تصاویر دروازه قران شیراز

دروازه قرآن شیراز، نماد تاثیر قرآن بر زندگی مردم

شیراز یکی از زیباترین شهرهای ایران است که آثار تاریخی بسیار زیادی دارد یکی از این آثار تاریخی ” دروازه قرآن شیراز ” است که در بدو ورود شهر شیراز قرار دارد و میهمانان و گردشگران این شهر ابتدا دروازه قرآن شیراز را مشاهده می‌کنند و سپس وارد شهر شیراز می‌شوند و دیگر آثار باستانی را بازدید خواهند کرد. در این مطلب از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها، به معرفی دروازه قران شیراز می‌پردازیم و تصاویر دروازه قران شیراز را مشاهده می‌کنید.

دروازه قران شیراز

تاریخچه دروازه قرآن شیراز

این بنای تاریخی در طول گذشت زمان و بلاهای طبیعی، بارها تخریب و بازسازی شده است. دروازه قرآن در واقع نماد تاثیر قرآن بر زندگی مردم ایران است و یکی از نمادهای ارزشمند ایران به شمار می‌رود. دروازه قرآن با معماری خاص در ورودی تعدادی از شهرهای ایران ساخته شده است که دروازه قرآن شیراز هم جزو آن‌ها است در این میان همه درواز‌ه‌ قرآن‌های ایران، دروازه قرآن از نظر شهرت عمومی و قدمت، جایگاه ویژه‌ای دارد.

دروازه قرآن بنایی است طاقی شکل، که بالای این طاق‌ها جایگاه ویژه‌ای برای قرار گرفتن قرآن کریم وجود دارد و هدف از ساخت این بناها، اهمیت قرآن در زندگی و پناه‌جویی به قرآن و دعوت مردم به آرامش و امنیت است.

تاریخچه دروازه قرآن شیراز

تصاویر دروازه قران شیراز

شهر شیراز در زمان‌های پیشین ۶ دروازه داشت که نام‌های این دروازه‌ها به ترتیب: دروازه قرآن، دروازه اصفهان، دروازه قصابخانه، دروازه سعدی، دروازه کازرون و دروازه شاه داعی الی اله که در حال حاضر فقط دروازه قرآن به جای مانده است این دروازه به دستور عضدالدوله دیلمی ساخته شده است و علت نام‌گذاری این دروازه به دروازه قرآن این است که به دستور امیرکبیر در ان قرآن قرار داده شده است تا مسافرها به سلامت از آن عبور کنند.

این بنای تاریخی با گذشت زمان آسیب می‌دید و در معرض تخریب قرار می‌گرفت که کریم خان زند این بنای تاریخی را بازسازی کرد و یک اتاق کوچک به بالای این دروازه ساخت و دو جلد قرآن بزرگ در آن اتاق قرار دارد. این قرآن‌ها به “قرآن هفده من” معروف بودند که هم اکنون این قرآن‌ها در موزه پاریس نگهداری می‌شوند.

در دوره قاجار این دروازه به علت زلزله صدمه شدیدی وارد شد ولی محمد زکی خان نوری آن را تعمیر کرد و در دو سمت آن اتاق‌هایی به عنوان پاسگاه و راهداری اضافه کرد. به این دروازه در گذشته طاق قرآن نیز می‌گفتند که روزهای اول هر ماه از شهر خارج شده و از زیر این طاق عبور می‌کردند تا در سلامت باشند.

در ادامه تصاویری از این دروازه قرآن را مشاهده می‌کنید:

تصویر دروازه قرآن شیراز

عکسهای دروازه قران شیراز

عکس‌های دروازه قران شیراز

عکس های دروازه قران شیراز

دروازه قرآن شیراز عکس

دروازه قرآن شیراز عکس

دروازه قرآن شیراز

دروازه قرآن شیراز

دروازه قرآن شیراز در شب

دروازه قرآن شیراز در شب

دروازه قرآن شیراز در برف

دروازه قرآن شیراز در برف

دروازه قرآن شیراز در گذر زمان

دروازه قرآن شیراز در گذر زمان

دروازه قرآن شهر شیراز

دروازه قرآن شیراز در قدیم

قابل ذکر است که این نمای تاریخی تا سال ۱۳۱۵ خورشیدی پابرجا بود ولی با هدف توسعه راه این دروازه را ویران کردند و سپس دوباره در سال ۱۳۵۷ ساخته شد که کمی پایین‌تر از دروازه پیشین است. دروازه‌ی جدید در اندازه‌ی بزرگ‌تر، شامل دهانه قوس تیزه‌دار و دو ورودی کوچک روی جرزهای دو طرف و اتاق مستطیل‌ شکلی بر فراز آن برای گذاشتن قرآن ساخته شد.

هم اکنون، اطراف دروازه قرآن به مجموعه‌ای تفریحی و گردشگاه شهری تبدیل شده است. در میدان ورودی شهر، با گیاهان و گل‌های رنگارنگ،‌ تندیسی از طاووس ساخته شده که همیشه سبز است.

هنگام سفر به شیراز این بنای تاریخی را نیز مشاهده کنید. هدف از ایجاد قسمت گردشگری کشف زیبایی‌ها و بناهای تاریخی کشور خودمان و سایر کشورها است. امیدواریم مورد پسندتان واقع شود.

فیسبوک توییتر گوگل + تلگرام کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 6
دوست نداشتم: 6
 
مطالب جالب و مرتبط

10 دیدگاه در “دروازه قرآن شیراز، نماد تاثیر قرآن بر زندگی مردم

درسته که کرمانشاه زلزله اومده ولی جاهای دیدنیش که خراب نشدن از اینجا هم بذارین لطفا … مررررررررررررسی 😉

خیلی ممنون از زحماتی که میکشید

جای قشنگیه ایشالا تابستون میریم

مرسی ک این مطلب زیبا رو گذاشتین. دوستان حتما شیراز‌تشریف بیارید … شهرمون خیلی خوشگله .

من شیرازیم .. حتما بیاید دیدنی های قشنگی داره

من امسال عید شیراز بودم ولی تخت جمشید و دروازه قرآن ونرسیدیم بریم ….. خخخخخخخ

رفتم ولی بچه بودم و یادم نمیاد !!

من رفتم خیلی قشنگه…کلا شیراز شهر خیلی قشنگیه

امسال که سیل دروازه قرآنو داغون کرد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *