چگونگی تشخیص بیماری از روی ناخن

تشخیص بیماری از روی ناخن

صورتی‌ها: حتما برای شما نیز پیش آمده که مشاهده کرده‌اید برخی از ناخن‌هایتان خودبه‌خود شکسته شده و یا رنگ آن تغییر پیدا کرده است. هر کدام از این‌ها ممکن از علامت یک بیماری و یا یک اشکال در بدن شما باشد چراکه سلامت ناخن‌ها به شدت با عملکرد کلی بدن در ارتباط بوده و به آن وابسته است. این گفته آنقدر صحیح است که حتی بسیاری از پزشکان از ناخن‌ها برای تشخیص دادن بیماری کمک می‌گیرند. تشخیص بیماری از روی ناخن امکان پذیر است به شرطی که بدانید هر تغییر در ناخن‌ها نشانگر چه بیماری است.

دکتر سارا نوریس، پزشک متخصص طب سوزنی در لس آنجلس، اینگونه توضیح می دهد: سلام نبودن ناخن اغلب نشان دهنده مصرف غذای کم یا هضم بد آن و شایع‌تری علت بیماری در ناخن‌ها رژیم غذایی نادرست و بیماری‌های سیتماتیک است.

در این مقاله قصد داریم نحوه تشخیص بیماری از روی ناخن را به شما بیان کنیم و بگوییم که تغییرات در بافت ناخن نشانگر چه نارسایی است؟ همراه ما باشید.

تشخیص بیماری از روی ناخن

تشخیص بیماری از روی ناخن

همه این مواردی که در ادامه در مورد تشخیص بیماری از روی ناخن گفته می‌شود به صورت علمی و تجربی ثابت شده است. شما فقط از روی این گفته‌ها می‌توانید نارسایی بدن خود را تشخیص دهید، به هیچ وجه سر خود عمل نکرده و برای درمان از پزشک کمک بگیرید. اقدام سر خود می‌تواند باعث تشدید نارسایی با بیماری شود. شما علم کافی برای تشخیص و درمان درست بیماری را ندارید.

ناخن شکننده:

ناخن شکننده

ناخن‌های جدا شده که به راحتی نیز می‌شکنند از جمله مشکلات شایع در ناخن‌ها است که اغلب در زنان دیده می‌شود. علت این امر خشک شدن ناخن‌ها می‌تواند باشد. برای از بین بردن این عارضه می‌توانید از کرم‌های لانولین استفاده کنید. (لانولین چربی پشم حیوانات است). وجود ناخن‌های شکننده نشانگر کم کاری تیروئید و کمبود آهن در بدن می‌باشد. اگر از روغن لانولین دار استفاده نمی‌کنید بهتر است که به پزشک مراجعه کنید.

ناخن نرم و ضعیف:

ناخن نرم و ضعیف

این نوع ناخن‌ها به راحتی برش داده شده و یا خم می‌شوند. ناخن‌های نرم ممکن است از طریق قرار گرفتن بیش از حد روی رطوبت یا مواد شیمیایی ایجاد شوند. استفاده بیش از حد از مواد شوینده و مواد شوینده اسیدی از شایع‌ترین دلایل ناخن نرم و ضعیف است.

برای درمان این ناخن‌ها باید مدت زمانی ناخن‌های خود را از شوینده‌ها دور نگه دارید تا بهبود پیدا کنند. استفاده از دستکش می‌تواند ایده خوبی برای این کار باشد. ناخن‌های ضعیف به احتمال زیاد با کمبود ویتامین B، کلسیم، آهن و یا اسیدهای چرب مرتبط هستند. در این مواقع پزشکان توصیه می‌کنند که شروع به مصرف مولتی ویتامین کنید که حاوی ویتامین‌های کلسیم و ویتامین B است. از مواد غذایی که دارای این ویتامین‌ها هستند نیز می‌توانید کمک بگیرید.

پوست انداختن ناخن:

پوست انداختن ناخن

این امر به احتمال زیاد توسط آسیب‌های خارجی به ناخن ایجاد می شود. اگر از ناخن خود استفاده ابزاری بکنید و فشار زیادی به آن بیاورید ممکن است دچار این عارضه شوید.

در اینجا یک روش به شما می‌گوییم که بفهمید که آیا دلیل پوست اندازی ناخن شما داخلی است یا خارجی: به ناخن‌های پاهای خود دقت کنید اگر آن‌ها نیز ناخودآگاه پوست اندازی می‌کنند می‌توان گفت که دلیل آن داخلی است مانند کمبود آهن در بدن. در غیر این صورت عامل خارجی باعث آن است.

بعد از تشخیص بیماری از روی ناخن و مطمئن شدن از داخلی بودن دلیل آن باید آهن را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. عدس، گوشت قرمز، غلات غنی شده و یا پوست سیب زمینی پخته شده حاوی آهن می‌باشند شما می‌توانید آن‌ها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. اما اگر عامل آن خارجی است بهتر است که از خشک شدن ناخن‌ها جلوگیری کرده و در هنگام استفاده از مواد شوینده از دستکش استفاده کنید.

لبه‌های برآمده روی ناخن:

لبه‌های برآمده روی ناخن

آیا تا به حال متوجه وجود خط‌های نورانی افقی و عمودی روی ناخن خود شده‌اید؟ خطوط عمودی معمولا از ابتدا تولد روی ناخن وجود دارند که از نوک ناخن تا پوست امتداد پیدا کرده‌اند و تا زمانی که دچار تغییر رنگ نشوند کاملا طبیعی هستند. ولی خطوط افقی می‌تواند نشانه‌ای جدی برای وجود نارسایی در بدن باشد.

