تصورهای غلط درباره برنامه رژیم غذایی

برنامه رژیم غذایی

تصورهای غلط درباره برنامه رژیم غذایی

برنامه رژیم غذایی – همه ما از زمان‌های قدیم تصورات خاصی نسبت به رژیم غذایی داریم مثلا این که خواص سبزیجات با گذاشتن در فریزر و یخ زدن ، کاهش می‌یابد. یا مثلا تصور می‌کنیم چاقی یا لاغری ما به عوامل ارثی و ژنتیک بستگی دارد یا مثلا با حذف وعده غذایی یک برنامه رژیم غذایی صحیح خواهیم داشت خیلی باورهای دیگر که بدون دلیل علمی پذیرفته‌ایم. همه می‌دانیم که برای لاغری سریع ، باید برنامه رژیم‌های غذایی مناسبی داشته باشیم ولی چگونه؟ با باورهای غلط و قدیمی؟

در این مطلب از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها به برخی از تصورهای غلط درباره برنامه رژیم غذایی اشاره می‌کنیم به امید این که هر حرفی را بدون دلیل علمی قبول نکنیم و برنامه رژیم غذایی مناسبی را برای خودمان به وجود آوریم که با مشورت یک پزشک این کار به راحتی عملی می‌شود و به تناسب اندام می‌رسید.

برنامه رژیم غذایی و تصورهای ناردست

برنامه رژیم غذایی ، رژیم غذایی لاغری

برنامه رژیم غذایی برای لاغری

کربوهیدرات‌ها در برنامه رژیم غذایی مضر هستند!

برای داشتن یک برنامه رژیم غذایی مناسب باید این تصور را کنار بگذارید. خیلی از ما فکر می‌کنیم که کربوهیدرات‌ها همه به یک شکل هستند. در برنامه رژیم غذایی ما ایرانیان مواد غذایی همچون برنج و نان تهیه شده از آرد سفید زیاد به چشم می‌خورد که برای رژیم غذایی مضر است. اما یادتان باشد که کربوهیدرات‌ها منبع موثری برای به دست آوردن انرژی هستند و شما می‌توانید با استفاده از موادی همچون غلات کامل و یا لوبیا که کربوهیدرات‌هایی پر انرژی اما با درصد تولید چربی کمتری هستند ، میل کنید.
میوه و سبزیجات یخ زده از محصولات تازه ویتامین کمی دارند!
این باور فقط موقعی صحیح است که شما در یک مزرعه پرورش میوه و سبزی زندگی کنید و به محض چیدن این محصولات از آن‌ها استفاده کنید. تحقیقات نشان داده است که میوه‎ها و سبزیجات پس از چیده شدن و انتقال از بازار مقداری از ویتامین‌های خود را از دست می‌دهند و با توجه به این که سبزیجات و میوه‌ها هم در همین مرحله یخ زده می‌شوند پس میزان مواد مغذی و ویتامین‌ها آن تفاوت زیادی ندارد.

برنامه رژیم غذایی مناسب

کلسترول تخم مرغ برای شما ضرر دارد!
بسیاری از افراد تصور ممی‌کنند که چون زرده تخم مرغ که حاوی کلسترول است برای ما مضر است و در برنامه رژیم غذایی خود قرار نمی‌دهند. بر اساس تحقیقات انجام شده هر زرده تخم مرغ حاوی ۲۱۳ میلی گرم کلسترول است و متخصصان تغذیه میزان کلسترول برای یک فرد سالم در روز را ۳۰۰ میلی گرم تعیین کردند. این مقدار برای افرادی که دچار ناراحتی قلبی و یا کلسترول بالای خون هستند چیزی در حدود ۲۰۰ میلی گرم است. پس اگر فرد سالمی هستید و از برنامه مرتب ورزشی پیروی می‌کنید از خوردن تخم مرغ به عنوان یک منبع مهم پروتئین اجتناب نکنید.

نخوردن صبحانه به کم کردن وزن کمک می‌کند

تعداد زیادی از افراد هم بر این باور هستند که با حذف وعده‌های اصلی مواد غذایی می‌توانند وزن کم کنند اما باید گفت که شاید این تصور در مورد وعده‌های شام و یا ناهار صحیح باشد اما نخوردن صبحانه به قصد وزن کم کردن اشتباهی بزرگ است. تحقیقاتی که بر روی بیش از ۶ هزار نفر در یک دوره ۴ ساله در کشور انگلستان صورت گرفته است نشان داده است افرادی که صبحانه نمی‌خورند نسبت به دیگران افزایش وزن دارند.

ژنتیک شما وضعیت چاقی شما را مشخص می‌کند

یک باور غلط رایج در مورد چاقی و یا لاغری است. باید گفت که ژنتیک و عوامل وراثتی تنها ۲۵ درصد در این زمینه موثر هستند و باقی موارد مربوط به اراده و تلاش خود شماست. در هر مرحله از زندگی خود شما می‌توانید با تغییر عادات تغذیه و زندگی خود وزن خود را کاهش دهید.

2 دیدگاه برای “تصورهای غلط درباره برنامه رژیم غذایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.