قطعاً فلز دیگری است و شما باید با پاک‌کننده‌های غیر ساینده به کار خود ادامه دهید.

تمیز کردن ظروف برنجی

۲- قطعه برنجی را تمیز کنید:

کل سطح قطعه برنجی را با مخلوطی از صابون ملایم و آب ولرم تمیز کنید. یک پارچه را در آب صابون فرو کنید پارچه را فشار دهید تا فقط کمی مرطوب باشد، و به آرامی سطح قطعه برنجی را لمس کنید.

 • هرگز سعی نکنید برنج لاکی را واکس بزنید. پولیش به تغییر سطح قطعه برنج می‌انجامد.
 • از پاک کننده‌های حاوی آمونیاک بر روی قطعات برنج الکلی استفاده نکنید چون آمونیاک از لاک الکل محافظت می‌کند.

تمیز کردن ظروف برنجی

۳- قطعه برنجی خود را تمیز کنید:

یک پارچه پنبه‌ای نرم را به ترکیبی از مواد شوینده و آب ولرم آغشته کنید، پارچه را فشار دهید تا پارچه کمی مرطوب بماند سپس به آرامی سطح قطعه برنجی را تمیز کنید.

 • شما می‌توانید از یک مسواک کهنه استفاده کنید تا گوشه و شکاف‌های موجود در قطعه برنجی را تمیز کنید.

تمیز کردن ظروف برنجی

۴- شستشو و استفاده از پلیش ملایم:

قطعه برنجی را با آب تمیز کنید و آن را به طور کامل با استفاده از یک پارچه تمیز خشک کنید.

 • پلیش‌های برنجی پلاستیکی به طور بالقوه می‌توانند برخی از پوشش‌های برنج را حذف کنند. اگر شما قصد دارید که جسم برنجی خود را تمیز کنید این کار را بسیار آرام انجام دهید.
 • شما می‌توانید برای تست پلش در ناحیه غیر قابل توجهی این کار را نجام دهید.

تمیز کردن ظروف برنجی

امیدواریم این مطلب از صورتی‌ها برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.

منبع تمیز کردن ظروف برنجی:

wikihow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.