در صورت مشاهده این خطوط حتما به پزشک مراجعه کنید. خطوط و لبه‌های عمودی می‌تواند نشانگر کم خونی و فقدان آهن باشد در حالی که خطوط افقی به یک وضعیت اساسی مانند بیماری کلیوی اشاره می‌کند و می‌تواند رشد ناخن را تا زمان حل مشکل متوقف کند.

رنگ‌ها نیز می‌توانند در تشخیص بیماری از روی ناخن به ما کمک کنند. هر رنگی در ناخن می‌تواند نشانگر کمبودی در بدن ما باشد. در ادا مه به برخی از این نشانه‌ها اشاره خواهیم کرد.

رنگ زرد در ناخن:

رنگ زرد در ناخن

شایع‌ترین رنگی که در ناخن‌ها مشاهده می‌شود بخصوص در ناخن‌های زنان رنگ زرد است. وجود این رنگ در ناخن از دو عامل ناشی می‌شود: یکی وجود عفونت در بدن و دو آلرژی به محصولی که تازه استفاده کرده‌اید مانند برخی مواد آرایشی و …

درمان‌های طبیعی زیادی برای از بین بردن زردی ناخن وجود دارد مانند: استفاده از روغن درخت چای و یا ویتامین E از مولتی ویتامین نیز می‌توانید استفاده کنید. بعد از مشاوره با دکتر خود می‌توانید از این روش‌ها برای رفع آن استفاده کنید ولی اگر این روش‌ها نیز جواب مناسب نداد و زردی از بین نرفت ممکن است که زردی نشانگر بیماری بزرگتری در بدن باشد.

خطوط و نکته‌های سیاه روی ناخن:

خطوط و نکته‌های سیاه روی ناخن

به این نوع عارضه خونریزی شکاف نیز می‌گویند. خطوط سیاه که ممکن است قرمز، قهوه‌ای یا قرمز تیره باشد. عامل این عارضه خارجی است و اغلب به دلیل قرار گرفتن ناخن در لای در و … ایجاد می‌شود. دلیل آن اتهاب رگ‌های خونی زیر ناخن است و بعد از گذشت زمان و رشد ناخن از بین می‌رود.

لکه‌های سفید:

لکه‌های سفید

نقاط سفید پراکنده روی ناخن، که معمولا در سنین نوجوانی دیده می‌شود، می‌تواند کمبود روی را نشان دهد. معمولا مصرف ۳۰ میلی‌گرم روی (zinc) در روز می‌تواند در در ۳ ماه این لکه‌ها را از بین ببرد.

سایر علل احتمالی عبارتند از:

 • واکنش آلرژیک
 • یک عفونت قارچی
 • آسیب به ناخن شما

نبود نیم دایره سفید روی ناخن:

نبود نیم دایره سفید روی ناخن

اگر به ناخن‌های خود نگاه کنید حتما نیم دایره سفید رنگی را مشاهده خواهید کرد آن هم در انتهای ناخن‌ها. به این نیم دایره‌ها قمر ناخن گفته می‌شود و از گذشته این اسم را بر روی آن‌ها گذاشته‌اند. اگر این نیم دایره‌ها در ناخن‌های شما وجود ندارند ممکن است زیر پوستتان قایم شده باشند ولی اگر این چنین هم نیست به معنی بیماری‌های زیر می‌باشد:

 • سوء تغذیه
 • افسردگی
 • کم خونی

اگر این قمر‌ها وجود دارند ولی به رنگ قرمز درآمده‌اند می‌تواند به معنی بیماری‌های زیر باشد:

 • سرگیجه
 • اضطراب
 • کاهش وزن یا افزایش
 • گرایش غیر معمول

نحوه تشخیص بیماری از روی ناخن را نیز دانستید. باز هم تاکیید می‌کنیم که این گفته‌ها برای آن است که شما علائم موجود در ناخن‌ها را بشناسید و از کنار آن به راحتی عبور نکنید. برای درمان هر کدام حتما از پزشک خود کمک بخواهید.

تغذیه درست و اصولی در بروز چنین عارضه‌هایی در ناخن جلوگیری می‌کند. تلاش کنید که ویتامین‌ها را در رژیم غذایی خود جای دهید تا دچار کمبود آن‌ها نشوید. بدن ما بسیار هوشمند است به همین دلیل اگر موادی در بدن کم باشد به سرعت علائمی را در بدن تولید می‌کند تا ما متوجه کمبود آن شویم. برخی از این علائم در ناخن‌ها ایجاد می‌شوند و برخی دیگر در موها و … ما فقط باید اطلاعات خودمان را در این موارد بالا ببریم تا در صورت مشاهده این علائم رفتار درستی داشته باشیم.

ممنون که با مقاله “تشخیص بیماری از روی ناخن”  همراه بودید. امیدواریم به شما در افزایش اطلاعات خودتان در این‌باره کمک کرده باشیم. منتظر نظرات شما در این باره هستیم.

منبع این مطلب:

HEALTHLINE

11 دیدگاه برای “چگونگی تشخیص بیماری از روی ناخن

  • تیم صورتی‌ها گفته:

   در پاسخ به مینا: در مورد زردی ناخن در مطلب توضیحات کاملی وجود داره ♥

  • تیم صورتی‌ها گفته:

   در پاسخ به hstiw: دوست عزیز در این مورد کامل توضیح دادیم در مطلب. ولی بهتره به پزشک خودتون هم نشون بدید ♥

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.